Modelism - RHC Forum: RC Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

RC Bismarck

#1 Useril este offline   andoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 June 2011 - 10:02 PM

Salutare.
Sunt un incepator in ale modelismului si doresc sa achizitionez toate materialele necesare pentru ca nava mea sa fie navigabila. Nu ma pricep bine si as dori sfatul vostru.
Pentru telecomanda dupa mai multe cautari pe net si pareri am ramas sa aleg intre SpringRc si HobbyKing amandoua 2.4 Ghz cu 6 canale. Diferenta de pret ar fi de 100 lei intre cele doua (Spring mai scumpa). Iar pentru celelalte componente(elice, ax elice, tuburi, carma) chiar nu am nici o idee.
Daca ma ajutati v-as fi foarte recunoscator si poate ar ajuta si pe altii.
Va multumesc si astept parerile voastre.
0

#2 Useril este offline   andoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 15 June 2011 - 11:09 PM

Astea sunt radiocomenzile.

http://www.himodel.c...Set_Mode_2.html

http://www.hobbyking...?idProduct=9042
0

#3 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2011 - 11:55 PM

Vezi postareaandoman, la 15 June 2011 - 10:02 PM, a spus:

Salutare.
Sunt un incepator in ale modelismului si doresc sa achizitionez toate materialele necesare pentru ca nava mea sa fie navigabila. Nu ma pricep bine si as dori sfatul vostru.
Pentru telecomanda dupa mai multe cautari pe net si pareri am ramas sa aleg intre SpringRc si HobbyKing amandoua 2.4 Ghz cu 6 canale. Diferenta de pret ar fi de 100 lei intre cele doua (Spring mai scumpa). Iar pentru celelalte componente(elice, ax elice, tuburi, carma) chiar nu am nici o idee.
Daca ma ajutati v-as fi foarte recunoscator si poate ar ajuta si pe altii.
Va multumesc si astept parerile voastre.

Salut!


Intreabat-te mai intai de ce anume ai nevoie de la o radiocomanda in functie de cum vrei sa motorizezi modelul.

Ai nevoie de un canal pentru servoul carmei.

Daca la motoare (2 sau 3) folosesti un singur speed controler, inca un canal.

Daca folosesti motoare brushed poti folosi un singur controller cu motorasele legate in paralel. La brushlessuri (desi nu recomand astfel de motoare) trebuie sa folosesti controlere (ESC-uri) independente pe fiecare motor; sincer nu am auzit pe nimeni sa foloseasca brushless-uri legate in paralel.

De asemenea daca vrei sa folosesti control independent pe fiecare elicie devine mandatoriu sa ai ESC-uri separate dar asta inseamna 2 (sau 3) canale pentru motoare. De asemenea se impune ca statia sa poata avea ceva mixere programabile, deci va fi ceva mai scumpa.

Turele orientabile? - Mai pui 1sau mai multe canale. Etc.




Despre frecventa: de preferat 2.4GHz, dar daca gasesti ceva convenabil in 35MHz sau 40 MHz este perfect.




Tipul TX-ului (Aero sau tip Pistol): Cred ca tx clasic Aero este f bun. Cele pistol sunt recomandate pentru auto sau navo de viteza pentru ca ai un control al directiei mai bun. Aici nu este cazul.

Servo: Un servo marime standard 20 mm, analog, cat mai ieftin. Eforturile la carme sunt mici iar viteza de reactie chiar si la 0.22s/45o este arhi suficienta.

Controlere: De brushed sau brushless (desi nu recomand) in functie de motoarele folosite.

Concluzie: Minim minimorum o statie RC cu 2 canale fara computer in una din frecventele standard 35, 40 sau in 2.4.




Hobby King 2.4Ghz 6Ch Tx & Rx V2 (Mode 2) - pare arhi suficienta. In plus este programabila dar doar pe calculator deci iti trebuie cablu de date.

Te costa 22USD + 17USD transport = 114RON

Pare o afacere buna




Cu stima!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 15 June 2011 - 11:56 PM

0

#4 Useril este offline   andoman 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 03-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 June 2011 - 09:07 AM

Iti multumesc pentru sfaturile tale, o sa-mi fie de mare ajutor.
Totusi nu stiu inca ce motorizare am sa folosesc (2 sau 3 motoare). Am facut modificarile pentru al 3 lea motor, mai putin gaura din ultima coasta de dinainte de piesa de plastic ce vine cu nr 14 parca. Tu ce zici? Ce motoare sa folosesc?
Cu respect!

Aceasta postare a fost editata de andoman: 16 June 2011 - 09:08 AM

0

#5 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 18 July 2011 - 07:43 PM

Salut,

navele din vremurile respective nu aveau motoare cu turatii mari asa ca poti utiliza un motor cu reductor pentru toate 3 axele transferul de la un ax la altul facandu-se prin intermediul unor roti dintate de aceleasi dimensiuni, acestea pot da si directia de rotatie - doua elici intr-o parte una in alta ... in functie de cate roti dintate pui
chiar daca nava este mare o elice nu are mai mult de 2 - 3 cm, cred ca au injur de 2,4 cm nu aveti nevoie de 3 motoare care mai au si 5000 de ture ca nu faceti o nava de viteza.

spor
cand am sa ajung cu bismarck -ul in stadiul modificarii propulsiei am sa va pun cateva poze, pana atunci va pun o poza cu Yamato care este la aceeasi scara si are un singur motor cu 4 axe .

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro