Modelism - RHC Forum: navomodelisti cluj - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

navomodelisti cluj

#1 Useril este offline   nixforever 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-December 03

Postat 04 July 2011 - 11:04 AM

Salutare,
Aș fi interesat dacă există în Cluj un club al navomodeliștilor unde să cotizez și să am acces la scule, informații și alte chestii.... dacă nu exista cam câți dintre voi ar fi interesați de așa ceva?
0

#2 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 July 2011 - 11:38 AM

in navomodelism,cluburile sint putin mai diferite decit cluburile din alte sporturi.multe dintre cluburi ,nu dispun de scule la care ai vrea tu sa ai acces.ca sa fi legitimat la un club trebuie sa fi bun in acest domeniu.majoritatea modelistilor isi fac acasa la ei sau in alte parti modelele,iar clubul ii sustine doar cind este vorba de deplasari pt concursuri.sint putine cluburi in tara de navomodelism,si sint si mai putine care au atelierele lor.in general instructorii de navomodele sint fosti pasionati ai acestui domeniu care au terminat o facultate de sport cu acest specific,si isi desfasoara activitatile cum pot,si pe unde pot.sponsorizarile sint putine,si de aceea dotarile sint slabe.in unele orase pasionatii de modelism s-au adunat,au pus bani si au dotat un mic atelier cum au putut.costurile sint destul de mari pt asa ceva.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#3 Useril este offline   nixforever 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-December 03

Postat 04 July 2011 - 12:00 PM

Cunosc un club care are scule dar este pentru trenuri, cotizația lunară este de 100-150 lei. De ce să nu fie și navomodeliști pasionați care să facă așa ceva. Când eram mai prichindel am fost în Sibiu la club, unde am învățat destule. Nu zic ca clubul să plătească materialele cu care lucrez eu. Într-adevăr ca să închiriezi un loc pe post de atelier este ceva, dar ca și scule eu zic că odată făcută investiția merită. Să cumpăr eu personal anumite chestii ca să le folosesc de 2-3 ori când lucrez acasă nu prea merită şi dacă vrei să cumperi materiale deja prelucrate te costă de te îndoaie.
0

#4 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 July 2011 - 02:39 PM

pt a utila un mic atelier cu ceva scule necesare la navomodelism,am investit 2000 de euro ,si nu ma pot lauda ca am prea multe.pe linga asta fiecare scula se uzeaza,sau are nevoie de accesorii care si ele la rindul lor costa mult.clubul din sibiu de care spui tu,nu mai exista de mult.se discuta acum pt deschiderea un nou club,dar sansele sint foarte mici.Dl Aldea are o improvizatie pe care o numeste atelier(am fost acolo acum citeva luni) si acolo isi desfasoara activitatea.tot respectul pt domnia sa care din nimic face ca cei citiva modelisti sibieni sa isi poata desfasura activitatea.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#5 Useril este offline   nixforever 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-December 03

Postat 04 July 2011 - 02:53 PM

Mă bucură faptul că il cunoaşteţi pe domnul Aldea, din pacate nu am mai putut lua legătura cu dânsul de foarte mult timp, sunt plecat de 9 ani din Sibiu... mai trec pe acolo dar nu pentru a sta şi de obicei în weekend-uri pentru a îmi vizita părinţii.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro