Modelism - RHC Forum: motorizare Cuirasatul Bismark - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

motorizare Cuirasatul Bismark recomandari motorizari

#61 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 09:35 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 26 June 2011 - 02:00 PM, a spus:







Corect ! O elicie la scara trebuie sa aiba 23.7 mm diametru. 25 mm e o aproximare buna.

Arborii trebuie sa fie Water Proof caci nu vrei sa-ti intre apa in nava. Arborii navo au de obicei la capatul dinspre elicie o "presetupa" (etansare pe ax) care impiedica apa sa patrunda pe langa ax.




Cu stima!

Emil


Si inca o chestie ca sa ma lamuresc:

Asta scrie ca este waterproof

http://www.cornwallm...Propshafts.html


Raboesch Waterproof Propshaft 290mm M4
Raboesch Precision Propshaft. Totally maintenance-free propeller shafts developed for finer-scale models and submarines. The bearing housings on the motor side have self-lubricating bronze bearings and G-rings for water tightness.

Overall tube length: 254mm
Overall shaft length: 290mm
Tube diameter: 6mm
Shaft: Stainless Steel (SS 304).4mm diameter, M4 threads at either end.
Sleeves: Brass, rear bearing: Delrin
Maximum RPM: 10,000
Part No: RAB301-06

La asta nu scrie ca este waterproof

http://www.cornwallm...propshafts.html


350mm Propshaft with Tube M4
Shaft: Length 350mm, Diameter 4mm, Right Hand Thread M4
Stern Tube: Length 305mm, Outer Diameter 8mm
Stainless Steel Shaft with Nickle Plated Brass Tube and Brass Bushings.
Coupling insert required: 4mm Plain
Part No: G408.1


Acum eu ce sa inteleg ca primul este in totalitate waterproof iar cel de al doilea are doar la capatul de la elice o etansare pe ax?
0

#62 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 09:38 PM

M2 inseamna ca elicea are filet interioe de 2 mm, filet ax 2mm. M inseamna marimea filetului M4 de exemplu este de 4mm
0

#63 Useril este offline   profesorul 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 399
  • Inregistrat: 19-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 09:41 PM

SALUTARE tuturor impatimitilor de aceasta minune a tehnicii pt acea vreme(excludeti UTILITATEA!).
M-am gandit ca nu toata lumea stie dar de curand JAMES CAMERON a realizat un documentar pe Discovery World legat de acest subiect,realizat culmea cu ajutorul celei mai dotate nave de studii oceanografice care este detinuta de RUSI iar toate echipamantele de cercetare subacvatica sunt tot ale lor (vezi MYR 1 si MYR2).Vreau sa va spun ca am "sorbit imaginile in premiera" cu aceasta nava,si sunt ferm convins ca o sa fiti bucurosi ca cineva s-a preocupat de acest subiect nu doar dpdv istoric ci a vrut sa redea si contextul in care a fost creat si felul in care a disparut,faptic-cu imagini si explicatii-ale unor experti si cateva povestiri a celor 2 supravietuitori (din cei 115),care au fost invitati sa participe,la acesta expeditie.Tot ce pot sa va spun este sa il urmariti pt ca o sa intregesca universul cunoasterii acestei nave.
Vant din Pupa tuturor si spor la Modelit.
0

#64 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 11:11 PM

Vezi postareaMR-JW, la 26 June 2011 - 09:38 PM, a spus:

M2 inseamna ca elicea are filet interioe de 2 mm, filet ax 2mm. M inseamna marimea filetului M4 de exemplu este de 4mm


Daca ma ajuti si cu o explicatie pt intrebarea cu arobrii si waterproof raman dator:p
0

#65 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 11:19 PM

Vezi postareaija61, la 26 June 2011 - 11:11 PM, a spus:

Daca ma ajuti si cu o explicatie pt intrebarea cu arobrii si waterproof raman dator:p



Din cate stiu eu este normal ca arborii sa nu lase sa intre apa inauntru in nava asa ca de obicei ei sunt etasanti prin diverse metode.
Nu stiu sa explic ce are unul waterproof in plus .
0

#66 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2011 - 11:39 PM

Ce parere aveti de acest motor http://www.germanele...ucts&pid=244478 pus pe direct in comparatie cu: http://www.hobbyrc.r...d6e8d4c61f9efab folosit cu acest reductor: http://www.sierra.ro...1%29-p709p.html
0

#67 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 07:07 AM

Vezi postareaija61, la 26 June 2011 - 11:39 PM, a spus:

Ce parere aveti de acest motor http://www.germanele...ucts&pid=244478 pus pe direct in comparatie cu: http://www.hobbyrc.r...d6e8d4c61f9efab folosit cu acest reductor: http://www.sierra.ro...1%29-p709p.html


Primul motor merge montat direct drive, permax400 de la hobbyrc merge cu reductorul de la sierra.





Emil
0

#68 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 07:39 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 27 June 2011 - 07:07 AM, a spus:

Primul motor merge montat direct drive, permax400 de la hobbyrc merge cu reductorul de la sierra.





Emil


Asta stiu dar care din cele 2 ar fi mai bun? Eu ma gandesc la primul, adica din putina mea experienta pare un motor destul de puternic care are exact carecteristicele necesare cuplu mare si turatii putine.

Multumesc
0

#69 Useril este offline   valy120396 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:targoviste

Postat 27 June 2011 - 10:27 AM

Vezi postareaija61, la 27 June 2011 - 07:39 AM, a spus:

Asta stiu dar care din cele 2 ar fi mai bun? Eu ma gandesc la primul, adica din putina mea experienta pare un motor destul de puternic care are exact carecteristicele necesare cuplu mare si turatii putine.

Multumesc

salut!!! dupa parerea mea de incepator =@ cred ca primul este cel mai bun deoarece are cuplu mare si turatii putine , dar si prin simplu fapt ca la al doilea trebuie acel reductor care dupa parerea mea cred ca este mai mult o complicatie.... si eu tot acel motor il voi achizitiona ... :blush:
0

#70 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 10:42 AM

Vezi postareavaly120396, la 27 June 2011 - 10:27 AM, a spus:

salut!!! dupa parerea mea de incepator =@ cred ca primul este cel mai bun deoarece are cuplu mare si turatii putine , dar si prin simplu fapt ca la al doilea trebuie acel reductor care dupa parerea mea cred ca este mai mult o complicatie.... si eu tot acel motor il voi achizitiona ... :blush:


Si eu tot spre el inclin acum am o singura problema, avand in vedere ca este direct drive as vrea sa-l conectez la arbore printr-un cardan doar ca nu gasesc unul de 3.17mm, am gasit doar de 3.2mm.

Tu ce arbore si elice vrei sa folosesti?
0

#71 Useril este offline   valy120396 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:targoviste

Postat 27 June 2011 - 12:17 PM

Vezi postareaija61, la 27 June 2011 - 10:42 AM, a spus:

Si eu tot spre el inclin acum am o singura problema, avand in vedere ca este direct drive as vrea sa-l conectez la arbore printr-un cardan doar ca nu gasesc unul de 3.17mm, am gasit doar de 3.2mm.

Tu ce arbore si elice vrei sa folosesti?

in privinta eliciei inca nu mam hotarat, dar in urma postarilor de mai sus cred ca am sa iau o elice de 25mm de la sierra sau de la autorc... iar ca ax am cumparat tot de la sierra 2a axuri de 300mm lungimea axului , 4mm grosimea axului si 6.5mm grosimea tubului.... cele cu lagar de bronz de 28 lei.... cele cu rulmenti mi sau parut cam scumpe.....era un milion si cv un ax....

Aceasta postare a fost editata de valy120396: 27 June 2011 - 12:18 PM

0

#72 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 02:35 PM

Vezi postareaciucanu, la 27 June 2011 - 02:23 PM, a spus:

Cuplarea la axe o voi face prin intermediul unei cutii de viteze, acum incerc sa-mi procur tot ce-mi trebuie pentru confectionarea ei: pinioane, axe, bucse, etc. Am ales acesta varianta din urmatoarele motive:
* la aceasta macheta nu am nevoie de viteza ci de cuplu mare
* confectionarea cutiei de viteze imi va da un grad mare de libertate in alegerea motoarelor si pozitionarea lor.

Succes maxim la toata lumea!


Salut.

Uite am vazut ca ai ales varianta cutiei de viteze iar unul din motive a fost faptul ca ai nevoie de un motor cu putine turatii si cuplu mare.
Si eu am avut acceasi problema si pana la urma am gasit acest motor care dupa parerea mea, in afara faptului ca este destul de greu cred ca se potriveste perfect pentru aceasta nava si pretul este destul de ok, avand in vedere ca la varianta cu o cutie de viteze trebuie sa adaugi si pretul cutiei.

http://www.germanele...ucts&pid=244478

Spor
0

#73 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 02:36 PM

Postez iar link-ul ca am vazut ca primul nu merge
http://www.germanele...ucts&pid=244478
0

#74 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 27 June 2011 - 02:53 PM

Vezi postareaija61, la 27 June 2011 - 02:36 PM, a spus:

Postez iar link-ul ca am vazut ca primul nu merge
http://www.germanele...ucts&pid=244478


Ai dreptate, ar fi o alegere buna acel motor.
Am gasit si un altul, de performante apropiate, dar mai usor (cca 150g), care se poate comanda cu batiu inclus. Alimetarea intentionez sa fie de 7,2V

http://www.mfacomodr...tors/540-1.html
0

#75 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 03:10 PM

Vezi postareaciucanu, la 27 June 2011 - 02:53 PM, a spus:

Ai dreptate, ar fi o alegere buna acel motor.
Am gasit si un altul, de performante apropiate, dar mai usor (cca 150g), care se poate comanda cu batiu inclus. Alimetarea intentionez sa fie de 7,2V

http://www.mfacomodr...tors/540-1.html


Da, chiar este interesant, si are si puterea mai mare decat al meu.
0

#76 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 03:20 PM

Vezi postareaciucanu, la 27 June 2011 - 02:53 PM, a spus:

Ai dreptate, ar fi o alegere buna acel motor.
Am gasit si un altul, de performante apropiate, dar mai usor (cca 150g), care se poate comanda cu batiu inclus. Alimetarea intentionez sa fie de 7,2V

http://www.mfacomodr...tors/540-1.html


Acum mai este o singura chestie, parerea mea, daca il alimentezi la 7,2v cred ca ai totusi prea multe rotatii, adica eu ma gandeam sa fie undeva intre 3000 si 5000, pe de alta parte consuma mai putin si este mai usor.... Deci o sa-mi fac nervii praf cu motorizarea asta, sunt prea multe variabile de luat in calcul:)))

Aceasta postare a fost editata de ija61: 27 June 2011 - 03:20 PM

0

#77 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 27 June 2011 - 03:38 PM

Vezi postareaija61, la 27 June 2011 - 03:20 PM, a spus:

Acum mai este o singura chestie, parerea mea, daca il alimentezi la 7,2v cred ca ai totusi prea multe rotatii, adica eu ma gandeam sa fie undeva intre 3000 si 5000, pe de alta parte consuma mai putin si este mai usor.... Deci o sa-mi fac nervii praf cu motorizarea asta, sunt prea multe variabile de luat in calcul:)))


Da, e cam mare viteza, de aceea o sa-i fac cutie de viteze, il duc la 2500rpm, cuplu mare si....gata...ca si eu m-am tot invartit in jurul a tot felul de variante :)
0

#78 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 03:49 PM

Eu cred ca o sa raman la ala al meu si apoi vad eu cum fac vaporul sa pluteasca:), nu de alta dar sa ma mai apuc si de cutie de viteze ar fi prea mult pt mine.

Am gasit motorul tau si aici http://www.cornwallm...fa-re540_1.html si cred ca este mai ieftin decat acolo si metoda de a comanda cred ca este mai simpla.
Iar pentru cutia de viteze, cand cautam una, cea mai ok pt mine a fost asta http://www.sierra.ro...1%29-p709p.html, poate te ajuta.
0

#79 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 04:00 PM

Vezi postareavaly120396, la 27 June 2011 - 12:17 PM, a spus:

in privinta eliciei inca nu mam hotarat, dar in urma postarilor de mai sus cred ca am sa iau o elice de 25mm de la sierra sau de la autorc... iar ca ax am cumparat tot de la sierra 2a axuri de 300mm lungimea axului , 4mm grosimea axului si 6.5mm grosimea tubului.... cele cu lagar de bronz de 28 lei.... cele cu rulmenti mi sau parut cam scumpe.....era un milion si cv un ax....


Dar 6.5mm nu este cam mare pentru diametrul piesei din rasina(cea alba din numarul 14), adica eu am masurat piesa la iesire si imi dadea 5mm. Tu ce solutie ai gasit? Adica si eu as fi mers pentru aceleasi dimensiuni pana sa masor piesa din rasina si atunci mi-am dat seama ca un tub mai mare de 4mm nu ar incapea.

Acum exista si varianta in care tubul sa intre pana la jumatatea pisei albe si sa iasa doar axul si atunci ar fi ok, dar aici depinde de ce lungime are axul la marginea elicei.

Ideea este ca as vrea, te rog, sa-mi zici pt ce varianta ai optat.
0

#80 Useril este offline   valy120396 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:targoviste

Postat 27 June 2011 - 05:15 PM

Vezi postareaija61, la 27 June 2011 - 04:00 PM, a spus:

Dar 6.5mm nu este cam mare pentru diametrul piesei din rasina(cea alba din numarul 14), adica eu am masurat piesa la iesire si imi dadea 5mm. Tu ce solutie ai gasit? Adica si eu as fi mers pentru aceleasi dimensiuni pana sa masor piesa din rasina si atunci mi-am dat seama ca un tub mai mare de 4mm nu ar incapea.

Acum exista si varianta in care tubul sa intre pana la jumatatea pisei albe si sa iasa doar axul si atunci ar fi ok, dar aici depinde de ce lungime are axul la marginea elicei.

Ideea este ca as vrea, te rog, sa-mi zici pt ce varianta ai optat.

eu voi folosi varianta de motorizare cu 2 motoare, deci nu o sa fie nevoie sa pun ax si pe piesa de rasina... in piesa de rasina voi da o gaura in care sa stea elicea din mijloc doar de forma.... este o idee buna aceea in care tubul sa intre pana la jumatatea pisei de rasina si sa iasa doar axul .... dar eu nu am vrut sa ma mai complic cu modificarile structurale pentru al 3lea motor.... este primul meu model construit .... si mia fost frica , sa nu ajung intr-un punct in care sa nu mai pot face nimic si sa stric totul....
0

#81 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 06:50 PM

Vezi postareavaly120396, la 27 June 2011 - 05:15 PM, a spus:

eu voi folosi varianta de motorizare cu 2 motoare, deci nu o sa fie nevoie sa pun ax si pe piesa de rasina... in piesa de rasina voi da o gaura in care sa stea elicea din mijloc doar de forma.... este o idee buna aceea in care tubul sa intre pana la jumatatea pisei de rasina si sa iasa doar axul .... dar eu nu am vrut sa ma mai complic cu modificarile structurale pentru al 3lea motor.... este primul meu model construit .... si mia fost frica , sa nu ajung intr-un punct in care sa nu mai pot face nimic si sa stric totul....


Am inteles. Am o singura sugestie, mentionez ca si eu sunt la primul model, am fost astazi intr-un magazin de modelism sa vad cum arata elicea si arborele pentru ca si eu inclinam la o elice de 25mm cu ax de 4mm si la un arbore cu ax de 4mm, dar astazi dupa ce am vazut cum arata o sa caut o elice de 25mm cu ax de 2mm si arbore tot de 2mm, sau poate ax si elice de 3mm, nu de alta dar cel de 4 mm are tubul de 6.5 si este foarte mare, atat in comparatie cu nava cat si cu elicea.

Asta conteaza asa ca sa pastrezi proportiile ca in rest nu cred ca este o problema, oricum eu o sa caut unele mai mici ca sunt foarte mari dupa parerea mea.

spor la treaba
0

#82 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 07:33 PM

Am o mare dilema din care engleza mea nu ma scoate, ce-i drept nici cunostintele tehnice nu ma ajuta.

Arborele asta merge la elicile pe care le-am ales?

310mm Propshaft with Tube M4
Shaft: Length 310mm, Diameter 4mm, Right Hand Thread M4 (asta se potriveste la ambele elici? Intreb pentru ca elicele au sensuri de rotatie diferite)
Stern Tube: Length 260mm, Outer Diameter 6mm
Stainless Steel Shaft with Nickle Plated Brass Tube and Brass Bushings. 3mm Stepped end.
Coupling insert required: 3mm Plain-> aici este marea dilema? ce inseamna asta!!!



25mm M4 Threaded 3 Blade L/H Brass D-Type Propeller
Raboesch Brass D Type 3 Bladed Propeller LH
25mm Diameter M4 Thread
Pitch 25.6mm
Part No: RAB162-12



si

25mm M4 Threaded 3 Blade R/H Brass D-Type Propeller
Raboesch Brass D Type 3 Bladed Propeller RH
25mm Diameter M4 Thread
Pitch 25.6mm
Part No: RAB162-11
0

#83 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 27 June 2011 - 08:25 PM

Pe aici v-ati uitat [url="http://http://buildthebismark.proboards.com/index.cgi?board=rc&action=print&thread=67"]
Se pare ca foloseste tub de 4mm cu ax de 2mm;dar ce lungime?
Motoare graupner speed 400 la 7,2 V direct drive.
0

#84 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 08:46 PM

Vezi postareaspike 2, la 27 June 2011 - 08:25 PM, a spus:

Pe aici v-ati uitat [url="http://http://buildthebismark.proboards.com/index.cgi?board=rc&action=print&thread=67"]
Se pare ca foloseste tub de 4mm cu ax de 2mm;dar ce lungime?
Motoare graupner speed 400 la 7,2 V direct drive.


Corect. arborele are aprox 220mm, doar ca el a taiat o parte din chila, cred ca aproximativ jumatate din ea. Ceea ce pe mine nu ma incanta foarte mult, 1 pentru ca nu vreau sa stric macheta, care pana la urma este o macheta, si da este o solutie dar nu cred ca este cea mai buna, cel putin pentru mine unu, care nu vreau sa particip cu nava la concurs ci doar sa o scot pe apa de 2 ori pe an.

Acum asta este parerea mea si cred ca aici depinde si ce vrei sa faci cu nava.

cat despre arbori, eu am scotocit pe internet dar arbori cu tub de 4mm si ax de 2mm mai mari de 180mm nu am gasit.
0

#85 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 27 June 2011 - 09:16 PM

A gasit cineva kitul(motorizarea) de la Hachette cu modul de ansamblare?
0

#86 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 27 June 2011 - 09:24 PM

Si inca ceva :nu cred ca se poate da gaura de 6mm in piesa "D"(capatul dinspre elice).
0

#87 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2011 - 10:43 PM

Vezi postareaspike 2, la 27 June 2011 - 09:24 PM, a spus:

Si inca ceva :nu cred ca se poate da gaura de 6mm in piesa "D"(capatul dinspre elice).


Pentru kit-ul furnizat de revista poti cauta pe acest topic http://www.rhcforum....10#entry495206.

Faptul ca nu se poate da o gaura de 6mm in capatul dinspre elice asta am discutat, dar nici nu gasesti un arbore atat de lung care sa strabata toata chila.

Acum nu te supara dar ce nu se poate cred ca am vazut cu totii, problema este cum rezolvam aceste probleme si ce solutii gasim.

Aceasta postare a fost editata de ija61: 27 June 2011 - 10:44 PM

0

#88 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 28 June 2011 - 08:07 AM

Pai togmai de aceea vreau sa vad Kitul de la revista,poate ne dam seama ce au folosit ei.
Neamtul a folosit tub de 4mm Graupner dar din poze nu se vede clar codul de piesa.
0

#89 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2011 - 08:31 AM

Vezi postareaspike 2, la 28 June 2011 - 08:07 AM, a spus:

Pai togmai de aceea vreau sa vad Kitul de la revista,poate ne dam seama ce au folosit ei.
Neamtul a folosit tub de 4mm Graupner dar din poze nu se vede clar codul de piesa.


Kit-ul de la revista este pentru varianta de cu 2 motoare iar elicea din mijloc este nefunctionala.
Neamtul a folosti un arbore cu tub de 4mm si ax de 2mm dar a taiat din chila navei, iar lungimea axului + elice are aprox 220mm. Daca esti dispus sa faci modificari majore navei se poate adopta aceasta solutie fara probleme.
0

#90 Useril este offline   ija61 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2011 - 08:43 AM

Vezi postareaspike 2, la 28 June 2011 - 08:07 AM, a spus:

Pai togmai de aceea vreau sa vad Kitul de la revista,poate ne dam seama ce au folosit ei.
Neamtul a folosit tub de 4mm Graupner dar din poze nu se vede clar codul de piesa.


Cam asta este solutia neamtului, solutie care pe mine unul nu ma incanta deloc

Fisier atasat  rc1.jpg (86.37K)
Number of downloads: 358

Fisier atasat  rc2.jpg (36.46K)
Number of downloads: 345

Fisier atasat  rc3.jpg (61.68K)
Number of downloads: 379

Sunt de aceeasi parere cu tine ca un ax mai ingust ar fi o solutie mult mai buna dar pana acum nu am gasit nici unul care sa aiba lungimea necesara.
0

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro