Modelism - RHC Forum: Goldern Hind - incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Goldern Hind - incepator

#1 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 24 May 2011 - 11:18 AM

Salutare lume, mi-am luat inima in dinti si am inceput si eu o corabie dupa planuri. Dupa o perioada lunga de tatonari am achizitonat cateva scule , un placaj de 5mm si am inceput !

O sa postez poze la fiecare etapa , intentonez sa folosesc baghete de pin la bordaj , din planurile care le am nu reiese de nicaieri cat de groase sa fie.. ma poate ajuta cineva?

O zi buna si spor la modelat
Lucian

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2681.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2648.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#2 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2011 - 11:59 AM

Salut !
La ce scara e Goldenul ?
0

#3 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 24 May 2011 - 12:24 PM

E la scara 1:53, lungimea e aproximativ 50cm
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#4 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 24 May 2011 - 12:43 PM

bine ai venit printre modelisti.nu stiu cum este planul la aceasta nava,dar pe viitor te sfatuiesc sa verifici simetria pieselor desenate in plan.fiind plan de kit s-ar putea sa ai surprize,si sa nu fie simetrice.
inceputul este bun si promitator.grosimea baghetelor este data in plan.daca ai nevoie de ajutor,ma poti contacta pe mess.adresa ti-o trimit prin pm,daca esti interesat.spor la munca mai departe.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#5 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 24 May 2011 - 01:25 PM

Vezi postareajeli, la 24 May 2011 - 12:43 PM, a spus:

bine ai venit printre modelisti.nu stiu cum este planul la aceasta nava,dar pe viitor te sfatuiesc sa verifici simetria pieselor desenate in plan.fiind plan de kit s-ar putea sa ai surprize,si sa nu fie simetrice.
inceputul este bun si promitator.grosimea baghetelor este data in plan.daca ai nevoie de ajutor,ma poti contacta pe mess.adresa ti-o trimit prin pm,daca esti interesat.spor la munca mai departe.


da, planul este de la kit nu stiu cat e de complet ( l-am gasit pe net) , multumesc pentru sfat ! fiecare piesa va fi verificata si slefuita.. mai am de taiat 3 piese si trec la slefuit si verificat imbinarile si simetria .. nu sunt lipite sunt doar asezate de proba


cateva piese le-am taiat manual, apoi am reusit sa gasesc un traforaj eletric si m-a ajutat mult .. am ceva de slefuit la ele pana capat experienta la taiat :D

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 24 May 2011 - 01:27 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#6 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 25 May 2011 - 10:33 AM

Am terminat de taiat piesele in placaj, incepe sa prinda forma :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2691.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#7 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2011 - 09:30 PM

Salut !
Hai sa iti spun cateva chestii de care m-am lovit pe parcurs , si pe care ar fi fost bine sa le fac (daca stiam...) de la inceput !
Indiferent de metoda de prindere a filelor de bordaj , cu cuisoare sau lipite , ideal ar fi daca pe ambele parti ale coastelor , in prelungirea liniei puntii , sa faci de pe acum un mic canal...o sa te ajute cand o sa fie nevoie sa le desprinzi , ca puntea sa fie curata..
Partea de sus a coastelor , peste linia puntii , o sa dispara astfel...pe mine m-a lamurit Jeli, si dupa ce am cercetat mai bine planurile , am vazut ca avea dreptate...
Tot el m-a invatat sa umplu spatiul dintre coaste , sub linia puntii principale , cu baghete de lemn...a fost cam greu , dar m-a ajutat enorm cand am inceput sa pun filele...
Nu te zgarci cu mmaterialele...mai bine mai scump , dar mai bun , decat mult si prost...valabil si la adezivi , vopsele , baghete , furnir , etc...Daca iti face placere , nimic nu e scump...:)
Nu te chinui cu catargele...la magazinele de profil se gasesc baghete de lemn rotunde , de orice diametru , de la 3 la 12...
Dar cel mai important sfat e altul...
Daca barcuta ta nu e chiar conforma cu planurile , desi ai incercat aproape totul ,nu incerca sa faci modificari substantiale doar ca sa asculti de sfaturile altora...daca tie iti place , e cea mai frumoasa barca din lume , si , oricum , orice martor ocular a murit de mult , deci nu are cine sa iti spuna daca ai respectat planul perfect...:)
Pune poze cat mai multe , si , neaparat , fa-le pe parcurs , cam din acelasi unghi...ca sa vezi , cum a evoluat lucrarea in timp...o sa te unga pe suflet..:)
0

#8 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 26 May 2011 - 10:05 PM

Multumesc pentru sfaturi.. inca nu am lipit nimic.. le tot slefuiesc si verific sa fie perfecte .. am cateva probleme cu simetria si cand le lipesc trebuie sa fiu foarte atent.. cred ca o sa trasez pe fiecare coasta linii pe centru ca sa fiu atent la lipire. E prima data cand folosesc un traforaj electric asa ca am de slefuit un pic

Peste doua zile o sa am placaj de 1.5 pentru punti, dupa asta probabil ca ma apuc de lipit si pus intaritoare .. oricum daca nu iese perfect acum nu voi avansa , la nevoie mai tai coaste inca o data numai sa fie perfect.

Din cate am citit pe aici si prin alte parti aceasta etapa e foarte importanta , simetria.. precizia etc. ... pana la filele de bordaj cred ca mai am de tras. Pentru catarge am gasit cateva pensoane vechi de cand eram la liceu mi se par potrivite daca slefuiesc un pic, am de toate marimile :) catargele nu sunt o problema se gasesc baghete rotunde la magazine , urmatorul hop mare o sa fie tipul de lemn pentru file.. deocamdata numai pin este probabil va trebui sa caut alte surse decat la magazinele de profil.
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#9 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 26 May 2011 - 10:39 PM

Poze proaspete :)

http://cgimpact.com/wp-content/uploads/2011/05/DSC_2708.jpg

http://cgimpact.com/wp-content/uploads/2011/05/DSC_2696.jpg
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#10 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 27 May 2011 - 10:21 AM

So far, so good!
Ship modeling simplified de Frank Mastini (in cazul in care nu ai citit-o deja).
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#11 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 27 May 2011 - 08:20 PM

Întradevăr planul nu e perfect simetric.. din pacate am taiat deja dar se poate corecta cu putin noroc si cu ajutorul photoshopului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coasta4.jpg

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#12 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 29 May 2011 - 02:54 PM

Tăiem, șlefuim, tăiem șlefuim :) .. corectam .. intre timp am tăiat si punțile. Avansez cu viteza melcului :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2720.JPG

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 29 May 2011 - 02:57 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#13 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 30 May 2011 - 09:23 AM

Cand am recomandat cartea de mai sus, am facut-o deoarece acolo, recomanda desenarea coastei pe o foaie de hartie, si apoi prin indoirea acesteia pe axa de simetrie, se pot vedea eventuale asimetrii. Apoi se adopta masuri de corectare.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#14 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 30 May 2011 - 11:29 AM

Am inceput sa citesc cartea si am gasit unde zice de simetrie si cum se face pe o foaie se traseaza apoi se indoaie, si metoda mea cred ca nu e rea deoarece jumatatile sunt facute precis in photoshop si puse in oglinda, am refacut planurile cine le vrea le pot da sa-mi dea un mesaj. Am observat ca si puntile nu se potrivesc bine cu coastele in planurile de la mamoli (deja in 2 planuri am gasit cam aceleasi erori greseala e usor de corectat in photoshop trasand linii paralele pe chila si potrivind cu puntea in plan. oricum cred ca o sa verific si cum zice in carte.

Intre timp cred ca incep si un kit de-a gata am cumparat Black Prince 1:57 .. cred ca m-ar ajuta un pic sa vad cum e unul (aproximativ)complet in construcția unuia de la zero cum e asta inceput aici.

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 30 May 2011 - 11:30 AM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#15 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 30 May 2011 - 11:55 AM

Ai comparat planurile pe care le ai cu acelea din revista Modelism?
Ma refer la planul de forme.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#16 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 30 May 2011 - 11:57 AM

Nu am revista modelism :drinks: planurile sunt de la un kit mamoli
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#17 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 30 May 2011 - 08:35 PM

recomandarea mea este sa fi atent la simetriea tuturor piesele care apar in plan.nu numai coastele au aceste probleme.
cind ai sa lipesti coastele de chila falsa ,iti recomand sa iti trasezi pe cantul chile in partea de sus,axa de simetrie pe toata lungimea chilei false si pe coaste trasezi axa de simetrie. la lipire te ajuta mult aceste linii ca sa fixezi coastele drept.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#18 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 30 May 2011 - 09:43 PM

asa e, multumesc pentru ajutor.. deja am verificat planul si l-am redesenat si întradevăr mai sunt piese cu probleme, planul corectat daca are nevoie cineva il dau prin pm
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#19 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 03 June 2011 - 06:21 PM

Probe inainte de lipire :angry2:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2750.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2751.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2753.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2754.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#20 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 03 June 2011 - 10:50 PM

imi place cum arata nava ta pina acum.ai lucrat curat si ingrijit,iar daca ai lucrat si corect nu vei avea surprize mai departe.daca imi permiti iti voi da doua sfaturi pt etapele urmatoare,iar prima ar fi sa decupezi din placaj partea de sus de la fiecare coasta si sa lipesti bucatile intre ele ,exact la dimensiunile care sint intre coaste la nava ta.apoi baga placajul de punte in apa timp de citeva zeci de secunde,si apoi prinde-l de "sabloanele"ce le-ai facut( poti folosi cleme pt acest lucru).lasa-l la uscat citeva ore,si vei vedea ce perfect se aseaza pe coaste fara sa trebuiasca sa il presezi.
un alt sfat ar fi sa umbpli golul dintre coaste cu lemn de balsa sau daca nu ai poti folosi lemn rasinos(pin,brad,molid)chiar daca muncesti punti acum in pluis,vei vedea ce usor merge la pus baghetele iar rezistenta navei creste foarte mult.
inca nu ai scapat de verificarea simetriei.eu fixez nava pe o placa dreapta de pal iar chila sta perpendiculara pe bucata de pal.cu ajutorul unui subler trasez pe ambele parti ale navei cotele de care am nevoie.in cazul tau poti verifica daca puntea este la acelasi nivel pe fiecare parte in dreptul fiecarei coaste.in cazul in care nu ai subler,iti poti confectiona un dispozitiv de trasat cu ajutorul unui echer gradat cu talpa,si de care fixezi ceva drept.
acestea sint doar niste sfaturi pe care le urmezi doar daca ai chef si vrei.in cazul in care te deranjeaza sfaturile mele ,te rog sa imi spui si ma opresc.
spor la munca mai departe.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#21 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 03 June 2011 - 11:11 PM

Nu ma deranjeaza chiar te rog frumos sa-mi critici "opera" , orice observatie e binevenita . Fiind prima incercare am gresit din start dar nu irecuperabil, doua greseli am facut 1. verificarea planului la milimetru de la inceput, nici un plan de-a gata nu e de incredere! 2. taierea placajului ( a trebuit sa refac si sa corectez, scapam de multe probleme cu hartie autocolanta )
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#22 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 June 2011 - 12:48 AM

de la fiecare nava pe care o faci,ai ceva de invatat.daca la prima nava faci greseli pt ca nu stii,o sa te mire cite greseli vei face la a doua nava,cind deja crezi ca stii. :rofl:
nu mai stiu daca pe acest forum am spus ca planurile de kit nu sint pt a face o nave dupa ele.desenele din planuri sint de fapt pt indentificarea pieselor din kit( ma refer strict la plansele cu piesele navei,si nu la plansele in care se arata oridnea si modalitatea de montaj)daca vrei un plan bun,iti poti alege unul de concurs,sau daca vrei un plan adevarat poti opta pt planurile de la Ancre sau Anatomy of the ship.daca despre planurile de concurs,incepatorii spun ca sint doar niste "schite",nu pot spune acelasi lucru despre planurile de la Ancre.aici de obicei spun ca "isi prind urechile".o nava facuta dupa un plan de la Ancre poate avea si 70 de coaste,iar fiecare coasta poate avea si 24 de componente.
nu stiu despre ce hirtie autocolanta vorbesti,dar daca esti dispus sa ne spui si noua despre ce este vorba,eu personal chiar sint interesat.pina acum eu am folosit doar carton pt verificarea simetriei si desenarea pieselor pe lemn.
spor la munca mai departe.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#23 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 04 June 2011 - 07:37 AM

Si eu folosesc hartie autoadeziva pentru trasat piesele care trebuie taiate. Se gaseste in magazinele de papetarie si librarii. E vorba de formate A4, in cutii de carton, si sunt identificate ca "etichete autoadezive" ssau "etichete autocolante". Daca ajungi intr-un asemenea magazin si vezi cutiile pe raft le vei identifica imediat. Eventual te ajuta asistentul din magazin. Trebuie sa ai grija cand alegi ce tip doresti pentru ca exista variante pretaiate la diferite dimensiuni, incepand de la eticheta pentru adrese de lipit pe plicuri pentru corespondenta, trecand prin patru etichete per format A4, si mergand pana la format A4 intreg.
Partea buna este ca e hartie, se aplica la fel ca orice autoadeziv, adera foarte bine si direct pe placaj sau alte materiale si se poate tipari in orice imprimanta.
Singurul neajuns este ca aderenta e asa de buna incat dezlipirea de pe obiectul taiat poate deveni dificila. Daca obiectul permite, eu folosesc diluant D358 (white spirt) pentru dezlipire.

Aceasta postare a fost editata de Dan Stroie: 04 June 2011 - 07:38 AM

0

#24 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 04 June 2011 - 09:01 AM

Vezi postareajeli, la 04 June 2011 - 12:48 AM, a spus:

de la fiecare nava pe care o faci,ai ceva de invatat.daca la prima nava faci greseli pt ca nu stii,o sa te mire cite greseli vei face la a doua nava,cind deja crezi ca stii. :)
nu mai stiu daca pe acest forum am spus ca planurile de kit nu sint pt a face o nave dupa ele.desenele din planuri sint de fapt pt indentificarea pieselor din kit( ma refer strict la plansele cu piesele navei,si nu la plansele in care se arata oridnea si modalitatea de montaj)daca vrei un plan bun,iti poti alege unul de concurs,sau daca vrei un plan adevarat poti opta pt planurile de la Ancre sau Anatomy of the ship.daca despre planurile de concurs,incepatorii spun ca sint doar niste "schite",nu pot spune acelasi lucru despre planurile de la Ancre.aici de obicei spun ca "isi prind urechile".o nava facuta dupa un plan de la Ancre poate avea si 70 de coaste,iar fiecare coasta poate avea si 24 de componente.
nu stiu despre ce hirtie autocolanta vorbesti,dar daca esti dispus sa ne spui si noua despre ce este vorba,eu personal chiar sint interesat.pina acum eu am folosit doar carton pt verificarea simetriei si desenarea pieselor pe lemn.
spor la munca mai departe.


Hartia autocolanta sau autoadeziva o lipesc pe placaj ( in prealabil imprimi formele pe ea, pe calculator e relativ usor sa faci simetria perfect (important e sa nu calci cand tai linia mai degraba sa mergi mai in exterior sa ai de unde slefui) in felul asta si vezi exact cat sa slefuiesti hartia ramanand lipita pana te asiguri ca simetria e perfecta ) . E un pic mai greu la dezlipire ( unii aleg sa mai domoleasca din lipiciul autocolant lipind intai putin pe ceva si dezlipind repede sau adaugand praf de rumegus ). Eu am gasit A4 la 50 de bani coala la un magazin unde au xerox/copiator , legatorie, papatarie etc.

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 04 June 2011 - 09:04 AM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#25 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 04 June 2011 - 09:03 AM

Urmatorul pas trebuie sa-mi construiesc suportul si sa gasesc cleme diverse pentru presare/lipire.. si de asemenea sa strang lemn .. am niste lemn de nuc deocamdata

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 04 June 2011 - 09:07 AM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#26 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 June 2011 - 09:07 AM

multumesc pt idee.mi se pare buna.pina acum eu foloseam doar jumatati de coasta cu care trasam conturul pe lemn.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#27 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 04 June 2011 - 09:45 AM

Vezi postareajeli, la 04 June 2011 - 09:07 AM, a spus:

multumesc pt idee.mi se pare buna.pina acum eu foloseam doar jumatati de coasta cu care trasam conturul pe lemn.


cu placere , si eu am "furat" metoda cautand pe forumurile cu traforaj .. am gasit in general doua metode din care se zice ca cea cu hartie autoadeziva e cea mai precisa (unii incearca sa lipeasca hartie normala dar problema e la tipul de adeziv ca nu cumva sa se deformeze hartia)

Unii slabesc un pic puterea adezivului de la autocolanta lipind usor pe o alta suprafata repetat sau adaugand praf de rumegus , eu prefer sa tina si sa ma chinui la dezlipire decat sa risc sa se miste, la dezlipit eu m-am ajutat de o dalta dreapta ( tocita nu ascutita )

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 04 June 2011 - 09:49 AM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#28 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 04 June 2011 - 10:02 AM

In poza diferenta de rezultat dintre cele doua metode de taiat, in stanga e cea care a fost cu hartie autoadeziva

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2755.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#29 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 11 June 2011 - 12:31 AM

Am inceput sa lipesc coastele :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2762.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2772.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#30 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 11 June 2011 - 08:05 PM

Inca o serie de poze, am terminat de lipit coastele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2777.JPG
  • Imagine atasata: DSC_2792.JPG

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro