Modelism - RHC Forum: motorizare Cuirasatul Bismark - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

motorizare Cuirasatul Bismark recomandari motorizari

#781 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 04 August 2012 - 11:12 AM

Vezi postareaBismarck C., la 04 August 2012 - 11:00 AM, a spus:

Acele puncte de prindere sunt puncte suplimentare, inca nu am terminat de facut si celelalte sisteme de prindere, respectiv inca 4 puncte de prindere a placii superioare ( cea mare ).
De documentat nu m-am documentat, dar stiu ca peste puntea existenta mai vine un strat si in cazul in care apare un element care ma incomodeaza voi muta elementele de prindere incercuite in alt loc.
In revista am primit holzsuruburi si asa cum am mai spus daca folosesc mult acele holzsuruburi ajung sa se invarta in gol.
Pe placa se vede ca sunt 6 gauri.

Numai bine. :rofl:

Tocmai de aceea te-am intrebat daca nu cumva pe viitor va incomada cumva acele puncte de prindere suplimentare..
Ideea este ca si eu vreau sa mai prind puntea in 4 puncte suplimentare fata de cele prezentate in revista, de aceea te-am intrebat daca te-ai documentat..
Inca nu am gasit o imagine a bismarck-ului cu o vedere de deasupra la o rezolutie destul de mare ca sa imi pot da seama daca va incomoda sau nu..

Zi buna.
0

#782 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 04 August 2012 - 11:27 AM

Vezi postareaKorbu, la 04 August 2012 - 11:12 AM, a spus:

Tocmai de aceea te-am intrebat daca nu cumva pe viitor va incomada cumva acele puncte de prindere suplimentare..
Ideea este ca si eu vreau sa mai prind puntea in 4 puncte suplimentare fata de cele prezentate in revista, de aceea te-am intrebat daca te-ai documentat..
Inca nu am gasit o imagine a bismarck-ului cu o vedere de deasupra la o rezolutie destul de mare ca sa imi pot da seama daca va incomoda sau nu..

Zi buna.


La mine a fost necesar sa fac acum prinderile pentru ca l-am dat deja la apa.
Fisier atasat  02082012112.jpg (96.26K)
Number of downloads: 232

In plus peste acele gauri unde vin hublourile am pus scotch ca nu cumva sa intre apa in timp ce ma joc cu el =@

Numai bine si spor la treaba. :rofl:
keep it simple stupid
0

#783 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 04 August 2012 - 12:37 PM

Bismarck C.
Eu nu am decat prinderile prezentate in revista, dar cum am spus inca nu ma grabesc sa le fac pe cele 4 in plus.
De pus pe apa, mai am trebuie sa mai fac mici retusari cu chit sa mai dau o mana de grund / filer si dupa aceea un strat de vopsea.
Nici electronica nu o am toata, am decat motoarele un servo si radiotelecomanda.. Deci cam slabe sanse sa fac anul acesta un test complet pe apa..
Gaurile hubourilor la mine nu sunt date de tot pana in barca, ci doar 2mm cat sa stiu unde sunt.

Zi buna.
0

#784 Useril este offline   robert_marius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 30-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Toulon, France

Postat 06 August 2012 - 03:44 PM

Salutare,
In legatura cu prinderea puntii eu am optat pentru o alta varianta si anume cea cu magneti mici, extraplati de neodimiu care sunt foarte puternici. Deja cele 4 perechi puse in punctele de prindere indicate in revista sunt mai mult decat suficiente. Prinderea este atat de puternica, incat trebuie sa ma gandesc cum voi scoate puntea cu toata suprastructura pe ea in asa fel incat sa nu stric ceva. Ideea este ca am mai facut o modificare pe care a mai prezentat-o cineva inaintea mea si anume puntea am "ingropat-o", deoarece am ingustat-o cu 1,5 mm pe fiecare latura si am ridicat bordajul cu inca o bagheta.
Spor la treaba
Robert

Aceasta postare a fost editata de robert_marius: 06 August 2012 - 03:45 PM

0

#785 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 07 August 2012 - 01:25 PM

Korbu :
acum am vazut ca la un moment dat in revista se va preciza faptul ca pentru varianta motorizata trebuie sa facem puncte suplimentare de prindere.
Fisier atasat  Nr.122-03.jpg (103.86K)
Number of downloads: 186

Inseamna ca nu vor deranja.

Robert:
Interesanta ideea, dar asa cum ai spus cam greu va fi sa scoti puntea afara.

O zi buna :)
keep it simple stupid
0

#786 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 07 August 2012 - 01:32 PM

Bismarck C. - din ce numar este acea pagina de revista ?
Scuze.. 122..

Aceasta postare a fost editata de Korbu: 07 August 2012 - 01:33 PM

0

#787 Useril este offline   george61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 26-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:marina

Postat 29 October 2012 - 06:16 PM

Vezi postareanavigator, la 29 June 2012 - 07:44 AM, a spus:

Hai sa inventariem canalele: pe primele 4, de pe cele doua stickuri, pui guvernarea. La primul stick, pe un vertical pui motorul din centru (cu esc-ul sau), iar pe orizontal carma. La al doilea stick programezi o mixare in X (incrucisata) intre cele doua canale pentru cele doua motoare (cu esc-uri separate) astfel incat sa le poti manevra cum ai manevra un tanc cu joystickul. Ai obtine o manevrabilitate totala.
Pe al cincelea canal pui rotatia turelelor. Poti folosi un potentiometru pentru orice unghi dorit sau un switch cu 3 pozitii pentru trei pozitii prestabilite.
Pe al saselea diverse lumini (cu modulul necesar la receptor). Folosesti alt switch cu 2 sau 3 pozitii.


Deci pana acum iti ajung 6. Nu-i obligatoriu cu 8, insa cu inca 2 mai poti controla ceva, ce o sa-ti mai treaca prin cap pe parcurs. Ti-am recomandat statia aia deoarece este foarte buna ca posibilitati de programare a mixarilor si este de incredere ca firma si materiale bagate in ea. Plus ca poate te va tenta vreodata si aero (avioane sau elicoptere) pentru care este dedicata. Multi isi iau statii de 6-8 canale ieftine de pana in 400 lei si apoi destui se tot vaicaresc pe forum ca au probleme, cerand ajutor. Nu-s prieten cu fasconal, ba din contra, nu ca as fi dusman (Doamne fereste) dar ne-am contrat odata pe subiectul unei semnaturi ce o afisa. Dar statia merita banii aia (700 lei la cat o vinde acum) in configuratia prezentata.



Va salut.
Este prima oara cand postez, dar, va urmaresc de foarte mult. Cu state destul de vechi in modelismul static, dar "afon" in cel RC, vin si eu cu ceva intrebari catre dvs.
Am "postat" pe raspunsul dlui NAVIGATOR, pentru a incerca sa fiu mai explicit.
Personal , am sarit peste capitolul motorizare, respectiv lucrez la punte si structuri. Pentru partea de RC, mi-am luat doar un acumator Pb Acid, de 12 v si 7,2 A, un servo Futaba 3003, pentru carma, 2 motoare Power 300(stanga-dreapta)- de rezerva am 3 motoare RE-280/1 3-Pole DC Motor (Operating Voltage 12 to 24 volts.Current approx.0.3A at max efficiency 12v.RPM at 12.0v - 7800at max efficiency.Weight 44g (approx) Shaft Diameter - 2.0mm)
, un modul semnal pentru ceata, un modul generator de sunet motor diesel si mai am un generator de fum (de la untanc). Motorul central urmeaza sa-l achizitionez la un moment dat. Doresc sa merg in configuratia carma-motor, pentru a fi mai fiabil. Daca tot il facem RC, macar sa bagam de toate . La regulatoare, astept sa vad ce voi folosi la motorizare, apoi cumpar.
Aici vin intrebarile mele catre NAVIGATOR sau catre dvs, cititorii, cei cu experienta in RC.
1. Este fiabila schema urmatoare, in care se folosesc 2 ch (canalul 1 si 2) pentru mars si directie (prezentata de mai multe ori in acest topic)? A incercat-o cineva? Consumul de amperaj este mare?
2. Ce model de servo recomandati pentru turele (miscare stanga/dreapta) si ce model pentru sus/jos? Art-Teck-urile AS-170 sunt de ajuns pentru rotirea turelelor, sau sunt prea puternice?
A ajuns cineva la stadiul acesta (de proiect si verificare)?: http://www.buildtheb...detailframe.htm
Sevourile SG-50 Pico ar face fata?


Am adunat zeci de scheme, si de pe acest forum si de pe altele.
Eu personal fac 2 bucati (unul va fi Tirpitz, cu modificarile respective) si tare as avea nevoie de un mentor. Sunt atatea informatii si atatea variante.
- Si acum o ultima intrebare? Un Turnigy 9x, in 8 ch, face fata?
Ar trebuie organizate intruniri lunare, pe diferite locatii din tara, in special in Bucuresti, unde suntem destui de multi.
George

Am o multime de filme, luate de pe youtube, cu modul de lucru al servo-urilor, carmei, etc.

Fisiere atasate


0

#788 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 03 December 2012 - 09:50 PM

Da,ma intereseaza si pe mine treaba asta cu turelele.Deja suntem la montajul turelelor si daca nu punem acum servo si ce o mai trebui,dupa inchiderea si placare lor nu mai vad cum sar mai putea face.
Deci,cei care au facut ceva in acest sens sunt rugati sa ne spuna si noua.
0

#789 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2013 - 11:04 AM

Vezi postareaspike 2, la 03 December 2012 - 09:50 PM, a spus:

Da,ma intereseaza si pe mine treaba asta cu turelele.Deja suntem la montajul turelelor si daca nu punem acum servo si ce o mai trebui,dupa inchiderea si placare lor nu mai vad cum sar mai putea face.
Deci,cei care au facut ceva in acest sens sunt rugati sa ne spuna si noua.


Salut baieti, eu la tunurile mari nu am lipit capacul de deasupra, ier in interiorul tunului am facut loc sa intre un servo liniar, pentru elevatia tevilor, dar la celelalte tunuri mai mici nu stiu cum sa fac mai ales ca, servourile liniare si cred ca nici celelalte nu au loc, indiferent cat de mici sunt{cele gasite de mine}.
Si asta nu este tot, mai am destule intrebari despre unghiul de rotatie al tunurilor, la cele mari cred ca ar trebui o rotatie de aproape 270 grade.
Asa ca Îi rog frumos pe cei care se pricep, sa ne ajute si pe noi si carora le multumesc anticipat.
0

#790 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2013 - 09:50 AM

George, scuze ca n-am raspuns pana acum, sunetul de diesel dat de modulul ala nu e bun la Bismarck care avea trei turbine cu aburi.

La rotirea turelelor si miscarea tunurilor pe verticala poti folosi si cele mai mici servouri ieftine de pe piata, cele din clasa pico si nano.

La intrebarea nr. 1, daca te-ai referit la "schema 1.bmp" atasata, nu vad cu ce nu ar fi buna.

O Turnigy 9x e foarte buna la Bismark, cu cele 8 canale ale sale. Sa n-o cumparati pe asta mai noua Turnigy 9xR ca din ce s-a discutat pe un topic de la Aeomodelism / Radio review se pare ca e prost construita.

La tunurile mai mici nu are rost sa va complicati cu ridicarea tevilor. Rezumati-va la rotirea celor medii si atat. Bineinteles ca cei cu ambitii mai mari si rabdare de artist chinez pot face si mai mult.

Cursa de 270 grade la turela se poate obtine dintr-un servo a carui cursa e intre 60 si 90 grade prin multiplicare cu roti dintate si poate chiar doar cu parghii dar atentie ca se mareste cu acelasi raport si viteza de rotatie si s-ar putea sa nu placa ochiului. Aici sunt bune niste dispozitive electronice ce "intind" timpul de miscare a servoului cum ar fi acesta http://www.sierra.ro...sme-p5506p.html . Daca sunteti mai multi, poate unul dintre electronistii de pe forum care fac dispozitive electronice (sunt cel putin 4) se apuca sa faca si asa ceva, la un pret chiar mai mic decat asta de la sierra care este exagerat. Am sa le pun eu o intrebare pe Publicitate Personala daca vad interes.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 01 February 2013 - 09:51 AM



0

#791 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2013 - 03:31 PM

Vezi postareanavigator, la 01 February 2013 - 09:50 AM, a spus:

George, scuze ca n-am raspuns pana acum, sunetul de diesel dat de modulul ala nu e bun la Bismarck care avea trei turbine cu aburi.

La rotirea turelelor si miscarea tunurilor pe verticala poti folosi si cele mai mici servouri ieftine de pe piata, cele din clasa pico si nano.

La intrebarea nr. 1, daca te-ai referit la "schema 1.bmp" atasata, nu vad cu ce nu ar fi buna.

O Turnigy 9x e foarte buna la Bismark, cu cele 8 canale ale sale. Sa n-o cumparati pe asta mai noua Turnigy 9xR ca din ce s-a discutat pe un topic de la Aeomodelism / Radio review se pare ca e prost construita.

La tunurile mai mici nu are rost sa va complicati cu ridicarea tevilor. Rezumati-va la rotirea celor medii si atat. Bineinteles ca cei cu ambitii mai mari si rabdare de artist chinez pot face si mai mult.

Cursa de 270 grade la turela se poate obtine dintr-un servo a carui cursa e intre 60 si 90 grade prin multiplicare cu roti dintate si poate chiar doar cu parghii dar atentie ca se mareste cu acelasi raport si viteza de rotatie si s-ar putea sa nu placa ochiului. Aici sunt bune niste dispozitive electronice ce "intind" timpul de miscare a servoului cum ar fi acesta http://www.sierra.ro...sme-p5506p.html . Daca sunteti mai multi, poate unul dintre electronistii de pe forum care fac dispozitive electronice (sunt cel putin 4) se apuca sa faca si asa ceva, la un pret chiar mai mic decat asta de la sierra care este exagerat. Am sa le pun eu o intrebare pe Publicitate Personala daca vad interes.





Multumesc de raspuns navigator, din fericire am acele dispozitive {4buc.} care intind timpul de miscare al servoului, dar te-as ruga sa-mi mai explici o data , cum sa obtin cursa mai mare la servo. Multumesc anticipat.
0

#792 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2013 - 01:41 PM

Cu pinon sau o roata dintata mai mica pe axul turelei si o roata dintata pe axul servomecanismului. Cu cat vrei sa multiplici unghiul servoului, atat alegi raportul numerelor de dinti sau al diametrelor celor doua roti dintate.

Cu parghie nu poti obtine mai mult de 170 grade la turela, deabia acum mi-am dat seama.


0

#793 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2013 - 11:11 AM

Multumesc navigator, cred ca am inteles.
0

#794 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 06 February 2013 - 11:54 AM

Vezi postareabismarckut, la 06 February 2013 - 11:11 AM, a spus:

Multumesc navigator, cred ca am inteles.


Salutare!
Vezi si in topicul asta poate te ajuta cu ceva. Eu personal inca nu am incercat dar o voi face cat de curand si revin cu poze. http://buildthebisma...lay&thread=1525

Toate bune!

Leo
0

#795 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2013 - 02:56 PM

Vezi postarealeonard71, la 06 February 2013 - 11:54 AM, a spus:

Salutare!
Vezi si in topicul asta poate te ajuta cu ceva. Eu personal inca nu am incercat dar o voi face cat de curand si revin cu poze. http://buildthebisma...lay&thread=1525

Toate bune!

Leo



Nu merge mai mult de 180 grade. Uneori nici atata. Depinde de constructia potentiometrului: daca are zona rezistiva de la 0 pana la valoarea maxima (de obicei 5 kilo omi) intinsa doar pe 180 grade sau mai putin, restul fiind zone cu rezistivitate foarte mica, atunci nu poti obtine mai mult de atat; daca insa se intinde pe 270 grade, atunci Bingo! Dar merita incercat.


In filmul tipului nu se misca decat +- 90 grade, deci 180 grade.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 07 February 2013 - 02:59 PM



0

#796 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 10 February 2013 - 04:22 PM

Salutare tuturor!

Postez si eu cateva poze cu tunurile mele...

Cu toate ca tunurile ”mari” sunt mult mai complexe, se cositoresc mult mai usor decat celelalte mici.

Primele 2 poze din timpul asamblarii.

Fisier atasat  DSC_2509.JPG (234.24K)
Number of downloads: 138 Fisier atasat  DSC_2510.JPG (223.89K)
Number of downloads: 148

0

#797 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 10 February 2013 - 04:23 PM

Partea a doua...

Fisier atasat  DSC_2512.JPG (216.82K)
Number of downloads: 143 Fisier atasat  DSC_2513.JPG (189.67K)
Number of downloads: 149

0

#798 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 10 February 2013 - 04:26 PM

Si 2 din tunurile ”mici” (nr. 98)

Fisier atasat  DSC_2520.JPG (196.04K)
Number of downloads: 113 Fisier atasat  DSC_2517.JPG (168.68K)
Number of downloads: 112


La astea 2 mi-am cam ars degetele.

Aceasta postare a fost editata de leonard71: 10 February 2013 - 04:26 PM

0

#799 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 10 February 2013 - 04:30 PM

Si nu in ultimul rand, prototipul servo-ului pentru marirea cursei. Inca nu l-am incercat pentru ca inca astept sa soseasca radiocomanda. Turnigy 9X. Cum vine incerc si postez un filmulet.



Toate bune!

Leo

Fisiere atasate


0

#800 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 10 February 2013 - 10:00 PM

Salutare din nou!

Am o intrebare pentru cei cu experienta mai mare in domeniu... Cablurile Y pentru conectarea a 2 servo-uri intre ele Fisier atasat  cablu Y.jpg (17.2K)
Number of downloads: 30 contin si ceva piese electronice sau sunt pur si simplu 2 cabluri cu 3 fire lipite impreuna la un capat, cu o prelungire (ceva de genul asta). Fisier atasat  Y.jpg (15.86K)
Number of downloads: 32

Talentul meu la desen lasa de dorit, stiu !

Toate bune!

Leo
0

#801 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2013 - 02:30 PM

Da, ai intuit bine. Legaturile sunt ca in desenul tau.


0

#802 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 11 February 2013 - 07:15 PM

Vezi postareanavigator, la 11 February 2013 - 02:30 PM, a spus:

Da, ai intuit bine. Legaturile sunt ca in desenul tau.


Multumesc! Am cautat apoi si pe youtube si m-am convins. Oricum, nu sunt scumpe, dar cred ca le pot face gratis din cateva cabluri de prin calculatoare vechi.

Toate bune!

Leo
0

#803 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2013 - 07:43 AM

O sa gasesti mai greu cele doua mufe tata (cu pini) in care introduci servourile. Bafta!


0

#804 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 12 February 2013 - 10:04 AM

Vezi postareanavigator, la 12 February 2013 - 07:43 AM, a spus:

O sa gasesti mai greu cele doua mufe tata (cu pini) in care introduci servourile. Bafta!


Conectorii de pe placa de baza. http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif Am cateva placi de baza vechi care s-au "oferit" voluntare !!!

Aceasta postare a fost editata de leonard71: 12 February 2013 - 10:06 AM

0

#805 Useril este offline   cristianSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 23-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2013 - 07:46 PM

Hai, ca postez si eu.
Referitor la tunuri, toate 4 (A, B, C, D), rotire si ridicare, experimentez o varianta, folosind sistemul de la tancurile la scara 1/30. Merge super, dar e costisitor.
Eu lucrez la modelul Bismarck, fabricat de Trumpeter (poze cu ce am lucrat, pana cu ceva timp in urma, ca activitatea a avansat si poze voi posta in viitor, gasiti la modelele -kituri statice).
Am facut unele probe si cu servo, rotire 60 grade, insa cu ajutorul unor roti dintate (luate de la tonere laser), am dus cursa pana la 360 grade si..... cat vrei tu, rotatie non stop daca vrei. Deci merge, dar... tremura sau e prea rapida ochiului. Merge modulul de pe sierra, dar e scump si trebuie 4 buc. Depinde, .. e vorba de mecanica fina. Eu folosesc o statie Turnigy 9x in 8 ch. E perfecta, dar acum ma bate gandul sa-mi iau una mai performanta. Vreau sa actionez/sau sa induc la tunuri, efectul de recul, poate ceva fum pe teava, vad eu, timp si bani sa am. Ideea mi-a dat-o un baiat destept ( si are 17 ani).
Pentru cei ce vor folosi modul de fum, va dau un sfat, primit de la altcineva. Sa nu cheltuiti bani pe solutia speciala (vreo 8 euro, folositi apa volatila, un calt imbibat in cerneala neagra sau albastra(din aceea folosita ca rezerva la stilouri), scoate o gramada de fum gri inchis si miroase si frumos. Am experimentat la tancurile scara 1/16. Merge,scoate fum mult si miroase frumos in casa (am scapat de "gura" sotiei). Horatiu..., tu mi-ai dat ideea, sa fii sanatos si iubit in viata.
Spor la modelit
0

#806 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 13 February 2013 - 10:10 PM

Vezi postareacristianSC, la 13 February 2013 - 07:46 PM, a spus:

Hai, ca postez si eu.
Referitor la tunuri, toate 4 (A, B, C, D), rotire si ridicare, experimentez o varianta, folosind sistemul de la tancurile la scara 1/30. Merge super, dar e costisitor.
Eu lucrez la modelul Bismarck, fabricat de Trumpeter (poze cu ce am lucrat, pana cu ceva timp in urma, ca activitatea a avansat si poze voi posta in viitor, gasiti la modelele -kituri statice).
Am facut unele probe si cu servo, rotire 60 grade, insa cu ajutorul unor roti dintate (luate de la tonere laser), am dus cursa pana la 360 grade si..... cat vrei tu, rotatie non stop daca vrei. Deci merge, dar... tremura sau e prea rapida ochiului. Merge modulul de pe sierra, dar e scump si trebuie 4 buc. Depinde, .. e vorba de mecanica fina. Eu folosesc o statie Turnigy 9x in 8 ch. E perfecta, dar acum ma bate gandul sa-mi iau una mai performanta. Vreau sa actionez/sau sa induc la tunuri, efectul de recul, poate ceva fum pe teava, vad eu, timp si bani sa am. Ideea mi-a dat-o un baiat destept ( si are 17 ani).
Pentru cei ce vor folosi modul de fum, va dau un sfat, primit de la altcineva. Sa nu cheltuiti bani pe solutia speciala (vreo 8 euro, folositi apa volatila, un calt imbibat in cerneala neagra sau albastra(din aceea folosita ca rezerva la stilouri), scoate o gramada de fum gri inchis si miroase si frumos. Am experimentat la tancurile scara 1/16. Merge,scoate fum mult si miroase frumos in casa (am scapat de "gura" sotiei). Horatiu..., tu mi-ai dat ideea, sa fii sanatos si iubit in viata.
Spor la modelit


Salutare!

Modelul pe care il construiesti tu este tot scara 1:200? Ca sa faci cursa unui servo de 360 de grade nu e neaparat sa folosesti roti dintate. Pur si simplu scoti potentiometrul din servo, il inlocuiesti cu 2 rezistente, indepartezi de la rotile dintate bucata de plastic cu rol de stop si ai rotatie continua dreapta sau stanga dupa dorinta.
Efectul de recul este o idee intradevar, dar cred ca la un model la o scara mai mica 1:100 sau 1:50 s-ar observa mult mai bine dacat la modelul 1:200. La modelul nostru o teava de tun are 6,5 cm cu tot cu ce intra in carcasa (am masurat tevile metalice pe care le am eu luate de pe ebay scara 1:200). Daca e sa respecti si scara cred ca reculul ar trebui sa fie de cativa milimetri. Cred ca se pot face calcule exacte daca se stie cat aveau cursa de recul tunurile reale. La modulul de incetinire se pot cupla 3 servo-uri simultan, dar doar 2 intr-un sens iar al treilea in sens opus. Astea sunt perfecte pentru cele 6 tunuri mici. Pentru tunurile mari ai avea nevoie deci, de doar 2 si nu de 4. La producator sunt mult mai ieftine. Eu mi-am comandat deja 4. Nu stiu ce intelegi tu prin apa volatila.... termenul nu mi-e cunoscut. Daca te referi la amestec 30% glicerina si 70% apa distilata atunci da, asta este amestecul folosit pentru modulul de fum. Si nu costa nici pe departe cat un flacon original.

Toate bune!

Leo


0

#807 Useril este offline   cristianSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 23-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2013 - 10:35 PM

Nava e la scara 1/200. Poze cu nava, sunt la topicul machete statice, prezentare kit Trumpeter. Amestec 30% glicerina si 70% apa distilata. Asta e formula. La recul,banda de lucru mi-a iesit 7 mm., vizibil la vedere.
0

#808 Useril este offline   cristianSC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 23-December 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2013 - 10:36 PM

pentru leonard.
Eu am luat kitul de upgrade, cu tevi metalice, pentru kitul produs de Trumpeter.
dar pe tema asta, discutam.
0

#809 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2013 - 01:05 AM

Vezi postarealeonard71, la 13 February 2013 - 10:10 PM, a spus:

Salutare!

Modelul pe care il construiesti tu este tot scara 1:200? Ca sa faci cursa unui servo de 360 de grade nu e neaparat sa folosesti roti dintate. Pur si simplu scoti potentiometrul din servo, il inlocuiesti cu 2 rezistente, indepartezi de la rotile dintate bucata de plastic cu rol de stop si ai rotatie continua dreapta sau stanga dupa dorinta.
.........
Toate bune!

Leo




Da Leo, asa se modifica servourile pentru rotatie continua, lucru util in unele cazuri, dar astfel de servouri nu merg la turelele care nu se pot roti 360 grade. Ghici dece?


0

#810 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 14 February 2013 - 07:53 AM

Vezi postareanavigator, la 14 February 2013 - 01:05 AM, a spus:

Da Leo, asa se modifica servourile pentru rotatie continua, lucru util in unele cazuri, dar astfel de servouri nu merg la turelele care nu se pot roti 360 grade. Ghici dece?


Stiu ca nu merge un servo cu rotire 360 la tunurile noastre, si este normal sa nu mearga (daca ar fi doar Anton si Dora fara nimic in jurul lor, atunci poate ca ar merge, cu toate ca de la un anumit unghi ar trage in propria nava). Ii spuneam doar lui cristianSC ca e mai simplu sa modifici servoul decat sa folosesti tot felul de roti dintate.
0

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro