Modelism - RHC Forum: Regate Micro-Magic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Regate Micro-Magic Invitatii la concurs

#31 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 10:36 PM

Pentru Regata nr.7, traseul pana la Nautic Life Mogosoaia este figurat in cele doua atasamente. Din ratiuni de marime fisier, imaginea mai detaliata in postarea urmatoare. Pe google Earth se pot obtine mai multe detalii.
Coordonatele pentru programarea GPS-ului: 44o31'17,35"N, 26o00'24,74"E.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Traseu Mogosoaia 1.jpg

0

#32 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 10:37 PM

Si a doua imagine, mai detaliata, cu traseul pana la Nautic Life Mogosoaia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Traseu Mogosoaia 2.jpg

0

#33 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 10:42 PM

Pentru Regata 8, Bucuresti - Herastrau, locatia este cea de la concursul anterior, sectia de yachting a clubului Sportul Studentesc.
Atasez din nou imaginile explicative pentru traseu.
Coordonatele pentru programarea GPS-ului: 44o28'40,60"N, 26o04'52,57"E

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Traseu Herastrau 2.jpg

0

#34 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 10:44 PM

Si a doua imagine, mai detaliata, cu locatia pentru regata numarul 8, de duminica, 9 octombrie 2011.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Traseu Herastrau.jpg

0

#35 Useril este offline   Cataero 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 325
  • Inregistrat: 14-September 06

Postat 06 October 2011 - 05:43 PM

Va asteptam pe cat mai multi!

http://www.yachtingpleasure.ro/
0

#36 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 08:10 AM

Stimati colegi din ARMM

Am primit O SINGURA confirmare de participare pe mail-ul specificat in anuntul de cursa. Va rog sa aveti in vedere ca pentru mine, in calitate de organizator, este important sa stiu cate persoane iau parte la un concurs. Daca cineva doreste, ii pot explica si de ce este important acest lucru.

Nu mi se pare corect sa incarcam forumul cu aceste confirmari. Multumim RHC-ului pentru gazduire, dar nu cred ca trebuie sa abuzam. Pentru comunicare exista site-ul ARMM, din pacate nefunctional ca forum (inca se cauta admin / moderator). Adresa de mail mentionata in FIECARE anunt de cursa apartine site-ului Asociatiei, va rog insistent sa o folositi anul viitor

Va asteptam la lac(uri)
0

#37 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2011 - 09:45 PM

imi permit direct o invitatie ad-hoc, sper si cred ca sint in asentimentul celorlalti PARTENERI de competitie: dragi colegi din celelalte ramuri RC, va asteptam sa vedeti un concurs la o clasa care incepe sa se cristalizeze si sa se contureze echilibrat si simplu, ca si idee de reuniune competitionala rc, cu simplitate, acuratete si exactitate, atribute de care m-as bucura sa se poata beneficia si la auto sau aero, din ce in ce mai mult...
va asteptam si vom fi deosebit de incintati sa ne vedem!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#38 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 October 2011 - 01:08 PM

Cateva instantanee de astazi,la ora cand postez inca se concureaza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04482.JPG
  • Imagine atasata: DSC04486.JPG
  • Imagine atasata: DSC04488.JPG
  • Imagine atasata: DSC04489.JPG
  • Imagine atasata: DSC04490.JPG

flying is my life...
0

#39 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2012 - 05:43 PM

Dragi colegi si simpatizanti MicroMagic

ARMM va invita si in 2012 sa luati parte la regatele noastre. Programul acestor regate il gasiti la
Program ARMM 2012

In curand, pe site-ul Asociatiei vor mai apare cateva surprize, speram, placute.

Sa ne vedem pe mal...
Andrei
0

#40 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2012 - 06:45 PM

Anuntul de cursa pentru sambata 19.05.2012
Regata 9

Asteptam cu placere orice participant / spectator.
0

#41 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2012 - 08:41 PM

prezent!
171 ROU numar de vela.
aceeasi configuratie ca la precedenta editie de campionat, cu o singura modificare, si anume am trecut in "doipatrugigi", asa ca nu mai exista eventualul inconvenient al suprapunerii cu vreun partener de concurs...
sa speram ca avem vreme frumoasa...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#42 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2012 - 02:28 PM

Aici gasiti rezultatele obtinute la Regata 9 / 2012 - Bucuresti


Impresii generale:
PLOAIE, multa si neplacuta, vant slab pana la deloc
Participare: redusa, dar peste asteptari
Poze lipsa, nu s-a incumetat nimeni sa scoata aparatul foto / telefonul pe ploaia aia
Bun venit d-lui Radu Teodorescu, il asteptam si la concursurile urmatoare
Multumiri arbitrului, d-lui N. Malescu, percum si participantilor cu comportament eroic in fata ploii. Deasemenea, multumiri Clubului de Yachting Sportul Studentesc, gazdele noastre, ca deobicei, foarte amabile.

Cu stima
ARMM

Aceasta postare a fost editata de Men: 20 May 2012 - 02:31 PM

0

#43 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2012 - 12:27 PM

a fost, ca si desfasurare, foarte ok, asa cum dealtfel ne-a obisnuit andrei la competitiile pe care le-a organizat el; ca ne-a murat ploaia mai mult decit ne-am fi dorit, asta e, nu e prima data...
tin sa multumesc pentru suportul tehnic asigurat de proRC-hobbyzone, fara de care participarea la aceasta etapa era sortita foarte probabil "anularii", dar, consecinta directa a tenacitatii colegului pletilian, a fost posibila intrarea barcii in concursul de fata, el asigurind inlocuirea in preziua concursului a servo-ului de vele, servo care, in ciuda faptului ca a fost (in echiparea initiala) fix cel recomandat de producator ca fiind cel mai indicat, a refuzat sa lucreze in parametri, facind, la un moment dat, incerta si improbabila posibilitatea de a aborda corect aceasta etapa; nu stim inca ce cauza a dus exact la aceasta stare de fapt a lucrurilor, vom cerceta si poate vom descoperi de ce un servo digital de la Graupner, folosit pentru EXACT destinatia indicata de producator, a facut astfel de probleme...
in alta ordine de idei, dar in acelasi context competitional, ne-a facut placere sa ne revedem cu eternul hitru valteras, care are mereu grija sa nu ne plictisim, iar linga el starturile ni se par mereu prea putine...
sa speram ca la constanta, data viitoare, vom reusi mai multe...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#44 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 21 May 2012 - 03:20 PM

nu este nevoie sa folosesti servo digital pe vele decat daca il tii degeaba prin cutii.....eu folosesc un 3003 banal de la futaba si merge bine,adica intr-un cuvant isi face treaba si pe vant slab si pe vant puternic.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#45 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2012 - 09:32 PM

la acest AL DOILEA MM, cu care am tras TOT CAMPIONATUL anul trecut si cu care incerc sa trag si anul acesta, am incercat inca din faza de constructie si echipare sa "stau" cit pot de mult in recomandarile producatorului(Graupner), deasemenea am incercat sa-l "aliniez" ca echipare cu ceea ce am citit ca folosesc si altii, mai ales cei care au "facut" MM-uri inainte de a debuturile dimbovitene in domeniu, astfel ca, pe cale de consecinta directa, MM-ul impricinat a ajuns, inca din momentul iesirii pe portile santierului naval care l-a montat, sa fie echipat cu servo-ul digital si metallgetriebe; mentionez ca MM-ul care a fost acum DOI ani angrenat in curse, PRIMUL meu MM, a fost prezent si el si a tras fara probleme la etapa care tocmai s-a desfasurat, avind in echipare pe post de "winch" un servo standard facut/reconstituit din bucati, e drept ca "eleptronica" este una de mare exceptie, recuperata de la un "istoric" PRAFA MODELLSPORT demontat in anii '90 dintr-un efect de lumini de discoteca, iar capacele si reductorul sint de la un spektrum si de la un hitec(cred...). pe al doilea MM am incercat sa utilizez un mini digital SI din ratiuni de reducere a greutatii, dar se pare ca nu a vrut ...asa ca acum trage de vele un Carson de 6 kgf, standard ca dimensiuni, furnizat in regim de urgenta de echipa tehnica pe care am mentionat-o deja in mesajul anterior si careia-i multumesc inca odata.
revenind la etapa in sine, am citit din nou clasamentul si ma gindesc ca la locurile 2 si 3 e ceva un pic nefiresc acolo, am sa incerc sa ma dumiresc, dar parca nu "respira" ceva chiar firesc acolo...sau poate ma insel...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 21 May 2012 - 09:35 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#46 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2012 - 07:37 AM

Mizzi, zii... ca greselile nu sunt excluse si trebuie corectate (daca sunt)
ca principiu:
- "am taiat una, cea mai proasta" - au fost (cu greu) 5 curse si se taie punctele celei mai proaste curse
- la egalitate de puncte de penalizare, clasamentul este dat pe principiul "cele mai multe locuri 1" samd. Mie mi se pare corect, dar daca gasesti o gresala, te rog mentioneaz-o
0

#47 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 01:32 PM

Vezi postareaMen, la 22 May 2012 - 07:37 AM, a spus:

Mizzi, zii... ca greselile nu sunt excluse si trebuie corectate (daca sunt)
ca principiu:
- "am taiat una, cea mai proasta" - au fost (cu greu) 5 curse si se taie punctele celei mai proaste curse
- la egalitate de puncte de penalizare, clasamentul este dat pe principiul "cele mai multe locuri 1" samd. Mie mi se pare corect, dar daca gasesti o gresala, te rog mentioneaz-o

am recitit clasamentul ACUM, dupa ce am vazut postarea ta; nu am distins/vazut "din prima" care era mansa "taiata", si d-aia nu am inteles in primul moment de ce locul doi era la valterila si trei la 'mneatale...dar, dupa ce am remarcat si numarat "locurili" intai ale lu' <<stapinu' teckelului>>, mi-am dat seama ca e ok asa; as intreba, totusi, daca s-ar putea introduce suplimentar o prevedere de genul: numarul de starturi pentru omologarea regatei sa fie n+1 minim, dar, daca nu sint posibile decit DOAR n+1 starturi, sa nu se mai taie mansa slaba...astfel ca, daca sintem, de exemplu, 6 micromagicieni si se trag 7 starturi, sa fie luate in calcul toate 7, daca sintem 6 micromagicieni si se pot trage 8, 9, 10, abia atunci sa se poata scadea cel mai slab rezultat...nu stiu daca este NEAPARAT mai bine asa, ma gindesc insa ca la un numar destul de mic de starturi riscam sa lasam prea mult la indemina hazardului anumite statistici...
...uite, na, ca am zis!...
bafta si minuni!

Aceasta postare a fost editata de mizzone: 23 May 2012 - 01:33 PM


"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#48 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 24 May 2012 - 01:35 AM

De obicei, dupa fiecare cinci curse se taie unul, dar nu stiu daca exista o regula in acest sens. O sa incerc sa caut si revin.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#49 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2012 - 04:51 PM

Din motive organizatorice de ultim moment am operat mici modificari in program. Programul corectat se gaseste tot acolo "Programul Regatelor ARMM 2012". Cea marcata cu rosu este cea la care nu voi participa (din motive personale) dar ma voi ocupa de organizare :) prin... remote :) .

Acelasi entuziast MMist
Andrei

Aceasta postare a fost editata de Men: 24 May 2012 - 04:51 PM

0

#50 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2012 - 04:52 PM

Vezi postareamizzone, la 23 May 2012 - 01:32 PM, a spus:

am recitit clasamentul ACUM, dupa ce am vazut postarea ta; nu am distins/vazut "din prima" care era mansa "taiata", si d-aia nu am inteles in primul moment de ce locul doi era la valterila si trei la 'mneatale...dar, dupa ce am remarcat si numarat "locurili" intai ale lu' <<stapinu' teckelului>>, mi-am dat seama ca e ok asa; as intreba, totusi, daca s-ar putea introduce suplimentar o prevedere de genul: numarul de starturi pentru omologarea regatei sa fie n+1 minim, dar, daca nu sint posibile decit DOAR n+1 starturi, sa nu se mai taie mansa slaba...astfel ca, daca sintem, de exemplu, 6 micromagicieni si se trag 7 starturi, sa fie luate in calcul toate 7, daca sintem 6 micromagicieni si se pot trage 8, 9, 10, abia atunci sa se poata scadea cel mai slab rezultat...nu stiu daca este NEAPARAT mai bine asa, ma gindesc insa ca la un numar destul de mic de starturi riscam sa lasam prea mult la indemina hazardului anumite statistici...
...uite, na, ca am zis!...
bafta si minuni!


e de discutat, sa vedem ce zice si Gyula, personal nu am nimic impotriva
0

#51 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 24 May 2012 - 11:54 PM

In RRS Anxa A spune in felul urmator

Citeaza

Punctajul fiecărei ambarcaţiuni în concurs trebuie să fie totalul punctelor curselor
sale excluzând punctajul său cel mai rău. (Instrucţiunile de cursă pot face un
aranjament diferit prevăzând, de exemplu, că nu va fi scăzut nici un punctaj, că vor
fi scăzute două sau mai multe punctaje sau că va fi scăzut un număr specificat de
punctaje dacă vor fi îndeplinite un număr specificat de curse.


Deci, daca se scad mai mult decat un rezultat slab, acesta se specifica in instructiunile de cursa.
De ex la Campionatul IOM din West Kirby dupa fiecare 8 curse s-a taiat una.
La altele am vazut dupa 5, etc, depinde de organizator, dar trebuie specificat in instructiuni (Anexa L contine un model pt aceste instructiuni, pct 17 se refera la acesta).

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 24 May 2012 - 11:58 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#52 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 26 May 2012 - 07:53 PM

Vint din pupa noul campionat ARMM pe 2012 .
Nu am fost in tara in perioda respectiva dar am inteles ca a fost o cursa eroica ( ploaie multa si vint de loc ) In ori ce caz felicitari participantilor si mai ales cistigatorilor .
Am citit acum comentariile despre nr de curse si am o mica observatie de facut .
La ISAF numarul de curse programate si numarul de curse necesar pentru a fi validat concursul se stabileste si se declara in instructiunile de cursa .-Partea 7 Organizarea Cursei(pagina 40 ) Anexa A Punctaj paragraful A1 (pagina 44)-regulamentul ISAF 2009-2012 . Asa se explica detalierea nr de curse si la West Kirby sau nr de curse (18) de la Rogoznica anuntat in avizul de cursa .
Povestea aia din aliniatul 8.90.2 paragraful b - care zice ca cursa nu se califica decit daca au fost efectuate 5 regate - atentie nu se face nici o
referire al nr de concurenti - este din regulamentul NAVIGA .
Asa ca nu vad de nu se stabileste inca dela inceput ( in avizul de cursa ) cite curse minime sint necesare pentru calificarea regatei . Tot asa e bine sa fie anuntat de la inceput nr de curse pe care le va cuprinde respectiva regata .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#53 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 28 May 2012 - 11:51 PM

Pentru a evita alte discutii in viitor pe tema punctarii, am sa explic de ce s-a folosit sistemul acesta.
Atunci cand am tradus documentele referitoare la MM international, singura referinta accesibila pentru mine in ceea ce priveste regulamentul de desfasurare al regatelor MM, au fost instructiunile de cursa disponibile pe site-ul MM din Marea Britanie. Am presupus ca MM UK este legitim si aplica regulile MM international, deci este o referinta credibila.
Am tradus regulamentul de cursa MM de pe site-ul MM UK dar acesta nu a fost publicat pe pagina MicroMagic Romania din lipsa unui acord explicit din partea autorilor. Varianta "oficiala" a acestui regulament de cursa este publicata aici:

http://ukmicromagic....ut/class-rules/

Pentru cei care au probleme cu limba engleza, pot sa trimit traducerea, in format pdf conform cu textul de la data redactarii, prin mesaj personal.
Oricum, in acele instructiuni se face referire la regulamentul ISAF si tot acolo se precizeaza ca la fiecare 5 curse se anuleaza una, cea cu rezultatul cel mai slab. Faptul ca MM nu este un prilej de filozofie pe teme de regulamente sau contestatii este precizat in documentele internationale si in faptul ca anularea celui mai slab rezultat din cate cinci curse nu este afectata de conditiile in care au fost obtinute acele puncte.

Daca cineva ma intreaba daca am vreun document oficial pe aceasta tema, raspunsul este ca NU detin un asemenea document si nici nu intentionez sa aloc timp pentru obtinerea lui. De asemenea, nu voi intra in discutii pe aceasta tema deoarece consider ca participarea la regatele MM este un mijloc de relaxare si nu un prilej de a cauta noduri in papura pe tema regulamentului. Consider ca cei care au scris regulamentul stiau ce fac, au mintea mai odihnita decat noi, sunt mai putin incrancenati si, din punctul meu de vedere, sunt modelul de urmat. Adica voi lua de bune acele documente asa cum sunt ele.
0

#54 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 29 May 2012 - 09:21 AM

Eu cred ca nici nu avem nevoie de alte documente "oficiale"
Multe din aceste lucruri sunt lasate in voia organizatorului, si trebuie cuprinse in instructiunile de cursa.
Putem face ca englezii, cum se vede in linkul de mai sus, ca au facut niste instructiuni de cursa care sunt valabile la toate cursele de MM organizate de ei. In mod normal aceste instructiuni sunt specifice fiecarei curse, dar nu vad nici un motiv sa nu poata fi valabile la toate....
Daca chiar vrem, pe siteul ISAF sunt modele pt toate, dar cum zice Dan, MM este pt relaxare, sa nu ne pierdem in birocratie.

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 29 May 2012 - 09:24 AM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#55 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2012 - 10:54 AM

tot nu m-am lamurit...
sa inteleg ca, in afara de ANUNTUL de cursa, andrei va trebui sa ne dea inca ceva, si anume un document intitulat "INSTRUCTIUNI de cursa", adica un fel de regulament particular al fiecarei regate, in care sa se specifice cite starturi vom avea in ziua respectiva?
sau cum?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#56 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 31 May 2012 - 05:13 PM

"instructiunile de cursa" se pot transforma in sedinta tehnica inaintea cursei, in care se poate specifica numarul de curse sau schimbarile survenite in regulament.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#57 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 31 May 2012 - 08:50 PM

exact cum spui

Citeaza

.... in afara de ANUNTUL de cursa, andrei va trebui sa ne dea inca ceva, si anume un document intitulat "INSTRUCTIUNI de cursa", adica un fel de regulament particular al fiecarei regate, in care sa se specifice cite starturi vom avea in ziua respectiva?
sau cum?
bafta si minuni!


cel putin daca tinem sa facem ca la carte, adica ca la ISAF....

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 31 May 2012 - 08:53 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#58 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2012 - 05:54 PM

Regata 10 - 2012 Constanta

Anunt de cursa

Cateva explicatii despre locatie:

- Pentru cei care au participat la concursurile federale: acolo unde s-au tot tinut acestea, pe Tabacarie, in fata aleii care trece prin fata Casei Suceava
- Pentru cei care NU au mai fost acolo: se ajunge in 2 feluri:
"Felul" 1 - se intra in Constanta dinspre Cernavoda si se merge tooooot inainte pana la Kaufland (pe partea stanga). In acea intersectie se vireaza la stanga si se merege drept inainte pe Bd. Alexandru Lapusneanu, pana la City Mall (pe dreapata). La City Mall se merge tot inainte, cu atentie marita. Dupa 1.3 km se va vedea ce se vede in poza atasata. Se vireaza la dreapta pe aleea respectiva. Si se continua pana la un loc de parcare destul de mare. Acolo opriti, luati modelul si alte acareturi si veniti pe malul lacului, ne veti vedea acolo. Daca ati ajuns la o benzinarie Rompetrol, NU e bine, ati trecut, trebuie sa intoarceti si identificati aleea.
"Felul" 2 - Se intra in Constanta si se vireaza la stanga pe centura, in directia Mamaia. Se merge pe centura pana la sensul giratoriu de la intrarea in Mamaia (INAINTE de pod). Acolo virati dreapta, mergeti pana la sensul giratoriu de la City Mall si apoi.... ca mai sus.

Pare complicat, dar NU E.


In ceea ce priveste INSTRUCTIUNILE DE CURSA, cer ingaduinta participantilor, mai trebuie sa intreb in stanga si in dreapata, pentru a nu face prostii. Promit sa public si asta pana la Regata 11, asta o sa o facem inca "old style", cu voia si ingaduinta D-voastra.

Va asteptam cu placere

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20120606_134839_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Men: 06 June 2012 - 05:55 PM

0

#59 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2012 - 05:05 PM

Este vineri, 08.06.2012 ora 18:00...
Nu ma pot abtine de la a fi nitel sarcastic: Multumesc TUTUROR celor care si-au anuntat participarea pe mail, asa cum am rugat in anuntul de cursa.

Imi pare foarte rau ca nu se gaseste timp pentru aceasta mica solicitare a mea, solicitare care nu are alt scop decat de a sti pe cate persoane contez. Pentru ca acest parametru imi este (pana acum) ABSOLUT NECUONSCUT, sunt obligat sa cheltui din banii ARMM si ai mei persoanli mai mult decat este necesar, pentru ca toata lumea sa se simta bine.

Daca a strecura un mail prin care sa va anuntati participarea este o chestiune atat de dificila / consumatoare de resurse etc., atunci ma intreb cum va fi cu INSTRUCTIUNILE DE CURSA. Alea trebuie CITITE si RESPECTATE. Ma las surprins...

Si, totusi in ciuda gustului amar pe care il simt acum, va astept cu placere maine la Constanta.
0

#60 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2012 - 08:04 PM

ARMM are placerea de va invita la o noua intalnire, in atmosfera placuta pe care incercam sa o oferim. Cei avizati stiu deja, duminica 22.07.2012 la Pitesti, dupa concursul FRMD. Pentru orice eventualitate, anuntul de cursa

In ceea ce priveste Instructiunile de cursa... nu-s gata, lucrez la ele. Nefiind un "maestru al velelor" merge cam greu...

Va asteptam cu placere

Aceasta postare a fost editata de Men: 16 July 2012 - 08:04 PM

0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro