Modelism - RHC Forum: sudura aluminiu-rezistent - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

sudura aluminiu-rezistent design mobila

#31 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2011 - 02:33 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 May 2011 - 10:35 PM, a spus:

Toate " cutiile de scule " prezentate fiti siguri ca erau si utile avand spatii de depozitare si vizitare robineti, sifon etc.

Ca si la compozitiile de living , exista " prostul " obicei de a nu se mai folosii manere la mobilierul modern ( sau tragatori, cum urat spun unii ).
Se folosesc atat sertare cat si usi cu deschidere prin apasare ( push-push ) - exista si senzotronoic cu actionare electrica si controlata deschiderea cu microprocesor ( ordinea, limita curselor, eventuale obstacole aparute in calea de rulare etc )
dar ... cu preturi pe masura.

Am mari indoieli ca la cele de baie in discutie se poate vorbi de asa ceva. Sunt 4 suprafete laterale care pot fi mobile. Cele 2 de pe lateral si 2 in fata. Pe lateral ar merge pentru vizitare daca nu ar fi departe de zona de interes, adica aia centrala. E inutil sa desfaci cutia pe lateral, chiar daca teoretic se poate. Cam in aceeasi idee, pentru depozitare nu e nimic practic sa deschizi dulapul din lateral cand stai in fata lui si doresti sa scoti ceva din el. Cei doi pereti din fata in cel mai fericit caz se pot rabata spre fata, este exclusa glisarea lor laterala. Asta inseamna sa te departezi macar 30 cm de masca, sa folosesti aproape sigur ambele maini ca nu e un perete micut de manipulat, sa te apleci aproape cu capul sub nivelul lavoarului sa vezi in interior si sa iei lucruri marunte dintr-un raft inalt, aproape dublu decat cel mai inalt obiect depozitat acolo. Situatia e si mai urata daca e de luat ceva din partea de jos a cutiei. Ma indoiesc ca cineva si-ar tine acolo pasta de dinti si periuta, prosopul sau parfumurile. Am lucrat in ateliere de mobila undeva pe alte meleaguri, am avut unul la noi, e drept ca n-am fost la expozitii la Milano dar o sa mai merg din nou la alea serioase tura viitoare, sa verific. Daca ma insel cu privire la functionalitatea unei cutii atat de mari montata sub lavoar, o sa revin cu comentariu.

Personal nu mi-as tine nimic in spatiul acela chiar daca ar fi complet liber. Am o problema pe creier. Nu mi-as tine sapunul sau un prosop sub nivelul raftului de pantofi sau mai jos de 1m, chiar daca ar fi vorba de incinte sterilizate. La fel, nu mi-as tine periuta de dinti sau sapunul langa vasul de WC, sub el, sau in spatele lui, chiar daca acel vas ar fi de decor, nefunctional. Cum ziceam, e probleme de computer, nu de altceva. Imi cer scuze, am mult de lucru la partea asta si cred ca orice discutie pe tema asta nu ma avantajeaza deloc. Scuze din nou, incerc sa nu mai deranjez aiurea. .
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 May 2011 - 05:54 PM

Dar, daca, periuta si pasta sunt in spatele oglinzii? Iar in dulapul de scule, doar, cele cecesare intretinerii baii? Zic si eu.
0

#33 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 May 2011 - 09:47 PM

Asa imi place, se accepta. Dar sa nu trebuiasca sa mut jumate de perete de oglinda... Mai glumeam si eu, mastile de genul asta au in partea de jos obligatoriu sertar si nu trebuie sa te apleci asa mult, iar in partea de sus fie tot sertar fie usa care se rabateaza. Totul se misca tare frumos si usor.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#34 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 24 May 2011 - 07:56 AM

99 % din fronturile la care latura orizontala este mai mare ca cea verticala sunt sertare pe glisiera ( si aici sunt multe
tipuri )

In general compozitiile aste minimaliste sunt gandite pentru case nu mari ci foarte mari - eu am pus doar o poza cu zona lavoarelor - daca pun poza cu toata baia o sa vezi ca au foarte multe locuri de depozitare.

Sertare inteligente :

Sertare

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 24 May 2011 - 07:57 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#35 Useril este offline   Emanuelu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 08-June 04

Postat 06 June 2011 - 05:27 PM

Vezi postareaSILVIU66, la 20 May 2011 - 01:40 PM, a spus:

Dl. Manescu 0722292303
undeva in Tei-Toboc

Supermeserias.Gicosu tot cu el lucreaza.

il stiu si eu, de vreo 14 ani

intradevar, f bun si are si scule
0

#36 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2014 - 09:25 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 22 May 2011 - 10:35 PM, a spus:

Nu pot decat sa iti doresc succes.
Cand o sa reusesti sa ne spui si noua pentru ca va fi greu de realizat sa iasa ca in poze.


Am reusit.. acum mai multa vreme ce-i drept.. M-am tot tinut sa pun poze cu ce a reusit nea Vasile sa faca in garaj :)
Nu e vreo grozavenie, dar mie imi place ce a iesit ca doar e dupa design si realizare proprie.

Cum o poza face cat o mie de cuvinte, sa ii dam bataie:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0618_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC_0619_1.jpg

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#37 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2014 - 09:27 PM

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0625_1.jpg
  • Imagine atasata: DSC_0615_1.jpg

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#38 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2014 - 10:03 PM

Detalii tehnice:
- oglinda mare lipita direct pe perete cu dublu adeziv (de ala cauciucat, nu de ala buretos) si silicon pt oglinzi
- etajera din mijloc este din lemn de plop, by IKEA; etajera are propria oglinda, prin spatele careia (intre cele 2 oglinzi) am putut trage mascat un cablu pana la priza aplicata care se afla sub etajera
- cele 2 aplice cu becuri din stanga si dreapta etajerei, tot din IKEA

- cadru din otel, realizat din profile patrate, sudat de mana profesionista a domnului Manescu (e tatic omul), dat cu 2 straturi de grund la pensula
- cadrul este fixat in perete cu suruburi cu profil metric M10), prinse in ancora chimica (cred ca pica zidul inainte sa iasa suruburile de acolo)
- intre cadru si perete am folosite distantiere din plastic (1-2 mm) pentru a elimina eventuala tensiune intre cadru si faianta la strangerea suruburilor
- intre cardu si suprafetele de sticla am folosit extrudat cu densitate mare (tipul care se pune la izolarea fundatiilor), pentru a amortiza diferentele de planeitate
- panourile laterale din extrudat se fixeaza pe cadru in suruburi (in extrudat sunt prinse piulite incastrabile, panourile de extrudat se prind de cadrul prin suruburi cu cap fluture, introduse dinspre cadru spre panou), in ideea in car daca am de umblat la tevaraie dau panoul jos din suruburi si am acces frontal
- panourile laterale (2 fata, 1 st, 1 dr) sunt placate cu sticla vopsita de 4mm (adezivul folosit intre extrudat si sticla este de la spray, tip 3M)
- blatul de deasupra este sustinut pe cadru tot pe extrudat, lipit de cadru cu Bison poliuretanic si de sticla (pe unde acopera marginea chiuvetelor) cu Bison Hobby Universal
- blatul este din sticla infoliata, de 8mm, cantuita si cu colturi rotunjite, decupata pt a introduce chiuvetele
- chiuvete din ceramica de la Cersanit, incastrabile, puse pe blat folosind banda tip garnitura de geam (tipul care se pune cand nu ai geamuri etanse)
- robineti Grohe (nu ca nu ar putea fi folositi si alta marca..)

Parca simt intrebarea.. dar halatul, cat a fost halatul?! Ieftin nu a fost, ca nici eu nu m-am zgarcit. Insa cu siguranta mai ieftin decat o mizerie de-a gata din vreun supermarket de materiale de constructii, decat o constructie asemnatoare din Corian sau decat creatia vreunui mare designer.

E lucios, e perfect dreptunghiular, e original si e facut de mine. Ba mai mult rezista si la apa.
Frica mare e cu sticla aia cu care e placat, dar era un risc asumat de la bun inceput, deci nu am ce comenta.

De va place, ma bucur, ca de la voi am primit cateva sfaturi pretioase chiar in acest topic :). De nu va place, norocul vostru ca e la mine in casa si nu la voi :p
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro