Modelism - RHC Forum: tx-rx 5,8Ghz-500mW - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

tx-rx 5,8Ghz-500mW review si range test

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 12:39 PM

in acest topic se va testa o noua aparitie a unui set emisie-receptie destinate fpv-ului si anume cel in frecventa de 5,8ghz si cu putere de 500mW.el este dezvoltarea fireasca a setului de 200mw in aceeasi frecventa, la care a fost facuta si o repozitionare a componentelor ,sper eu, spre optimizarea performantelor.receptorul venit in set este acelasi RC305 folosit si in celalalt review, un receptor foarte bun la care apreciez o sensibilitate undeva la -92db.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2359.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2361.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2362.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2363.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2372.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 08 May 2011 - 12:40 PM

0

#2 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 May 2011 - 12:42 PM

E mare :clapping: Parca ar avea 2-3W...
It's difficult to make things simple!
0

#3 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 12:49 PM

ca si marime fizica intradevar este mai voluminos decat cel la 200mW dar asta nu o consider un impediment pentru skywalker, cateva grame in plus fiind o joaca pentru zburatoare :clapping: .ce avem in plus e un radiator cat toate zilele si un cooler pe care nu stiu sa-l cataloghez, ca plus sau ca minus? plus ca asigura o racire mai buna si minus ca fiabilitate in timp, se stie ca aeromodelismul nu se practica in cele mai curate conditii si blocarea cu praf a ventilatorului e doar o chestiune de timp.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2364.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2368.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 08 May 2011 - 12:52 PM

0

#4 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 May 2011 - 01:19 PM

Ventilatorul cred ca e necesar doar cand tx-ul sta pe loc, racindu-se destul daca e in curent de aer in zbor.
De blocat cu praf putin probabil, tocmai pentru ca se invarte iar cand praful se depune si incepe sa atinga palele este lovit si suflat incat nu se mai poate ingrosa stratul.
Si chiar daca se strica(pentru ca cel mai probabil e brushed) nu ar trebui sa constituie un pericol pentru transmisie.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 08 May 2011 - 01:20 PM

It's difficult to make things simple!
0

#5 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 03:25 PM

platforma pentru testele la sol e un avion skywalker iar monitorizarea va fi asigurata de un ez-osd la care a fost conectata o camera de 420 linii pentru vizualizarea traseului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2369.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2370.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2375.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2376.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 08 May 2011 - 03:27 PM

0

#6 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 03:39 PM

ca o curiozitate antena emitatorului a venit lipita de acesta iar pe o laterala a unei cuple e o eticheta pe care scrie intai conectati antena si pe urma alimentati ceea ce ma dus la concluzia ca la aceasta putere un contact prost in cupla antenelor duce la arderea finalului de emisie prin supraincalzire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2365.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2366.JPG

0

#7 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 04:20 PM

testul la camp a aratat o proasta functionare a gps-ului drept pentru care am hotrat schimbarea acestuia. daca tot am ajuns acolo am facut un test fara inregistrare pentru o prima verificare si am obtinut dupa kilometrajul de la bordul masinii o distanta de 2,6km cu antenele stock de 2db bucata, distanta pe care ma si bazam dupa calculul anterior facut acasa cu calculatorul de acoperire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2373.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2374.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2377.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2378.JPG

0

#8 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 May 2011 - 04:37 PM

cam asa arata imaginea la distanta de 2,6km cu antenele stock,ce a fost inregistrat fiind locul de intoarcere a masinii. urmeaza in curand o proba cu gps-ul activat pentru a vedea distanta reala, nu rutiera desi eu nu cred ca au diferit prea mult dat fiid faptul ca sa mers aproximativ in linie dreapta.ca prima impresie imaginea este de calitate buna si acoperirea super ok,emitatorul sa dovedit a fi rece pe perioada testelor asta ca au fost si 10 grade doar afara, pe scurt un nou produs de succes made in china. conform aceluias calculator de distante, cu antena patch la receptie ar trebui sa acoperim 7km , o distanta pe care o consider suficienta pentru fpv.
0

#9 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 08 May 2011 - 05:46 PM

Super review! :rolleyes:
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#10 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 12 May 2011 - 06:33 PM

am efectuat un nou test range . neavand la dispozitie cabrioleta am apelat la un matiz , alegere ce sa dovedit a fi neinspirata, prin asezarea emitatorului pe cupola de tabla a masinii am capatat o gramada de reflexii nedorite si care au dus in nenumarate ori la pierderea semnalului prin blocarea receptorului cu imagini reflectate.in precedentul test nu am avut probleme de genul asta singurele efecte asupra imaginii find puricari in unele zone. repet,pierderea semnalului nu sa datorat semnalului slab ci reflexiilor parazite generate de asezarea antenelor de emisie si de receptie pe niste suprafete de tabla.distanta parcursa si monitorizata de aceasta data a traseului prin coordonate gps a fost de 3.1km si se putea mai mult dar din pacate am ajuns in varful unui deal si asa cum se stie comunicatia in 5,8ghz se poate face numai in camp vizual, nu si dupa obstacole.dupa calitatea semnalului eu cred ca se pot obtine undeva la 4km cu antenele stock de 2db.ca si recomandare pe care o pot face e de folosire a doua antene , una patch si una standard impreuna cu doua receptoare si un sistem diversity pentru a scapa de aceste imagini parazite si de a nu avea incidente neplacute in timpul zborului.



Aceasta postare a fost editata de worms: 12 May 2011 - 06:34 PM

0

#11 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 17 May 2011 - 08:55 AM

la magazinul de ieftineli din hong kong au primit emitatoare de 5,8ghz -600mw la 66$. deja preturile sunt superaccesibile asa ca pentru fpv pe raza scurta (2-5km) sistemele in 5,8 reprezinta indiscutabil cea mai calitativa alegere.
0

#12 Useril este offline   Lev 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2011 - 06:20 PM

Ventilator din acela se monteaza si pe regulatoare brushless pe automodele si nu e nici o problema cu ele atata timp cat se respecta voltajul. Si pe off road intra la praf in automodel cat vezi cu ochii si ventilatorul tot merge, la avion n-are nici o treaba.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2011 - 06:34 PM

Problema este ca gurile rele zic ca sistemul de la BEV de 500mW si vandut si de altii, este unul de 200mW supravoltat si racit fortat, ceeace nu e kosher.
Asa ca de ce sa dai 99$ ca sa iei un 500mW obez, si cu semne de intrebarea, cand poti lua cu 89$ un 600mW cinstit ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 May 2011 - 06:35 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 31 May 2011 - 06:43 PM

Vezi postarearenatoa, la 31 May 2011 - 06:34 PM, a spus:

Problema este ca gurile rele zic ca sistemul de la BEV de 500mW si vandut si de altii, este unul de 200mW supravoltat si racit fortat, ceeace nu e kosher.
Asa ca de ce sa dai 99$ ca sa iei un 500mW obez, si cu semne de intrebarea, cand poti lua cu 89$ un 600mW cinstit ?


nu are nici o legatura cu sistemul de 200mw. electronica av este complet alta, e bazata pe aceeasi schema dar repozitionate complet componentele iar partea de radiofrecventa la fel a fost regandita si este mai mare, semn ca a fost proiectata pentru alta putere implicit alta disipare termica.

Aceasta postare a fost editata de worms: 31 May 2011 - 06:44 PM

0

#15 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 May 2011 - 07:02 PM

Pai daca l-ai desfacut, fa-i poze comparativ cu cel de 200mW si inchide-le gura alora pe rcgroups care zvonesc chestiile astea.
Daca nu or fi ai lui sanders, ca sa isi bage in fata pe al lui de 600mW.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#16 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 31 May 2011 - 09:00 PM

poze comparative in care nu prea par identice. mai degraba e plauzibila varianta in care sanders &co incearca sa denigreze produsul si sa-l umfle pe al lor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2392.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2394.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2395.JPG

0

#17 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 23 July 2011 - 04:56 PM

Interesant topic si review, felicitari!

Deocamdata ma documentez despre FPV, ca sa stiu ce ma asteapta pe viitor... si eu vreau sa optez pentru banda de 5,8GHz cu RC in 2,4Ghz. Sa inteleg ca sistemul acesta este momentan cel mai recomandat calitate/pret de pe piata, in banda asta?

Ce banda folosesti pt transmisia RC? Ai intampinat ceva probleme intre cele doua, interferente, etc?
Poti sa-mi dai te rog link-ul catre rcgroup despre acest sistem Vtx... nu il gasesc la cautare.

Merci worms! Baga mare, astept sa il vad in actiune, complet functional si la recorduri cu el! :yahoo:

Succes si spor!
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#18 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 July 2011 - 01:25 PM

Vezi postareaXVanish, la 23 July 2011 - 04:56 PM, a spus:

Interesant topic si review, felicitari!

Deocamdata ma documentez despre FPV, ca sa stiu ce ma asteapta pe viitor... si eu vreau sa optez pentru banda de 5,8GHz cu RC in 2,4Ghz. Sa inteleg ca sistemul acesta este momentan cel mai recomandat calitate/pret de pe piata, in banda asta?

Ce banda folosesti pt transmisia RC? Ai intampinat ceva probleme intre cele doua, interferente, etc?
Poti sa-mi dai te rog link-ul catre rcgroup despre acest sistem Vtx... nu il gasesc la cautare.

Merci worms! Baga mare, astept sa il vad in actiune, complet functional si la recorduri cu el! :)

Succes si spor!


folosesc doar banda de 2,4ghz la telecomenzi si 5,8 sau 1,3 la fpv.nu am avut cu 5,8 probleme de nici un fel nici cu spektrum,futaba sau aurora9 dar 1,3 mi-a pus in cap un skywalker in combinatie cu spektrum( la 300m distanta am pierdut comenzile) .topic pe rcgroups nu am vazut cu 5,8ghz-500mw,doar cu 200mw.
0

#19 Useril este offline   XVanish 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 17-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Web development, modelism

Postat 24 July 2011 - 06:24 PM

Bun, merci!
Internetul e distractie, nu pierde controlul!
0

#20 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 April 2014 - 02:57 PM

Iaca mi-a venit la mana un vtx de 500mw.Nu e la interior cu ce ne arata worms mai sus,este alta organizare.Mi se pare ca amplificatorul final este altul decat cel de pe modulele de 200mw(culmea ca
are scris un 500 pe elhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/happy.gif) si merge la 5V alaturi de restul modulului(adica sursa in comutatie a intregului emitator scoate 5V nu 3,3V ca la emitatorul de 200mw).Deci nu cred ca e un modul de 200mw cu alta organizare si supravoltat in nesimtire.

Antena baston nu era lipita si nici nu e sticker la mufa de alimentare insa in cutie emitatorul sta cu ea montata(naspa sa vezi ca e montata te gandesti ca e lipita si nu o mai scoti de acolo

L-am lasat sa mearga pe masa jumatate de ora fara radiator si avea sub 40grade,asa la ochi(abia daca era caldut).Cu radiator cu ventilator cu tot nici nu zici ca a mers.Deci nu e caldura o problema.Poti scoate foarte usor modulul din intregul emitator si sa-l folosesti asa,impreuna cu un ubec de 5v(sau 7805 daca il bagi la 2s).As desparti modulul de placa de baza si l-as folosi asa,doar ca dupa ce fac niste teste la camp cu el o sa il pun la vanzare.Am scos capacul de tabla care acoperea modulul,exista si alahttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
Cateva poze:
http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140430_152511_zps7e9f4a1c.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140430_152543_zps483f4460.jpg

http://i1357.photobucket.com/albums/q759/ciprian661/20140430_152604_zpsb38e2591.jpg

0

#21 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 April 2014 - 03:09 PM

Daca ai putea masura cat consuma, poate ne-am da seama daca are 500mW reali.
Hint: ar trebui sa consume cam 300-400mA la 5V. Sau sub 200mA dintr-un BEC in comutatie de la 3s/12V.
Asta pentru un SWR cinstit si toate cele conditii ideale.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 April 2014 - 03:09 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#22 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 April 2014 - 03:17 PM

Intregul transmitator consuma 650mA.Sunt de alimentat in el modulul,ventilatorul si sursa in comutatie.Deci banuiesc ca macar 300mA se duc spre modul.Macar 350mW are,daca nu mai mult.Are cineva o modalitate sa vada cat are?Nu pot sa vad cat consuma doar modulul,e tinut de niste fire meschine rau de tot,cred ca se rup daca incerci sa le atingi,sa nu mai zic de pad-urile minuscule de care sunt prinse.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 30 April 2014 - 03:18 PM

0

#23 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 April 2014 - 03:24 PM

LE:ventilatorul mananca cam 90-100mA,deci vreo 500mA cred ca se duc in modul.In fond,cat sa mai consume o sursa in comutatie si un LED?http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
0

#24 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2014 - 08:34 AM

Specificatiile chipului de putere aici:

http://www.skyworksi...04L_202393B.pdf

Inscriptionarea placii 581000, ca si fisa tehnica a chipului ar sugera ca este capabil de 1W, 26dB fiind specificatia pentru utilizare ca transmitator digital, cu banda de 54MHz, nu ca unul analog video cu banda de 20 MHz.

Si o mostra de marketing chinezesc... aceasi placa se vinde ca modul de 2W :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2014-04-24 18.16.28 (Large).jpg

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 07 May 2014 - 08:37 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#25 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 07 May 2014 - 06:55 PM

Au englezii o vorba...take it with a pinch of salt.
Am observat din fisa tehnica ca frecventa maxima a PA ar fi chiar 5.8G,deci sa-l pui pe un canal superior(de la 5 in sus) cred ca se traduce printr-o pierdere de putere,deci ch1 posibil sa fie cel mai zdravan.
0

#26 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 May 2014 - 07:13 PM

Frequency Range - 5.15 - 5.85

Merge pe primele 4, nu numai pe ch1
... cu picioarele pe pamant ...
0

#27 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 25 May 2014 - 01:32 PM

Am testat azi transmitatorul cu o pereche de antene CL+SPW home-made,raza e marita cu aprox.60-70% fata de vtx-ul de 200mw de toate zilele,insa la costul unui consum de curent mare(3-4W) si necesitatea unui flux de aer peste modul(nu zboara nimeni cu caramida aia de heatsink si ventilator).Ingropat in spuma,cu scoci cu fibra deasupra,la 26grade la soare,vtx-ul nu trece de 50grade la sol iar la aterizare e doar usor caldut.
0

#28 Useril este offline   tothbela 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 19-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Odorheiu Secuiesc
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 May 2014 - 04:46 PM

Buna tuturori :)

Am o mica problema la un transmitator video in 5.8Ghz - 500mw (Aomway). Problema consta in faptul ca nu pot scoate distanta mai mare de 500-600m si
se pierde imaginea aproape total :angry2: Nu am de ce sa scriu prea mult despre cum am facut masuraturile, cum au fost conditiile, ect. ca sigur
ceva are probleme.

Alte teste nu mai pot face, doar daca cineva care are Tx-Rx video in 5.8Ghz se propune sa ma ajute.
Asta ar insemna sa-i trimit Tx-ul si Rx-ul meu de 5.8Ghz si sa faca niste teste cu al lui sa iasa veriga slaba.

Fac si eu cinste cu ceva :drinks: daca cineva se propune sa faca aceste teste, in zona nu am pe nimeni la cine sa ma adresez.

Multumesc.
0

#29 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 May 2014 - 05:12 PM

Ce antene ?

Aurel, la Targu Mures este cel mai apropiat si avizat sa va ajute.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 May 2014 - 05:13 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#30 Useril este offline   tothbela 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 19-August 10
  • Gender:Male
  • Location:Odorheiu Secuiesc
  • Interests:Aeromodelism

Postat 28 May 2014 - 05:57 PM

Antenele sunt Cloverleaf, facute manual de specialist in antene.
Cu cele stock la 500m se pierde semnalul...

Care este numele nick al lui Aurel pe forum? oare sa apelez la el?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro