Modelism - RHC Forum: sudura aluminiu-rezistent - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

sudura aluminiu-rezistent design mobila

#1 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2011 - 11:58 PM

Salut,

Am si eu nevoie pentru un proiectel acasa de cineva care sa stie sa sudeze in aluminiu.
Din ce stiu se sudeaza in conditii speciale, in argon, etc. Lipiturile trebuie sa fie rezistente, sa nu torsioneze structura si sa fie estetice.
Vorbim de o structura care trebuie sa fie capabila sa sustina cateva zeci de kg, fara sa se deformeze, cu incastrare doar in perete, nu si in podea, realizata cel mai probabil din cornier de aluminiu.

Daca ma puteti ajuta cu niste recomandari vizavi de ce inseamna exact sudura aluminiului si ce ar trebui sa stie un mester priceput sau si mai bine stiti un mester priceput, v-as ramane vesnic indatorat, iar pe mester l-as rasplati corespunzator.

Multumiri anticipat
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#2 Useril este offline   Geo56 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 02-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 20 May 2011 - 04:35 AM

Procedeul se numeste MIG-MAG.Poti cauta un service auto care sudeaza carcase de AL sau jenti auto.
MOTOSPORT RACING TEAM
0

#3 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 20 May 2011 - 07:57 AM

Vezi postareaGeo56, la 20 May 2011 - 04:35 AM, a spus:

Procedeul se numeste MIG-MAG.Poti cauta un service auto care sudeaza carcase de AL sau jenti auto.


mig mag nu este bun la aluminiu. aluminiu se sudeaza cu WIG, cu innalta fregventa cu argon si sa fie AC nu DC(adica curent alternativ, nu continu). cel mai sigur la service de jenti auto, acolo au aparate wig profi si le face bine. la mig mag se baga adaos de material, wig-u sudeaza prin topirea tablelor sau ce se sudeaza si lipirea lor, in caz de nevoie la wig se adauga si separat material de adaos. si ce iti trebe e sa gasesti un sudor foarte bun, pe la serviceuri sun tnumai ciobani care nu au mana fina. daca mai ai nevoie de lamuriri da-mi PM.
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#4 Useril este offline   Geo56 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 02-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 20 May 2011 - 11:59 AM

Cu MIG MAG se sudeaza AL.
Cu WIG se sudeaza AL.
Sunt 2 procedee diferite.
Depinde ce sudezi si ce vrei sa faci.
MOTOSPORT RACING TEAM
0

#5 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 12:47 PM

Citeaza

Depinde ce sudezi si ce vrei sa faci.


Un suport pt 2 chiuvete incastrabile de baie, prins doar pe peretele din spate.

Trebuie sa poata sustine:
- propria greutate a suportului de AL
- va fi placat cu sticla vopsita sau PAL (greutatea placarii)
- blat de sticla de 8
- greutatea a 2 chiuvete de ceramica incastrabile
- bateriile si racordurile
- greutatea apei din chiuvete

Estimez eu spre 100 kg.

Vreau sa il fac din aluminiu, deoarece este mai usor si nu oxideaza date fiind conditiile dintr-o baie.


Desi nu ma pricep foarte bine la calculat rezistenta, structura cadrului ar trebui sa arate ceva de genul celei din imaginea atasata.
Dimensiuni cu aproximatie pt cadru: L = 130cm; A = 40cm; H = 40cm

Imagine atasata: al.jpg
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 May 2011 - 01:02 PM

La recomandarea lui Valteras, Silviu si-a sudat urechile rupte de la un motor la un meserias. Stiu ca a fost mai mult decat multumit. Ai putea incerca, zic eu, sa contactezi pe unul din ei pentru a primi coordonatele mesterului.
Multa, multa bafta.
0

#7 Useril este offline   R3dD3vil 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 1076
  • Inregistrat: 01-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane, elicoptere si orice zboara

Postat 20 May 2011 - 01:14 PM

Vezi postareaGeo56, la 20 May 2011 - 11:59 AM, a spus:

Cu MIG MAG se sudeaza AL.
Cu WIG se sudeaza AL.
Sunt 2 procedee diferite.
Depinde ce sudezi si ce vrei sa faci.


mig mag sudeaza al dar mai recomandat este wig cu AC. lucrez la firma de sudura asa ca stiu ce vorbesc;)
MultiRotor: MultiWii Quad

---------------------------------

Aero: Spacewalker, Zaggy, Ultron, Sonic Low Wing(Termic), HK Bixler, Nemuritoru(Termic)
---------------------------------



Tx: Turnigy 9X





----------------------------------------------
Imagine postata
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 20 May 2011 - 01:40 PM

Dl. Manescu 0722292303
undeva in Tei-Toboc

Supermeserias.Gicosu tot cu el lucreaza.
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 20 May 2011 - 02:42 PM

Vezi postareaMaverick, la 20 May 2011 - 12:47 PM, a spus:



- va fi placat cu sticla vopsita sau PAL (greutatea placarii)





PAL-ul se umfla imediat ce a picat putina apa pe el, se desfac canturile, mucegaieste etc.
Mai bun este MDF lacuit 9-10 straturi dar sare de 200 Euro/mp - mai greu la comanda dar se poate.
Sticla vopsita se cojeste in timp ( se sableaza , se vopseste dar totusi ... ), de preferat sa fie facuta prin aplicare folie ORACAL care o si tine in caz ca se sparge si arata si mai uniform.
Pentru fixarea ei pe cadrul de aluminiu insa ,va fi greu de gasit o solutie care sa arate bine si sa excluda capete de suruburi vizibile.

Eu as elimina sticla din baie - doamne fereste daca aluneci pe gresia uda ( ca Tanase de la Steaua ) si din disperare de cauza lovesti sticla care dupa ce se sparge bine nu va face ..

In plus toate elementele de placare amintite sunt perfect plane - ca un cadru cu multe elemente sa nu se torsioneze la sudura si sa se poata aplica pe el elementele decorative fara a se sparge din lipsa de planeitate ... mai greu de facut in conditii de manufacturare intr-un garaj.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 20 May 2011 - 02:42 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#10 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 03:44 PM

De-ai sti de cand ma chinui sa gasesc o solutie care sa impace toate conditiile.. si rezistenta la apa, si aspect si acces la conductaraie :drinks:

Ma gandisem inclusiv la PAL de 16 placat cu sticla de 4 sau 3, tocmai ca sa elimin diferentele de planeitate, suruburile inestetice, sa aiba un aspect mai lucios si eventual sa protejeze un pic si PAL-ul de umezeala..

Nu stiu serios ce solutie sa gasesc pentru nenorocirea aia de masca de baie si chiuvetele incastrate.
La banii dati pe MDF lacuit mai bine iau Corian, Hi-Macs sau alta rasa de compozit acryl/piatra.. dar exact costurile astea groaznice vroiam sa le evit.

LE. Saru'mana Silviu pt datele de contact

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 20 May 2011 - 03:49 PM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#11 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 May 2011 - 03:58 PM

Presupun ca ai deja aluminiul din moment ce cu el pleci la drum, posibil ca-s deja offtopic.
Macar din punct de vedere al aspectului, ti-as recomanda sa mergi pe inox. Cu sudura e la fel de greu. In schimb gasesti material dupa dorinta si odata lustruit ramane mult timp asa. Aluminiul numai acoperit ramane frumos, in rest mereu vei avea de furca cu el. Plus ca nu suporta nici detergentii puternici folositi deseori prin baie. Un alt avantaj ar fi ca gasesti sau faci mai usor suruburi din inox care sa se potriveasca in ansamblu, in caz ca nu le poti ascunde.
Mai bine tac decat sa te incurc.
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 04:33 PM

Nu nu, zi ca zici bine :drinks:

Deocamdata am doar cele 2 chiuvete (de la care a plecat nenorocirea) si blatul de sticla infoliata. Atat. Mai departe accept orice sugestie, de orice natura.

Accept orice fel de idei, ca eu deja imi sparg creierii de vreo jumatate de an cu problema asta si numai nu gasesc o solutie convenabila.

PS. Plecasem de la sudura in aluminiu (care isi gasea cumva locul la tehnice) dar am ajuns la altfel de discutii (ceea ce pe mine nu ma deranjeaza deloc, asa mai primesc si eu idei avizate :good:).
Daca ma "primiti" cu subiectul aici, atunci aici sa ramana, dar daca deranjeaza in contextul sectiunii tehnice va rog sa ma ajutati cu mutatul in alta zona, habar nu am unde s-ar potrivi, pe la Diverse banuiesc.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#13 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 May 2011 - 05:39 PM

Si legatura dintre chiuveta si modelism?! Chiuveta zburatoare poate... :drinks:

Glumesc si eu, scuzati ca ma bag.
It's difficult to make things simple!
0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 May 2011 - 06:19 PM

Legatura este evidenta: pana cand nu rezolva nenorocirea nu are liniste pentru ca sa-i priasca modelismul.
Bafta multa.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 May 2011 - 06:21 PM

0

#15 Useril este offline   ctc 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 15-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1
  • Interests:camioane 1 / 16 si 1/14

Postat 20 May 2011 - 07:07 PM

Salut ,

poti incerca sa lipesti cu baghete Durafix , incalzind piesele ( cornier, platbanda , tabla ) cu o lampa cu propan.

Am gasit baghetele si in Bucuresti la un distribuitor in zona Baneasa .

Uite descrierea produsului si adresa www de unde am cumparat :

descriere produs

Am probat si vad ca rezista foarte bine lipitura !

Cred ca poti placa cu tabla de aluminiu structura dorita , poti sa-i montezi urechi pentru "montare -demontare" , iar pentru contrast de culoare poti vopsi aluminiu cu " polimer " rezistent si la chimicale .
camioane 1/16 - 1/14
0

#16 Useril este offline   ctc 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 15-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1
  • Interests:camioane 1 / 16 si 1/14

Postat 20 May 2011 - 07:10 PM

uite si un demo cules de pe Youtube :

demo

bafta la mesterit
camioane 1/16 - 1/14
0

#17 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2011 - 09:16 PM

Si eu zic sa renunti la Al din motivele care au fost expuse mai sus si sa cauti inox. Aluminiul e atacat usor de bazele continute in detergenti.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#18 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 21 May 2011 - 03:26 PM

La braila un baiat meserias m-a rezolvat ieri cu o sudura la baia de ulei de la masina tel.0742329451
0

#19 Useril este offline   CYCLER 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 06:30 PM

Inox. Vezi la vreo firma care face balustrade si alte confectii d'astea.
Cat despre PAL, daca este cantuit corect cu PVC sau ABS pe masina dedicata ar trebui sa reziste foarte bine la umezeala (testat cu mostra de PAL lasata in galeata cu apa peste noapte).
In procesul asta se aplica o cantitate mai mare de termoadeziv decat exista pe canturile alea subtiri de hartie melaminata, ceea ce asigura o etansare net superioara a pieselor.
0

#20 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 May 2011 - 07:33 PM

Vezi postareaCYCLER, la 21 May 2011 - 06:30 PM, a spus:

Inox. Vezi la vreo firma care face balustrade si alte confectii d'astea.
Cat despre PAL, daca este cantuit corect cu PVC sau ABS pe masina dedicata ar trebui sa reziste foarte bine la umezeala (testat cu mostra de PAL lasata in galeata cu apa peste noapte).
In procesul asta se aplica o cantitate mai mare de termoadeziv decat exista pe canturile alea subtiri de hartie melaminata, ceea ce asigura o etansare net superioara a pieselor.


Putin aatentie :
Blat birou din PAL melaminat (Egger) finisat cu ABS Rehau 2x22 mm.
Propetara biroului ( a mea colega ) varsa cana de cafea pe masa - nu mai era plina.
Sterge zona - destul de repede .
La doua - trei zile repeta ( faza cu varsat-ul si sters-ul ).
Rezultat : Blat usor " dospit " adica umflat peste latimea ABS-ului - trebuie inlocuit sau tivit si reaplicat ABS.

De multe ori nici nu este nevoie de contact direct - daca in baie se fac aburi ...e jale - de aceea exista mobilier dedicat pentru bai - din pacate multe din ele au doar usile lacuite ( vopsite ) - spun ei plastifiate ... ma rog .... dar carcasa este din PAL melaminat de doar 12- 14 mm care se duce in cel mai scurt timp si ramai doar cu usile.

P.S.

Nu zic sa nu mai dati sfaturi doar o mica remarca : omul vrea sa realizeze un element de mobilier de mare clasa - rafinament sa ii spunem gen hi-tech, asa ca nu mai aberati cu usi din aluminiu sau inox eventual frecate si cu un lemn prins in bormasina si sa iasa in final ca cisterna de inox care transporta tot felul de lichide sau ca usile de la mesele de lucru din bucatariile marilor restaurante.

Uite niste poze cu ce se doreste , asa ca cine sudeaza tobe, bai de ulei si urechi la motoare din aluminiu .....slabe sanse sa faca asa ceva.

Nasolia este ca se incearca pe bani putini sa se faca lucruri care sunt in clasa lux si care costa mult - nu de nebuni se cer preturile respective - sunt alte clase de materiale pe langa creatie facuta de multe ori de Designeri de renume international.
Este singura metoda prin care firmele mari isi pot proteja sa spunem drepturile de autor referitoare la design, creatie, forma etc .
Chiar daca o copieaza ne-a Vasile de la garaj, subsol sau mansarda NU VA ARATA LA FEL din cauza ca le va face din cu totul alte materiale - iese ca un Trabant vopsit in negru metalizat si cu emblema de Mertan pe capota - dar degeaba ca tot carton ramane !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BAIE 2.jpg
  • Imagine atasata: BAIE.jpg

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 May 2011 - 09:33 PM

Exista tot felul de materiale de acoperit PAL-ul, de la materialul acela gros si rezistent, pana la hartia aia ieftina care imita deseori lemnul, dar care se umfla si daca stai cu mana pe ea.
Eu n-am inteles ca ar dori sa realizeze ceva de mare clasa. Cauta ceva bun pentru o structura metalica de sustinere si ceva de acoperit. Posibil ca luat in ansamblu, va iesi la fel de scump ca ceva cumparat, de aceeasi calitate.
Parerea mea e ca pentru structura este mai bun inoxul decat aluminiul in conditiile date, dar gusturile nu se discuta. Chiar daca ar ramane ceva la vedere, s-ar putea face sa arate bine. Nu cred ca s-a pus problema sa se faca usi sau suprafete metalice.
Se observa ca inox-ul nu mai este la moda, dar e problema de pret nu de altceva. Se prelucreaza mult mai greu decat alte plasticusuri care merg fixate in 2-3 suruburi (daca se poate tot din plastic) si au pretentia de mobilier, care sunt facute sa reziste maxim 3-4 ani. Cine are bani sa cumpere ceva de firma o sa schimbe mobilierul sezonul urmator.

Ca sa fac o referire la pozele postate, exceptand oglinda, bateria si lavoarul care sunt deosebite, nu prea vad unde-i creatia si designul la cutiile alea inutile de sub ele.
Cred ca nici dulap de scule nu mi-as face asa, dar ajung tot la faptul ca e chestie de gust.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#22 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 May 2011 - 10:47 PM

Vezi postareabitex, la 21 May 2011 - 09:33 PM, a spus:



Ca sa fac o referire la pozele postate, exceptand oglinda, bateria si lavoarul care sunt deosebite, nu prea vad unde-i creatia si designul la cutiile alea inutile de sub ele.
Cred ca nici dulap de scule nu mi-as face asa, dar ajung tot la faptul ca e chestie de gust.



Din faptul ca Maverick dorea placarea cu sticla colorata, montarea suspendata a corpurilor ma duce cu ideea ca si-ar dori ceva de genul celor din poza , care folosesc si materiale composite ( corian , rausolit etc ) care fi sigur ca tin zeci de ani de zile..

In rest .. Da ! ... e sigur chestie de gust. Idee este ca aceste gusturi se " pregatesc " in felul urmator :

mari brand-uri de obicei din Italia se pregatesc pentru targuri de mobila internationale ( unul este anual la Milano ) comandand unor designeri renumiti ( buna parte si din Japonia ) realizarea unor produse unicat ( cam cum ar fi un model concept la auto ).
Se duc la targurile respective cu produsul si acolo nivelul de contractare va decide.

De multa vreme trendul in mobilier este acela de simplitate, minimalism, eleganta rafinament ( in nici un caz ce este la Ikea )

Uite alte "cutii de scule" bune de pus in camera de zi si care nu au nici o legatura cu bibliotecile de pe vremea lui mama :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Living 2.jpg
  • Imagine atasata: Living 1.jpg
  • Imagine atasata: Living.jpg

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 May 2011 - 10:49 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#23 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 May 2011 - 10:53 PM

P.S.

Si aceste poze si cele de baie sunt imagini virtuale facute in softuri de proiectare - este o metoda tot mai folosita in realizarea galeriilor de produse pentru site-uri.
Cat ar costa sa le faca in realitate si sa le pozeze pe urma ....
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#24 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 May 2011 - 11:54 PM

Ce e in cele 3 poze e cu totul altceva.
Partea cu pregatitul, cred ca mai dureaza cateva decenii, la noi. Pentru ca jumate de secol si inca nu-i terminata vremea, am trait in cutiute de chibrit. Cu mici exceptii, tot cutiute se construiesc si acum. Cica asta se cere si asta se vinde. Am vazut blocuri noi cu ferestre ca de cazemate, cu balcoane de care iti este jena... Inaltimea locuintelor ramane tot pe la 2,5m, si cel mai des baia e doar ceva mai mare ca aia din blocurile vechi. Nu imi este rusine nici cu noile vile scumpe, aparent cu pretentii.
Cred ca m-am exprimat gresit. Si o caramida simpla poate arata bine, chiar pe o fatada cu tencuiala cazuta. Poate arata bine si daca e pe o masa pe undeva...
La bucatica aia de mobilier de baie din poze, m-am gandit la ea cum ar arata intr-o baie si nu se "asorteaza" deloc cu ce mai e pe langa ea. Mi-am inchipuit incaperea completa, cu un dulap in apropierea oglinzii in care sa poti tine ceva, probabil mai e prin zona un vas de WC, o cabina de dus sau o cada care nu stiu daca se asorteaza cu masca aia, daca nu sunt toate gandite si aranjate de specialisti. Nu vad suport pentru toate cele, de la hartie igienica pana la un pahar, nu vad o priza in apropiere. Daca erau toate si aratau OK, ma gandeam cu respect si la cei din spatele aranjamentului. Ca tot suntem offtopic de jumate de pagina, tare mi-e teama ca la noi e o problema cu omul... Poate astia mai tineri sa faca ceva, daca n-or trece in extrema cealalta. Irinel nu si-ar pune un astfel de mobilier in baie ca nu ajunge sa-si puna aparatul de ras agatat pe oglinda in partea de sus si consateanca lui nu are prevazut de designerul italian un carlig sa-si agate halatul de baie. Juniorul nu are loc sa-si lipeasca periuta de dinti cu ventuza, pe nicaieri. Mai e o problema cu pungulita de servetele pentru sters tenul, ca nu sta agatata de coltul oglinzii.
Naspa design, grava problema daca lipseste unul de acasa, ca s-ar putea ajuta reciproc...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#25 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 22 May 2011 - 01:56 AM

Pentru rama...inox
Blat...pachet din foi de sticla.Se pot pune 3-4 foi de sticla una peste alta.ca efect,o foaie poate fi colorata.
Nu incerca sa faci tu acest pachet ca ai slabe sanse.Cauta un atelier de termopane ce se respecta si care au si atelier de sticlarie.
Adezivul este special si nu se observa in pachet.Acest "sandvis"se mai foloseste la banci sau in case de schimb valutar.Este foarte rezistent.Slabe sperante sa il spargi indiferent cu ce parte a corpului l-ai lovi.
Sticla colorata o gasesti tot in acest tip de ateliere sau daca ai o alta sursa,le-o duci tu.



Acum decizia iti apartine.Am venit doar cu o idee.


PS:Tot acolo o poti gauri pentru scurgere sau baterie.
Succes si poate iti este de folos ideea.

PPS:Uita de PAL cu ABS si alte alea...Astea sunt doar povesti........cu final nefericit pentru tine.

Aceasta postare a fost editata de raoul_bvand: 22 May 2011 - 01:58 AM

Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#26 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 May 2011 - 07:10 AM

@RD. Rezonez cu tine 100%. Inca o data ma conving ca mentalitatea nostra conform careia "merge si asa"...nu "merge" si trebuie schimbata.
Multa, multa bafta.
PS. Imi plac la nebunie dulapurile de scule din baie. Daca castig la 7 din 49 imi cumpar si eu.
0

#27 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 22 May 2011 - 09:07 AM

Nu e dracul chiar asa negru, pretul unui mobilier de baie de care tot facem caz e cat pretul unei statii RC mai rasarita. Nu cred ca e problema de bani nici macar pentru noi.
O problema ar fi fost ca in pozele initiale "cutiile" nu aveau un rol functional. Practic nu eru dulapuri, erau simple masti, doar cu rol estetic.
Nu ma iau de design, nu-mi place si nu-i complet nici in pozele pe care le pun, dar se apropie ca functionalitate, de ceva de avut in baie. Si apropo de lucruri anormale, in una din poze oglinda este pozitionata prea sus, practic nu te poti vedea in ea. Arata frumos in "poza" dar nu va fi montata asa in realitate. Am impresia ca am luat pozele de pe un site romanesc, asta ar fi o aluzie la ideea ca se poate si prin alte parti.
Ce tot barfim noi e ca diferenta intre haute couture si pret a porter. Cred ca mai prindem cateva mesaje si dupa aia primim reclamatii pentru offtopic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img15102.jpg
  • Imagine atasata: img15100.jpg

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#28 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2011 - 03:19 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 21 May 2011 - 07:33 PM, a spus:

Nasolia este ca se incearca pe bani putini sa se faca lucruri care sunt in clasa lux si care costa mult..


N-a zis nimeni ca trebuie sa coste putin, dar nici exagerat.

Problemele pe care le-am intampinat pana acum si care m-au facut sa caut solutii pe cont propriu:
- toate mastile pt 2 chiuvete gasite pana acum "la gata" erau prost facute (din cel mai prost PAL), aveau blat si chiuvete dintr-un fel de Corian (prost si ala) si nu le puteai lua decat la pachet, nu masca fara chiuvete.. pretul mult supraevaluat pt ce se oferea
- in plus dimensiunile in care trebuie sa ma incadrez eu nu sunt standard, deci trebuie ceva "la comanda"
- Daca as fi mers integral pe Corian sau Hi-Macs (blat, chiuvete, masca), am fost si am facut o evaluare si as fi ajuns pe la 2000 EURO, in plus as fi avut aceeasi problema cu cadrul incastrat in perete, ba mai mult, trebuia sa fie si mai rezistent ca greutatea compozitului era si mai mare..
- Deoarece nu imi plac chiuvetele din Corian (ca si aspect imi place mai mult luciul ceramicii) puteam sa fac totul mai putin chiuvetele din Corian, dar ca pret tot acolo ajungeam deoarece decupajele din foaia de Corian nu ti se scad din pret, ca doar se foloseste tot aceeasi foaie de compozit fie ca o tai sau nu

Vezi postareaREAL DESIGN, la 21 May 2011 - 10:47 PM, a spus:

Din faptul ca Maverick dorea placarea cu sticla colorata, montarea suspendata a corpurilor ma duce cu ideea ca si-ar dori ceva de genul celor din poza , care folosesc si materiale composite ( corian , rausolit etc ) care fi sigur ca tin zeci de ani de zile..

In rest .. Da ! ... e sigur chestie de gust. Idee este ca aceste gusturi se " pregatesc " in felul urmator :

mari brand-uri de obicei din Italia se pregatesc pentru targuri de mobila internationale ( unul este anual la Milano ) comandand unor designeri renumiti ( buna parte si din Japonia ) realizarea unor produse unicat ( cam cum ar fi un model concept la auto ).
Se duc la targurile respective cu produsul si acolo nivelul de contractare va decide.

De multa vreme trendul in mobilier este acela de simplitate, minimalism, eleganta rafinament ( in nici un caz ce este la Ikea )


Exact acel design minimalist, modern il urmaresc. Imi plac "cutiile de scule" din poze si da, ai intuit bine, asta este rezultatul final pe care il doresc.
Faptul ca un mare designer isi pune semnatura pe un cub si eu trebuie sa platesc materialul, manopera (2k EUR) + "marele design" (inca vreo 3k) mi se pare stupid. Acel cub nu este o opera de arta, vreo Mona-Lisa, este un cub, punct.
Plus ca el le vinde in culori si dimensiuni standard, care poate mie nu mi se potrivesc. Daca vreau "custom" mai trebuie sa dau inca X mii euro.. Pai de ce? Daca eu am dimensiuni, am planul facut, stiu culori, stiu tot.. mai am doar manopera + material de platit.
De altfel nu cred ca vrea nimeni sa plateasca pe o masca de chiuveta cat a dat pe metrii patrati alocati intregii bai (si vorbesc de pretul pietei actuale).


Vezi postareabitex, la 21 May 2011 - 11:54 PM, a spus:

La bucatica aia de mobilier de baie din poze, m-am gandit la ea cum ar arata intr-o baie si nu se "asorteaza" deloc cu ce mai e pe langa ea. Mi-am inchipuit incaperea completa, cu un dulap in apropierea oglinzii in care sa poti tine ceva, probabil mai e prin zona un vas de WC, o cabina de dus sau o cada care nu stiu daca se asorteaza cu masca aia, daca nu sunt toate gandite si aranjate de specialisti. Nu vad suport pentru toate cele, de la hartie igienica pana la un pahar, nu vad o priza in apropiere. Daca erau toate si aratau OK, ma gandeam cu respect si la cei din spatele aranjamentului.


La asortat si la imaginea de ansamblu m-am gandit deja. La functionalitate m-am gandit deja, stiu unde pun periuta de dinti, unde pun prosopul si hartia igienica.. si am prevazuta si priza. Toate sunt mascate in asa fel incat sa nu strice designul general si minimalismul urmarit.

Problema ramane de materiale si executie. Atat.

La partea "ahitecturala" ma descurc, cu partea legata de realizare e mai complicat. <_<

Va multumesc ca v-ati implicat atat de mult in problema mea. Asa este cum spunea dl Dan Mitea, pana nu rezolv partea cu "nenorocirea" nu am liniste pe partea cu modelismul, si va multumesc pentru mana de ajutor data si parerile pertinente.

Legat de faptul ca am ajuns la "design si functionalitate" legat de niste chiuvete pe un subiect "tehnic" dintr-un forum de modelism, va rog inca o data sa faceti "dreptate" si sa il mutati in alta zona a forumului, pe unde considerati ca s-ar potrivi si daca va face placere (mie sigur imi face si placere si ma si ajuta) sa continuam acolo discutia.

Ca sa rezum concluziile trase pana acum:
- Inox, nu Aluminiu pt cadru
- PAL, pe cat posibil nu, desi au existat si cazuri fericite
- pt sticla colorata folosit sticla infoliata, nu sticla vopsita

Asta genereaza 2 noi probleme:
- sudura in INOX si mester priceput, cu mana care nu tremura, pt realizarea cadrului
- pe ce pun sticla ca sa ascund suruburile prinderii pe cadru si sa asigur planeitatea
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#29 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 May 2011 - 05:58 PM

Am editat titlul topicului,sa nu creada cineva care cauta ca se vorbeste despre sudura in aluminiu.
Pentru sudura in "orice" am dat detalii mai sus.
flying is my life...
0

#30 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 May 2011 - 10:35 PM

Nu pot decat sa iti doresc succes.
Cand o sa reusesti sa ne spui si noua pentru ca va fi greu de realizat sa iasa ca in poze.


P.S.

Compozitia ( lucrarea ) din corian la 2.00 Euro trebuia sa aiba asigurat montajul si garantat cel putin 2 ani ca nu cade de pe zid deci nu trebia sa iti bati tu capul cu executia unui cadru .
Daca doar executau mobilierul si ti-l punea in brate ... erau neseriosi.

Toate " cutiile de scule " prezentate fiti siguri ca erau si utile avand spatii de depozitare si vizitare robineti, sifon etc.

Ca si la compozitiile de living , exista " prostul " obicei de a nu se mai folosii manere la mobilierul modern ( sau tragatori, cum urat spun unii ).
Se folosesc atat sertare cat si usi cu deschidere prin apasare ( push-push ) - exista si senzotronoic cu actionare electrica si controlata deschiderea cu microprocesor ( ordinea, limita curselor, eventuale obstacole aparute in calea de rulare etc )
dar ... cu preturi pe masura.

Bafta !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro