Modelism - RHC Forum: predator vs easy glider - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

predator vs easy glider fpv 900mhz, 800 mw

#1 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 30 May 2011 - 06:19 PM

Buna ziua,

In dorinta de a experimenta fpv, mi-am cumparat de pe hk un sistem fpv ( 900mhz, 800mw ). Acestea le-am montat impreuna cu o camera hd ( toshiba s20 )pe Easy Starul care il aveam deja cumparat. Am observat insa faptul ca este cam "incarcat" si este destul de instabil ( cu brushless emax cf 2822 - 1300 kv, elice 7x6, li-po 3s 2200 ), drept urmare ma gandesc la unul mai "incapator" si mai stabil. Ca alternative as avea Predatorul si Easy Gliderul, iar din ce am mai citit mi-am dat seama ca sunt cat de cat asemanatoare. Astept ceva sfaturi de la voi in legatura cu alegerea avionului. Eu as alege Predatorul... dar astept si parerile voastre.

Multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Predator-63-rq-11.jpg
  • Imagine atasata: M2142262.jpg

0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 May 2011 - 06:46 PM

Am si Predatorul si Graupner Junior, echivalent EG.
Nu sunt asemanatoare deloc !
Chiar daca are planare surprinzatoare pentru aspectul lui, Predatorul la viraje se poate angaja. Plus ca nu are loc deloc sa mai bagi ceva, plus ca este foarte delicat cu CG-ul.
L-am zburat initial cu 2200mAh si a trebui sa ii pun 30 grame de plumb in spate chiar langa motor. CG exact fara lest in spate s-a facut cu 1800mAh 3s. Cu alt motor poate fi diferit.
Deoarece CG este aproape la jumatate fuselajului, tot ce pui in fata pentru FPV trebuie echilibrat in spate cu aceasi greutate. Sau zbori cu o baterie foarte usoara, cu care daca apuci 10 minute de zbor. Cu EG poti sta si o ora sus.
Ideal as vedea camera FPV (CCD, nu S20 !) pusa jos in fata trenului de aterizare, si Tx-ul deasupra pe fuselaj mai in spate, astfel incat sa restabileasca echilibrul. Va avea roata de bot in campul vizual, dar perspectiva este foarte realista, mai ales la o aterizare FPV pe pista de asfalt/beton.
Unei camere HD nu ii dau nici o sansa, are 100 grame, care nu vad cum le echilibrezi in spate. Decat sa pui bateria afara deasupra si sa o glisezi pe fuselaj pentru gasirea CG. Sau un Sony Webbie/Bloggie, pus tot pe burta, chiar in CG. Una verticala gen maner pistol, ca Aiptek,Toshiba,etc... nu vad cum poate fi plasata in picioare.
Ca prima platforma FPV nu e indicat deloc Predatorul, mai ales daca vrei sa faci si aterizare FPV. Ulterior da, iti ofera alte senzatii decat un planor.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 May 2011 - 06:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 May 2011 - 08:00 PM

Worms zicea ca are S20 si nu are video-out in timp ce inregistreaza... Asadar doar pe post de camera FPV nu se merita. Eu am S10 si se poate folosi pt FPV si in timp ce inregistreaza HD.
It's difficult to make things simple!
0

#4 Useril este offline   amd 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 731
  • Inregistrat: 25-March 08

Postat 30 May 2011 - 08:12 PM

Si s20 poate filma si transmite in acelasi timp.

Deci sa inteleg ca mai bine raman la easy glider?
0

#5 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 30 May 2011 - 10:32 PM

Eu am un EG pe care l-am reparat de nenumarate ori....adica are multe sute de grame de lipici.... am facut probe de zbor cu el cu sarcina suplimentara de cca 450gr adica cca 1,45 kg per total si zboara excelent....singurul dezavantaj este ca are elicea in fata....modelul merita toti banii.......
Am vazut un predator al unui coleg cum se angajeaza si se face bucati mici.......am renuntat la idee......
Dupa mine EG-ul este cel mai versatil model, care sincer sa fiu, suporta foarte multe........

Aceasta postare a fost editata de tetea: 30 May 2011 - 10:37 PM

0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2011 - 08:04 AM

Vezi postareaamd, la 30 May 2011 - 08:12 PM, a spus:

Si s20 poate filma si transmite in acelasi timp.

Deci sa inteleg ca mai bine raman la easy glider?


Depinde ce iti doresti. Daca vrei sa "plutesti", atunci EG-ul.
Daca vrei adrenalina, uite cum arata un zbor FPV cu Predator-ul, decolare si aterizare cap coada, camera plasata pe burta, aterizarea la minutul 7.



Totul depinde de tine, daca poti stapani asa ceva.

Numai ca pe Predator trebuie sa uiti de S20. De fapt, sfatul meu ar fi sa incepi cu schimbarea camerei, te limiteaza mai mult ca avionul.
Incearca sa o dai, daca reusesti sa iei 300 lei pe ea, la banii astia se poate lua un Bloggie, care pe langa 60FPS, iti aduce si usurinta de a o monta pe mult mai multe platforme.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 May 2011 - 08:05 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   adi elicopter gl 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1170
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 November 2011 - 10:02 PM

Doresc si eu un sfat am un ez star cu aripi de glider , echipat cu fpv , care e motorul ideal pt acest model? Eu am avut un roxxy in 2445-08 cu o elice 7x5, regulator 45 A si acuu 3300 , 3 s. Mai am una 3s de 750 pt osd si camera. Ce se mai aduna pe el fy 21ap , camera o gramada de cabluri ....E ok configuratia asta. Pina una ala nu am zburat fpv doar teste pt pilot automat RTL ....
www.fotofilmaerian.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro