Modelism - RHC Forum: Test Combustibil - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Test Combustibil Video testare granula combustibil

#1 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 28 June 2011 - 11:40 PM

Salut tuturor.

Atasez un scurt filmulet cu testul unei granule de combustibil ce va fi folosita la lansarea acestei rachete.



Dimensiuni granula:

lungime: 50 mm
diametru: 28 mm
combustibil: 65g KNO3+35g Zahar pudra, topite (Rcandy)

Mentionez ca arderea a avut loc la presiune atmosferica, granula fiind infasurata doar in hartie...

Astept comentarii :)
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#2 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 June 2011 - 09:35 AM

Ok...ceva da cu virgula si nu-i bine.
Ai mai avut ceva praf de pusca in baton? sau era crapat vizibil, cu goluri de aer?
Arde mult prea repede pentru presiune atmosferica, mai degraba explodeaza....daca iti face asa in motor nu-i de bine. Tocmai din cauza asta spuneam eu sa-i faci un test static.
Batonul trebuie sa fie compact si unifrom, fara goluri de aer si fara fisuri/crapaturi deoarece acestea duc la marirea rapida a suprafetei de ardere si pot cauza explozia motorului.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#3 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 29 June 2011 - 11:07 AM

Vezi postareaDexter_Jr, la 29 June 2011 - 09:35 AM, a spus:

Ok...ceva da cu virgula si nu-i bine.
Ai mai avut ceva praf de pusca in baton? sau era crapat vizibil, cu goluri de aer?
Arde mult prea repede pentru presiune atmosferica, mai degraba explodeaza....daca iti face asa in motor nu-i de bine. Tocmai din cauza asta spuneam eu sa-i faci un test static.
Batonul trebuie sa fie compact si unifrom, fara goluri de aer si fara fisuri/crapaturi deoarece acestea duc la marirea rapida a suprafetei de ardere si pot cauza explozia motorului.


Era doar combustibil conventional, fara praf de pusca sau altceva, doar ca granula de test am "gatit-o" 1 pic mai
mult decat trebuia, si s-a cam caramelizat zaharul, deci avea destul de multe crapaturi....

Aceasta postare a fost editata de MadMe: 29 June 2011 - 11:07 AM

Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#4 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 29 June 2011 - 05:26 PM

Vezi postareaMadMe, la 29 June 2011 - 11:07 AM, a spus:

Era doar combustibil conventional, fara praf de pusca sau altceva, doar ca granula de test am "gatit-o" 1 pic mai
mult decat trebuia, si s-a cam caramelizat zaharul, deci avea destul de multe crapaturi....


Nu stiu cu cat arde mai repede daca se caramelizeaza zaharul dar pot comfirma ca ies pocnitori motoarele daca caramelizezi amestecul.
Incearca sa mentii o temperatura cat mai mica.
Iar cel mai bine sa treci pe sorbitol - e un indulcitor dietetic se gaseste pe la supermarketuri daca il cauti, la 120 de grade se transforma intr-un lichid incolor si nu se caramelizeaza asa de usor , eu nu am vazut cel putin sorbitol caramelizat.

Succes.
0

#5 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 29 June 2011 - 07:29 PM

Vezi postareaMrSpace, la 29 June 2011 - 05:26 PM, a spus:

Nu stiu cu cat arde mai repede daca se caramelizeaza zaharul dar pot comfirma ca ies pocnitori motoarele daca caramelizezi amestecul.
Incearca sa mentii o temperatura cat mai mica.
Iar cel mai bine sa treci pe sorbitol - e un indulcitor dietetic se gaseste pe la supermarketuri daca il cauti, la 120 de grade se transforma intr-un lichid incolor si nu se caramelizeaza asa de usor , eu nu am vazut cel putin sorbitol caramelizat.

Succes.


Salut.

Am testat motorul propriu zis, ca m-am gandit eu mai bine ca n-are rost sa il bag in racheta asa netestat.
Va anunt bucuros ca a zburat, insa doar vreo 15-20 m, dupa care a inceput sa scaoata un zgomot sacadat, asa, ca de mitraliera,
si n-a mai zburat decat cativa metri...

Veste proasta este ca .... NU am filmat, de fapt nu am salvat filmarea pe telefon :((

Oricum, ideea e ca are potential, tine la presiune, nu-i sare nici nozzle-ul si nici capacul, asa ca tot ce am de facut
e sa cumpar sorbitol si sa fac un combustibil mai omogen. Urati-mi bafta :)

Zboruri reusite tuturor.
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#6 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 01 July 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaMadMe, la 29 June 2011 - 07:29 PM, a spus:

Salut.

Am testat motorul propriu zis, ca m-am gandit eu mai bine ca n-are rost sa il bag in racheta asa netestat.
Va anunt bucuros ca a zburat, insa doar vreo 15-20 m, dupa care a inceput sa scaoata un zgomot sacadat, asa, ca de mitraliera,
si n-a mai zburat decat cativa metri...

Veste proasta este ca .... NU am filmat, de fapt nu am salvat filmarea pe telefon :)(

Oricum, ideea e ca are potential, tine la presiune, nu-i sare nici nozzle-ul si nici capacul, asa ca tot ce am de facut
e sa cumpar sorbitol si sa fac un combustibil mai omogen. Urati-mi bafta :good:

Zboruri reusite tuturor.

Stai ca iar da cu virgula...
Motorul ca sa-i faci test static il ingropi in pamant cu ajutaju in sus, si asa il testezi... nu ii dai drumu sa zboare singur.
Ce ai facut tu a fost foarte periculos, daca nu esti de cum se face ceva mai bine intreaba inainte decat sa faci de capul tau.
Vlad
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#7 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 01 July 2011 - 10:52 AM

Vezi postareaDexter_Jr, la 01 July 2011 - 10:45 AM, a spus:

Stai ca iar da cu virgula...
Motorul ca sa-i faci test static il ingropi in pamant cu ajutaju in sus, si asa il testezi... nu ii dai drumu sa zboare singur.
Ce ai facut tu a fost foarte periculos, daca nu esti de cum se face ceva mai bine intreaba inainte decat sa faci de capul tau.
Vlad


Pai da, dar am fost pe-un camp, in zona nelocuita, si m-am departat la mai mult de 50 m de lucul unde era motorul.
Asta pentru ca nu aveam posibilitatea sa testez si ce forta dezvolta motorul in cazul uni test static, pentru ca nu aveam
aparatura necesara. M-am gandit asadar sa vad daca zboara efectiv, si daca mai are si putere sa ridice altceva in afara de
propria greutate...

Oricum, multumesc pentru sfaturi, e bine sa scriem cat ai mult despre orice masura de precautie, macar cei care citesc
acest forum vor sti ce au de luat in vedere.
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#8 Useril este offline   MadMe 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Fac lucruri sa zboare (cand nu explodeaza)

Postat 01 July 2011 - 10:54 AM

Vezi postareaDexter_Jr, la 01 July 2011 - 10:45 AM, a spus:

Stai ca iar da cu virgula...
Motorul ca sa-i faci test static il ingropi in pamant.....


Am uitat sa specific, la test am atasat motorul de-o stinghie mai solida din lemn, si l-am
echilibrat, ca sa nu zboare aleatoriu. Presupun ca la asta te refereai cand ai spus ca periculos...
Fac lucruri sa zboare uite-asa :) , cand nu explodeaza uite-asa :(

Cea mai buna lansare de pana acum !

Romanian Rocketry pe Facebook - Dati un LIKE, ca nu va faceti de ras :D
0

#9 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 01 July 2011 - 02:32 PM

Nu, primul test la un motor il faci static. Adica pui motoru sa impinga in jos si il fixezi ca el sa nu se poata misca.
Nu conteaza ca nu ai cum sa masori forta. Poti sa te indepartezi la ce distanta vrei, daca de exmplu ceda ceva la ajutaj si ala o ia la orizontala spre tine, o sa vina cu 100m/s spre tine. La 50m apuci sa clipesti.
De asta zic si tot insist pe siguranta si pe avut grija. Nu e de joaca cu astea, plus ca situatia la noi in tara e asa cum e, doar de un precedent este nevoie si ne-am ars toti.
Cel mai bine itreaba inainte sa te apuci de capul tau.
Vlad
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro