Modelism - RHC Forum: Hobbyking Bixler EPO 1400mm - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hobbyking Bixler EPO 1400mm clona ieftina EZ* brushless si gata de zbor de la HK

#1 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 31 May 2011 - 03:35 PM

in sfarsit hk a lansat o clona ieftina, cu tot ce ii trebuie la pachet a celebrului easy star.


Hobbyking Bixler EPO 1400mm


la 100 dolari cu tot cu statie ar suna ideal pentru un incepator cu buget scazut. sa vedem ce calitate va avea.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#2 Useril este offline   torelu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2011 - 03:43 PM

A aparut si varianta ARF la juma de pret si KIT sub 40$. Poate intereseaza si pe altii care au ceva hardware. Pe mine stiu ca m-a facut sa il trec pe lista pentru viitoarele achizitii :drinks:
0

#3 Useril este offline   madutarc 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg-jiu

Postat 31 May 2011 - 04:21 PM

din cate am vazut eu chinezi au inceput sa faca lucruri bune:D
0

#4 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 31 May 2011 - 08:39 PM

Eu raman la original,cel rtf are o statie de nimic.Botul e prea ascutit,arata caraghios.

Au vazut ce e bun pentru incepatori si au facut o clona.Normal ca nu poate fi o clona mai buna decat originalul.La pret,da e mai ieftin,dar nu stiu daca merita cumparat sau nu,eventual pentru piese de schimb pt original 8)
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#5 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 31 May 2011 - 08:58 PM

Vezi postareapilo, la 31 May 2011 - 08:39 PM, a spus:

Eu raman la original,cel rtf are o statie de nimic.Botul e prea ascutit,arata caraghios.

Au vazut ce e bun pentru incepatori si au facut o clona.Normal ca nu poate fi o clona mai buna decat originalul.La pret,da e mai ieftin,dar nu stiu daca merita cumparat sau nu,eventual pentru piese de schimb pt original 8)


merita pentru ca are deja eleroane taiate si servouri instalate. la originalul ez* era o problema, am vazut multe care dupa ce au fost taiate eleroane au zburat nasol.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#6 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 31 May 2011 - 09:10 PM

Vezi postareaR3dD3vil, la 31 May 2011 - 08:58 PM, a spus:

merita pentru ca are deja eleroane taiate si servouri instalate. la originalul ez* era o problema, am vazut multe care dupa ce au fost taiate eleroane au zburat nasol.



Daca nu te grabesti si masori calumea,in 30 minute ai eleroane la ez,mie din prima mi-au iesit superbe,si au functionat ireprosabil.

Sa instalezi 4 servo amarate ia maxim 10 minute.Deci pana acum clona nu e mai buna decat originalul.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#7 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 31 May 2011 - 09:17 PM

Vezi postareapilo, la 31 May 2011 - 09:10 PM, a spus:

Daca nu te grabesti si masori calumea,in 30 minute ai eleroane la ez,mie din prima mi-au iesit superbe,si au functionat ireprosabil.

Sa instalezi 4 servo amarate ia maxim 10 minute.Deci pana acum clona nu e mai buna decat originalul.


nu citesti bine, eu nu am ez* am vazut altele care zburau urat, si nici nu cred ca voi cumpara ez*8) ori dau banii pe o clona dasta ori imi fac propiul ez* din depron, e simplu sa tai 2 bucati de depron si sa le lipesti, un motor la spate, aripi cu diedru si aia e:)
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#8 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 01 June 2011 - 08:01 AM

Orice avion zboara prost daca nu e bibilit putin.NU este posibil ca un ez* sa zboare prost,daca il ajustezi putin.Cg,trimare,etc trebuiesc facute la orice avion.Cum vine el direct din fabrica(originalul)daca nu ii lipesti ampenajele prost nu are cum sa nu zboare bine.(se exclude pilotul,asta depinde mult)


Hai sa vad daca o copie home-made o sa zboare mai bine decat un concept aprobat de sute de modelisti.


M-am uitat mai atent la copie.Are eleroane prea groase,si prea scurte.Nu cred ca o sa faca mare lucru.Directia e la fel,micuta ca la original.

Bateria minuscula nu o sa tina prea mult,si cred ca va fi mereu greu de coada.Eu cu 2200 maxim in bot se centreaza perfect.
Statia aia seamana cu e-fly 100b(nu prea rasarita).

La 3 milioane rtf...merita...nu e o suma chiar mare,cel mai castigat esti daca cumperi arf sau cel mai bine kit si pui ce vrei.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#9 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 02 June 2011 - 09:42 PM

Vezi postareapilo, la 01 June 2011 - 08:01 AM, a spus:

...cel mai castigat esti daca cumperi arf sau cel mai bine kit si pui ce vrei.

SI daca vrei sa ramai in hobby atunci Pilo este perfect rezonabil.
Acea statie va deveni gunoi in " no time"
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 02 June 2011 - 09:43 PM

0

#10 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 03 June 2011 - 09:04 PM

Cu respect pentru parerile voastre, as vrea sa impartasesc in scris si parerea mea, despre aparitia acestui model pe piata, astfel:

Banuiesc ca acest model se adreseaza in special incepatorilor, adica acelor persoane care nu au nici cea mai mica idee despre fenomenele care fac posbil ca un aveon sa zboare, nu au nici cea mai mica idee despre acumulatori, portanta, eleroane, lonjeroane, motoare, statii radio, etc.
Din acest motiv, dupa parerea mea, acest "bixler epo 1400mm" este exceptional, mai ales la banii cu care este expus la vanzare!
Si ma explic: am mai povestit pe acest forum cum am dat 600 de lei pe ceva care in mainile unui pilot experimentat a zburat si care in mana mea a ajuns tanc. Acest Bixler, sa-i spunem versiunea imbunatatita a lui EZ, vine la pachet cu tot ce-i trebuie unui neinitiat pentru a putea zbura modelul si pentru a se bucura de succesul de a zbura un model, nu ca in cazul A10-lui care aduce insuccesul aproape imediat. Apoi, pentru faptul ca are deja eleroane, mai primeste o bila alba, pentru ca nu toti sunt din secunda doi in care au reusit sa tina un EZ pe cerul patriei, mari maestri intr-ale taiatului EPO-ului si confectionarea eleroanelor sau ... mai stiu eu ce alte elemente de ... tunning.

Ca statia e o mizerie ... mda, poate, nu stiu, n-am avut statia aia si nu pot exprima un punct de vedere corect si mi s-ar parea de-a dreptul manelistic sa vorbesc despre ceva ce nu stiu. E ca si cum as spune ca ciorba de merluciu e o mizerie, in conditiile in care n-am gustat macar, nici odata. Pot insa sa spun ceva cu precizie: statia este in 2.4ghz, deci nu va fi posedata de interferente, iar la banii care-i da cineva pe ea ... si-i merita cu prisosinta, apoi statia in sine, isi va face treaba, atata vreme cat este exploata normal.

Dupa ce ... incepatorul care a dat 100 de dolari, adica ... cca 320lei + transportul, s-a obisnuit cu modelul, asa cum vine el stock, acesta intre timp a acumulat destule cunostinte tehnico-teoretice, s-a documentat pe internet, a citit, si-a dat mana si a trecut ... de la clasa 1 de gimnaziu unde a invatat sa deseneze la inceput bastonase si liniute, iar mai spre final a invatat alfabetul si eventual sa citeasca si sa socoteasca, la ... clasa a 2-a, cand deja stie ce-i ala un eleron, la ce se foloseste, stie ce-i ala un profundor, o deriva, un lonjeron, un motor brushles, un EDF, un motor brushed ... etc. si ... poate trece la un alt model sau poate sa-si tuneze bixler-ul si sa-l faca la fel de performant ca un ... acromaster.

EZ-ul vine ... chel, fara ... nimic, motor, servo, statie radio, chiar si fara eleroane!!!! Ca sa zbori EZ-ul, asa cum a venit el, trebuie fie sa-l arunci din mana ca un avion din hartie si ... unde se duce, se duce, fie sa faci un curs intensiv si rapid despre aeromodelism si sa te apuci sa-l echipezi si sa mai bagi niste multi bani in el.
Evident imi veti spune ca-l echipezi tu, cu ce vrei tu si ca iti iei ce-i mai bun ca ulterior sa le refolosesti la alte modele!!! Buuun!!! Da' poate v-ati gandit ca sunt oameni in lumea asta care pur si simplu nu vor si nu si-au propus sa faca din acest hobby performanta?!? Eu personal, sunt unul din acesti oameni, care NU VREAU SA FAC DIN ACEST HOBBY PERFORMANTA si probabil ca o-r mai fi pe lumea asta destui ca mine. Ca atare, de ce sa ma obligi tu ca vanzator de modele sa invat eu ... ceva ce nu vreau sa invat, doar pentru ca eu vreau sa zbor un aermodel?!

Nu analizati acest model din punctul de vedere al vostru, de zburatori experimentati, avansati, intermediari, etc.! Analizati-l din punctul de vedere al unui neinitiat, asa cum erati voi cand ... doar visati la asa ceva! Nu uitati ca vine cu absolut tot ce-i trebuie pentru a putea fi zburat si nu uitati pretul!!!

Per total parerea mea?! La 100$ este superb si este ANTIPROST!!!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#11 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 June 2011 - 10:08 PM

De statie macar ai fost decent si ai recunoscut ca nu stii ce e de capul ei. Si ai fi mirat sa afli cate jafuri etichetate 2.4G exista...
Dar de avion... ce iti da siguranta asta ca este zburabil? L-ai zburat dumneata personal? Exista clone de EZ catastrofale, ce ne facem daca si asta e la fel?
Credeti ca asta se apreciaza din ochi, ca un cal de rasa sau ... cenzurat...
Uite asta: http://www.bevrc.com...rice-p-210.html, arata bine, nu ? S-a dovedit a fi un mare esec.
Asa ca mai bine sa asteptam sa ajunga primul si sa fie zburat, si il laudam dupa aia.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#12 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 03 June 2011 - 11:00 PM

Corect, nu l-am zburat si nici n-am in intentie a-l zbura. Cel putin in teorie si mai precis in fotografie, pare zburabil.
Tot in teorie, un site de anvergura celor care l-au pus in vanzare, ma gandesc eu ca nu-si permit sa-l faca sa fie atat de catastrofal, sau cel putin nu asa chiar de la lansarea produsului.
Stiu ca de-a lungul timpului HK au dat destule chifle, insa eu, personal, ce-am cumparat pana acum de la ei, s-a dovedit a fi bun, pentru pretentiile mele si mai ales, pentru pretul cerut pe respectivele produse. Avand in vedere experienta personala, cu produse cumparate de pe/de la acest magazin virtual, presupun ca si acest aeromodel, va fi zburabil si se va comporta exact pentru pretul pe care-l platesti, mai ales ca acest "bixler" este la inceputul vietii lui comerciale.

Logica lor, cel putin dpdv comercial, este (ar trebui sa fie) urmatoarea:
Noi/magazinul vinde modele si aeromodele. Buuun! Aeromedele ... Buun! Pai trebuie sa vindem cat mai mult! Corect! Cum putem sa facem treaba asta?! Pai ... trebuie sa vindem modele pentru toate categoriile de oameni, de la neinitiati, la pitecantropi, cercopiteci, pana la maestri, artisiti si performeri. Cum putem sa-i atragem pe cat mai multi sa ne cumpere produsele?! Pai ... sa vindem ceva consacrat, pentru incepatori ... Copia/clona lui EZ se prodeste de minune in aceasta logica! Totusi ... trebuie sa fie facuta de asemenea maniera incat sa nu fie nici ... indestructibila, pentru ca pe urma nu mai avem cui vinde, da' nici sa nu fie chiar chifla ... Astfel, aceasta clona, trebuie sa fie suficient de buna incat sa zboare si sa-i deschida apetitul pentru zbor si sa-l intarate mai tare, dar nu atat de buna incat sa faca pe cumparator sa nu-si doreasca si un alt model mai performant.

Daca logica lor nu este asemanatoare cu cea descrisa de mine mai sus ... atunci e naspa, pentru ca clona aceasta in urma a unui numar nu foarte mare de review-uri negative pe INTERNET, nu se va mai vinde ... iar popularitatea lor va scadea! Presupun ca sunt si ei destul de constienti de locul care-l ocupa in piata!

Aceasta postare a fost editata de PaunFD: 03 June 2011 - 11:02 PM

"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#13 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 04 June 2011 - 09:00 AM

Vezi postareaPaunFD, la 03 June 2011 - 11:00 PM, a spus:

nu-si permit sa-l faca sa fie atat de catastrofal, sau cel putin nu asa chiar de la lansarea produsului.

Probabil ca nu, il mai taie de ici de colo dupa debut sa devina catastrofal :)


Cat despre logica lor, mie-mi pare ca nu prea le pasa probabil din cauza preturilor mici ca oricum se gasesc destui sa cumpere...
It's difficult to make things simple!
0

#14 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 June 2011 - 11:27 AM

Nu stiu ce sa zic, totusi, din cate am urmarit si gasit atat pe net, cat si in viata reala, statistic vorbind, numarul de chifle dat de cei de la hk, pare a fi destul de mic, iar daca raportam acest aspect la preturile relativ scazute pe care le practica ... cam ies pe plus. De asemenea, se poate observa ca destule site-uri de profil din romania, isi fac aprovizionarea/revand produse achizitionate de la HK. Iar aici am in vedere toata gama de la suruburi si tije, pana la aeromodele RTF, radio-comenzi si sisteme FPV.

Daca produsele comercializate de HK ar fi fost atat de dezastruoase, ma gandesc eu ca nici site-urile de profil, romanesti nu ar mai importat de acolo, chiar in ciuda preturilor mici si poate ca s-ar fi orientat sa importe, nu stiu, direct din china ... Ca atare, sigla HK, pare sa aibe cumva, simbolul unei calitati pentru pretul platit pe produs, in sensul in care nu e nici calitatea WEMO (de ex.), dar nici "Tiang Sheng" ... care cel putin in acceptiunea mea = mizerie in stare pura.

Pe de alta parte, ma pun eu in postura cumparatorului de produs ieftin si ... catastrofal: pai mi-am luat odata teapa asta, a doua oara daca imi voi mai lua o asemenea teapa ... inseamna ca in cel mai bun caz sunt masochist/imi place sa fiu biciuit, sau sunt tampit cu acte-n regula!

Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa fac reclama celor de la HK, ci doar incerc sa ilustrez o stare de fapt, asa cum o percep eu, sau mai precis asa cum mi se pare mie ca este! Adica eu o vad ca iarba ... fiind verde, astfel ca incerc s-o descriu, cat de bine ma pricep.

Iar daca este sa urmarim aceasta logica, precum si cele scrise de mine mai sus, acest model, presupus de mine a fi zburabil (in urma considerentelor mai sus amintite), chiar daca nu se ridica la "calitatea originalului EZ" (de parca ar exista asa ceva ... cand toate sunt made in china), dpdv neinitiat/incepator intr-ale aeromodelismului, bixlerul acesta mi se pare a fi superb. Este ... doar o parere, iar logica pe care se bazeaza aceasta parere, tocmai v-am explicat-o.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#15 Useril este offline   torelu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 12:01 PM

Unii sunteti prea critici. Trebuie sa vedeti strict ceea ce se ofera. Avionul nu este pentru avansati deci au pus in pachetul RTF exact ce trebuie. Trebuiau sa puna o statie cu 10 canale si cu display? Sa faca ce?

Eu am 2 statii ieftine de la HK (una cu 6 canale si una pistol cu 2 canale). Din punctul meu de vedere fac perfect ceea ce trebuie sa faca. Pana si pistolul, care costa 16$ parca, merge perfect. Nu a avut nici cea mai mica balba, am dus masinuta pana aproape nu se mai vedea si raspundea perfect la comenzi.

La fel cea cu 6 canale. La 25 de $ o statie in 2.4 cu receiver si satelit? C'mon! Nu ai mixaje si display si alte vrajeli dar nici nu vad pe cineva care sa (incerce sa) zboare un elicopter de 500 de euro cu un radio care costa mai putin decat servo-ul din coada.

Deci despre ce vorbim? Oamenii au scos un avionel la un pret mai mult decat cinstit si pentru cei mai carcotasi au facut variantele fara electronice. Eu cred ca o sa se dea ca painea calda. In toate variantele.

Aceasta postare a fost editata de torelu: 04 June 2011 - 12:03 PM

0

#16 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 June 2011 - 12:47 PM

Treaba cu "pretul cinstit" pare sa fie o problema in acceptiunea multor piloti avansati. Se pare ca in gandirea lor, daca dai pe un servo fara nici o eticheta 1$, iar pe un servo asemanator cu o eticheta de renume dai 150$, automat servo-ul de 150$ este "the best'! Poate ca in majoritatea cazurilor au dreptate, poate ca nu, nu stiu, insa eu personal, n-as da nici daca mi-ar pune cineva pistolul la tampla 150$ pe un servo ...
Poate ca pilotii avansati (si nu "poate" ci sigur) au avut de-a lungul timpului, destule experiente neplacute cu (in cazul exemplului de fata) servo-uri ieftine si proaste, lucru care i-a costat (poate) modele extrem de scumpe. Totusi, in asemenea cazuri, undeva ... in afara servo-ului ieftin si prost s-a mai strecurat o eroare de logica: pe un model de ... peste 500$ nu cred ca era pretabil/fezabil sa pui un servo de 1$.

Pe de alta parte, tot notiunea de "pret cinstit", cel putin in romanica, iarasi pare sa aibe o alta conotatie, cand vine vorba de produse comercializate de site-urile/magazinele on-line de profil, unde adaosul comercial, pare sa fie dincolo de 150%, daca nu mai mult, in unele cazuri. Daca produsele nu ar fi exact cele comercializate de HK, o explicatie logica care ar avea ca punct central "calitatea exceptionala" ar putea sta in picioare, cel putin pana la proba contrarie. Bineinteles ca in analiza mea asupra preturilor nu uit nici celelalte cheltuieli posibile, insa parca 100% adaos, deja e prea mult.

Un alt aspect pe care-l sesizez, pare sa fie urmatorul: eu, anul trecut dadeam pe un pachet de tigari 8 lei, iar anul acesta dau pe acelasi pachet de tigari 10,6lei. Sa fie acest pachet de tigari cumparat anul acesta, mai bun ca cel de anul trecut?! Personal, ma indoiesc.
Pe aceeasi logica, anul trecut as fi putut plati pe un EZ chel 300lei, insa anul acesta acelasi EZ este in magazine la 250lei! Sa fie EZ-ul de anul trecut mai bun ca cel de anul acesta, oare?! De ce as cumpara un EZ chel cu 250lei, cand pot sa-mi cumpar un bixler cu 350-400lei RTF, mai ales daca scopul meu este sa invat sa tin un model in aer si/sau poate doar sa ma relaxez, destresez si ... sa petrec cateva clipe frumoase in liniste?!

In fine, un proverb romanesc spune ca nu este prost cine cere, ci este prost cine da ... deci, fiecare intelege ce vrea.

Inchei cu urmatoarea povestioara: acum vre-o 3 ani, mi-am cumparat din carefure, un avionel, replica lui F18 la 130lei controlabil numai din motorase (2 la numar), care nu cred sa aibe mai mult de 25-30grame RTF si care pentru nevoia mea de relaxare, deconectare, destresare si visare functioneaza perfect cu o singura exceptie: nu poate fi controlat pe vant mai puternic de 10kmh. As fi ramas sa zbor acest avionas de "hartie" RTF, chiar si azi, daca ar fi putut fi zburabil in conditiile meteo din dobrogea, unde vantul rar bate sub 10kmh.
Ma gandesc eu ca acest bixler, poate aduce acel plus de zburabilitate si pe vant ceva mai puternic de 10kmh, asigurand totodata si nevoia de relaxare, deconectare, destresare si visare a multor altora asemenea mie.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#17 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 04 June 2011 - 02:16 PM

@PaunFD:

Mie unul mi-e destul de greu sa inteleg ceva din filozofia asta de doi bani care pleaca de la o clona pe care n-a avut-o nimeni si ajunge la un servo de 150$ pe care tu nu ti-l vei cumpara niciodata.

Zi-ne si noua ce-ai fumat ?
0

#18 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 04 June 2011 - 03:40 PM

@rad_gaby:Nu fi asa de rau,PaunFD spune cum priveste el lucrurile.El vede modelismul ca pe relaxare,zboara de placere si nu zboara sa ajunga cel mai bun in ....,deci vrea sa zboare pe bani putitni.

Clona asta ofera,pana la urma un pachet RTF super-accesibil.De ce sa coste mult,si apoi sa vezi ca nu iti place?

Sunt insa rezervat in privinta rezultatului EZ vs Bixler.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#19 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 June 2011 - 04:05 PM

Sunt mai mult decat convins ca @Rad_gaby a inteles perfect ce-am vrut sa spun, dar in stilul sau caracteristic, arunca o ironie mai mult sau mai putin fina, poate si pentru a mai condimenta putin discutia. Mi-as fi dorit sa pot spune c-am fumat "iarba" de cea mai buna calitate si/sau mi-am injectat heroina calitatea 1, 10g direct in vena, din pacate insa ... nu ma pot lauda cu un buget care sa-mi permita asa ceva! Cu toate acestea, chiar de-am fumat chiar de n-am fumat, unele aspecte observate de mine nu se schimba ... si daca vrei in particular iti pot exemplifica.

@pilo, ai sintetizat extrem de corect mesajul posturilor mele, drept pentru care ma simt dator sa-ti multumesc, fara nici o urma de ironie sau ceva asemanator! Multumesc!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#20 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 June 2011 - 07:57 PM

Daca imi permiteti, m-as baga si eu in seama.
Am mari retineri in privinta sintagmelor: "versiunea imbunatatita a lui EZ" si "un site de anvergura". La prima mi se pare mai corect copie sau furt iar la a doua este de admirat volumul vanzarilor. Dar asta se face cu pretul necinstei, al lipsei de suport, etc.
In privinta servo-urilor. Te rog sa pui, unul langa altul, un servo Futaba 3003 si mareata clona S3003.
Multa, multa bafta, patimasilor.
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 08:20 PM

Mancatas - arata-mi servoul de 1 USD asemanator cu servo de 150 USD. Ai fumat prea multe tigari de 8 lei.

Ai ideea ce e intr-un servo si cum merge inafara ca da din brate ca un semafor de cale ferata ?

Vezi postareaPaunFD, la 04 June 2011 - 12:47 PM, a spus:

Treaba cu "pretul cinstit" pare sa fie o problema in acceptiunea multor piloti avansati. Se pare ca in gandirea lor, daca dai pe un servo fara nici o eticheta 1$, iar pe un servo asemanator cu o eticheta de renume dai 150$, automat servo-ul de 150$ este "the best'!

Un alt aspect pe care-l sesizez, pare sa fie urmatorul: eu, anul trecut dadeam pe un pachet de tigari 8 lei, iar anul acesta dau pe acelasi pachet de tigari 10,6lei.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 04 June 2011 - 08:21 PM

0

#22 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 08:27 PM

Vezi Apple vs Samsung. Poti copia linistit EZstarul din punct de vedere legal si moral nu e nici o problema. De fapt a si fost copiat si rascopiat de multe firme din Europa si China.

Ce am vazut eu pana acum avioane facute in China si vandute de HK (nu ale mele, pe camp) au fost o mare dezamagire - facute ca pentru Carrefour - un zbor si gata. In mod paradoxal producatorul chinez de spume cel mai OK (din ce cunosc eu) este Artech vandut de Sierra.

Vezi postareadan_mitea, la 04 June 2011 - 07:57 PM, a spus:

Daca imi permiteti, m-as baga si eu in seama.
Am mari retineri in privinta sintagmelor: "versiunea imbunatatita a lui EZ" si "un site de anvergura". La prima mi se pare mai corect copie sau furt iar la a doua este de admirat volumul vanzarilor. Dar asta se face cu pretul necinstei, al lipsei de suport, etc.
In privinta servo-urilor. Te rog sa pui, unul langa altul, un servo Futaba 3003 si mareata clona S3003.
Multa, multa bafta, patimasilor.

0

#23 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 04 June 2011 - 09:24 PM

M-am uitat mai bine la clona.Are ceva imbunatatiri fata de ez-ul original.

Are canopie cu prindere magentica;e invelit in ceva de plastic,motor brushless de 1900 kv,si are ceva pe unde bagi mufele de la eleroane.

Dar,nu are echiile de pe suprafetele de comanda gata-puse,eleroanele sunt cam disproportionate.In rest...urmeaza sa vedem cu zbuara.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#24 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 June 2011 - 09:58 PM

@Stiganas, n-o lua si tu cuvant cu cuvant. Ideea era importanta ... Pentru mine, ca simplu cumparator, un servo de 1$ arata si face exact ce face un servo de 150$, adica da din brate, ca un semafor de cale ferata, este tot ce ar trebui sa ma intereseze. Ce-i in el si de ce functioneaza cum functioneaza el acolo, n-ar trebui sa ma sagete, decat doar daca vreau sa fac performanta sau sa ma apuc de fabricat servo-uri, iar pe mine personal, chiar nu ma sageata sa aflu ce-i in ala de 1$ si ce-i in ala de 150$. Din partea mea, in servo-ul de 150$ poa' sa fie si un chinez mic, care sa dea din bratele alea ...

@Dan_Mitea, aspectul adus de tine in discutie ... e o alta latura a problemei, care insa, pe mine, ca simplu cumparator, nu stiu cat ar trebui sa ma afecteze, atata vreme cat modelul ... face ceea ce trebuie sa faca, adica sa zboare in mainile unui neinitiat, asta dincolo de moralitate in sine.

Pana in prezent am vazut cateva avioane made in china, comercializate de hk si care, cel putin ochiului meu nu au fost o asa de mare dezamagire. Insa cu siguranta, nu pun la indoiala cuvintele tale @stiganas, pentru ca tu, in mod cert, ai vazut mult mai multe modele decat mine, in scurta mea intruziune in lumea aeromodelismului. Ca atare, este mai mult decat posibil ca acest bixler sa fie de un zbor si gata ... insa chiar si asa, zic eu ca la cei 100$, merita, daca rezista si la al doilea zbor.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2011 - 10:28 PM

R3dD3vil a zis uite un combo RTF nou la HK, nu prea scump arata bine.
Renato a zis e bine sa vedem niste opinii sa ne lamurin daca e OK sau nu ca din poza nu stii cum o sa zboare si cam asta e toata discutia.
0

#26 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 06 June 2011 - 08:01 AM

Cred ca totusi, discutia, pana la postul meu a avut in vedere si o serie de pareri despre posibile imbunatatiri aduse EZ-ului, a carui clona se pare ca este acest bixler, astfel, parerea mea este ca s-a deviat din start de la scopul acestui topic, dar si de la destinatia acestui model, de aceea m-am simtit dator sa intervin si sa reamintesc aceste aspecte, conform opiniei mele.

Toate cele bune va urez!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#27 Useril este offline   EZ* 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1695
  • Inregistrat: 10-November 04
  • Gender:Male
  • Interests:aero&auto r/c

Postat 06 June 2011 - 01:44 PM

OT: HK cloneaza mai nou toate modelele Multiplex...Merlin, Easy Glider, Easy Star...in curand urmeaza si altele... :unsure:
0

#28 Useril este offline   torelu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 19-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2011 - 03:28 PM

Pana una-alta lumea zice prin review-uri pe site la HK sa zboara mai bine decat EZ. Deci ...
0

#29 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2011 - 06:46 PM

Referitor la "pretul corect": nu "protejez" distribuitorii din Romania (au ei destule belele incontestabile), dar pentru cine nu stie doar - la unele componente (in functie de Codul vamal), exista accize si taxe care insumate sunt intre 1% si 80%. Daca la un produs adaugi 80%, mai pui si cheltuieli de transport plus diferente de TVA... Nu zic, unii te jupoaie, dar trebuie privite lucrurile si asa: unele produse se vand aici aproape fara profit (sau neglijabil), lucru care trebuie compensat cu produsele care au cautare si se vand mai bine. Ati vrea sa gasim in Romania numai acumulatori, de exemplu? Si altceva nimic? (Ca astia se vand destul de bine).
Evident, pentru cei fara pretentii de performanta si fiabilitate exista HK, pentru ceilalti - Lindinger, SebArt, Hitec etc. E exact aceeasi discutie referitoare la Dacia vs. Mercedes. Amandoua sunt masini. Diferenta de pret reflecta doar categoria de confort, siguranta, fiabilitate si performante. Dar - repet - amandoua sunt tot masini (asa vorbeste lumea...)
Stima si prietenia.
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#30 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2011 - 03:53 PM

Dragilor ati dat-o in diverse.
Va aflati cu topicul la sectiunea ARF Review.

Asta inseamna ca cineva isi ia acel model, il asambleaza, il zboara si impartaseste pareri cu modelul in fata ochilor
Pana cand pune cineva mana fizic pe Bixler sau cum dracu' l-o fi chemand, restul sunt supozitii si discutii in afara scopului topicului, deci poluare.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro