Modelism - RHC Forum: reconditionare masa CNC 2 axe centru de prelucrare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

reconditionare masa CNC 2 axe centru de prelucrare CNC Nuova PRC.150 FILI Modena, am nevoie de parerea voastra

#1 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 12:47 AM

Salut tuturor. Sunt incepator in ale CNC-urilor si de aceea am nevoie de ajutorul celor care se pricep.

Am achizitionat o masa in cruce CNC ( 2 axe ) provenita de la o masina ciudata italieneasca din anii 80, un fel de centru de prelucrare cu un cap care se invartea la 60 000 rot/minut !!!, cu greutate de peste 4 tone, cu foarte multe curse ( vedeti pozele).

Masina era facuta de FILLI MATTIOLI Modena, tipul NUOVA PRS. 150 CNC ( digital automatic CNC ). Am sa pun poze.
Nu am decat aceasta masa de la masina si din pacate ii lipseste unul dintre motoare, desi trenul de roti dintate de la servo exista.
Am mai multe intrebari pe care am sa incerc sa le sistematizez. Multumesc anticipat pentru membrii care au amabilitatea sa imi raspunda!

Am desfacut motorul de la cealalta axa, V ca sa se poata vedea, pt ca eticheta este complet stearsa ( suportul si rotile dintate sunt identice cu axa U unde lipseste motorul) Ce tip de motor este? Cam de ce putere? Mai gasesc ceva compatibil?

Am alimentat axa care are motor la 12v cc si spre surprinderea mea a functionat, adica motorul se invarte in ambele sensurui si misca masa. Am gasit pinion 16 dinti modul 1 pt cealalta axa, ramane sa vad de motor. Interesant este ca pinioanele sunt cu rulmenti pe ace, foarte bine lucrata masa in general. Pacat ca, sunt aproape convins ca suruburile nu sunt cu bile. Sunt groase, cu pas marunt, dar nu cu bile. De ce oare? la ce masina a fost asta? Tinand cont totusi de cum este facuta masa ( are 90 de Kg) merita sa caut un motor compatibil si sa incep un proiect de CNC pt lucrari de finete, inclusiv in otel? ( pt asta trebuie rezolvata si axa verticala si actionarea principala -probabil o freza clasica pe care montez masa CNC)

Pun o poza cu o piesa cilindrica din capul suruburilor (am nelamuriri , ce sunt, ce fac aceste piese) Pe ele scrie: "Radio energie" "Massy france" "Dinamo Tachymetrique" " tr max 15000 tr/min" Ce credeti ca sunt?

Am desfacut si encoderele liniare (banuiesc ca asta sunt cele 2 rigle) si am constatat ca una este intr-o stare buna iar cealalta are cuprul exfoliat de pe rigla. Se poate reconditiona? Am incercat sa vad ce marca sunt si nu scrie nicaieri.Se mai pot folosii, mai sunt compatibile cu tehnologia de acum?

La o inspectie vizuala intrerupatoarele limitatoare de cursa arata foarte bine pe ambele axe ,Sunt germane marca EUCHNER. ( poza)

Va rog am nevoie de mai multe pareri si sfaturi. Multumesc.



Am sa pun poze. Inca nu mi-am clarificat intentiile cu aceasta masa, poate din acest topic se desprind idei, sugestii, ele sunt binevenite. Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120116_203842.jpg

0

#2 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 12:50 AM

Poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120118_154619.jpg

0

#3 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 12:53 AM

Cum arata masina.Caracteristicile pt masa cnc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120113_163334.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20120113_163415.jpg

0

#4 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 12:56 AM

Encoder linear desfacut ( cel bun )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120118_143854.jpg

0

#5 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 12:59 AM

Motor servo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120116_195804.jpg

0

#6 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 01:00 AM

Ce ete asta? Sunt doua , in capatul fiecarui surub axa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120118_154255.jpg

0

#7 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 19 January 2012 - 01:05 AM

Intrerupatoare limitatoare cursa pe ambele axe Euchner germane. Se mai pot folosii?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120116_204114.jpg

0

#8 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 19 January 2012 - 11:24 PM

Vezi postareancm77, la 19 January 2012 - 01:05 AM, a spus:

Intrerupatoare limitatoare cursa pe ambele axe Euchner germane. Se mai pot folosii?

Sal imi place achizitia ta ! (Pacat de motor ),Parerea mea este ca se poate prelucra otel cu acea mecanica! , In legatura cu motoarele ! Electroica lor o mai ai ? (servodriverele ,controllerul principal.calculatorul.... Daca nu eu zic ca e c am bai ca nu poti controla motoarele!Si va trebuii sa iei alte servomotoare pe care sa le adaptezi si sa le poti comanda dintr-un soft universal gen mach3 emc... Chestia din capul surubului cred ca este un encoder mai exact dupa ce scrie este un tahogenerator,Dinamo Tachymetrique(cred!!!), legat de surubul conducator ...nu este o regula ca o masina cnc sa aibe surub cu bile ! ma gandesc ca prin anii (1980)aia cand a fost fabricata fieratania era mai greu de achizitionat un surub cu bile ( nici nu stiu daca exista !). Si chiar in zilele noastre unu zic asa: decat un surub cu bile de proasta calitate mai bine un trapezoidal de calitate! Spor la mesterit in continuare si bafta la construit! :D
0

#9 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 20 January 2012 - 12:51 AM

Electronica nu am la ea, defapt nu am decat ce se vede. Masina a fost gandita pt prelucrat metale, ava 4 tone!!

Nu stiu ce sa zic de encoder. Nu mai degraba riglele de pe axe sunt encodere lineare? Oricum pe piesa cilindrica din capul suruburilor nu sunt decat cate 2 fire legate prin niste rezistente mici.
Moltorul care este original pe o axa, are 2 fire + - si merge, deci orice motor ar merge dincolo, dar cu encodere lineare,.... sau gresesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120116_205123.jpg

Aceasta postare a fost editata de ncm77: 20 January 2012 - 12:55 AM

0

#10 Useril este offline   levis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 13-January 07

Postat 20 January 2012 - 06:29 PM

Vezi postareancm77, la 19 January 2012 - 12:47 AM, a spus:

Pacat ca, sunt aproape convins ca suruburile nu sunt cu bile. Sunt groase, cu pas marunt, dar nu cu bile.

poate sunt de genul asta:Imagine atasata: piulita.jpg
0

#11 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 20 January 2012 - 10:13 PM

Vezi postareancm77, la 20 January 2012 - 12:51 AM, a spus:

Electronica nu am la ea, defapt nu am decat ce se vede. Masina a fost gandita pt prelucrat metale, ava 4 tone!!

Nu stiu ce sa zic de encoder. Nu mai degraba riglele de pe axe sunt encodere lineare? Oricum pe piesa cilindrica din capul suruburilor nu sunt decat cate 2 fire legate prin niste rezistente mici.
Moltorul care este original pe o axa, are 2 fire + - si merge, deci orice motor ar merge dincolo, dar cu encodere lineare,.... sau gresesc.

Deci clar motorul este unul simplu de curent continu ! Dar nu aveti ce sa faceti cu el daca nu aveti driverul de comanda al lui in care ar intra si firul encoderului !Encoderul e encoder el isi face treaba lui ! Dar cu un encoder nu puteti comanda un motor!!!
0

#12 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 21 January 2012 - 03:53 PM

Da, am inteles, bineinteles ca am nevoie de draiver pt a actiona motorul! Eu intrebam daca se poate folosii cu encoderul pe care-l are masa ca sa nu-l cumpar si pe acesta.
De fapt intrebarea este daca se merita, daca obtin rezultate bune cu aceasta masa, tinand cont si de costurile pe care le implica toata tarasenia!
0

#13 Useril este offline   mihasimon 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 195
  • Inregistrat: 18-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Reghin MS

Postat 21 January 2012 - 04:19 PM

Vezi postareancm77, la 19 January 2012 - 01:00 AM, a spus:

Ce ete asta? Sunt doua , in capatul fiecarui surub axa.

Este un tahogenerator. Senzorul pentru reactia tahimetrica adica viteza de rotatie. Rolul de a nu se depasi limite maxime ale acceleratiei. Mai nou nu se mai utilizeaza, reactia tahimetrica se calculeaza din impulsurile encoder-ului optic.
Succes
0

#14 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 21 January 2012 - 09:33 PM

(Am avut dreptate cu tahogeneratorul :) )Parerea mea este caci ca sa obtii rezultate bune ai nevoie de toata electronica noua !Servomotoarele de generatie noua au encoderul atasat in spatele acestuia .Deci ca sa obtii rezultate bune ai nevoie de 2 servomotoare+ driverele aferente acestuia sau ca sa iesi mai ieftin poti sa iei 2 motoare pas cu pas de vr-o 8.5-12Nm.Bafta! :)

Aceasta postare a fost editata de sabinescu2006: 21 January 2012 - 09:35 PM

0

#15 Useril este offline   ionutb71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 10-November 11
  • Gender:Male
  • Location:RM VALCEA

Postat 22 January 2012 - 09:00 AM

si eu sunt de aceeasi parere,e bine sa schimbi totul.vei muncii mai putin.la servici am tot reparat o masina de gaurit in coordonate productie '86 RFG.electronica e veche si neperformanta,nu mai vorbesc de gabarit.sa fi sigur ca encoderele lineare functioneaza,de obicei au probleme la cititor dar cu timpul si la sine.eu le-as schimba si pe acestea cu unele puse pe motoare.avand in vedere pasul suruburilor si sistemul de pinioane cred ca motoarele functionau in turatie maricica mai ales la avns rapid,de aici poate si nevoia de taho.sa te gandesti ca s-ar putea sa modifici si pe aici ceva.
0

#16 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 24 January 2012 - 03:11 PM

Dupa aceste discutii concluzia mea este ca pt a face o masina functionala sunt multe de facut.

Cred ca o sa vand masa asa cum este, poate o cumpara cineva cu experienta, care stie ce sa faca cu ea ( cred ca este pacat sa o transform in una manuala cu roti de mana! ).
Am sa postez la rubrica vanzari debara.
0

#17 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 04 February 2012 - 10:49 PM

Vezi postareancm77, la 24 January 2012 - 03:11 PM, a spus:

Dupa aceste discutii concluzia mea este ca pt a face o masina functionala sunt multe de facut.

Cred ca o sa vand masa asa cum este, poate o cumpara cineva cu experienta, care stie ce sa faca cu ea ( cred ca este pacat sa o transform in una manuala cu roti de mana! ).
Am sa postez la rubrica vanzari debara.



daca vrei 300E da-mi raspuns pe pm, si vin sa vad scula. Si daca este ok, o iau.
0

#18 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 05 February 2012 - 02:28 AM

Pt mincof aveti pm.
0

#19 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 16 February 2012 - 04:15 PM

Vezi postareasabinescu2006, la 21 January 2012 - 09:33 PM, a spus:

(Am avut dreptate cu tahogeneratorul :drinks: )Parerea mea este caci ca sa obtii rezultate bune ai nevoie de toata electronica noua !Servomotoarele de generatie noua au encoderul atasat in spatele acestuia .Deci ca sa obtii rezultate bune ai nevoie de 2 servomotoare+ driverele aferente acestuia sau ca sa iesi mai ieftin poti sa iei 2 motoare pas cu pas de vr-o 8.5-12Nm.Bafta! :pardon:



Masa asta acum se afla in posesia mea. Deci ca motoare se pot folosi si de 1Nm. Are o demultiplicare multipla, este special facuta pentru precizie mare (0,005mm/metru). este o masa robusta, foarte grea (m-am dat mare ca o ridic singur, dar mi s-a taiat repede). Cu o investitie mica (500E-800E)intr-un servomotor (ca unul il are si este perfect), 2 drivere si o axa Z complecta la nivelul asta de precizie, va fi o scula greu de egalat. Toate pinioanele au role ace in interior, ceva greu de gandit in ziua de azi fara bani multi.
O sa va tin la curent cu etapele de constructie.
0

#20 Useril este offline   ncm77 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 493
  • Inregistrat: 28-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto/Navo

Postat 16 February 2012 - 04:19 PM

Bafta in continuare.Sper sa iasa ceva deosebit. Sa ne tii la curent cu acest proiect.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro