Modelism - RHC Forum: cum pot sa-mi fac un avion - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

cum pot sa-mi fac un avion

#1 Useril este offline   tayred 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 26 June 2011 - 03:48 PM

buna as vrea sa stiu cum pot sami fac un avion de jucarie.
As vrea sa fie simplu nu complicat sa zboare cam 10-15 Metri
0

#2 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 26 June 2011 - 04:23 PM

Inainte sa intre altii sa faca misto de tine, incearca sa-ti redefinesti nevoile. 10-15 metri zboara un avion din hartie, iar daca esti mai mare de 8 ani ar trebui sa stii sa construiesti unul.
Un aeromodel urca lejer pana la 100 de metri (in cazul unui avion mic; altfel 2-300 de metri se duc repede), iar ca distanta 3-400 de metri (e limita vizibilitatii).
0

#3 Useril este offline   tayred 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 26 June 2011 - 05:20 PM

ok dar ma poti ajuta cu orice. Mai degraba la electronic nu ma prea pricep. Poti sami dai niste planuri?
0

#4 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2011 - 05:33 PM

Vezi postareatayred, la 26 June 2011 - 05:20 PM, a spus:

ok dar ma poti ajuta cu orice. Mai degraba la electronic nu ma prea pricep. Poti sami dai niste planuri?

sper ca ai de unde sa alegi

http://www.rcgroups....ad.php?t=851608
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 June 2011 - 06:34 PM

Ma intreb cum de nu s-a mirat nimeni pana acum ca la toti cei care intra prima oara in acest hobby li se pare natural sa inceapa cu un avion cu electronica pe el...
Zbor liber inca mai este disciplina FAI, orice club serios de dincolo ii pune kinderului in mana la primele lectii cartonul si lipiciul, iar cupa UHU de abia s-a tinut acum o saptamana http://www.uhucup.de/ si se tine din 1955 incoace ! 27 participanti din 10 tari, cel mai tanar 5 ani.
Aceasta este calea pe care ar trebui indrumati toti cei de scoala primara care vor sa inceapa, nu sa isi ia Bixler sau sa cine stie ce alta jucarie. Pentru ca asa vor fi vazute, ca jucarii care se cumpara aproape de-a gata si tratate ca atare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 June 2011 - 06:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 26 June 2011 - 06:34 PM, a spus:

Ma intreb cum de nu s-a mirat nimeni pana acum ca la toti cei care intra prima oara in acest hobby li se pare natural sa inceapa cu un avion cu electronica pe el...
Zbor liber inca mai este disciplina FAI, orice club serios de dincolo ii pune kinderului in mana la primele lectii cartonul si lipiciul, iar cupa UHU de abia s-a tinut acum o saptamana http://www.uhucup.de/ si se tine din 1955 incoace ! 27 participanti din 10 tari, cel mai tanar 5 ani.
Aceasta este calea pe care ar trebui indrumati toti cei de scoala primara care vor sa inceapa, nu sa isi ia Bixler sau sa cine stie ce alta jucarie. Pentru ca asa vor fi vazute, ca jucarii care se cumpara aproape de-a gata si tratate ca atare.

Este un raspuns plin de bun simt. Renatoa, ai toata stima pentru el.
Multa, multa bafta.




0

#7 Useril este offline   ilie F1A 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1242
  • Inregistrat: 17-April 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti -crangas
  • Interests:aeromodelismul-zbor liber-F1A

Postat 26 June 2011 - 09:18 PM

Mai exista inca in unele orase, fostele "Case ale pionierilor",actuale "Cluburi ale copiilor",unde functioneaza cercuri de aeromodele.Cred ca ar trebui indrumati acolo pt.initiere cei tineri.
0

#8 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 09:18 PM

Acu' mai bine de 30 de ani, evident, pe vremea impuscatului, pionier fiind (cine mai tine minte duda cu "pionierii" si "soimii patriei") si evident pasionat fiind (sau mai bine zis fascinat) fiind de ... zbor, m-am gandit io ca ar fi bine sa vizitez "cercul de aeromodelism" de la vestita "Casa Pionierilor" din C-ta!!! Zis si facut!!!
Am mers acolo, m-am inscris la tovarasul profesor (caci tovaras - i se zicea p-atunci) si ... la treaba!!! Mi-a dat o lista cu ce mi-ar trebui ca unelte si mi-a zis ca le pot gasi si la cerc, da' ca nu sunt chiar atat de bune ... printre ele era o trusa din aia de traforaj, smirghel si ... ce mai era p-acolo (ca nu mai tin minte chiar bine ... aveam cca 10-11 ani).
Erau p-acolo, pe holuri, prin salile de lucru, tot felul de aeromodele, unele expuse frumos in vitrine, altele agatate de tavan, altele "descompuse" si/sau in diverse stadii de lucru. P-afara, undeva, era un loc amenajat pentru captive (parca asa le spunea) si nite baieti se antrenau acolo.
Asta a fost prima zi si ... prima impresie!
Am inceput sa vin conform programului, de 3 ori pe saptamana si ... traforam si tot traforam ... si cred ca mai bine de 3 luni de zile am tooot traforat, pana intr-o zi cand n-am mai putut si l-am intrebat pe nea' ala:
- "Tovarasul profesor, da' noi ... astia mai noi, zburam si noi ceva modele, mileniul asta?!"

Raspunsul, evident a fost:
- "Pey bey tinere ... intai trebe sa inveti sa traforezi ... zburatu' vine mai incolo ...!!!"

- "Cat de ... mai incolo?!" , intrebai io
- "Pai, daca esti bun, poate peste vre-un an ... doi!!!!"


Concluzia a fost ca ... mi-am bagat picioarele in traforajul lui si ... incarcandu-i frigiderul de carne, ca-ci pe vremea aia, nu se gasea asa usor, m-am lasat de "aeromodelism"!!!

Faptul ca progresul tehnologic, stiintific si ... ce mai vreti voi, permite ca in aceste vremuri sa se gaseasca modele gen "bixler" la ... 350 - 400 lei si ca un viitor, poate artist, isi poate incepe "ucenicia" direct cu ... zborul, mi se pare chiar o treaba tare!!!! Si mi se pare ca ... contrasteaza incredibil de puternic cu ... traforatu' ani de zile, pana sa ajungi sa zbori un model pe cerul patriei!!!
Cu tot respectul si stima pe care vi le port, @Dan_Mitea si @renatoa, sfaturile postate de voi mi se par intr-un acord perfect cu ... "tovarasul profesor" de aeromodelism de acu' 30 de ani!!!! Iar din punctul meu de vedere si probabil al multor altor modelisti care au patit chestii similare, e ... hai sa spunem, cel putin anacronic!
N-aveti de unde sti ca ... peste cativa ani, mai tanarul nostru coleg, va deveni un pilot de aeromodele de talie mondiala ... Chiar n-aveti de unde sti!!!
Si daca "aeromodele" vor fi tratate ca jucarii, pana la urma, e ceva chiar asa de rau in asta?! Pana la urma, sincer, mie mi se par ca ... se apropie destul de mult de notiunea in sine!!!

Apoi, sa nu uitam ca diferenta dintre un barbat si un copil, este ... in esenta, pretul jucariilor!!! - unii cand erau mici se jucau cu ferrari si alte "masinute de fier", iar acum se joaca cu ... ferrari de sute de mii de euro!!!

Cu respect!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#9 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 26 June 2011 - 09:30 PM

Cred ca voi vorbiti despre aeromodelist pe de o parte si pilot de aeromodele pe de alta. Asa incit, aveti cu totii dreptate...

PS. Chestia cu traforajul am patit-o si eu la vremea mea; de altfel, cred ca toti de o anumita virsta, au patit-o. Ne adaptam si noi...
0

#10 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 09:32 PM

Ba domnul Paun, fix cu traforajul trebuie inceput, adica cu notiuni elementare de aerodinamica, prelucrarea lemnului, tehnica folosirii adezivilor, tehnica zborului, electronica, motoare termice, etc altfel o sa umple toti topicul de "Intrebari tampite" asa cum faci matale de cateva luni incoace.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#11 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 09:50 PM

Pai ... si internetu' pentru ce s-a mai inventat?! Nu ca sa te informezi?! Care-i rostul acestui forum in sine?!

In mod cert, nu sunt de acord cu faptul ca aeromodelismul si mai precis pilotajul, trebuie inceput cu traforajul!!! Sincer, ma doare undeva de notiunile de aerodinamica si m-ar durea si mai putin daca, chinejii ar scoate pe piata modele zburabile ... RTF pe bune! Adica conform notiunii exprimate "ready to fly", adica sa fie antiprost si la modul la care ii pui bateria si zboara, fara alte "ajustari fine"!
Am mai vorbit despre asta, e ca si cum mi-as cumpara o masina ... si producatorul, mi-ar da un morman de piese sa le asamblez io!!! Stiu ca exista pe piata si kituri "auto", da' cred ca cei care le prefera sunt undeva ... sub 1% din totalul de conducatori auto!!! Pe aceeasi idee si linie, nu ma intereseaza sa aflu de ce se invarte roata si de ce apa incalzita este ... calda si .. uda!!! Chiar nu ma intereseaza de ce zboara avionu'! E treaba lui sa zboare si mai precis a aluia de l-a proiectat si a alora de l-au construit!
Treaba mea, este sa ma simt bine cu el, sa ma odihnesc, sa ma de-stresez, sa ma relaxez si daca vreau sa zbor cu el si sa fac performanta si arta, daca vreau sa duc mai departe aceasta pasiune!

Iar daca ma uit la posturile mele de pe respectivul topic, intrebarile si problemele ridicate de mine, putine se incadreaza in capitolul mai sus amintit, mai putin cea cu ... stall-ul elicii, unde am vrut un raspuns simplu si ... am primit, printre altele si oaresce ecuatii. Daca chiar vrei, putem sa ne uitam si sa discutam cu exemple!

Cum am mai spus, pilotajul, poate fi si un zbor usor, relaxant, de-stresant si ...
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#12 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 09:55 PM

Pun pariu ca daca pe sosele ar fi 99% kit-uri, numarul accidentelor ar scadea cu 90%.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#13 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 09:55 PM

Cat de interesant ar fi sa ne traforam noi autovehiculele ...
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#14 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 10:00 PM

Vezi postareaPaunFD, la 26 June 2011 - 09:55 PM, a spus:

Cat de interesant ar fi sa ne traforam noi autovehiculele ...



Chiar foarte! S-ar rezolva problema petrolului si nu ar mai circula toti oligofrenii cu masina pe sosea.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 June 2011 - 10:05 PM

@Paun, scenariul este asa: facem totul pentru ca nimeni sa nu construiasca ci sa cumpere. Mai mult sa cumpere clone, compatibile, etc. Intre timp firmele bune se inchid, una dupa alta, inclusiv cele care fac chituri, grunduri, etc. Se vor inchide si magazinele. Chinezii sunt marinimosi si scriu "cadou" pe cutii. De ce sa cumparam din tara si sa platim si taxe? Cu anii toti vor avea doua maini stangi, de, traforatul este o pierdere de timp. Vor ramane pe piata scarturile chinezilor, copiate mai bine sau mai rau. Ceva nou si revolutionar nu are cum sa apara, deoarece chinezii doar copie. In cativa ani toti vor zbura scarturi depasite, dar, nu uitat, chinezul nu are nici un scrupul, pretul va fi al unui model bun de la fostul SIG, Hangar9, etc. Bucura-te, acum, draga Paun, de marinimia chinezilor. Totul este planuit. Noi nu gandim in viitor, ci, doar, acum si aici.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 June 2011 - 10:07 PM

0

#16 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 10:10 PM

Poate, insa nu stiu daca ai observat, da' tendinta pietei auto, este ca autoturismele sa devina atat de automatizate, astfel incat placerea de a conduce, dispare efectiv, iar soferul are doar un simplu rol decorativ. Cat de bine, sau cat de rau este acest lucru, nu ma pot pronunta, da' in mod cert, acest lucru are o mare componenta comerciala, in sensul in care, daca un pitecantrop, oligofren sau o euglena verde are bani si doreste sa-si cumpere un autoturism ... o poate face, da' nu numai atat, chiar se poate bucura de acesta, conducandu-l, iar industria auto ... prospera.

Poate ca si in cazul aeromodelismului, cel putin dpdv al prosperitatii producatorilor si al intregului lant care aduce produsul finit la client, ar fi bine, daca aeromodelele ar fi astfel facute incat si o euglena verde sau un parameci sa-l poata pilota si sa poata beneficia de placerea de a-si vedea modelul pe ceriu cel albastru!

Oricum, vremurile cand omul de rand in "trafora" singur vehiculul ... au apus demult, cel putin in lumea civilizata, unde mai rar vezi carute trase de animale. Ori, daca nu ma insel, cel putin in dictionar, asta se numeste "progres".

Poate ca ar fi timpul sa progresam si noi, in lumea aeromodelismului, macar, daca in lumea reala nu suntem in stare, ca natie si stat si sa depasim momentul in care fiecare isi 'trafora" caruta! Pentru nostalgici, intotdeauna exista loc, da' zic eu sa lasam "inchizitia" si vremurile apuse, acolo unde le este locul, adica in istorie si in inima si lumea celor cu adevarat pasionati de ... traforaj!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#17 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 June 2011 - 10:16 PM

Te rog frumos sa-mi spui care este progresul unei clone, compatibile sau cum vrei tu sa numesti tu obiectul in cauza.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 June 2011 - 10:16 PM

0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 June 2011 - 10:16 PM

Vezi postareaPaunFD, la 26 June 2011 - 09:18 PM, a spus:

Cu tot respectul si stima pe care vi le port, @Dan_Mitea si @renatoa, sfaturile postate de voi mi se par intr-un acord perfect cu ... "tovarasul profesor" de aeromodelism de acu' 30 de ani!!!! Iar din punctul meu de vedere si probabil al multor altor modelisti care au patit chestii similare, e ... hai sa spunem, cel putin anacronic!
N-aveti de unde sti ca ... peste cativa ani, mai tanarul nostru coleg, va deveni un pilot de aeromodele de talie mondiala ... Chiar n-aveti de unde sti!!!


Ai mare dreptate si nu te contrazic. Doar vreau sa nuantez aspectul...
Cand am inceput eu, a fost cam la fel. Am dat o proba de lucru tot cu traforajul sa se convinga OMUL, adica instructorul, adica domnul Musca Costache, daca am mana de modelist, nefiind chiar prescolar sa o pot lua de la zero cu invatatul. Am inceput prin a construi primul model, un A2 (F1A), culmea, cu ampenajul orizontal. Dupa ce a fost gata, (7 grame avea si arata bine), am putut trece la urmatoarele componente. Am lucrat (dupa pontaj verificare) cam 270 de ore numai la botul planorului. Bineinteles ca l-am pierdut repede, nu a murit de batranete. Apoi au urmati si altele, cu aceeasi rabdare "predate" de el, invatate de mine si construite impreuna. In anii in care am stat in camaruta aia cu acel OM, am invatat multe. De la fizica, biologie, chimie, mecanica, pana la tot ce putea sti el si ce puteam pricepe eu. Am adaugat la ce invatam eu pe la scoala, toata experienta unui om trecut prin multe. Dupa mine, asta inseamna modelism.

Tanarul nostru poate deveni campion mondial si maine, el nu va fi niciodata modelist. Ca mai devreme sau mai tarziu va veni la unul ca mine sau la unul pe care tot zici ca-i respecti prin mesaje, sa-i construiasca modelele sau sa-i invete copilul sa zboare, ca el nu e in stare s-o faca, desi e campion. Incearca un exercitiu de imaginatie si gandeste ca doar sugerez ce as vrea sa spun in realitate. Cred ca pica netul daca as scrie ce gandesc acum.

Fac o paralela... Sa nu crezi ca am probleme cu trecutul. La primele ore de proiectare sau de desen tehnic cu studentii mei, desi lucram cu softuri specializate, incep prin a-i invata sa se spele pe maini inainte de a atinge o coala de hartie, incep prin a-i invata cum se ascute un creion, cum se foloseste pentru a trage linii pe hartie, cum se protejeaza ce ai desenat, cum se sterge un punct dintr-un ansamblu fara sa afectezi restul. Si toate astea in conditiile in care sunt sigur ca peste 2 ani multi vor plati cuiva si vor cumpara proiecte gata facute, cu desene gata tiparite. Aia nu vor fi nici ingineri si nici proiectanti.
Nu e cu suparare, modelismul e o stare de spirit . Nu inseamna nici sa construiesti in nestire fara sa zbori si nici sa zbori fara sa stii ce faci.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 26 June 2011 - 10:24 PM

Vezi postareaPaunFD, la 26 June 2011 - 10:10 PM, a spus:

...asta se numeste "progres".

Poate ca ar fi timpul sa progresam si noi, in lumea aeromodelismului, macar, daca in lumea reala nu suntem in stare, ca natie si stat si sa depasim momentul in care fiecare isi 'trafora" caruta! Pentru nostalgici, intotdeauna exista loc, da' zic eu sa lasam "inchizitia" si vremurile apuse, acolo unde le este locul, adica in istorie si in inima si lumea celor cu adevarat pasionati de ... traforaj!


Unde apare in schema asta faptul ca nemtii aia cu cupa UHU nu vor sa progreseze ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#20 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 10:28 PM

Ooooo DAAAA!!! @Dan_Mitea!!! "De ce sa cumparam din tara si sa platim si taxe???" - zici!!! Esti sigur ca vrei raspuns la intrebarea asta?! Poate ca nu este locul, forumul si/sau topicul, da' hai sa ti-l dau totusi: CA M-AM SATURAT SA FIU FURAT SI BANII PE CARE-I DAU EU PE TAXE SI IMPOZTIE NU MAI VREAU SA-I VAD IN FERRARII, BENTLEY, VUITOANE, BOTOX, SILICOANE si alte asemenea la jmekrii de la conducere!! Intelegi?! M-AM SATURAT! Nu mai vreau! Si m-am saturat sa tot fiu prostit pe fata!
O sa spuneti ca sunt frustrat!! Evident, veti avea dreptate! DA SUNT INCREDIBIL DE FRUSTRAT, cand vad jmekerii care-si etaleaza bentley-uri cu ostentatie si nesimtire, obtinute cu bani furati de la mine, de la tine, de la voi ... si asa-mi vine sa ma uit printr-o luneta la ei, da' apoi ma gandesc c-ar fi o moarte prea rapida pentru ei!!!
Eu, PAUN, nu mai vreau sa platesc taxe si impozite, in rahatu' asta de tara, ca sa aibe astia de unde fura cu "afacerile lor" de "afaceristi de succesuri" !!!

Iar daca tot vine vorba de "firmele bune ..." pai, daca sunt atat de bune, de ce se inchid?! Pai ori sunt bune, ori nu mai sunt?! (vorba perversului de pe Tg. Ocna) Cum e ... cu concurenta, cu economia de piata, cu treburile astea?! Daca sunt atat de ... "bune" in mod sigur, pot sa gaseasca o cale sa faca fata invaziei chinezesti! Cum?! Nu e treaba mea, este treaba firmelor "bune"! Apoi, daca iarasi, sunt atat de ... "bune", pot face si ceva nou si revolutionar! Nu?!

Eu nu sunt platit sa gandesc in viitor pentru altii si ca atare nu vreau sa fac asta! Gandesc pentru mine si pentru prezentul si viitorul meu! - atat! Nu de alta, da' ma indoiesc serios c-o sa vina cineva din viitor, sa-mi plateasca mie, acum, intretinerea. Ce va fi, va fi, sunt altii platiti sa faca asta, iar daca in viitor, umanitatea va fi sa fie cu doua maini stangi, tot e mai bine decat sa fie cu doua creiere ... stangi.

Pana la urma, traforajul este ceva arhaic, anacronic si depasit. Asta nu inseamna ca nu se poate practica! Cei pasionati de traforaj, o pot face, fara sa-i impiedice nimeni! Da' totusi, vremea in care "tovarasu' profesor" punea viitorii pasionati la testul de anduranta al pasiunii si-i bagau la traforaj ani buni, pana sa-i invete ce si cum cu zborul si sa le puna un aeromodel in brate ... parerea mea este ca a apus si ar fi bine sa ramana acolo!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 June 2011 - 10:34 PM

Vezi postareaPaunFD, la 26 June 2011 - 09:50 PM, a spus:

Pai ... si internetu' pentru ce s-a mai inventat?! Nu ca sa te informezi?! Care-i rostul acestui forum in sine?!
...
Pe aceeasi idee si linie, nu ma intereseaza sa aflu de ce se invarte roata si de ce apa incalzita este ... calda si .. uda!!! Chiar nu ma intereseaza de ce zboara avionu'! E treaba lui sa zboare si mai precis a aluia de l-a proiectat si a alora de l-au construit!
Treaba mea, este sa ma simt bine cu el, sa ma odihnesc, sa ma de-stresez, sa ma relaxez si daca vreau sa zbor cu el si sa fac performanta si arta, daca vreau sa duc mai departe aceasta pasiune!

Rolul internetului e de a te putea informa, desi e o problema la mijloc. Internetul suporta multe, nu tot ce e in el e si adevarat. Depinde de cel care apeleaza la aceasta forma de informare ce alege ca fiind corect sau nu. Si asta in functie de experienta pe care o are. Si daca nu are nici un fel de experienta adica ceva legat de experimente adica de pus in practica, se cheama ca NU O ARE si nici nu stie ce sa faca cu toata informatia de pe net.

Cand zboara avionul, te inteleg sa nu te intereseze de ce zboara, dar cand nu mai zboara nu te intereseaza de ce nu mai zboara? Ar fi interesant de aflat. E la fel de relaxant ca si atunci cand zboara.
De regula in comert se merge pe eficienta, pe optim. Nu pe performanta. Daca vrei performanta si arta trebuie sa intelegi ce faci, sa-ti aduci contributia personala la ce primesti de la altii. Daca nu o faci, e performanta si arta celuilalt, a aluia de la care ai cumparat.
Haidi pa!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 June 2011 - 10:36 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 26 June 2011 - 10:42 PM

Excelent topic!Se pune unul cu o intrebare simpla si apoi 3 pagini ne invartim in jurul cozii si povestim despre ce ar fi mai bine sau mai rau,care si cum practica acest hobby.Omul a vrut doar sa afle cum isi poate face un avion.@PaunFD, vorba lui Costin,daca nu pui in mana un traforaj aia nu prea se cheama modelism,de orice natura,conform dictionarului,activitatea de a construi modele.Ceea ce la tine se traduce mai mult cu arta de a scrie.S-ar putea sa fi gresit forumul. :pardon:
Arhaic sau nu inca folosesc traforajul si imi face placere sa il folosesc si azi dupa atatia ani, si ma minunez de toate "avioanele" alea ieftine de la HK pe care le cumparati...
Spor la scris..
Cred ca ti-ai gresit cariera.. :drinks:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#23 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 26 June 2011 - 10:44 PM

Absolut corect @Bitex, cu cateva amendamente:
1. De cele mai multe ori, cand modelul nu mai zboara, lucrurile par a fi evidente (s-a terminat bateria/carburantul, s-a rupt aripa, etc.).
2. Arta pilotajului si arta traforajului sunt, complet diferite. Astfel, daca nu ma insel, campioni mondiali la pilotaj de aeromodele zboara cu modele construite de altii in majoritate si "imbunatatite", poate, de ei. Deci, cumva cele doua se imbina, insa la un nivel mult, mult mai departe de simplul start in aceasta lume ...

Eu sugerez,sa impartim si/sau sa facem cumva sa separam pilotajul de traforaj.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 June 2011 - 11:02 PM

Apropos de firmele bune. Investesc in cercetare, cheltuie mult pentru ca sa aduca ceva nou. Dar vine chinezul, care nu stie de nici o lege, si cloneaza. Tu si altii ca tine dau buzna, traiesc clipa. Firma care a muncit se inchide.
Unde este progresul?
Aeromodelism inseamna traforaj si pilotaj. Daca te uiti, ai sa vezi, ca asa se numeste forumul.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 26 June 2011 - 11:07 PM

0

#25 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 June 2011 - 11:10 PM

Am eu un stil diferit de a discuta, ca deranjez dar nu o fac cu rea intentie.
Nu am nimic cu cei care piloteaza sau care doar construiesc. Si nu privesc problema din interior.
Cand modelul nu mai zboara pot fi foarte multe cauze. Nu le stii nici daca ai fi in el, cu atat mai mult cu cat esti la distanta si misti doar doua degete. Ca sa nu mai spun ca n-ai nici o sansa sa afli raspunsul daca nu cunosti tot ce trebuie.
Si aici intervine modelistul din tine si recapituleaza chimia si vede de acumulator de ce nu a rezistat desi parea incarcat, intervine tot modelistul si vede de biologie sa se intrebe de ce nu au ascultat degetele ce le-a spus poate creierul sa faca, de ce vremea sau electronii sau aerul nu sunt cum pareau sa fie? Pe langa acel pilot poate mai sunt si altii. Ar fi ceva sanse sa apara si latura umana a modelistului: sa zambeasca, sa salute, sa discute cu cei pasionati de acelasi lucru, eventual sa raspunda de ce a inceput zborul cu acumulator insuficient incarcat, ca tot ai amintit de el...

Ambele lucruri ca sunt pilotajul sau traforatul, presupun cunoastere, indemanare, multa munca pana la a obtine rezultate bune, inseamna autocontrol, inseamna multe. Dar oricat ar fi lista de lunga, o sa vezi ca nu e nici o diferenta intre ele. Daca il faci bine pe unul dintre ele in mod sigur il faci bine si pe cealalt. Asta nu inseamna ca ce nu faci trebuie desconsiderat, ca fiind arhaic. Eu am acelasi respect si pentru cei care inca mai trag cu arcul, desi o fac doar ca sportivi. Asta da arhaic, e mai vechi ca lucrul la traforaj.

Cred ca vorbim de lucruri diferite. Din cauza lipsei informatiilor din profil nu stim cine cu cine discutam. Una e sa ceara un plan de avion de jucarie un om de 50 de ani si alta un copil de 6 ani. Pe primul nu-l mai trimiti la traforaj nici daca ai firma de traforaje si vrei sa le vinzi. Ca el nu mai poate. Daca nu a trecut prin asta la timpul lui, ramane la a cumpara modele. Si nici invers nu e usor, cum a mai fost discutia pe aici, sa stai cate 2 ani sa tai nervuri si sa slefuiesti la baghete, fara sa te bucuri de munca ta. Chiar daca imi asum niste riscuri pentru ce spun acum, discutia asta e provenita tocmai din lipsa de experienta a instructorului de modelism.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 26 June 2011 - 11:20 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#26 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 26 June 2011 - 11:30 PM

Vezi postareatayred, la 26 June 2011 - 03:48 PM, a spus:

buna as vrea sa stiu cum pot sami fac un avion de jucarie.
As vrea sa fie simplu nu complicat sa zboare cam 10-15 Metri


Cel mai simplu ar fi sa incerci sa copiezi un model de jucarie din comert, eventual facut in China ca sa fii sigur ca e ieftin dar in acelasi timp sa ai speranta ca-l poti face acasa, si mai iefitn, si sa-l zbori cu placere. In caz ca nu obtii rezultatul dorit, zboara originalul. Sigur are raza de actiune de 15 m daca incarci bine acumulatorul de pe avion, de la ala din emitator. Vezi ca polistirenul e injectat, dar improvizezi cumva sa obtii acelasi rezultat.
Mult succes! Daca merge faza, sa ne spui si noua cum a fost, poate reusim sa copiem modelele chinezesti si sa le scoatem mai ieftin ca ei. Asta ar fi culmea ingineriei, sa faci clona dupa un model chinezesc si sa obtii ceva mai bun la un pret mai mic. La asta lucrez si eu de ani de zile si ceva imi scapa.
Mult succes.

PS. E expandat in matrita. Am scris prostii mai sus, dar nu-i asa grav, ramane ideea.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 27 June 2011 - 09:42 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#27 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 06:46 AM

Daca evolutia de la traforaj inseamna RTF de la chinez prefer sa raman la traforaj, macar am satisfactia lucrului facut de mana mea. Evolutie, dupa mine, inseamna CNC si Solid Works.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#28 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 June 2011 - 08:43 AM

Vezi postareabitex, la 26 June 2011 - 11:30 PM, a spus:

...Asta ar fi culmea ingineriei, sa faci clona dupa un model chinezesc si sa obtii ceva mai bun la un pret mai mic. La asta lucrez si eu de ani de zile si ceva imi scapa.
Mult succes.


Continutul de orez in sange, aici e buba...
Shaormaua mancata in Politehnica in timp ce admiri studentele strica echilibrul definitv...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 June 2011 - 08:44 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#29 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 27 June 2011 - 11:19 AM

Cred ca nu am reusit sa ma fac bine inteles.
Nu am absolut nimic impotriva celor care traforeaza! Ba din contra, admir si imi scot palaria in semn de profund respect, ori de cate ori am ocazia un model "traforat", in diferitele forme ale "traforajului", fie in lemn fie in polistiren, fie in ce mai poate fi el acolo. De ce?! Poate si pentru ca eu, desi am bagat "traforaj" cum spuneam in postul in care mi-am inceput tirada, de mi-a iesit pe nas, nu am timpul necesar, indemanarea necesara, rabdarea, placerea si poate nici interesul de a trafora. Sunt lucruri, pe care mainile mele nu le pot face, intocmai ca ... pictura, cantatul la pian, sau la alte instrumente, dar pot aprecia daca cineva picteaza frumos sau canta frumos ... si daca eu nu pot face asta!
Daca va reamintiti, nu odata, am declarat ca am doua maini stangi, cand vine vorba de multe lucruri si ca prefer ca acestea sa fie cat mai antiprost posibil.
Dar!!!
Daaar, nu credeti ca este mai bine sa-i lasam pe fiecare in parte sa-si aleaga ce le doreste sufletelul?! Iar asta, indiferent de varsta?! Ma indoiesc ca avem dreptul uman, de a-i "ordona"/porunci (mai mult sau mai putin voalat) cuiva sa-i placa ... shaworma!!! De asemenea nu cred ca avem nici dreptul de a-i porunci ca ... "ii este foame si trebuie sa manince, da' nu stie"! Cum spuneam, de unde stim ca initiatorul topicului, nu va deveni peste niste timp campion mondial la pilotaj?! De unde stim ca nu va deveni un pasionat "traforizator" (sau cum ii spune)?!

Cred (si nu doar "cred" ci sunt convins) ca aeromodelismul se imparte si nu de acum, destul de distinct intre cei care creeaza si cei care piloteaza.
Duda este ca ... cei care acum (mai si) piloteaza, au inceput (in istorie) sa traforeze, fie pentru ca la vremea/pe vremea lor, nu se gaseau modele gata facute (sau daca se gaseau erau peste puterilor lor financiare), fie pentru ca pur si simplu le-a placut si asta, fie pentru ca ... multe alte motive, insa initial, pentru fiecare in parte, dorinta mult mai arzatoare - cel putin la inceput, era sa vada modelul in aer!!! Si ... sunt convins ca am dreptate! Ulterior, pasiunea s-a dezvoltat fie in directia "traforajului", fie in directia pilotajului, fie ... cumva, echilibrat in ambele directie, sau poate ca la unii primeaza una sau alta din cele doua aspecte ale modelismului. Sa nu uitam, ca exista si machetele statice ... care sunt in exclusivitate dedicate celor cu pasiune.

@Dan_Mitea, tu esti extrem de pornit impotriva chinezilor care copie si vand lucruri ieftine! E ... problema ta si ai tot dreptul sa simti asa!
Dar: in lumea asta, sunt cei care cumpara originalul pictat de Rembrand si cei care ... cumpara copii mai mult sau mai putin scumpe ale aceleiasi picturi!
Daca firma care a muncit, se inchide, in economia de piata, se traduce simplu si crud, prin faptul a nu a muncit suficient de bine! Pe parcurs, undeva, s-a strecurat o greseala in abordarea realitatii inconjuratoare, de catre aceasta firma! Pana la urma, daca eu produc suruburi, tu produci suruburi identice cu mine, dar eu reusesc sa le produc mult mai ieftin si sa le vand mult mai ieftin, iar firma ta da falimet ... asta este! ECONOMIE DE PIATA!!! Ma acuzi ca am copiat?! Foarte bine! Sunt instante internationale, sunt organisme, demonstreaza si ... platesc! Nu ma supun altor reguli, decat cele strict ale pietei, care se refera strict la optimizarea raportului pret/calitate?! Fa si tu la fel! Cine te retine?!
Chiar si mercedes, are, de ex. o componenta adresata intregii piete de desfacere si implicit tuturor clientilor, care produce masini mai ieftine si mult optimizate dpdv pret/performanta, dar are si o divizie exclusivista, numita AMG, precum si una sport, numita Brabus! Tu, cu firma ta, daca tii neaparat ca suruburile tale sa fie cele mai cele, poti sa te adresezi unei piete exclusiviste si ... sa supravietuiesti asa, investind in cercetare, dezvolatare, etc.
Treaba cu "exclusiismul" se practica, cred ca la multe produse, de la articolele de imbracaminte, alimente, instrumente muzicale, pana la ... ce vrei tu! Nu toti muzicienii isi permit sa aibe o vioara Stradivarius!!!! Dar pot canta exceptional si cu o vioara "normala"! - nu vad unde este problema! (apoi, cred ca extrem de putini violonisti, isi traforeaza ei ... viorile, iar daca nu ma inseala memoria, nenea Stradivarius, canta la vioara, insa ... in nici un caz, nu excela). Si mai ales, nu toti ne putem permite Stradivarius! A pretinde ca daca nu ai stradivarius ... esti un nimeni si ... in general, n-ai voie sa canti, sau nu pot face performanta ... mmm, suna cumva, cel putin ciudat!
Viata in sine, inseamna supravieturiea exemplarului celui mai adaptat al speciei, iar piata in sine este darwinism. In romanelica, darwinismul, in aceasta perioada ... devine din ce in ce mai pregant!
Aaaa, chinezii ne-au invadat cu produse?! Asa si?! Oare "firmele bune" (desi intre noi fie vorba, eu nu cred deloc ca-s atat de "bune"), nu folosesc piese chinezeti?! Nici macar scule?! Hmmm! Ma indoiesc profund! Numai si daca au un computer in firma ... si tot e plin de piese "made in china", taiwan, shanghai si ... China! Mercedes, chiar si AMG sau Brabus sunt pline de piese made in china si unele chiar made in romania ... iar asta nu le stirbeste cu nimic din valoare si/sau calitate! Celelalte firme "bune" trebuie sa se adapteze pietei, sau ... dispar, cu sau fara investitii in ... ce vor ele acolo!

@MLGore, fiecare dintre noi stie daca-i place sau nu shaworma, stie cand ii este foame si/sau sete ... si in mod cert fiecare stie daca pentru "evolutie" inseamna RTF sau traforaj! Intr-o oarecare masura, extrapoland si exagerand putin, avioanele reale nu se mai fac asa de multe din lemn si "traforaj" ci din materiale mai "ciudate", iar carutele "traforate" au fost inlocuite de automobile RTF (adica bagi cheia in contact, pornesti motorul si faci deplasarea din punctul A in punctul =@ Cred ca macar din acest punct de vedere, se poate privi fara echivoc ca un RTF de la chineji este ... evolutie! Exista evident, chiar in domeniul naval, vase mari, RTF, made in ... china, dar exista si Bricul Mircea! Bricul Mircea, inseamna maiestrie in stare pura, in vreme ce un crucisator de tip Aegis, este/poate fi considerat ... progres!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#30 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 27 June 2011 - 11:57 AM

Am mai spus latura randurilor urmatoare, pe un alt topic, dar cred ca este cumva cazul sa reiterez:
Majoritatea modelistilor din romanelica, au un venit de maxim 500 de euro/familie (cu 2,3 sau mai multi membrii), din care mai trebuie sa-si suporte si hobby-ul/visul, placerea/etc. (care cumva exclude bautul de bere, halitu' de shaworma si scuipatu' de seminte de floarea soarelui pe jos).
Ce-ar trebui, sa faca un asemenea modelist/pasionat/ce este el acolo?! Sa stea sa stranga bani pentru a cumpara scump, de la o "firma buna", sau sa traforeze si sa cumpere tot de la o "firma buna", in loc sa cumpere de la chineji?!
Pai ... aaa trece viata pe langa el, pana reuseste el sa stranga bani, sau pana reuseste sa traforeze si sa-si vada modelul in aer!
Apoi cu ce drept, sau mai bine zis, cine si cui ii da dreptul, chiar si numai sa sugereze asa ceva?! Vine "acel cineva" sa-mi plateasca intretinerea, sa-mi dea din zilele lui de viata, sa ma pot bucura de ... placerea de care doresc eu sa ma bucur?! UAU!!!
Si mama, daca mi-ar "sugera" asa ceva, ar avea parte de o replica, cel putin la fel de taioasa!!

Apoi firmele "bune" ... cat de "bune" sunt, daca cu cercetarile, cu dezvoltarile lor cu tot, nu pot face fata concurentei, fie ea si prin "copiere", clonare, sau cum mai vreti s-o numiti?! Nu poti face fata concurentei, in mod evident, nu esti atat de "bun" pe cat vrei tu sa crezi! Punct!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro