Modelism - RHC Forum: intrebare Hitec Optic 6 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

intrebare Hitec Optic 6 receptor defect?

#1 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 April 2011 - 09:36 AM

Incerc sa obtin informatii..cat mai pertinete....pentru ca, desi credeam ca le stiu pe toate...., se pare ca nu stiu nimic.
Am cumparat un Hitec Optic 6 de pe forum in perfecta stare de functionare, cu modul de emisie in 2,4 Ghz. Functioneaza fara reprosuri....Statia e nativa in 40Mhz si am si mdulul si receptorul aferent. Receptorul este model hfd 08ro. La testele initiale, dupa cumparare...toate functionau perfect.
Dar...incepatorul din mine...a vrut el sa faca teste, vremea nefiind prielnica pentru zbor, cu modulul in 40 Mhz, iar din viteza am conectat un servo invers. Era un servo Art-tech As-100, care nu a patin nimic. Problema este ca de atunci orice servo conectez la receptorul ala vibreaza incontinuu.
Ce as mai putea face....
PS va rog sa nu-mi ziceti sa iau altul ...ca asta incerc deja, dar as mai testa totusi eventual cu o alta statie sau cu un alt receptor. Daca e vreo-un Buzoian dispus sa ma ajute...i-as fi recunoscator.

Astea sunt piesele...Fisier atasat  untitled.JPG (29.22K)
Number of downloads: 27
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 29 April 2011 - 09:50 AM

De obicei se duce canalul pe care ai conectat servoul invers, incearca pe celelalte canale cum este dar cu un servo bun.
Poti sa mai incerci sa alimentezi RX-ul dintr-un pack de 4,8v sa vezi cum merg.
Si eu am 3 receptoare hitec dar de cate ori am inversat mufa servo nu sa intamplat nimica nici cu RX-ul nici cu servoul.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 29 April 2011 - 10:41 AM

WILCO
Servoul nu are nimica. Am incercat si cu alte servouri, si pe alte canale...toate fac la fel. Tind sa cred, totusi, ca ceva nu e in regula cu receptorul. O sa incerc sa-l alimentez cu 4,8V...vad eu cum reusesc sa leg 4 acumulatori, sau caut un suport...pe undeva prin oras.
Merci pentru raspuns.
Cel mai bine ar fi daca as gasi pe cineva, prin apropiere care sa aiba o statie la fel, sau un alt receptor. totusi nu cred ca are statia nimica...pentru ca in 2,4GHz functioneaza ok.(si apoi ce ar putea avea emitatorul?..doar daca s-a dus modului, iar conectarea servoului gresit ar fi fost doar o coincidenta???)...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 29 April 2011 - 10:44 AM

0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 May 2011 - 09:14 AM

am reusit sa gasesc un suport de acumulatori AA. Am alimentat la 4,8V. Clar e receptorul dus. Vibreaza la fel. Renunt la teste pana reusesc sa gasesc pe cineva cu alta statie, sau un alt receptor. Pana atunci o sa zbor in 2,4Ghz.
RESPECT MAXIM.
0

#5 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 02 May 2011 - 04:33 PM

La cati volti ai alimentat prima oara receptorul?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 02 May 2011 - 07:43 PM

a fost alimentat din ESC.. BLMC20A, dintr-ul Lipo 3S. Ma gandesc ca nu e mai mult de 6V. O sa-l iau la munca unde am un voltmetru mai exact si o sa vad...

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 02 May 2011 - 07:44 PM

0

#7 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 02 May 2011 - 10:01 PM

Din ESC n-ar fi trebuit sa fie problema ca nu exista pericolul inversarii mufei sau supravoltajului, am intrebat doar ca sa fiu sigur ca nu e una din aceste cauze. Inversarea servo sau a ESC in receptor nu duce la stricarea acestuia sau a canalului pe care s-a facut inversarea. Tocmai pentru acest lucru s-a creat standardul cu plusul la mijloc.

E sigur o alta cauza, nu un servo intors in canal, care sa fi creat problemele la acel receptor.

Sigur e modulul de sinteza pe acelasi canal cu receptorul? Apropo, misca un pic din cristale la receptoare, ca s-ar putea sa fie oxidat soclul pe o pozitie anume.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 02 May 2011 - 10:03 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#8 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 03 May 2011 - 02:23 PM

...am miscat si cristalele....repet...a functionat ok pana am conectat acel servo invers. I-am facut si un test pe camp...toate au fost bune, pana am conectat acel servo. Orice alt servo am conectat ulterior, pe oricare canal...vibreaza incontinuu...O sa mai incerc un test, dupa care cred ca voi renunta definitiv. O sa montez modului pe o statie Futaba t9cap. Modului e compatibil, si-l voi testa si cu alta statie...desi sunt mai mult ca sigur ca statia mea nu are nimica.
Legat de cristale si canale..pai se vad in poza...si sunt ambele in canalul 50, adica 40,665 Mhz.
PS. Inca mai caut un receptor in 40 Mhz cu dubla conversie, sau alte cristale in afara de canalul 50...sau un alt receptor sa testez cristalele...caci si ele pot fi o problema. Nu e exclus ca acea conectare accidentala sa fi coincis fix cu sfarsitul receptorului....cine poate sti?!. Cauzele sunt destul de multe.
0

#9 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 04 May 2011 - 01:08 PM

Desi am zis ca renunt....nu reusesc....si mai am o intrebare. Conteaza diametrul antenei?...caci lungimea conteaza...Antena este inadita cam la 10cm de receptor.
Daca cineva are un astfel de receptor...as dori, daca se poate sa-mi spuna si mie lungimea exacta a firului antenei, iar daca poate si diametrul conductorului...i-as fi recunoscator.
RESPECT MAXIM!!!
0

#10 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 May 2011 - 01:36 PM

vad ca nu primesc raspuns...asa ca o sa inchid acest topic.
Multumesc celor care mi-au raspuns ...
PS. Am pus modulul si intr-o statie Futaba T9AP, si face la fel. Mudulul Futaba, in 35Mhz, merge ok in Hitecul meu. Un receptor Futaba,in 40 Mhz, cu cristalele mele...a mers ok. Receptorul meu cu alte cristale face la fel. Rezultatul mi-este clar...receptorul meu s-a dus...si asta cel mai probabil din cauza conectarii aiuria a acelui servo...aviz celor care mai gresesc cu mufele...
0

#11 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 06 May 2011 - 03:24 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 06 May 2011 - 01:36 PM, a spus:

vad ca nu primesc raspuns...asa ca o sa inchid acest topic.
Multumesc celor care mi-au raspuns ...
PS. Am pus modulul si intr-o statie Futaba T9AP, si face la fel. Mudulul Futaba, in 35Mhz, merge ok in Hitecul meu. Un receptor Futaba,in 40 Mhz, cu cristalele mele...a mers ok. Receptorul meu cu alte cristale face la fel. Rezultatul mi-este clar...receptorul meu s-a dus...si asta cel mai probabil din cauza conectarii aiuria a acelui servo...aviz celor care mai gresesc cu mufele...

Fa ce ti-am spus,inlocuieste firul de la receptor pentru ca acolo unde este mufat ceva nu este in regula si antena este in scurt,stima
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#12 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 May 2011 - 05:53 PM

Aia am facut-o in ziua cand am vorbit la telefon...si nu-i de acolo...am dezlipit chiar si antena originala...de pe alt receptor...si la fel...da nu ma mai stresez deloc...ca am redescoperit turul de pista...cu aterizatile.."la Teu"...cu un singur model...si mai mult nu am de gand sa trec din nou in modulatie FM....sunt satul de Art-tech-ul in 35Mhz si toate statiile tirurilor...
Am observat ca trecerea pe Ultron m-a facut sa zbor dezordonat...iar acuma redescopar zborul orizontal...(cateodata pe spate....)
Stai linistit...statia merge ok...dar e folosita exclusiv cu modului Wow...(desi azi a vazut si Futaba 35Mhz...pe un Canary 40..fara probleme....nici macar un singur glitch...deh...Futaba). receptorul l-am belit eu..el fiind perfect functional...
0

#13 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 13 May 2011 - 12:05 PM

Multumesc celor care au incercat sa-mi dea o solutie la aceasta problema...
In concluzie receptorul este defect...
Topicul nu isi mai are rostul
RESPECT MAXIM
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro