Modelism - RHC Forum: Goldern Hind - incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Goldern Hind - incepator

#31 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 11 June 2011 - 10:54 PM

incepe sa prinda forma barcuta ta.urmatoarea etapa ar fi sa umpli golul dintre coaste pina la partea de sus a chilei false cu lemn ,sau daca nu vrei sa bagi lemn,poti pune doar niste intaritoare.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#32 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 12 June 2011 - 09:27 AM

daca te apuci de placat puntile ,ar trebui sa ti cont ca dupa ce pui bordajul,stipii de la coastele 5 ,6 ,si 7 vin taiate (eu am numerotat coastele de la prova spre pupa.nu stiu in plan cum le ai).
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#33 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 06 December 2011 - 12:47 PM

Poze noi si un pic de progres, incep sa pun intaritoare si slefuesc coastele...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#34 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 06 December 2011 - 04:54 PM

Si inca o poza proaspata ... :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10.jpg

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#35 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 06 December 2011 - 05:04 PM

Uite aici un link, poate gasesti acolo ceva folositor.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#36 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 06 December 2011 - 05:09 PM

da, il stiu :) i-am luat toate imaginile sa le studiez de ceva vreme :) el nu a mai intarit coastele, mie mi-a prins bine sa le intaresc si le si ajuta sa stea paralele , sper sa-mi iasa si mie cel putin la fel ca a lui pana la final

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 06 December 2011 - 05:10 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#37 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 07 December 2011 - 11:22 PM

Inca putin progres, am pus "sandvis" cu balsa, urmeaza sa slefuiesc frumos , verificam totul apoi si ne apropiem de partea cu filele ( nu uit lipesc puntea intai )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: x.jpg

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 07 December 2011 - 11:22 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#38 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 08 December 2011 - 02:37 AM

Drake a intarit toate coastele,pentru ca umplut golul dintre coaste cu lemn.eu de la el am preluat aceasta metoda.acest lucru se poate vedea la pagina 3 de pe topicul lui.
spui ca speri sa iti iasa nava cel putin ca a lui.imi vine sa rid cind citesc asa ceva.nu este imposibil sa faci o nava cam de talia navelor lui,dar ai nevoie de multa experianta.el cu nava asta intra in concurs mondial si european. daca nu a ai inteles iti mai repet inca o data ca este campion mondial la navomodelism cu o nava de epoca putin mai mare decit o tigare.am postat pe acest forum doua poze cu acea nava.iti doresc succes in visul tau frumos,dar sfatul meu este sa nu fi dezamagit daca nu o sa fie nava ta conforma cu visul.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#39 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 08 December 2011 - 09:21 AM

Daca-mi este permis as vrea sa intervin. Nu cred ca este ceva rau sa doresti sa atingi nivelul superior.
Orice mare descoperire are la baza un vis si sudoare multa.
DRAKE e campion mondial, dar poate din tineretul modelist se va mai ridica inca unul.
Incurajatii pe cei ce vor sa faca ceva, nu-i mai descurajati.
LUCIANUS, felicitari pentru staruinta ta. Sigur va iesi o macheta frumoasa.

Stima!
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#40 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 08 December 2011 - 12:17 PM

Vezi postareajeli, la 08 December 2011 - 02:37 AM, a spus:

Drake a intarit toate coastele,pentru ca umplut golul dintre coaste cu lemn.eu de la el am preluat aceasta metoda.acest lucru se poate vedea la pagina 3 de pe topicul lui.
spui ca speri sa iti iasa nava cel putin ca a lui.imi vine sa rid cind citesc asa ceva.nu este imposibil sa faci o nava cam de talia navelor lui,dar ai nevoie de multa experianta.el cu nava asta intra in concurs mondial si european. daca nu a ai inteles iti mai repet inca o data ca este campion mondial la navomodelism cu o nava de epoca putin mai mare decit o tigare.am postat pe acest forum doua poze cu acea nava.iti doresc succes in visul tau frumos,dar sfatul meu este sa nu fi dezamagit daca nu o sa fie nava ta conforma cu visul.



Era vorba de un link prezentat un pic mai sus, nu stiu daca e campion sau nu , pe link sunt imagini cu etapele de constructie Golden Hind pe un site scris in ungureste. Ma ajuta mult si inca odata spun ca sper sa-mi iasa cel putin la fel de bun ca in imaginile respective, desi am vrut sa fie doar un exercitiu barcuta asta ca sa vad pasii de constructie. Cu putin ajutor de la cei care sunt mai experimentati pe aici si cu un pic de studiu prin carti sunt sigur ca o sa iasa ceva bun macar daca nu la fel de bun. Comentariile de orice ce fel nu ma descurajeaza deloc, sunt binevenite, nimeni nu este perfect.

cu respect,
Lucian

Linkul este Aici

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 08 December 2011 - 12:20 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#41 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 08 December 2011 - 04:10 PM

te rog sa ma ierti.greseala imi apartine in totalitate.tu faceai referire la acel link scris in limba maghiara,iar eu am inteles ca te referi la nava care o face Drake(Vasa).persoana care face nava de pe acel link unguresc,nu o cunosc,nu stiu nimc despre ea.inca o data imi cer scuze pentru greseala ce am facut-o.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#42 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 08 December 2011 - 05:11 PM

Vezi postareajeli, la 08 December 2011 - 04:10 PM, a spus:

te rog sa ma ierti.greseala imi apartine in totalitate.tu faceai referire la acel link scris in limba maghiara,iar eu am inteles ca te referi la nava care o face Drake(Vasa).persoana care face nava de pe acel link unguresc,nu o cunosc,nu stiu nimc despre ea.inca o data imi cer scuze pentru greseala ce am facut-o.


e ok :blush: .. nu ma suparam oricum de nici o culoare, ba dimpotriva am inceput sa slefuiesc mai cu spor ca se aude pana la tine ^_^
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#43 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 11 December 2011 - 02:01 AM

Poze noi dupa slefuire

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2907.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2905.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2906.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#44 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 11 December 2011 - 02:13 AM

frumos pina aici.dupa ce umpli toate golurile dintre coaste,urmeaza slefuirea finala.sfatul meu este sa nu mergi cu slefuirea numai intre doua sau trei coaste.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#45 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 13 December 2011 - 03:45 PM

Incep si la decoratiuni incet incet cu rabdare pana iese , :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2912_01.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#46 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 13 December 2011 - 07:05 PM

In stejar lucrezi decoratiunile?
0

#47 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 13 December 2011 - 07:14 PM

Sincer sa fiu exact nu stiu ce este dar e destul de tare, s-ar putea sa fie stejar sau ceva esenta tare oricum, am mai facut o poza, o sa ma opresc din lucru la el pana gasesc niste freze mai mici. Am testat un pic sa vad cum ma descurc, eu am mai sculptat dar nu in lemn.

Lucian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2913.JPG

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 13 December 2011 - 07:15 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#48 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 13 December 2011 - 11:22 PM

daca iti convine mai mult lemnul de stejar pentru sculptura,te rog sa imi spui si iti trimit.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#49 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 13 December 2011 - 11:29 PM

Vezi postareaLucianus, la 13 December 2011 - 07:14 PM, a spus:

Sincer sa fiu exact nu stiu ce este dar e destul de tare, s-ar putea sa fie stejar sau ceva esenta tare oricum, am mai facut o poza, o sa ma opresc din lucru la el pana gasesc niste freze mai mici. Am testat un pic sa vad cum ma descurc, eu am mai sculptat dar nu in lemn.

Lucian

mai mici decit freza cea mica din poza?minerul frezei mici din poz are 2,2 mm.se gasesc si freze putin mai mari(rotunde,trapezoidale,cu dinti,rotunde,diamantate,etc)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8156.JPG

nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#50 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 13 December 2011 - 11:32 PM

Vezi postareajeli, la 13 December 2011 - 11:29 PM, a spus:

mai mici decit freza cea mica din poza?minerul frezei mici din poz are 2,2 mm.se gasesc si freze putin mai mari(rotunde,trapezoidale,cu dinti,rotunde,diamantate,etc)



am gasit ceva freze mai mici urmeaza sa comand, am gasit de 1mm si ascutite, si biaxuri cu varf sunt bune cred, aia din poza cred ca e ok

in ceea ce priveste lemnul cred ca o sa mai incerc doua trei esente, ori o sa mai renunt la detalii, ori incercam ceva cu rasini si fac decoratiile intr-un material mai maleabil apoi turnate

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 13 December 2011 - 11:33 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#51 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 14 December 2011 - 01:15 PM

Vezi postareaLucianus, la 13 December 2011 - 11:32 PM, a spus:

am gasit ceva freze mai mici urmeaza sa comand, am gasit de 1mm si ascutite, si biaxuri cu varf sunt bune cred, aia din poza cred ca e ok

in ceea ce priveste lemnul cred ca o sa mai incerc doua trei esente, ori o sa mai renunt la detalii, ori incercam ceva cu rasini si fac decoratiile intr-un material mai maleabil apoi turnate

poti incerca la un cabinet stomatologic,arunca frezele folosite.sunt de diferite tipuri ,destul de dure sa poti prelucra lemnul.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#52 Useril este offline   wind 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 27-August 11
  • Gender:Male
  • Interests:ezoterism

Postat 14 December 2011 - 06:55 PM

Lucianus,poti sa folosesti pentru decoratiuni lemn de tei,este lemnul cel mai pretabil pentru asa ceva.
0

#53 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 14 December 2011 - 06:56 PM

Da lemnul de tei si lemnul de mar am auzit ca e bun
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#54 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 14 December 2011 - 06:57 PM

Iar pentru sculpturi incearca lemnul de buxus, tei, sau prun. Corcodusul e frate cu prunul, deci merge si ala.
0

#55 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 14 December 2011 - 07:14 PM

multumesc pentru ajutor, o sa caut buxus, cred ca e cel mai bun .. pana una alta o sa incerc in tei
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#56 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 15 December 2011 - 07:31 PM

Piesele astea sunt facute din buxus. Pentru sculpturi de dimensiunea asta este cel mai indicat, datorita densitatii pe care o are.Pentru sculpturi mai mari, ca aceea pe care ne-ai atarat-o, e foarte bun prunul si teiul. Succesuri...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT0638.JPG

0

#57 Useril este offline   kelly 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodele, bricolaj

Postat 16 December 2011 - 09:01 AM

Buna dimineata. @Gobi71...De unde va cumparati lemnul?

Aceasta postare a fost editata de kelly: 16 December 2011 - 09:01 AM

0

#58 Useril este offline   Ntz 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 27-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Eforie Sud

Postat 16 December 2011 - 09:17 AM

Vezi postareakelly, la 16 December 2011 - 09:01 AM, a spus:

Buna dimineata. @Gobi71...De unde va cumparati lemnul?





vezi ca ai p.m. cu materiale
Invata din greselile altora, viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.
Comunitate Cs http://cs.eforienett.ro
Tutoriale CS http://www.tutorialecstrike.ro
0

#59 Useril este offline   kelly 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodele, bricolaj

Postat 16 December 2011 - 11:42 AM

Multumesc.
0

#60 Useril este offline   gobi71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 28-July 10
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodele, caterinca, travel & living,haleala

Postat 16 December 2011 - 05:51 PM

Noi am adunat de prin tara diferite esente, care pe unde le-am gasit. Buxus de exemplu am primit cadou de la Ion Olteanu de la Constanta.Buturugile le prelucram singuri, pana la faza de bagheta...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro