Modelism - RHC Forum: Le Coureur- Anoo 1776 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Le Coureur- Anoo 1776 model din carton la scara 1:72

#31 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 21 November 2011 - 08:19 PM

.......

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13480.JPG
  • Imagine atasata: SDC13481.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#32 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 21 November 2011 - 08:22 PM

Pana m-oi lumina, sau m-o lamurii careva cu .....atarnatu vergilor, trecem la sectiunea dedicata tunurilor.
Dupa ce am stat si m-am holbat ca boul la salariu minim pe economie, dupa ce am rasfoit niscai-va cartulii si brosurele dedicate armamentului navelor de epoca, am decis sa trag o patina tevilor de tun, asa ca...... dupa un prim strat de grund, am "varuit " tevile cu un negru satinat marca Humbroll. Inainte de uscarea definitiva a vopselei, i-am aplicat un washing temeinic pentru a da impresia de ...vechi, ce-o iesit.... vesem in poze ceva mai clare la lumina naturala.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13478.JPG
  • Imagine atasata: SDC13482.JPG
  • Imagine atasata: SDC13483.JPG
  • Imagine atasata: SDC13490.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#33 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 21 November 2011 - 08:47 PM

Ideea de plecare cu privire la intreaga nebunie e alta, bine...... stiu ca in general la navele de epoca , la arborada simetria e baza ( cum este in babord asa si in tribord), dar...... DAR..... si din nou DAR..... in cazul francezului simetria nu este valabila pentru nici una din vergi, nici la arborele artimon , nici la cel principal.... nicaieri. De exemplu ...... daca la una din vergi, am nevoie in tribord de 3 macarale ( scripeti) in babord se pare ca sunt 5 ....... Daca raportez numarul de scripeti care-mi este recomandat de producator, la ceea ce de fel mi-ar trebuii ...... raportul legat de numarul acestora nu este egal, nici macar apropiat.
Daca de exemplu, producatorul kitului specifica faptul ca este nevoie de 70 buc scripeti (ca exemplu ) , in comparatiile facute cu ilustratele din kit si cu fisa de instructiuni, as avea nevoie de 90 buc, nemaivorbind de ...simetrie . Sper ca se intelege unde bat.
Legat de vergi...... ele se leaga la catarge prin intermediul scipetilor, pana aici totul este OK, acum..... treaba sta cam asa........ in toate pozele , in instructiuni, pe tot ceea ce am gasit eu legat de francez, vergine NU SUNT LEGATE LA DISTANTA EGALA TRIBORD-BABORD. Pentru a intelege ceea ce spun, sa luam exemplu vergei de pe arborele artimon. Manevra principala de ridicat-coborat verga, cea care de altfel leaga si ansamblul verga-vela la arbore nu este centrata ( cei doi scripeti Nr 76 care sunt legati intre ei prin intermediul manevrei 6 ) Deci...... unul dintre scripeti este ancorat la arborele artimon, cel deal doilea scripete este legat la verga. Buba este exact la acest al doilea scripete. practic acest scripete nu este centrat pe verga, distanta din dreapta vergii este cu mult mai mare decat cea din stanga, acest lucru fiind valabil la toate vergile. Aici apare erata. Practic sunt cam confuz cu privire la acest aspect, neintelegand modul de manevrare al velaturii in acest sistem dubios de asezare al vergilor pe arbori.
Dubios rau de tot lugerul asta
Banuind totusi ca proiectul navei de fata ar aduce cu o nava costiera care are velatura adaptata navigatiei pe o directie aproximativ dreapta si cu vant constant sau dinspre mal sau dinspre larg, caz in care velatura eficienta e cea tip randa, ori modul in care e arborata velatura la ,,Curier'' cam asa paree. Uitandu-ma si pe ceva jonci , care au cam aceeasi pozitionare , am dedus ca velatura este de tip randa. Cam superficiala explicatia da' cred ca suficienta.
Suficienta sau nu, un bun prieten m-a luminat nitel , si anume concluzia a fost urmatoarea :
Ca prima impresie si parere..... Tipul acetei nave este de fapt o nava traditionala de pescuit si nici de cum nava costiera. Velatura, corect este in esenta o serie de 3 rande pe cele trei catarge. Nu este asa cum crezusem eu initial ( totusi aveam dubii cu privire la alegerea facuta de mine ) facuta sa navigeze drept, paralel cu tarmul cu vant fie din larg fie dinspre mal. Tarmul nu e o margine de bazin, drept, deci... Tipul de velatura de acest fel permite navigarea cu vant din orice directie (spre deosebire de velele patrate). Nici un velier nu navigheaza drept, specific navigatiei cu vele sunt "voltele" adica navigarea in zig-zag.
In alta ordine de idei, vergile, care in acest caz in esenta sunt de fapt niste "pic"-uri ,se dispun alternativ intr-un bord si celalalt, primul in tribord, al doilea in babord. In mod normal ar trebui sa aiba si niste coliere. O sa mai caut in ce am eu si sa incerc o detaliere mai ampla.
Si..... ca ultima idee, e normal ca vergile sa fie prinse asimetric pt. ca pozitia lor este oblica, asta dupa ce m-am holbat mai atent la forma velelor. I-mi reamintesc ca exista si asimetrii in diverse tipuri de greement in care vergile sau picul nu trece dintr-un bord in celalalt , cel putin desenule din instructiunile meu cu privire stricta la HMS Alert (acelasi fel de KIT) si Le Coureur privind greementul mi se par mult simpilficate. Nu stiu cum o fi in alte kituri sau planuri, dar nici macar numerotarea scripetilor nu corespunde , cum de altfel nici nu ma asteptam.
Totusi, dupa un lung impas legata de multitudinea semnelor de intrebare cu privire la dubiosul sistem de fixare a vergilor, decizia mea a fost una cat se poate de clara, pentru moment ma ocup de artilerie.
Zis si facut. Dupa vopsirea tevilor de tun si aplicarea unui wash am trecut la montarea acestora pe afet.
Dupa nebunia fixarii telilor am inceput lucrul la paramele de recul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13485.JPG
  • Imagine atasata: SDC13486.JPG
  • Imagine atasata: SDC13487.JPG
  • Imagine atasata: SDC13488.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#34 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 22 November 2011 - 01:38 AM

frumos lucrat maestre,iar felicitarile mele ar exprima prea putin realitatea fata de modelul pe care il faci.in legatura cu dilema ta,am deschis planul acestei nave,dar este planul de la Ancre,iar aici se vad mult mai clar lucrurile cu legatul vergilor.am sa atasez pozitia care te intereseaza in acest caz,si vei vedea cit de mult usureaza munca un plan adevarat.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#35 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 22 November 2011 - 01:46 AM

in legatura cu asimetria de care vorbesti,se pare ca nu trebuie sa iti bati capul prea tare,pentru ca de fapt asa apare si in lucrarile altora care nu au facut aceasta nava dupa plan de kit.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#36 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 22 November 2011 - 08:06 AM

Sarumana boier JELI. Cum sti tu sa ma scoti din incurcaturi tocmai atunci cand simt ca ma afund tot mai rate in rahat !!!....... si ma mai numesti si maistru !?!? sa fim seriosi, amandoi stim cine este adevaratul MAISTRU . Spre deosebire de tine..... eu realizez un biet luger din carton , o nava fara o istorie scrisa in pergamente cu litere de aur , asa ca........ No Coment si multumesc din suflet inca o data. Hotararea cu care mi-ai raspuns m-a facut sa-mi schimb putin atitudinea cu privire la spanzuratul vergilor.
Mare boier mare caracter. :pardon: :good:

Aceasta postare a fost editata de tom cat: 22 November 2011 - 08:07 AM

Imagine postata
......si poate totusi
0

#37 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 22 November 2011 - 10:27 AM

cu multa placere maestre.zici ca faci o nava fara istorie?pai ce sa zic de nava care o fac eu?San Felipe,nu existat vreodata,iar tot ce se scrie depsre ea este legenda.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#38 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 22 November 2011 - 03:50 PM

Frate Jeli, ma simt de-a dreptul magulit de faptul ca reusesc sa-ti atrag atentia cu o lucrare destul de neinsemnata. Referitor la francezul meu , nu am specificat faptul ca este lipsit total de istorie, doar ca are o istorie destul de neinsemnata si nu plina de evenimente notabile. Singurul eveniment notabil cunoscut in istorie este datorat conflictului armat din Canalul LE MANCHE din data de 17 iunie 1778 unde s-a confruntat direct cu , cutter-ul englezesc HMS ALERT , iar ca rezultat final putem nota faptul ca Le Coureur a iesit destul de sifonat in urma loviturilor directe primite din partea cutterului englez, acesta fiind si mult mai bine inarmat in comparatie cu lugerul francez. Ulterior acestei batalii lugerul Le Coureur a fost capturat de catre marina engleza , fiind cedat ulterior marinei americane .
Legat despre lucrarea ta.... San Felipe...... chiar daca aceasta a existat sau nu, chiar daca a fost o legenda sau nu , important este faptul ca legendele au fost, sunt si vor fi cu mult inaintea faptelor istorice. Nu degeaba se spune in popor ca o fapta istorica este alimentata nemarginit de legende. Apropo.... excelenta "legenda" ta.
In alta ordine de idei..... lucrarea abordata de tine este una tipic...... lemnoasa, in schimb...... umila mea lucrare este una .... cartonoasa , la drept vorbind, nu poti compara naturaletea si maiestria lucrului in lemn cu banalul si umilul carton.
Legat de cele spuse de mine mai sus : "" .....nu poti compara naturaletea si maiestria lemnului cu banalul si umilul carton"" , poate v-a naste intrebari de genul..... : " De ce nu ai ales lemn, si de ce ai ales cartonul ? "
Ei bine...... vreau sa incerc pe cat posibil sa demostrez fapul ca si dintr-o banala coala de carton se poate realiza ceva frumos , si credeti-ma ce va spun, daca considerati ca lucrul cu carton este unul usor..... va contrazic . Incercati si singuri si cu siguranta parerile domniilor voastre v-or lua o cu tutul alta directie.
Spor tuturor in tot cea ce intreprindeti si multa multa bafta. :excl: :blush:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#39 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:41 PM

OK. Dupa inca o partida de cautari atroce cu privire la afurisitele de "bete" :clapping: , satul intr-o oarecare masura , am decis sa continui cu artileria, restul..... om vedea ce-o iesii.
Dupa sedinta de legat parame de recul la tunuri, am trecul la montarea lor definitiva in locasurile prestabilite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 154.JPG
  • Imagine atasata: 155.JPG
  • Imagine atasata: 156.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#40 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:45 PM

dupa finalizarea artileriei principale, pana mi-a revenit cheful de artileria secundara ( falconete) am decis sa spanzur la locul lor si ancorele, asa ca ......

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 157.JPG
  • Imagine atasata: 158.JPG
  • Imagine atasata: 159.JPG
  • Imagine atasata: 160.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#41 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:47 PM

.... si daca tunurile ....checked ! , daca ancorele ..... checked ! Atunci unica treaba de rezolvat ..... falconetele. Asa ca inarmat cu un gram de rabdare am inceput sa crosetez la ele.
Dupa lipirea " manerelor de manevrare" a acestora, am inceput montarea lor pe ...hai sa-i zicem , postamente

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 161.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#42 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:50 PM

Montarea ansamblului tun-postament ,l-am asezat provizoriu pe luger, acestea urmand a primii vopseaua aferenta si lipirea definitiva numai dupa ce finalizez cu toata velatura navei. :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 162.JPG
  • Imagine atasata: 163.JPG
  • Imagine atasata: 164.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#43 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:52 PM

si...... inca doua poze cu stadiul lucrului la francez. Daca tot sunt hotarat sa realizez ceva in plus pe langa francez, mai exact o "baza"....... am inceput usor usor sa conturez viitoarea "baza" , totusi inca..... mai am de munca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 165.JPG
  • Imagine atasata: 166.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#44 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 10:58 PM

Eeeeeeee , si iata ca a sosit si timpul sa dezvaluim SECRETUL , sau.... parte din el. Dupa binemeritata "varuire" a falconetelor am inceput lucrul la amaraciunea de baza a francezului , o baza putin dezvoltata si cu ceva adaugari fata de cea prezentata de cei de la Shipyard. Ei bine....... generalizand faptul, jumatate din viitoarea diorama v-a fi ca cea de la Ship iar restul..... fantezisme din mintea mea cea....... :blink: :blink:
Ca dimensiuni........ nu ma asteptam sa iasa atat de mare, dar.... ce mai conteaza acum , deci : 74 cm x 36 cm , si ...daca tot am plecat pe carton...... lucrarea v-a fi integral de carton, chiar daca ma vad nevoit sa marturisesc ca am fost tentat sa pacalesc si cu ceva furnir, dar..... cum intreaga constructie de pana acum nu-mi permite alta varianta :ph34r: ........ tot cartonul ramane la baza .
Ok...... viitoarea diorama am inpartit-o in 4 segmente , segmente construite individual, actualmente fiind finalizate 3 din cele 4 .
In prima poza, este segmentul central (cel mai mare) , in poza doi , segmentul care incorporeaza macheta navei , al treilea segment fiind una din laturile viitoarei diorame , iar ultimul, cel de-al patrulea ........ probabil maine i-l v-oi finaliza. ;)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13517.JPG
  • Imagine atasata: SDC13518.JPG
  • Imagine atasata: SDC13519.JPG
  • Imagine atasata: SDC13520.JPG
  • Imagine atasata: SDC13521.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#45 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 24 November 2011 - 11:00 PM

si.... ca o simpla idee...... cam asa arata asezata nava in locasul ei.
Deci......... PARERI, SUGESTII, OBSERVATII , COMENTARII pro si contra cu privire la intregul proiect. ;) :blink:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13522.JPG
  • Imagine atasata: SDC13523.JPG
  • Imagine atasata: SDC13524.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#46 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 25 November 2011 - 12:24 AM

mie imi place foarte mult cum lucrezi ,si imi plac ideile tale.recunosc ca si eu am cochetat cu ideea de a face suportul la coga in forma de apa.deocamdata am renunta pentru ca nu stiu cum sa il fac sa para cit mai real .aceasta a fost parerea mea.
sugestii?te rog sa postezzi pe vreun forum cum faci apa din jurul navei.
observatii?te rog sa nu uiti sa postezi pe vreun forum cum faci apa din jurul navei.
comentarii?deocamdata nu sint.

Aceasta postare a fost editata de jeli: 25 November 2011 - 12:24 AM

nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#47 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 November 2011 - 06:25 AM

Vezi postareatom cat, la 24 November 2011 - 11:00 PM, a spus:

Deci......... PARERI, SUGESTII, OBSERVATII , COMENTARII pro si contra cu privire la intregul proiect. ;) :blink:

Este, pur si simplu, coplesitor.
Iti multumesc pentru ca ai avut rabdare sa ne arati bijuteria.
Multa, multa bafta.
0

#48 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 25 November 2011 - 08:15 PM

Minunat lucrat! E o capodopera.

STIMA :clapping: !
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#49 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 25 November 2011 - 11:34 PM

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si ma simt de-a dreptul magulit de cuvintele voastre.
@ Jeli. Cu siguranta am sa detaliez procedeul de realizare al apei :lol: :lol: :lol: ( nu v-a ganditi la cine stie ce reactie chin=mica..... nu sunt eu un geniu sa reinventez apa ) :lol: :lol: :lol:
Inca o data multumesc tuturor celor care-mi urmaresc lucrarile, tuturor celor cara-mi sunt alaturi si ma sprijina cu sfaturi, incurajari, sugestii , pareri...... si sper sa nu dejamagesc pe nimeni, sper sa fiu la inaltimea asteptarilor voastre. :good: :lol: :drinks:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#50 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 26 November 2011 - 02:36 AM

Vezi postareatom cat, la 25 November 2011 - 11:34 PM, a spus:


@ Jeli. Cu siguranta am sa detaliez procedeul de realizare al apei :lol: :lol: :lol: ( nu v-a ganditi la cine stie ce reactie chin=mica..... nu sunt eu un geniu sa reinventez apa ) :lol: :lol: :lol:
:good: :lol: :drinks:

nu poti sa scrii H2O linga nava? :D
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#51 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 26 November 2011 - 06:15 PM

Frate Jeli..... am sa incerc sa scriu langa nava H2O , sa vedem ce iese :pardon: :pardon: :pardon: .
Intre timp am mai lucrat cate ceva la viitoarea diorama, drept pentru care supun atentiei domniilor voastre etapa lucrului la zi.

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13525.JPG
  • Imagine atasata: SDC13526.JPG
  • Imagine atasata: SDC13527.JPG
  • Imagine atasata: SDC13528.JPG
  • Imagine atasata: SDC13529.JPG
  • Imagine atasata: SDC13530.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#52 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 29 November 2011 - 01:36 AM

Salutam intreaga clasa muncitoare. In timp ce astept sosirea CV-urilor pentru angajarile pe post de bucatarese si stewardese la bordul francezului :) :nea: ...... am mai avansat cu lucrarile. Contrar asteptarilor..... nu am avansat enorm de mult , dar...... cat de cat , sa mai pot atasa topikului cateva poze.
Cu oarecare timiditate, am inceput realizarea primilor pasi in obtinerea apei. Ca prim pas am inceput cu aplicarea vopselei de baza, in cazul de fata o combinatie de vopsea acrilica albastru marin cu ceva verde smarald. Dupa uscarea totala am sa ma mai joc putin cu nuante de albastru mai inchis si verde smarald mai accentuat. Totusi.... pana la finalizarea completa a bazei(pentru a reusii imitarea apei) mai este cale lunga.
Dupa primul strat de vopsea, mai mut aplicata pe post de suport de baza am continuat lucrul la turnul-macara , usor-usor pregatindu-mi astfel terenul pentru apicarea culorilor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 183.JPG
  • Imagine atasata: 181.JPG
  • Imagine atasata: 182.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#53 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 29 November 2011 - 01:40 AM

...... mici progrese :) :nea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 184.JPG
  • Imagine atasata: 185.JPG
  • Imagine atasata: 186.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#54 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 29 November 2011 - 01:44 AM

Ajuns in stadiul mazgalirii cu acrilice marca Renesans si Maimeri dupa un mix de 6 nuante, am obtinut ce se vede in poze. :) :nea:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 187.JPG
  • Imagine atasata: 188.JPG
  • Imagine atasata: 189.JPG
  • Imagine atasata: 190.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#55 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 29 November 2011 - 01:46 AM

Ramas tot in sfera mazgalelior , am aplicat un strat de vopsea Vallejo - Tan Earht in interiorul magaziilor, pentru a putea fixa definitiv acoperisul fiecarei magazii. In timpul uscarii vopselei, am realizat fiecare acoperis in parte cu scandurile aferente pe care le-am obtinut prin "zgarierea" pe carton cu un ac de trasat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 191.JPG
  • Imagine atasata: 195.JPG
  • Imagine atasata: 192.JPG
  • Imagine atasata: 193.JPG
  • Imagine atasata: 194.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#56 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 29 November 2011 - 01:48 AM

Cum roof-ul fiecarei magazii era la locul lui.....cum un pic de cos pentru fum nu strica, am finalizat si aceasta operatiune. Eeeeee, se pare ca apropierea mea cu pasi marunti dar suguri pentru realizarea de tarasenii pentru tentativa asta de diorama ma cam face sa-mi iau munca in serios, asa ca pana atunci...... la buna vedere :drinks: :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 196.JPG
  • Imagine atasata: 197.JPG
  • Imagine atasata: 198.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#57 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 03 December 2011 - 10:03 AM

abea astept sa vad finlul , felicitari Maiestre
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#58 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 03 December 2011 - 08:11 PM

@ NTZ - pana la final...... mai am mult de pigulit, treaba merge a naibii de incet...... cartonul nu este lemn, asa ca.... ;)
Dupa cum spuneam. Greu ...... treaba a inceput sa se miste destul de greu. Parca lipseste ceva...... ce anume ????? nu stiu, dar .....motoarele au ajuns la relanti ....... si asta nu prea e bine.
Dupa lupte seculare am mazgalit magaziile si le-am asezat provizoriu pentru a putea aplica primul strat de nisip. Ori si cum... baracile mai au nevoie de retusuri en-gross, dar pana la retusuri mai am de "bobinat"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13550.JPG
  • Imagine atasata: SDC13551.JPG
  • Imagine atasata: SDC13552.JPG

Aceasta postare a fost editata de tom cat: 03 December 2011 - 08:12 PM

Imagine postata
......si poate totusi
0

#59 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 03 December 2011 - 08:14 PM

Acum...... legat de stratul de vopsea-baza pentru apa........ ;) =@ ;) sunt total nemultumit, asa ca am sa o iau de la capat. Asa patesti cand folosesti numai porcarii no name , cine face ca mine.... ca mine sa pateasca ! :angry: :angry:
Pana ma hotaresc asupta culorii de baza ( sper sa nu-mi iasa o alta spalatura de vase ) am mai miscat cate ceva, nu mult ...... numai cat sa nu zica poporul ca somez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC13553.JPG
  • Imagine atasata: SDC13554.JPG
  • Imagine atasata: SDC13555.JPG

Imagine postata
......si poate totusi
0

#60 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 December 2011 - 01:49 AM

Daca am inteles eu, dar este foarte posibil sa ma insel, Jeli si toata suflarea asteapta realizarea apei "3D", nu o vopsea pe un plan. Este un tel foarte, foarte greu.
Multa, multa bafta, mestere.
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro