Modelism - RHC Forum: Flamingo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Flamingo

#31 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 13 July 2011 - 08:47 PM

Seara buna.Multumesc frumos pt explicatie,aleg varianta propusa deoarece este mai practica.Am facut-o de oaie cu "cauciuc"desi cu citeva secunde inainte citisem "fender". Daca nu cer prea mult totusi unde as gasi paragrafele din regulament? Am facut rost de citeva folii de plastic subtire dar mi se pare ca sint un pic cam groase ,au aproximativ 0,3mm iar altele 0,5 acestea fiind dure vor fii intrebuintate la alte lucrari,mai caut. Am inteles avantajele lucrarii fara coastele lipite,iar modelul tineretului lam oprit din lucrare pt a schimba tehnologia.
L.E.Gall
0

#32 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 13 July 2011 - 10:58 PM

Din pacate NAVIGA nu sta prea bine la capitolul regulamente. Ultima editie completa este din 2002, il am in germana, pot sa-l trimit pe mail, dar de atunci au fost cateva modificari importante la regulile de clasa. Ultima traducere oficiala este din 1998, il am pe hartie, de acolo am scanat acel paragraf.

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 13 July 2011 - 10:59 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#33 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 28 July 2011 - 08:34 PM

Buna la toata lumea modelismului si nu numai. Astazi modelul a primit si ultima bucatica din punte,binenteles ca urmeaza tratarea cu rasina si tesatura din fibra de sticla.In lipsa de altceva mai bun am apelat la cintar.Coca in sine fara servouri, electronica si acumulator in interior si cirma, derivor pe exterior ,am ramas un" pic "surprins :2149g.Desi in planurile originale textul explicativ anunta o greutate de 7800g, in ritmul acesta nu voi cobori sub.Ferice de cei care au invatat sa lucreze cu fibrele de sticla si carbon in matrita.Pe curind.
L.E.Gall
0

#34 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 16 October 2011 - 08:29 AM

Sanatate stimati colegi din arta modelismului.[Pe curind.]Da,a gresi este uman.A spus-o ariciul cind s-a dat jos de pe peria de frecat dusumeaua. In doua luni si jumatate abia am reusit sa fac citeva piese marunte pt catarg si fixarea acestuia.Si pt alte intrebuintari am solicitat la un magazin de specialitate {pescuit} sa-mi aduca fir textil cu grosimea de 0,50 ori mai gros, prin iulie.Am apelat la ce am gasit ,fir de 0,35.Montura fiind facuta,am incercat sa vad cum rezista la anumite forte la care va fii solicitat modelul pe apa si surpriza:Fara derivor si lest {inaltimea locuintei nu permite},la inclinatii laterale ca sa nu mai zic dinspre pupa catre prova firele se itind desi au fost intinse si asigurate bine,iar dupa slabirea lor atunci aluneca usor prin sistemul de intindere.Sa nu zic ,atunci cind prind ansambul de catarg si incerc sa-l ridic.Prin urmare aici am dat gres.Fiti amabili si indrumati-ma .
L.E.Gall
0

#35 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 16 October 2011 - 07:02 PM

Din pacate cu firele de pescuit si eu am patit, desi scrie pe ele dyneema, se intind sub sarcina. Probabil au foarte putin din acel dyneema........ insa am gasit o data, tot la pescari "cablu" de otel, din mai multe fire, foarte subtire, invelit intr-un plastic, acela era foarte bun. Se mai poate folosi sarma de otel (preferabil inox)de 0,6mm. In ultima vreme am cumparat din anglia, de la SAILSetc, ei au si fir dynemma "adevarat", care nu se intinde deloc.

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 16 October 2011 - 07:03 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#36 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 22 December 2011 - 11:38 PM

Desi este gheata pe lacuri,cel putin la noi,si criza la topicele de veliere este mare si la tastaturi,sa nu uitam ca vin sarbatorile.
Deci doresc la toti navigatorii cu vele si nu numai:UN CRACIUN FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI!
L.E.Gall
0

#37 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 01 January 2012 - 02:43 PM

:hi: <_< LA MULTI ANI ! velistilor! :yahoo:
L.E.Gall
0

#38 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 04 May 2013 - 12:14 PM

:hi: Cum anul trecut si a.curent activitatile la acest model au decurs cam asa : Imagine atasata: 485200_517484824961272_1571869195_n.jpg. Dar in sfirsit se reia lucrul. Din fericire,intre timp, nu au fost lucratori nedoriti la model ,pt ca atunci ma lasau fara conductori la servo mecanismul de directie si vinci.La fel ca si colegul szili 165 ,sistemul de intindere si stringere a velelor va fii pe punte .
L.E.Gall
0

#39 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 09 May 2013 - 09:11 AM

Experienta de duminica 5 Mai,cind vintul era slab , mi-a adus aminte de sfaturile primite de Gyula acum doi ani si am hotarit sa torn un lest mai mic (turnasem deja un lest mai mare 4800g)deci va trebui sa iasa undeva la 3600g. Din poliester extrudat s-a executat forma iar apoi a fost invelita in folie autoadeziva de aluminiu. Imagine atasata: PICT0426j.jpgImagine atasata: PICT0426j.jpg Urmeaza a se executa matrita si turnarea .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT0429j.jpg

L.E.Gall
0

#40 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 10 August 2013 - 12:01 PM

Si s-a ajuns la capatul drumului cu constructia acestui model . Urmeaza anumite corectii printre care si schimbarea catargului care este mult prea slab pt acest model, in rest totul este bine .Imagine atasata: PICT0479j.jpg
L.E.Gall
0

#41 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 10 August 2013 - 12:04 PM

Si cu el la apa : Imagine atasata: PICT0487j.jpg ,Imagine atasata: PICT0488j.jpg
L.E.Gall
0

#42 Useril este offline   L.E.Gall 

  • ex Triple Crash
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 237
  • Inregistrat: 02-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Sf Gheorghe
  • Interests:navo+aero
    preferate veliere si planoare

Postat 25 August 2013 - 07:17 AM

La inceputul saptaminii a sosit materialul pt noul catarg, am ales optiunea DurAl cu diametrul de 16 mm de la aici, fiind varianta mai economica pt mine. S-au executat piesele aferente si este pregatit din nou pt lansarea la apa cu ingadiuina naturii, caci in ultimul timp sint slabe miscari ale aerului .
L.E.Gall
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro