Modelism - RHC Forum: motorizare Cuirasatul Bismark - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

motorizare Cuirasatul Bismark recomandari motorizari

#841 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 22 June 2013 - 01:49 PM

Vezi postareaDigitAll, la 22 June 2013 - 11:57 AM, a spus:

Daca sunt mai multi doritori sunt dispus sa ma apuc de proiect, dar pt asta trebuie spuse sugestiile , facuta o medie si sa cadem la un acord in ceea ce priveste functiile. Pt cei care sunt interesati dar nu au posibilitatea de a realiza fizic modulul/modulele le pot face eu la "cheie" si le trimit cu posta . In concluzie conteaza numarul celor interesati....


Salutare!

Eu fac modelul motorizat și sunt interesat de colaborare! Am cunoștințe de electronică, ceva idei și îndemânare. Un topic separat pentru început eu zic că e binevenit.

Toate bune!
Leo
0

#842 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2013 - 06:46 PM

Vezi postareaipsihi, la 22 June 2013 - 07:04 AM, a spus:

...Locktite !!!

Mersi Ipsihi, si ca ai inteles ce vroiam de fapt.
0

#843 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2013 - 10:54 AM

Salut, eu cred ca am achizitionat, cam tot ce trebuie pentru motorizare. Problema este ca nu sunt prea sigur pe mine sa leg toate componentele electronice intre ele. Ma gandesc sa fac o lista cu tot ce am, si sa va rog sa-mi face-ti si mie o schema sau sa ma ajutati(cine poate),chiar mai mult. Va multumesc din suflet.
0

#844 Useril este offline   olimpiu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-September 11
  • Gender:Male

Postat 05 July 2013 - 01:01 PM

Buna ziua.
Este mai simplu decat credeti...plusul este rosu, iar negrul este minusul...nu trebuie inversate sub nici o forma. La receptie, sunt trei fire...alb comanda, rosu plusul si negrul minusul... la fel trebuie atentie si aici...daca se folosesc 2 sau 3 motoare, functie si de pasul elicei, trebuie atent ales plusul si minusul...in rest nu cred ca sunt probleme majore.
Cu respect,
Olimpiu
0

#845 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 07 July 2013 - 08:21 PM

Salutare tututor comandantilor !
Am constatat ca nu pot monta servo-urile ptr turelele medii din cauza spatiului prea ingust......asadar.....cine este interesat de 4 servo-uri de genul asta.....sa ma contacteze pe privat.
Fisier atasat  0663.jpg (65.63K)
Number of downloads: 78 Fisier atasat  0664.jpg (50.61K)
Number of downloads: 66
Stima si spor la treaba !
Mircea

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 07 July 2013 - 08:22 PM

0

#846 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 07 July 2013 - 09:43 PM

Salutare!

Pentru cei interesați de motorizarea turelelor iată ce folosesc eu.
Fisier atasat  turele.JPG (223.63K)
Number of downloads: 212

Pentru turelele mari servo HXT500 Micro Servo http://www.hobbyking...p?idProduct=663
Pentru turelele medii servo HK-5320 Ultra-Micro Digital Servo http://www.hobbyking...idProduct=17540

Toate bune!
Leo
0

#847 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 08 July 2013 - 12:07 PM

Vezi postarealeonard71, la 07 July 2013 - 09:43 PM, a spus:

Pentru turelele mari servo HXT500 Micro Servo http://www.hobbyking...p?idProduct=663
Pentru turelele medii servo HK-5320 Ultra-Micro Digital Servo http://www.hobbyking...idProduct=17540

Salutare!
Eu nu lucrez la elevatia tunurilor decat la rotirea turelelor. Turelele mari sunt rotite de aceleasi servo-uri ca cele din poza.
Stima si spor la treaba!
0

#848 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 11 July 2013 - 10:13 PM

Mi-m luat si eu o radiocomanda cu 6 canale de la sierra.
http://www.sierra.ro...NIGY-c487c.html
Va rog pareri.
Multumesc.
Numai bine.
0

#849 Useril este offline   olimpiu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-September 11
  • Gender:Male

Postat 26 October 2013 - 08:12 AM

Buna ziua.
Atasez si eu niste imagini cu "miile de cai putere" ai Bismarck-ului.
Fisier atasat  DSCF4279 BUNA.jpg (126.73K)
Number of downloads: 219Fisier atasat  DSCF4281 BUNA.jpg (123.18K)
Number of downloads: 224Fisier atasat  DSCF4282 BUNA.jpg (136.1K)
Number of downloads: 227

Cu respect,
Olimpiu
0

#850 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 November 2013 - 02:46 PM

Daca radiocomanda nu permite mixarea canalelor pt regulatoarele de turatie, aici Mxer Navo gasesti o schema pt mixaj canale care lucreaza f bine .
Tel : 0768080180
0

#851 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2013 - 01:01 PM

Va salut, pentru mine aproape ca vorbiti alta limba, dar cu toate astea sigur ca sunt interesat ca si bisul meu sa faca anumite miscari, pentru asta am achizitionat mai multe componente pe care sa fiu sincer nu prea sunt sigur ca le pot face sa faca ce-mi doresc eu: rotirea celor patru turnuri mari la mai mult de 60 grade(180 macar), plus elevatia tevilor, rotirea celorlelte tunuri la 90 de grade fara elevatia tevilor. Asa cum spuneam am cred eu componentele necesare adica o radio comanda cu sase canale HK ca cea pe care ai folosito in filmulete, servo-uri normale si patru servo-uri liniare(ptr.elevatie), doua motoare, (igarashi 6 v),doua escuri, servo ptr. carma, si inca patru servo speed regulatoare. Eu nu stiu daca mai trebuie si altceva, sau daca sunt suficiente cele sase canale. Stima.
0

#852 Useril este offline   densusan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:HATEG

Postat 17 November 2013 - 04:24 PM

Vezi postareaolimpiu, la 26 October 2013 - 08:12 AM, a spus:

Buna ziua.
Atasez si eu niste imagini cu "miile de cai putere" ai Bismarck-ului.
Atasament DSCF4279 BUNA.jpgAtasament DSCF4281 BUNA.jpgAtasament DSCF4282 BUNA.jpg

Cu respect,
Olimpiu


Salut Olimpiu!
Nu au turatie cam mare motoarele tale? si as vrea sa vad o imagine cu cuplajele intre axe si motoare! Ce fel de cuplaje folosesti?
0

#853 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 17 November 2013 - 08:05 PM

Vezi postareabismarckut, la 17 November 2013 - 01:01 PM, a spus:

Va salut, pentru mine aproape ca vorbiti alta limba, dar cu toate astea sigur ca sunt interesat ca si bisul meu sa faca anumite miscari, pentru asta am achizitionat mai multe componente pe care sa fiu sincer nu prea sunt sigur ca le pot face sa faca ce-mi doresc eu: rotirea celor patru turnuri mari la mai mult de 60 grade(180 macar), plus elevatia tevilor, rotirea celorlelte tunuri la 90 de grade fara elevatia tevilor. Asa cum spuneam am cred eu componentele necesare adica o radio comanda cu sase canale HK ca cea pe care ai folosito in filmulete, servo-uri normale si patru servo-uri liniare(ptr.elevatie), doua motoare, (igarashi 6 v),doua escuri, servo ptr. carma, si inca patru servo speed regulatoare. Eu nu stiu daca mai trebuie si altceva, sau daca sunt suficiente cele sase canale. Stima.


Nu ai numar suficient de canale sa faci toate functiile enumerate. Chiar daca ai avea o statie in 9 canale, tot nu vei reusi din cauza canalelor proportionale cumansa, redus la 2 buc in cazul tau.
Uite aici Bsmk un modul care face ceea ce iti doresti. Nu este finalizat pt ca astept rezultatele de la stadiul actual al proiectului.
Tel : 0768080180
0

#854 Useril este offline   olimpiu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-September 11
  • Gender:Male

Postat 18 November 2013 - 08:46 AM

Vezi postareadensusan, la 17 November 2013 - 04:24 PM, a spus:

Salut Olimpiu!
Nu au turatie cam mare motoarele tale? si as vrea sa vad o imagine cu cuplajele intre axe si motoare! Ce fel de cuplaje folosesti?

Buna ziua.
Din toata gama de motoare, acestea au turatia cea mai mica...undeva la 4000 rot/min la 12-14 V...iar cuplaje folosesc mansoanele de cauciuc.

Cu respect,
Olimpiu
0

#855 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2013 - 09:37 PM

Multumesc DigitAll pentru raspuns, dar mai am o nelamurire si te-as ruga sa mai faci un efort, dar sa-ti explic. Asa cum spuneam am acele patru Turnigy 3 Chanel Servo Speed / Direction Regulator, care fiecare se pare ca poate comanda trei servomecanisme, si aici as dori sa stiu cu ce le pot alimenta ce putere si daca mar ajuta la ce doresc eu. Multumesc mult.
0

#856 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 19 November 2013 - 12:22 AM

Le poti folosi doar sa incetinesti cursa servo de la comanda turele. Cu aceste regulatoare nu vei avea un control separat pe fiecare servo.
Tel : 0768080180
0

#857 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2013 - 10:56 PM

Salut, nici nu vreau sa am control separat, din contra eu vreau sa controlez trei servo-uri in acelasi timp. Mai precis iata cum gandesc eu, si te rog frumos sa-mi spui daca se poate. Eu ma gandeam ca pot sa pun un cablu '' Y', care sa plece din receiver la doua speed/regulatoare si sa-mi comande sase servo-uri, al doilea canal al radiocomenzi la fel un cablu ''Y'' , din care sa comand cele patru tunuri mari pentru rotatie, al treilea canal tot cu un cablu '' Y '', sa controlez elevatia la doua din cele patru tunuri mari s.a.m.d., cred ca ai inteles ce vreau , acum te rog sa-mi spui daca se poate asa ceva si cu ce as putea reusi sau ce-mi mai trebuie. Multumesc.
0

#858 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 19 November 2013 - 11:52 PM

Nu este nevoie sa pleci cu cablu y din receptor spre 2 module. Din iesirea modulului de speed control pleci cu cablu Y spre servouri, deci ca sa iti comanzi 6 servouri poti folosi un singur speed control( o bucata economisita).Banuiesc ca cele 6 servo sunt pt tunurile laterale, deci vei avea o deplasare de max 90 grade pe orizontala.
Din alt canal poti sa pui Y sa comanzi toate cele 4 turele, dar ele se vor roti +/- 45 grade fata de 0 in acelasi timp. Daca vrei sa controlezi si elevatia e problematic pt ca vei putea sa o controlezi doar dintr-un canal-switch, unde va trebui sa iti reglezi din softul radiocomenzii capetele de cursa.
Ce am inceput sa dezvolt in topicul "Comanda turele Bismark" , din 2 canale-mansa si un canal switch poti face urmatoarele:
- rotire tunuri 0-180 grade, stanga/dreapta separat
- rotire turele fata 0 -180 grade
- rotire turele spate 0 -180 grade
- elevatie turele fata 0-60 grade

La toate astea, pe fiecare in parte, poti bloca pozitia tunurilor(turelelor) in ce pozitie doresti. De la iesirea acelui modul poti folosi un incetinitor de cursa (cum ai tu alea 4 bucati) ca sa ia o miscare incetinita.
Proiectul prezentat de mine nu este gata inca, voi mai lucra la el si sper sa reusesc sa integrez in el si incetinitoarele de cursa.
Tel : 0768080180
0

#859 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2013 - 11:41 AM

Multumesc DigitAll, si astept cu interes ce propui tu.
0

#860 Useril este offline   3lBandolero 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 08-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Valencia

Postat 06 March 2014 - 04:28 PM

Salutare
Am o intrebate pt cei care se pricep la RC. am gasit acest produs: http://www.hobbyking...CFaQfwwodtGUArw si asi vrea sa stiu daca este recomandat si pentru barci si anume pt Bismarck-ul meu.
va multumesc
0

#861 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 03 August 2014 - 02:56 PM

Vezi postarea3lBandolero, la 06 March 2014 - 04:28 PM, a spus:

Salutare
Am o intrebate pt cei care se pricep la RC. am gasit acest produs: http://www.hobbyking...CFaQfwwodtGUArw si asi vrea sa stiu daca este recomandat si pentru barci si anume pt Bismarck-ul meu.
va multumesc

Salutare!
Daca vrei sa folosesti aceasta radiocomanda doar ptr bismarck-ul tau, iti recomand sa iti iei una maxim cu 6 canale. Acum depinde ce vei vrea sa faca bis-ul tau. Eu am una in 7 canale si deja mi se par multe canale. Mi se pare mult prea scumpa ptr o asa investitie. In schimb, daca vei vrea sa o folosesti si la altceva ... spor la cumparaturi.
Stima si spor la treaba!
Mircea.

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 03 August 2014 - 02:56 PM

0

#862 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2014 - 07:36 AM

Niciodata nu strica niste canale in plus la radiocomanda. Ia uitati ceva interesant facut de DigitAll aici http://www.rhcforum....post__p__753480 , unde foloseste doar doua canale pentru toate efectele alea.


0

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro