Modelism - RHC Forum: tipuri de lipici - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

tipuri de lipici

#1 Useril este offline   wizlan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04-July 11

Postat 05 July 2011 - 05:56 PM

tipuri de lipici pentru nave din lemn
0

#2 Useril este offline   wizlan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04-July 11

Postat 05 July 2011 - 06:01 PM

In primul rand vreau sa va spun ca sunt un modelis incepator care se ocupa numai cu navomodele statice din lemn . Deci am nevoie de ajutorul expertilor de pe acest forum sa ma aujute sa gasesc cel mai bun lipici de pe piata cu uscare rapida si preferail transparent.
p.s. ori ce alt sfat este bine venit.
0

#3 Useril este offline   TUROK 

  • BAGA VITEZA
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3708
  • Inregistrat: 03-February 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 05 July 2011 - 07:59 PM

POATE SPUN PROSTI .....Epoxy 5 min? ajuta.....
ADOR VITEZA!!!
0

#4 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 05 July 2011 - 09:20 PM

pt lemn este recomandat aracetul ,iar pesonal folosesc ceva de la Moment.se numeste Moment Wood Express.timpul de uscare este destul de scurt.aproximativ 10-15 minute,uneori si mai scurt,si are o priza foarte buna.daca nu este pus in cantitati mari,la uscare devine transparent.pretul este de 22 de lei la 750 de grame si 90 de lei la 250 de grame.mie mi se pare mai rentabil cel la 750 de grame.tot de la Moment mai sint doua sortimente de aracet,asemanatoare la ambalaj,dar unul este pt rezistenta la apa si celalat este pt parchet.ambele cu timp de uscare mai mare.tot ceva asemanator este si marca Bison,dar nu are timpul de uscare atit de surt.pe site-urile cu specific de modelism sint si adezivi cu uscare foarte rapida si trnasparenti,dar preturile mi se par cam mari.nu exista cel mai bun lipici.fiecare lipici este bun pt un anumit numar de oameni.nu inseamna ca daca eu folosesc acest adeziv,este cel mai bun.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#5 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 05 July 2011 - 10:14 PM

..e vorba de navo , aracetul nu rezista la umiditate .
0

#6 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 05 July 2011 - 11:20 PM

"e vorba de navo",dar statice.deci aracetul este foarte recomandat. :clapping: din citi navomodelisti care fac machete statice,majoritatea folosesc aracet.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#7 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 05 July 2011 - 11:22 PM

din citi navomodelisti care fac machete statice, cunosc,majoritatea folosesc aracet.( am sarit un cuvint in postarea anterioara)
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#8 Useril este offline   wizlan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04-July 11

Postat 06 July 2011 - 10:28 AM

Vezi postareajeli, la 05 July 2011 - 09:20 PM, a spus:

pt lemn este recomandat aracetul ,iar pesonal folosesc ceva de la Moment.se numeste Moment Wood Express.timpul de uscare este destul de scurt.aproximativ 10-15 minute,uneori si mai scurt,si are o priza foarte buna.daca nu este pus in cantitati mari,la uscare devine transparent.pretul este de 22 de lei la 750 de grame si 90 de lei la 250 de grame.mie mi se pare mai rentabil cel la 750 de grame.tot de la Moment mai sint doua sortimente de aracet,asemanatoare la ambalaj,dar unul este pt rezistenta la apa si celalat este pt parchet.ambele cu timp de uscare mai mare.tot ceva asemanator este si marca Bison,dar nu are timpul de uscare atit de surt.pe site-urile cu specific de modelism sint si adezivi cu uscare foarte rapida si trnasparenti,dar preturile mi se par cam mari.nu exista cel mai bun lipici.fiecare lipici este bun pt un anumit numar de oameni.nu inseamna ca daca eu folosesc acest adeziv,este cel mai bun.

Multumesc foarte mult pentru sfat pentru iceput o sa folosesc aracet Moment Wood Express .
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro