Modelism - RHC Forum: Navomodelism Virtual - Sf. Ioan Botezatorul (3D) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Navomodelism Virtual - Sf. Ioan Botezatorul (3D) Se realizeaza modelul digital al galionului din colectia Mari Corabii

#31 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 04 June 2011 - 06:11 PM

Ambele sunt la fel de bune atunci , diferenta de poligoane e mica deci alege A
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#32 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 05 June 2011 - 02:50 PM

Tot la poligoane m-am blocat...
Din cate stiu poligoanele trebuie sa aibe 4 laturi si sa fie cat mai patrate sau dreptunghiulare, insa la mine au patru laturi dar unele au forma de triunghi sau sunt deformate rau de tot.
Se vede in imagine cum a iesit Coasta 5, prima versiune conteaza, cealalta e pentru importul intr-un game engine (asa se cer modelele sa aibe triunghiuri).

Deci ce sa fac, sa umblu iar la poligoane si sa le fac cum am spus mai sus (o sa cresca si numarul lor, nu doar o sa arate mai bine) sau le pot lasa si asa?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Workflow2.jpg

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#33 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 05 June 2011 - 04:53 PM

Sunt ok si cu 3 laturi daca coastelor nu aplici meshsmooth, incearca un render de test ( da-i si grosime ) .. daca nu apar artefacte la randare e perfect ok. Daca au 4 laturi si au forma de triunghi nu vad de ce nu ar fi bune

Aceasta postare a fost editata de Lucianus: 05 June 2011 - 04:56 PM

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#34 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 05 June 2011 - 09:54 PM

:clapping: am finalizat coastele

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: p10.jpg
  • Imagine atasata: p11.jpg

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#35 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 06 June 2011 - 10:01 AM

Vezi postareaLucianus, la 05 June 2011 - 09:54 PM, a spus:

:pardon: am finalizat coastele

Wow, ce inainte esti, yo am ramas in urma din cauza la n-gon-ul ala si la alte problema aparute pe parcurs legate tot de poligoane.
O sa pun motor pe corabie ca sa te ajung :D si pe urma il dau la reciclat :good: si trec pe vant (asta doar dupa ce te-am intrecut).
Azi bag grupa mare la modelare...
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#36 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 06 June 2011 - 10:03 AM

Nu te grabi ca este timp.. apoi o sa stai degeaba si sa astepti alte numere ale revistei .
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#37 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 06 June 2011 - 10:07 PM

Cam atat ma facut pana acum, urmeaza sa le asamblez si sa randez din perspectiva pentru ca ce se vede in imaginile de mai jos este o vedere de sus (insa toate modelele sunt 3D)...
Zilele astea sa ma gandesc cum randez galionul si apoi ma apuc de texturi pentru ca nu prea mai am ce sa fac :wacko:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: All1.jpg
  • Imagine atasata: All2.jpg
  • Imagine atasata: All3.jpg

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 06 June 2011 - 10:08 PM

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#38 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 07 June 2011 - 06:06 PM

In imaginile de mai jos sunt asamblate toate coastele corabiei (fara pupa)...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: G1.jpg
  • Imagine atasata: G2.jpg
  • Imagine atasata: G3.jpg

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#39 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 07 June 2011 - 06:08 PM

:rolleyes: bun vezi ca iese pana la urma :good:
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#40 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 07 June 2011 - 09:31 PM

Desi am fost sceptic la inceput, trebuie sa recunosc ca incepe sa arate foarte bine ce ai lucrat ! Bravo !
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#41 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 08 June 2011 - 09:39 AM

Vezi postareaLucianus, la 07 June 2011 - 06:08 PM, a spus:

:) bun vezi ca iese pana la urma ;)

Da, iese, dar daca tu nu postai imagini cu galionul yo nu ajungeam aici, deci cum numerele colectiei continua sa fie publicate si noi trebuie sa facem la fel, adica sa continuam sa modelam corabia si sa-i aducem imbunatatiri pentru o randare mai buna (eventual pe parcurs sa-i cream si un mediu digital: apa, pietre, tarm, copaci, etc)

Prin urmare, multumesc 'Lucianus' pentru motivatie si raspunsul prompt la neclaritati :yahoo:

PS: Ar fi bine totusi sa ni se mai alature si altii care sa participe la procesul acesta de realizare a galionului digital...
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#42 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 08 June 2011 - 09:56 AM

Vezi postareaionut76, la 07 June 2011 - 09:31 PM, a spus:

Desi am fost sceptic la inceput, trebuie sa recunosc ca incepe sa arate foarte bine ce ai lucrat ! Bravo !

Daca este timp si vointa totul este posibil pentru ca in mediul digital singura limitare este imaginatia (nu ai nevoie de adeziv, bait, lac, scule, etc) :)
Cand o sa-i aplic si textura, galionul o sa arate si mai bine :yahoo:
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#43 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 09 June 2011 - 11:59 AM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 08 June 2011 - 09:56 AM, a spus:

Daca este timp si vointa totul este posibil pentru ca in mediul digital singura limitare este imaginatia (nu ai nevoie de adeziv, bait, lac, scule, etc) :D
Cand o sa-i aplic si textura, galionul o sa arate si mai bine ;)


pai si daca nu este nevoie de adeziv,bait,lac,scule,etc atunci unde mai este modelismul?in aria virtuala.mai bine jucam need for speed decat sa ne dam cu masinutele pe pista.sau jucam un simulator de navo decat sa iesim cu vitezistele sau cu velierele pe balta.daca tot ati incepu acest proiect ducati-l pana la capat dar fara sa comentati fata de cei care in loc sa apese un enter ,tin in mana un traforaj. :good:
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#44 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 09 June 2011 - 03:44 PM

Vezi postareastamate, la 09 June 2011 - 11:59 AM, a spus:

pai si daca nu este nevoie de adeziv,bait,lac,scule,etc atunci unde mai este modelismul?in aria virtuala.mai bine jucam need for speed decat sa ne dam cu masinutele pe pista.sau jucam un simulator de navo decat sa iesim cu vitezistele sau cu velierele pe balta.daca tot ati incepu acest proiect ducati-l pana la capat dar fara sa comentati fata de cei care in loc sa apese un enter ,tin in mana un traforaj. :good:

Acest topic se descrie pe el insusi 'Navomodelism Virtual'...
Nu am comentat "fata de cei care in loc sa apese un enter ,tin in mana un traforaj", ci pur si simplu in acest topic se posteaza doar ce este creeat in mediul digital. Ce se face in mod traditional se arata in alt topic.
Yo modelez galionul intr-un program de grafica 3D, dar in acelasi timp lucrez si la galionul real, deci pana la urma tot folosesc bait, adeziv, traforaj, etc, insa nu am nevoie de ele pentru a modela ceva digital...

Ceea ce am scris s-a interpretat gresit, imi cer scuze, data viitoare o sa fiu mai atent ;)
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#45 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2011 - 04:59 PM

Am mutat subiectul asta aici la Machete nu ca nu ar fi fost potrivit si la Navomodelism ci doar pentru a-l "ascunde" de cartitorii care deja l-au poluat odata. Dar uite ca unii sunt mai perseverenti decat ma asteptam si in loc sa priceapa ca nu degeaba le-au fost curatate postarile au luat-o de la capat. Poate trebuia sa le dau si un warn ca sa fiu pe deplin inteles. Un astfel de topic, pe langa ca e interesant in sine, cel putin pentru cei ce au lucrat sau au idee despre asa ceva, mai poate fi folositor si la cei ce construiesc modelul fizic.

Dar vorba alora: "Noi muncim, noi nu gandim, tovarasi!"


0

#46 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 09 June 2011 - 09:19 PM

Vezi postareanavigator, la 09 June 2011 - 04:59 PM, a spus:

Un astfel de topic, pe langa ca e interesant in sine, cel putin pentru cei ce au lucrat sau au idee despre asa ceva, mai poate fi folositor si la cei ce construiesc modelul fizic.

Asa este, pentru mine cel putin este foarte interesant si ma bucur ca pot face galionul atat in realitate, cat si in spatiul virtual.
Deci mergem mai departe in realizarea galionului digital cu vantul din pupa...si la final bem o bere :clapping: direct din butoiul de lemn!
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#47 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 15 June 2011 - 03:01 PM

Scanarile cu accesoriile/componentele/piesele galionului de la numarul 16 pana la numarul 20 (inclusiv) pot fi descarcate de pe link-ul de mai jos:

http://hotfile.com/d..._16-20.rar.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: JC_logo.jpg

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#48 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 15 June 2011 - 03:11 PM

Super ;)
When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#49 Useril este offline   Lucianus 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 24-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Roman, Neamt
  • Interests:Web design, 3d modeling, dreamweaver, photoshop, lightwave, silo, messiah, cititul

Postat 17 June 2011 - 07:30 PM

Intre timp eu am fact si catva butoaie sa avem ce bea pana e gata galionul .. le-am umplut cu berica :huh:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: berula.png

When I am working on a problem I never think about beauty. I only think about how to solve the problem. But when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong.
0

#50 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 20 June 2011 - 10:30 AM

Vezi postareaLucianus, la 17 June 2011 - 07:30 PM, a spus:

Intre timp eu am fact si catva butoaie sa avem ce bea pana e gata galionul .. le-am umplut cu berica :)


Sanatate :drinks: si sa zicem ca butoaiele au atat bere blonda, cat si bere neagra/bruna si alte combinatii ca sa fie multumita toata lumea ;)
Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#51 Useril este offline   Elements 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 06-November 11
  • Gender:Male

Postat 07 November 2011 - 12:33 PM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 18 May 2011 - 08:11 PM, a spus:

Din momentul acesta s-a dat "startul" pentru realizarea modelului virtual al galionului din colectia "Mari Corabii"!

Cine doreste si cunoaste unul dintre urmatoarele programe 3ds Max, Maya, Softimage, LightWave, Blender (sau orice alt program de grafica 3D)poate sa inceapa sa modeleze galionul si sa posteze pe parcursul colectiei ceea ce a facut...Cei care nu stiu sa lucreze in nici un astfel de program au sansa de a o face acum cautand tutoriale pe net si intreband pe forum cum sa treaca de anumite obstacole. Singura piedica ar fi nehotararea in alegerea programului "potrivit", iar dupa aceea totul va veni de la sine (cu siguranta o sa ne motivam reciproc).

Se pot atasa poze, scanari cu modelul real si blueprinturi pentru a veni in ajutorul celor incepatori, apoi urmeaza etapa cu imagini randate ale componentelor corabiei (cu materiale sau texturi incluse daca se doreste) si ar fi bine sa se arate si imagini cu modelul in wire.De preferat ar fi ca modelul sa fie low poly insa este in regula sa fie si high poly, personal o sa le fac pe ambele. Modelului low poly as dori la sfarsit sa-i fac un test intr-un game engine (UDK) sa vad cum se comporta.
Parerea mea este ca nu trebuie sa ne grabim sau sa trisam luand imagini de pe website-ul de la rusi ca sa terminam de modelat corabia mai repede, ci ar fi bine sa mergem in acelasi ritm cu colectia publicata in Romania, iar blueprinturile sa le folosim mai mult pentru a descoperi ceva nou.

Prin urmare atasez primul scanarile pe care le am pana la ora actuala cu faimosul galion Sfantul Ioan Botezatorul. Imagini cu modelul digital al corabiei o sa public ceva mai tarziu, acest pas depinzand si de reactia pe care o s-o aveti la aceasta idee. Yo pentru grafica 3D folosesc Autodesk 3ds Max, iar pentru grafica 2D folosesc Adobe Photoshop CS5 si daca este cazul voi apela si la ZBrush.Astept parerile voastre (consider ca vor fi pozitive), iar daca mai trebuie adaugat ceva la ce am spus sau daca ceva este in neregula va rog sa
comentati/criticati in acest topic...

Pana in 2013 cand o sa finalizam modelul real dar si cel virtual mai este destul, iar "castigatorul" va primi marele premiu ce consta in "Respectul Tuturor" de pe acest forum si nu numai!


PS: Trebuie sa recunosc ca in mare ideea acestui topic ii apartine lui Teddy (Bucuresti)...



Buna,

Pot sa va ajut daca este nevoie cu realizarea machetelor construite in 3ds Max, Maya, Softimage, LightWave, Blender (sau orice alt program de grafica 3D) folosind tehnologia de printare 3D.Pentru detalii va stau la dispozitie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3d_printer_created_objects.jpg

0

#52 Useril este offline   DorinC 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 19-August 13
  • Gender:Male
  • Location:Sweden
  • Interests:Modelism .

Postat 11 September 2013 - 09:58 AM

Salutare tuturor,
Frumos súbiect si frumoase realizari . Poate de ce nu si alte proiecte mai marete. Astept sa vad continuarea .
Numai bine !
Dorin .
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro