Modelism - RHC Forum: ABC in pilotajul aeromodelelor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ABC in pilotajul aeromodelelor pentru boboci

#1 Useril este offline   tomac 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 30-December 02

Postat 22 February 2003 - 04:48 PM

Domnilor,

Am un Cessna Centurion electric (2 comenzi carma-profundor cu anvergura 800 mm- o jucarie de altfel) pe care- incepator fiind dupa cum poate va amintiti - inca nu am reusit sa-l trosnesc .Am vre-o 20 de lansari(fiecare de aprox. 2 minute -probabil din cauza temp.scazute) pana acum in decurs de o luna reusind sa "aterizez"(observati ghilimelele) pe zapada fara sa-i produc stricaciuni deosebite.Pentru asta i-am confectionat un tren de aterizare cu talpici relativ eficient. Dupa aceasta experienta minima as avea cateva intrebari la care v-as ruga sa-mi raspundeti.

1. Ce efect are folosirea eleroanelor(daca ar exista) pentru viraje si blocarea carmei -in FMS efectul este vizibil pozitiv
2.Ce tren de aterizare eficace pentru zapada i-mi recomandati
3.Cum pot marii durata de zbor - am bateria de acumulatori de 6v ,600 mA .Pot folosii baterii de acumulatori de 1000 mA,sau de 1200 mA(sant mai grei oare?) .
4.Puteti sa-mi dati o schema de incarcator mai eficace (al meu e facut "pe genunchi")
5.Unde pot gasii informatii pentru initierea in constructia de aeromodele ?
multumesc
0

#2 Useril este offline   Agarici 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 11-December 02

Postat 23 February 2003 - 01:15 AM

1.nu ar mai lua viraje derapate.<<aceasta implica o scadere a vitazei>>
2.roata cu schi.
3.Depinde de ce au accu in interir, eu unul iti sugerez Varta Li Ion de 1200mA.
4.Nu am.
5.La clubul RHC sau la clubul copiilor din Ploiasti, la domnul instruvtor Ariel <<atentie, nu este numele lui adeevarat>>
Eu fac parte din acei oameni care au capul in nori si picioarele pa pamant.
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 24 February 2003 - 08:34 AM

Agarici, la 23 Feb 2003, 01:15, a spus:

...la clubul copiilor din Ploiasti, la domnul instruvtor Ariel <<atentie, nu este numele lui adeevarat>>

Ba este numele lui adevarat: Ariel Savulescu!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   wabo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 01-April 02

Postat 24 February 2003 - 09:02 AM

Acumulator 7Z 1000 NiMh de la Graupner 2571 = pret 24.90 EUR
Cu motor Speed 400, poti zbura pana 15 minute
Cu motor Speed 280/300 poti zbura pana 25 minute cu el



walter born
Salutare
Walter Born
0

#5 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 March 2003 - 09:35 AM

Club RHC ? Ce club ? E un loc unde se intalnesc oameni ? Daca da vreau si io sa ma inscriu sa profit de experienta celor din club . Cum fac ? uff , uff ....
DT
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 11:37 AM

Initiere in constructia de aeromodele?
Vreau ci eu asa ceva dar nu gasesc.
Eu caut undeva sa-mi spuna ca la prosti uite ba asta este avionul si are asta si asta care fac asta si gata. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif
0

#7 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 19 March 2003 - 12:06 PM

Gigi ai incercat sa iei legatura cu vre-un veteran? De ce nu contactezi pe careva de aici? daca ai fi pe langa locatia mea te-as ajuta cu placere. Dar si in Bucuresti sunt modelisti adevarati, care sunt sigur ca te-ar ajuta.

big brother
FROGS CAN FLY!
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 12:50 PM

Big brother iti multumesc pentru intentie. Poate intr-o zi ne cumoastem, mi-ar face mare placere :D
Si eu sunt de aceiasi parere ca ar trebui sa ne cunoastem macar modelisti care suntem in acelasi orasi.
Pina azi l-am cunoscut doar pe bitex si este un baiat super.
Ma chinui de ceva timp sa-l cunosc pe marinaru.
Eu cred ca ne cunoastem de mult timp pe acestforum care ne este o foarte buna gazda si cred ca este o ideie buna sa ne unim si sa facem un "club" macar virtual si din cind in cind sa ne mai intilnim si fizic sa ne cunoastem. Acest club sa existe in toate orasele chiar daca este un singur modelist in orasi, comuna, sat (ce conteaza) iar acest modelist sa reprezinte clubul.
Am observat ca se inscriu tot mai multi pe acest forum deci totul merge spre bine.
Locul virtual al clubului este acest forum. Mai lipseste un loc unde sa ne intilnim sa facem schimb de idei si sa se dea mari meseriasi cu modelele lor si sa ne arate cum zboara, merg sau inoata cu ele.
De exemplu sa ne intilnim intr-o simbata stabilita si sa ne arate meseriasi modelele lor sa ne explica una alta si sa ne invete cum se piloteaza jucariile.
Astept ideile voastre si voturile.
Va urez mult noroc la toata lumea. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif
0

#9 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 19 March 2003 - 12:51 PM

Salut Gigi,



vezi rubrica Rapa Rosie


http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 19 March 2003 - 01:28 PM

GIGI, la 19 Mar 2003, 12:50, a spus:

Ma chinui de ceva timp sa-l cunosc pe marinaru.

...ce vrei tu e tare greu! Omu asta e scump la vedere! :D
In weekendu asta o sa te aduca Bitex la noi la club, sa ne vedem...ca tot ma doresti atat de mult! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 02:02 PM

Mi-ar face mare placere marinare. Am vazut ca esti un 'mesterica" bun. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#12 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 02:12 PM

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/mad.gif tocmai am vorbit cu scumpa mea nevasta si am aflat ca simbata am deja program facut de ia fara sa stiu!!!!!! :D
Eu sunt liber joi, vineri lucrez, simbata am program artistic, duminica lucrez, luni liber, marti lucrez, miercuri liber, joi lucrez, vineri simbata duminica sunt liber dar plec la munte la program artistic cu animale periculoase (nevastamea).
Asta este programul meu si in functie de el si al vostru poate stabilim o intilnire.
0

#13 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 03:38 PM

http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/huh.gif Am luat planul planorului Allegro Lite (+E) sa fac un planor ca cica este mai usor.
Am dezarhivat fisierul si am ramas prost. Am vazut o multime de fisiere pdf doc si zip.
Am zis bine asa o fi....am deschis pdf-urile....degeaba ca nu am inteles nimic...am vazut niste desene si cifre cu litere pe acolo....si am inchis fisierul.
Bai fratzilor voua cine va aratat ce sunt alea pe hartie?
Eu nu stiu ce sa fac cu ele si de unde sa incep si unde sa termin.
Care este cel mai usor de construit?
0

#14 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 03:40 PM

nu vreau neaparat planor poate sa fie si avion orice care sa zboare.
0

#15 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 March 2003 - 04:47 PM

Salve! Hai ca poate avem ocazia sa dam de Marinaru cât de curând. Trebuie sa-i dau o bere ca l-am batut la tras plasa. Am 1-0 si cine câstiga da berea. Nu joci si tu cu noi? Poate câstigi si tu cu amândoi odata...

Ca tot ai adus vorba, sprijina putin capul pe palma dreapta (sau stânga ca in dreapta ai soricelul), asa cu cotul pe masa si stai si judeca. Cum poti sa faci un copil sa iubeasca desenele alea? Daca reactia ta a fost: "....am deschis pdf-urile....degeaba ca nu am inteles nimic...am vazut niste desene si cifre cu litere pe acolo....si am inchis fisierul." iti inchipui ce greu e pentru un junior de câtiva ani sa inteleaga un plan de model... Totusi, e ca scrisul, odata invatat se uita tare greu. Pe bune ca-i mai greu sa pricepi ce-i acolo decât sa tragi câteva ore de discoteca sau film. Toate au farmecul lor.
Nu iti este prea usor sa sari de faza cu desenele, dar mult mai usor o sa fie daca vezi si desenul si modelul facut. Musai la club. Nu e chiar asa greu. Mai vorbim. Spor la treaba. In 30 minute ies la plimbare cu nevasta. Imi asigur câteva zile libere cu chestia asta...
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 March 2003 - 04:48 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#16 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2003 - 07:09 PM

Ia uite ca s-au gasit deja oameni de oameni (sau baietzi de baietzi :D) care vor sa te aduca la un club http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif E cel mai bun lucru posibil!!! Din pacate eu a trebuit sa invat aproape singur ... si m-a costat o gramada de timp si bani...
0

#17 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 19 March 2003 - 07:13 PM

Ca tot a venit vorba cred ca daca joc cu voi jocul ala si castig reusesc sa va adun la o bere. :D
Poate vrea marinarul daca il rog si il mituiesc cu ceva bere sa-mi arate cum arata un avion in realitate si sa-mi spuna cum se construieste. (considerati ca am cistigat primul joc http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif )
0

#18 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 19 March 2003 - 10:18 PM

Nici o problema cu berea. Cotizez si io . Cand si unde .... ? Hai baieti ca vreau sa imi fac un avion si nu stiu cum . Am o gramada de intrebari si nici un raspuns . Am vorbit cu Marinaru si mi-a zis in primul rand sa bag banii in statie . Ok cumparam statie ... de care ? 6 canale ,comenzi mixere ...uff uff ce de cuvinte . La model am inteles . Iau unu ieftin ca il stric repede . M-am gandit la PIPER 400 ala de la ###### . Ce motor ii iau ? Ce elice ? Scrie acolo ca merge cu servomecanisme micro si am vazut ca sistemele rc vin cu servomecanisme .... si atat . Presupun ca ai zis aia acolo micro cu un scop (presupun ca greutatea ).
Si alte intrebari care nu imi vin in minte acum . La o bere vin si cu pixu (sau creionu chimic ) si o bucata de hartie si imi notez . Oricum nu ma grabesc ca n-am bani decat in ziua de salariu ... asa ca pana atunci strang informatii .
DT
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro