Modelism - RHC Forum: constructie hexacopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

constructie hexacopter un hexa de la a la z

#91 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 30 October 2011 - 07:35 PM

un nou soft 2.0.49, un nou test. am setat modurile de lucru stabil, loiter si circle.setupul pid-urilor a fost cel defaul si ca si concluzie trebuie umblat in pid-ul de la altitude hold.un soft bun si care arata o maturizare a platformei ardumega.


0

#92 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 08 March 2012 - 06:39 PM

Postez aici pentru ca se potriveste subiectul, respectiv constructia unui hexacopter. Sper sa nu se supere initiatorul topicului.

Deocamdata prezint imagini cu frame-ul construit de mine dupa ce m-am inspirat din constructiile altora pe net. Sper ca in scurt timp sa se materializeze intrun hexacopter, totul depinzand de resursele financiare disponibile.

Materialul este teava patrata de Al 15x15x1mm care, dupa debitare, l-am gaurit (cu un spiral de 8mm) pentru a-i scadea greutatea. Si s-a simtit. Dupa gaurirea celor 6 brate greutatea a scazut cu aproape 100g ceea ce nu e de neglijat.
Cele 2 hexagoane (1.5mm grosime) care unesc bratele au fiecare cate 31.5g. Gaurile, dupa cum bine ati intuit, sunt tot pentru scaderea greutatii. Greutatea totala este de 420g, o greutate, zic eu, destul de buna rezultatul fiind un ansamblu robust. Costul e undeva pe la 35RON (19RON 3m de teava din care se foloseste doar 2.1m+ tabla de Al de 1.5mm care este 130RON 1 metru patrat, asta o aveam de la o alta constructie)+suruburi si piulite autoblocante.

Fisier atasat  01.jpg (89.03K)
Number of downloads: 58
Fisier atasat  02.jpg (89.6K)
Number of downloads: 47
Fisier atasat  03.jpg (82.06K)
Number of downloads: 47
Fisier atasat  04.jpg (71.77K)
Number of downloads: 48
Fisier atasat  05.jpg (62.08K)
Number of downloads: 55
Fisier atasat  06.jpg (74.41K)
Number of downloads: 60
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#93 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 08 March 2012 - 06:41 PM

Lungimea intre capetele unor brate opuse este de 73cm asa cum se poate vedea intro imagine

Fisier atasat  07.jpg (70.17K)
Number of downloads: 28Fisier atasat  08.jpg (68.43K)
Number of downloads: 25Fisier atasat  09.jpg (68.64K)
Number of downloads: 22Fisier atasat  10.jpg (73.73K)
Number of downloads: 21Fisier atasat  11.jpg (70.34K)
Number of downloads: 17Fisier atasat  12.jpg (73.31K)
Number of downloads: 26
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#94 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 08 March 2012 - 06:43 PM

..
Fisier atasat  13.jpg (57.79K)
Number of downloads: 20Fisier atasat  14.jpg (49.49K)
Number of downloads: 17Fisier atasat  15.jpg (67.69K)
Number of downloads: 25Fisier atasat  16.jpg (75.34K)
Number of downloads: 28Fisier atasat  17.jpg (67.96K)
Number of downloads: 24Fisier atasat  18.jpg (66.04K)
Number of downloads: 20
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#95 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 March 2012 - 10:12 PM

nici gand sa ma supar ba chiar dimpotriva,ma bucura faptul ca a devenit un trend constructia de multirotoare in regim propriu.frumoasa lucrarea ta desi personal as fi optat pentru bara de 10x10 de aluminiu :) si sper sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii si zborul de inaugurare.ce electronica ai ales ?
acum ca sa nu ma las mai prejos am sa prezint noua mea constructie destinata antrenamentului fpv si anume un alt hexa bazat pe cadrul binecunoscut dar care a fost executat de aceasta data din tesatura de fibra de carbon de 1,5mm si la care am atasat un tren de aterizare din fibra de sticla de 1,5mm pentru circuit imprimat :D , greutatea totala obtinuta fiind de 300g la 68cm diametru .echiparea va fi facuta cu 6 motoare roxxy 2827 de 750rot/v, elice 12x4,5, regulatoare hobby-king de 25A , electronica de la multiwii, gopro hd si emitator de 5,8ghz-200mw.

Fisiere atasate


0

#96 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 08 March 2012 - 10:15 PM

nu e un hexa destinat performantei(desi se poate face cu trimaje executate cu rabdare) ci am urmarit sa obtin o greutate totala cat mai mica pentru cresterea autonomiei de zbor.

Fisiere atasate


0

#97 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 09 March 2012 - 09:06 AM

Citeaza

nu e un hexa destinat performantei(desi se poate face cu trimaje executate cu rabdare) ci am urmarit sa obtin o greutate totala cat mai mica pentru cresterea autonomiei de zbor.

Prin constructia acestui hexacopter nu urmaresc performante acrobatice, dimpotriva, greutatea si robustetea sunt prioritare.
Recomandarea cu bara de Al de 10mm am mai intalnit-o , daca nu cumva tot de la tine, dar mi s-a parut fragila. Cred ca cea de 15 cu gaurile date ajunge la greutatea celei de 10 fara gauri, dar cu o rezistenta mai mare in favoarea celei de 15. E o supozitie. Dar s-ar putea sa incerc si cu cele de 10, dar negaurite.

Electronica va fi cea de pe quadcopterul care-l am acum in montaj, adica MWC MultiWii SE. Motoare intentionez sa pun 2217-8T, regulatoare de 30A, elice mai vedem...
Initial am avut intentia de a face cele 2 piese care sustin bratele din sticlotextolit (din ala de la cablaje de care pomeneai) dar n-am gasit si am renuntat pe moment (nemaiavand rabdare), adoptand solutia cu Al.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#98 Useril este offline   Para 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 462
  • Inregistrat: 20-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Ghencea

Postat 11 March 2012 - 10:35 AM

E o invazie a hexa-urilor !!! :wub:

Fisiere atasate


0

#99 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 March 2012 - 06:12 PM

si e gata si noul hexa. greutate totala fara acumulator: 950g :lol: .

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1.JPG (98.94K)
    Number of downloads: 170
  • Fisier atasat  2.JPG (188.57K)
    Number of downloads: 157
  • Fisier atasat  3.JPG (160.2K)
    Number of downloads: 180

Aceasta postare a fost editata de worms: 20 March 2012 - 06:13 PM

0

#100 Useril este offline   Bogdan B 

  • ex ad525
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 948
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Botosani

Postat 20 March 2012 - 06:39 PM

A iesit super, insa as avea o intrebare : placa de comanda e ardupilot + IMU ?
0

#101 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 20 March 2012 - 07:16 PM

Foarte frumoase! la cat mai multe zboruri!
:lol: Asa-mi plac, bolurile astea de plastic , puse pe post de cupola peste electronica!...
Dau cumva; sarea si piperul in modelism!

Aceasta postare a fost editata de Adi-GVA: 20 March 2012 - 07:16 PM

Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#102 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 20 March 2012 - 07:49 PM

Vezi postareaBogdan B, la 20 March 2012 - 06:39 PM, a spus:

A iesit super, insa as avea o intrebare : placa de comanda e ardupilot + IMU ?


da e un ardupilot v1 care e pusa provizoriu pentru teste.la final as opta pe un naza ca e o platforma gandita pentru fpv
0

#103 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 23 March 2012 - 06:58 PM

Revin cu un upgrade al frame-ului pentru hexacopter. Sa-i zicem rev.1.. :pardon:
La sugestia lui worms de a utiliza teava de 10x10mm pentru brate m-am pus pe cioplit si iata ce a iesit. Intre timp am facut rost si de sticlostratitex astfel ca am refacut si piesa care uneste cele 6 brate.

Maine voi taia si suportii pentru motoare (am acces la o ghilotina buna), care sunt deja gauriti.
Tot maine voi lua suruburi potrivite, ca si lungime, pentru frame, cele din imagine le aveam la indemana de la alt proiect.

Greutatile:
285g frame
176 trenul de aterizare (la acesta mai am de montat tija de carbon de la baza picioarelor pentru care caut niste garnituri de cauciuc pentru amortizare)


Fisier atasat  01.jpg (69.71K)
Number of downloads: 40 Fisier atasat  02.jpg (68.02K)
Number of downloads: 33 Fisier atasat  03.jpg (56.82K)
Number of downloads: 36 Fisier atasat  04.jpg (59.83K)
Number of downloads: 41 Fisier atasat  05.jpg (63.93K)
Number of downloads: 42 Fisier atasat  06.jpg (49.31K)
Number of downloads: 41
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#104 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 23 March 2012 - 07:01 PM

Inspirat de niste imagini am cioplit si un tren de aterizare. Curand voi face si suportul pentru camera.

Fisier atasat  07.jpg (72.35K)
Number of downloads: 49 Fisier atasat  08.jpg (77.21K)
Number of downloads: 49 Fisier atasat  09.jpg (70.9K)
Number of downloads: 51 Fisier atasat  10.jpg (70.74K)
Number of downloads: 44 Fisier atasat  11.jpg (71.37K)
Number of downloads: 43 Fisier atasat  12.jpg (70.36K)
Number of downloads: 46
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#105 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 23 March 2012 - 11:26 PM

Vezi postareajetix, la 23 March 2012 - 06:58 PM, a spus:

Revin cu un upgrade al frame-ului pentru hexacopter. Sa-i zicem rev.1.. :rolleyes:
La sugestia lui worms de a utiliza teava de 10x10mm pentru brate m-am pus pe cioplit si iata ce a iesit. Intre timp am facut rost si de sticlostratitex astfel ca am refacut si piesa care uneste cele 6 brate.

Maine voi taia si suportii pentru motoare (am acces la o ghilotina buna), care sunt deja gauriti.
Tot maine voi lua suruburi potrivite, ca si lungime, pentru frame, cele din imagine le aveam la indemana de la alt proiect.

Greutatile:
285g frame
176 trenul de aterizare (la acesta mai am de montat tija de carbon de la baza picioarelor pentru care caut niste garnituri de cauciuc pentru amortizare)



a iesit marfa acum :D . acum taie suruburile alea de unde ies din piulita si dute pe suprastructura numai cu suruburi de plastic.acestea au meritul ca nu nenorocesc magnetometrul si mai castigi la gramaj.
0

#106 Useril este offline   kempo 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 670
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Gender:Male
  • Location:no man's land

Postat 24 March 2012 - 12:16 AM

Vezi postareajetix, la 23 March 2012 - 07:01 PM, a spus:

Inspirat de niste imagini am cioplit si un tren de aterizare. Curand voi face si suportul pentru camera.


Arata super!

Faci suport pentru camera foto compacta? Ai vreo schita ceva? M-ar interesa si pe mine unu.
"What you want to do today ? Same thing I do every day, try to take over the world !"
0

#107 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 24 March 2012 - 03:08 AM

@kempo
Schita finala pentru suportul la camera n-am facut-o inca dar ideea de la care plec este cea din link-ul acesta (la sfarsitul paginii). Repet, este doar ideea de la care plec (asa cum am mai spus si in postul de la quadrocopter realizarea este grosolana). Surse de inspiratie din imagini se gasesc din belsug. Ramane doar problema stabilirii dimensiunilor.

Cred ca-i voi da forma unui arc de cerc pentru a se integra in designul trenului de aterizare, asa cum sunt cele de la droidworx. Suportul va fi sa spun asa "universal" in ceea ce priveste camera care va putea fi montata pe el (de la compacte pana la cele cu zoom mare si foarte mare, cum de altfel sunt si cele din care ma inspir). Cel putin asta este intentia de la care plec.
Cand va fi gata schita o voi posta aici pentru pareri.


@worms
Nu am experienta in lucrul cu suruburile astea din plastic, ce parere ai sunt destul de rezistente? sa nu ma trezesc ca se rupe unul si cade hexacopterul de la cine stie ce inaltime.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#108 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 March 2012 - 12:14 PM

Vezi postareajetix, la 24 March 2012 - 03:08 AM, a spus:


@worms
Nu am experienta in lucrul cu suruburile astea din plastic, ce parere ai sunt destul de rezistente? sa nu ma trezesc ca se rupe unul si cade hexacopterul de la cine stie ce inaltime.


pai hai sa ne gandim in felul urmator: la microkopter a fost gandit asa: lipo-holder=50g,2x5800mA=1,2kg , suport camera=250g, camera de 400 g, deci un total de 1,7kg sunt sustinute numai cu suruburi de plastic si nimeni nu a avut probleme decat la crash :pardon: , nu vad de ce nu ar sustine o greutate de cateva zeci de grame ;) .

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de worms: 24 March 2012 - 12:16 PM

0

#109 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 24 March 2012 - 06:51 PM

Daca faci referire la imaginea atasata de tine cred ca vorbeai de distantierii aia din plastic. Temerea mea era ca la suruburile din plastic sa cedeze imbinarea dintre cap si partea filetata dar in urma calculelor postate de tine m-am mai linistit :rolleyes:
Deja am inlocuit suruburile din metal cu cele din plastic, asa cum se poate vedea in imaginile atasate (nu le-am taiat inca dar o pot face oricand). Am montat doar 2 motoare pentru ca atat aveam, restul le voi comanda, sper, cat de curand.

Intrebarea mea venise din faptul ca nu vazusem un copter cu suruburi din plastic.

Fisier atasat  01.jpg (73.32K)
Number of downloads: 71 Fisier atasat  02.jpg (66.34K)
Number of downloads: 72
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#110 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 24 March 2012 - 07:04 PM

Vezi postareajetix, la 24 March 2012 - 06:51 PM, a spus:

Daca faci referire la imaginea atasata de tine cred ca vorbeai de distantierii aia din plastic. Temerea mea era ca la suruburile din plastic sa cedeze imbinarea dintre cap si partea filetata dar in urma calculelor postate de tine m-am mai linistit :rolleyes:
Deja am inlocuit suruburile din metal cu cele din plastic, asa cum se poate vedea in imaginile atasate (nu le-am taiat inca dar o pot face oricand). Am montat doar 2 motoare pentru ca atat aveam, restul le voi comanda, sper, cat de curand.

Intrebarea mea venise din faptul ca nu vazusem un copter cu suruburi din plastic.




nu m-am facut bine inteles :). suruburile de metal pentru fixarea bratelor sunt super ok, problema e la suruburile de pe suprastructura, adica de pe partea superioara a hexa-ului,de alea am zis sa fie de plastic.mai bine zis lasa suruburile de metal pe brate dar sa tai din ele sa iasa peste piulita numai 5mm si in acea bucata sa infiletezi distantieri de plastic pe care sa pui electronica.

Aceasta postare a fost editata de worms: 24 March 2012 - 07:05 PM

0

#111 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 27 March 2012 - 12:58 PM

Acum suntem pe aceiasi lungime de unda... :good:

Tocmai am testat suruburile din plastic de 4mm la prinderea bratelor de cele 2 piese centrale si nu sunt multumit de ele. Voi ramane pe cele de metal dar la o lungime potrivita. Prinderea de trenul de aterizare am facut-o cu 4 distantieri din plastic pe care ma gandesc sa-i schimb cu cei metalici (interior/exterior M3), pentru o siguranta sporita.
Pe suprastructura voi folosi distantieri din plastic. :mellow:
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#112 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 04 April 2012 - 09:18 AM

Am mai lucrat cate ceva la suportul pentru camera. In imagini se vor vedea niste suruburi de prindere mai lungi decat este necesar dar acestea vor fi schimbate imediat ce voi gasi dimensiunea potrivita, inclusiv saibele cu unele mai late pentru o suprafata de sustinere mai mare.

Fisier atasat  01.jpg (61.46K)
Number of downloads: 62 Fisier atasat  02.jpg (55.11K)
Number of downloads: 55 Fisier atasat  03.jpg (57.21K)
Number of downloads: 52 Fisier atasat  04.jpg (59.58K)
Number of downloads: 53 Fisier atasat  05.jpg (57.44K)
Number of downloads: 62
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#113 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 04 April 2012 - 09:19 AM

Fisier atasat  06.jpg (57.27K)
Number of downloads: 39 Fisier atasat  07.jpg (66.37K)
Number of downloads: 36 Fisier atasat  08.jpg (63.39K)
Number of downloads: 39 Fisier atasat  09.jpg (66.14K)
Number of downloads: 46
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#114 Useril este offline   vvrest 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 29-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2012 - 10:14 AM

Salutare,

Felicitari pentru proiect, se contureaza ceva frumos..
O intrebare daca imi permiti, de la ce sunt garniturile pe care le-ai folosit ?
Eu am cautat pe rotund pentru frameul meu de octo de am inebunit si evident ca nu am gasit, imi trebuiau tot asa cu samfren pe mijloc ca sa treaca teava de aluminiu prin ele.
Mi se pare ca ai folosit prea mult aluminiu acolo, sa nu ti-l ingreunezi aiurea.
Al meu pe frame de octo chel a avut 600g (suport aterizare plus brate) si cand am inceput sa-l echipez a urcat la 1800g si nu am atat aluminiu pe el.

Cu respect.
0

#115 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 04 April 2012 - 10:29 AM

Garniturile sunt niste presetupe din cauciuc pe care le folosim la job. Si eu cautam de zor niste chestii din cauciuc cu gaura in interior pana mi-am amintit ca am aceste presetupe, si le-am folosit. Mai am destule...
Am preferat Al pentru robustete si pentru o prelucrare mai curata. Incerc sa evit sticlo pe cat posibil, datorita prafului neplacut care rezulta din prelucrare.
Am sa-l cantaresc cand ajung acasa (postasem mai sus greutatea fara suport "Greutatile: 285g frame 176g trenul de aterizare)
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#116 Useril este offline   vvrest 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 29-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2012 - 11:24 AM

O sugestie..

Poti scoate platbandele alea de acolo si sa folosesti doua tevi de aluminiu patrate (10x10 sau 15x15) cu diblu pe interior ca sa poti sa le prinzi de laterale iar in patrulaterul ei daca este taiata drept iti va tine fixe si lateralele si vei mai scapa de ceva greutate iar pentru suportul camerei lasa prinderile numai de cele doua tevi parerea mea, nu ai nevoie si de suportul dintre ele si paltbande.

Cu respect.
0

#117 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 04 April 2012 - 12:46 PM

Pana la un punct am inteles si anume, ca scap de cornierele laterale de care sunt prinse platbandele in locul carora vor fi tevile din patrat de Al, dar transversal. La cornierele de care sunt incastrate piesele din cauciuc si prin care trec tijele din carbon nu pot renunta pentu ca suportul camerei va fi asa

Fisier atasat  sup_cam.jpg (38.44K)
Number of downloads: 34

si... orice idee e binevenita :)
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#118 Useril este offline   vvrest 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 29-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2012 - 03:40 PM

Salutare,

Pai si daca prinzi prin locurile marcate cu rosu pe desen folosind garniturile de cauciuc de barile tale deja montate inseamna ca nu vei mai avea nevoie de cele doua L-uri de aluminiu de jos.

Cu respect.

Fisiere atasate


0

#119 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 April 2012 - 12:54 AM

Daca imi permiti, ti-as sugera sa nu antrenezi direct platoul camerei. Se va misca sacadat. Foloseste, daca vrei, ori o transmisie cu curea, ori o demultilicare cu brate.
Multa, multa bafta.
0

#120 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 08 April 2012 - 07:54 AM

Citeaza

Pai si daca prinzi prin locurile marcate cu rosu pe desen folosind garniturile de cauciuc de barile tale deja montate inseamna ca nu vei mai avea nevoie de cele doua L-uri de aluminiu de jos.


Da, dar asta ar insemna sa renunt la sistemul dublu de amortizare, unul format intre platbande si cornierul cu laturi inegale, iar celalalt intre acest din urma cornier si tijele din carbon. Ar mai fi si cel de-al treilea sistem intre tije si suporul camerei.
Voi risca sa iau putin in greutate in favoarea stabilitatii camerei. Si, la urma urmei este un prim proiect, in functie de rezultatele lui voi trage concluzii pentru urmatorul. Vorba aia "Experiment or die..." ("die" aici cu sensul de a pieri ca hobby-st...)

Citeaza

Daca imi permiti, ti-as sugera sa nu antrenezi direct platoul camerei. Se va misca sacadat. Foloseste, daca vrei, ori o transmisie cu curea, ori o demultilicare cu brate.


E o idee, mai ales ca aceste solutii imi permit montarea servo-ului in alte locuri fata de cel cu antrenare directa, la care pozitia este impusa. Am vazut la unele firme imagini cu antrenarea prin curea dar nu prea gasesc componente pentru asa ceva. Cred ca varianta cu demultiplicare prin brate ar fi cea mai la indemana.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro