Modelism - RHC Forum: 2 motoare si un singur ESC??? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

2 motoare si un singur ESC???

#1 Useril este offline   Toma_razvan17 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 05-April 11
  • Gender:Male

Postat 22 April 2011 - 02:33 PM

Ce se intampla daca leg 2 motoare pe un singur ESC? Am un ESC de la HSP de pe automodelul XSTR si vreau sa il pun pe un navomodel de viteza care nu are acceleratie proportionala, navomodelul are 2 motoare si vireaza din turatia lor. Va functiona sau se va arde ceva???
0

#2 Useril este offline   Porumbeu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 824
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aero, Auto

Postat 22 April 2011 - 03:02 PM

Salut,
daca motoarele sunt cu perii atunci va functiona DAR tinand cont de consumul celor 2 motoare sa nu depaseasca cat poate regulatorul.
0

#3 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 22 April 2011 - 03:26 PM

Dar daca sunt fara perii,atunci regulator separat si mai apoi mixate din statie pentru a se comporta ''ca unul''/

Daca e cu perii,legi + la + si - la -,iar curentul maxim suportat de esc sa nu fie mai mic decat consumul ambelor motoare la un loc.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#4 Useril este offline   MarinMircea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 580
  • Inregistrat: 20-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:Automodelism
    Ciclism (in portii moderate)

Postat 22 April 2011 - 03:48 PM

deasemnea nu ma pricep dar imi dau putin cu parerea,
eu zic ca nu este chiar bine sa faci asa ceva motivul ar fi riscul destul de mare sa arzi escul...
Si daca tot incerci intradevar consumul celor doua motoare nu trebuie sa depaseasca consumul escului, dar mai degraba te-ai asigura sa nu fie nici aproape de limita, pt ca iar risti sa arzi escul.
Acum eu am zis nu ma pricep foarte bine dar astea ar fi niste chestii pe care le cam stie toata lumea
Firestorm 10t - la vanzare
Traxxas slash ultimate 4x4 VXL
0

#5 Useril este offline   daniZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 374
  • Inregistrat: 12-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Interests:Automodelism

Postat 22 April 2011 - 04:15 PM

Nu vei avea directie, daca legi cele doua motoare pe acelasi ESC, vei avea aceeasi turatie pe ambele si deci nu va mai putea vira barca din turatia motoarelor. Va trebui sa gandesti o carma.....
Imagine postataOffroad Racer: Team Associated SC10 (Novak GTB+Novak Ballistic 8.5T) RIENERGY BodyDrifter/Touring:Tamiya Ta05 (HPI SC15+LRP V10 Spec4 17x2T) VIENNA POLICE Body
Radio:Ansman W3 40MHz canal 58 For Sale
FlySky GT3B hacked and moded
0

#6 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 22 April 2011 - 06:13 PM

Mai fa rost de inca un regulator ca cel pe care il ai si apoi totul va fii ok,nici nu risti sa il arzi,sau cum a spus colegu mai sus pune carma separat actionata de un servo.
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#7 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 22 April 2011 - 06:57 PM

Daca are statie destepta poate mixa cele doua motoare astfel incat sa difere turatia lor in functie de stick-uri.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#8 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 22 April 2011 - 07:37 PM

Vezi postareapilo, la 22 April 2011 - 06:57 PM, a spus:

Daca are statie destepta poate mixa cele doua motoare astfel incat sa difere turatia lor in functie de stick-uri.


Scuzati era sa mixeze cele 2 esc-uri..daca pune separat esc pe fiecare motor...daca nu carma...
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#9 Useril este offline   Toma_razvan17 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 05-April 11
  • Gender:Male

Postat 22 April 2011 - 09:58 PM

Vezi postareadaniZZ, la 22 April 2011 - 04:15 PM, a spus:

Nu vei avea directie, daca legi cele doua motoare pe acelasi ESC, vei avea aceeasi turatie pe ambele si deci nu va mai putea vira barca din turatia motoarelor. Va trebui sa gandesti o carma.....

pai o sa ii fac directie separata cu un servo si carma.
0

#10 Useril este offline   Toma_razvan17 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 05-April 11
  • Gender:Male

Postat 22 April 2011 - 10:02 PM

deci pana la urma cel mai ok e sa ii pun doua esc-uri la fel si sa le pun pe acelasi canal al receptorului si pe al doilea canala sa-i fac o carma cu un servo normal. barca are 80 cm lungime, cat de mare sa-i fac carma???
0

#11 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2011 - 08:43 AM

Razvan, poti folosi oricare din urmatoarele variante:

a) un singur regulator la cele doua motoarte legate in paralel, daca si numai daca acel regulator suporta sigur dublul curentului consumat de un singur motor legat la baterie, plus o rezerva de siguranta. Daca esti la limita sa nu risti. In acest caz iti trebuie neaparat un servo pentru o carma, legat pe al doilea canal.

b ) cate un regulator pe fiecare motor, daca regulator4ul nu suporta mai mult de un motor de tipul care il ai tu pe barca. Daca ai o statie simpla, doar cu 2 canale si fara mixare, legi intrarile celor doua regulatoare printr-o ramificatie Y la un canal al receptorului dar atentie!, la unul din regulatoare scoti firul rosu (central) si-l izolezi bine. Si in acest caz iti trebuie carma comandata de un servo.

c) cate un regulator pe fiecare motor dar legat fiecare la cate un canal al receptorului (tot cu izolarea "plusului" de la conectorul spre receptor al unui regulator !!! ), in cazul ca ai o statie cu mai multe canale. Acum pot fi si aici doua variante in ceea ce priveste folosirea comenzilor de la emitator. Poti folosi comenzile corespunzatoare miscarii pe verticala a fiecarui stick, sau poti folosi un singur stick dar doar in cazul ca emitatorul are mixare simetrica intre cele doua comenzi (mixare X, mixare incrucisata). Poate lipsi carma in acest caz dar prezenta ei ar fi benefica, mai ales daca e model de viteza, deoarece vei vrea sa nu pierzi mult din viteza cand iei viraje si in plus, la modelele de viteza cu coca in V si distanta mica intre cele doua elici vei vira mai greu doar din diferente de turatie intre cele doua motoare.

Punctul c) este folosit mai mult la unele modele "scale" sau barci de nadit si nu la "viteza".

p.s. sper sa nu te superi ca mut subiectul de la Automodelism la Navomodelism, caci acolo vei gasi mai multe informatii si despre marimea carmei. Oricum, o poza cu barca, care am retinut ca-i de cca. 80cm, ar fi benefica.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 23 April 2011 - 08:46 AM



0

#12 Useril este offline   Toma_razvan17 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 05-April 11
  • Gender:Male

Postat 23 April 2011 - 08:39 PM

Vezi postareanavigator, la 23 April 2011 - 08:43 AM, a spus:

Razvan, poti folosi oricare din urmatoarele variante:

a) un singur regulator la cele doua motoarte legate in paralel, daca si numai daca acel regulator suporta sigur dublul curentului consumat de un singur motor legat la baterie, plus o rezerva de siguranta. Daca esti la limita sa nu risti. In acest caz iti trebuie neaparat un servo pentru o carma, legat pe al doilea canal.

b ) cate un regulator pe fiecare motor, daca regulator4ul nu suporta mai mult de un motor de tipul care il ai tu pe barca. Daca ai o statie simpla, doar cu 2 canale si fara mixare, legi intrarile celor doua regulatoare printr-o ramificatie Y la un canal al receptorului dar atentie!, la unul din regulatoare scoti firul rosu (central) si-l izolezi bine. Si in acest caz iti trebuie carma comandata de un servo.

c) cate un regulator pe fiecare motor dar legat fiecare la cate un canal al receptorului (tot cu izolarea "plusului" de la conectorul spre receptor al unui regulator !!! ), in cazul ca ai o statie cu mai multe canale. Acum pot fi si aici doua variante in ceea ce priveste folosirea comenzilor de la emitator. Poti folosi comenzile corespunzatoare miscarii pe verticala a fiecarui stick, sau poti folosi un singur stick dar doar in cazul ca emitatorul are mixare simetrica intre cele doua comenzi (mixare X, mixare incrucisata). Poate lipsi carma in acest caz dar prezenta ei ar fi benefica, mai ales daca e model de viteza, deoarece vei vrea sa nu pierzi mult din viteza cand iei viraje si in plus, la modelele de viteza cu coca in V si distanta mica intre cele doua elici vei vira mai greu doar din diferente de turatie intre cele doua motoare.

Punctul c) este folosit mai mult la unele modele "scale" sau barci de nadit si nu la "viteza".

p.s. sper sa nu te superi ca mut subiectul de la Automodelism la Navomodelism, caci acolo vei gasi mai multe informatii si despre marimea carmei. Oricum, o poza cu barca, care am retinut ca-i de cca. 80cm, ar fi benefica.

ms fain pt idei si poza o sa o pun dupa paste ca deocamdata nici eu nu stiu cum arata. cand o primesc postez si o poza si o sa va tin la curent cu toate modificarile pe care le fac si varianta pe care am aleso. nu ma supar ca ai mutat topicul, ba chiar iti multumesc.
0

#13 Useril este offline   Toma_razvan17 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 05-April 11
  • Gender:Male

Postat 26 April 2011 - 11:45 PM

salut am gasit specificatiile esc-ului si am aflat ca barca are 2 motoare marimea 540. specificatiile esc-ului sunt astea:
Specification:
Working Voltage : 6 cells, 7.2v NiCd, Nimh or 2 cells, 7.4v Li-po battery
BEC Current : 5v/1A
Continuous Output Current : 150A forward, 75A backward
Reversion : Yes
No Siginal, Cut Electricity Protection : Yes
Dimension : 33.5 x 33.4 x 19.1mm
Net Weight : ~39g
Package Weight : ~64g

sa mai caut un esc sau se paote face varianta cu unu singur???
0

#14 Useril este offline   pic33 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 13-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Militari
  • Interests:navomodele civile

Postat 20 June 2011 - 05:01 AM

Eu am folosit 2 regulatoare de cate 20A fiecare pentru 2 motoare seria 540.Nu am scos insa firul rosu de la unul dintre ele si functioneaza destul de bine.
Poti sa-mi spui si mie navigator de ce se izoleaza +ul de la unul?
Catalin
0722634840
0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2011 - 08:26 PM

Vezi postareapic33, la 20 June 2011 - 05:01 AM, a spus:

Eu am folosit 2 regulatoare de cate 20A fiecare pentru 2 motoare seria 540.Nu am scos insa firul rosu de la unul dintre ele si functioneaza destul de bine.
Poti sa-mi spui si mie navigator de ce se izoleaza +ul de la unul?



In cazul tau ai avut noroc ca cele doua BEC-uri ale regulatoarelor scoteau tensiuni egale. Dar de cele mai multe ori aceste tensiuni pot diferi cu sute de milivolti si pot aparea perturbatii in functionare sau cel mai rau sa se defecteze unul sau ambele ESCuri. Nu-i teoria mea ci a producatorilor si este scrisa in manualele de utilizare, dar sunt de acord cu ei.


0

#16 Useril este offline   pic33 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 13-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Militari
  • Interests:navomodele civile

Postat 21 June 2011 - 04:20 AM

Poate din aceasta cauza am ars 2 ESC-uri Art Tech de 30A.Acum am 2 Turnigy de 20A dar cred ca o sa scot la unul dintre ele firul.
Catalin
0722634840
0

#17 Useril este offline   radu74 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Navomodelist

Postat 26 June 2011 - 08:29 PM

Ei, si acum vin si eu cu intrebari. Si la pic33, si la navigator, si la toti cei care ma pot ajuta cu sfaturi (poate am sa deschid un topic). Vreau sa motorizez o nava astfel ca, am inceput sa cumpar piesele. Pana acum doar atat:
-TELECOMANDA model HobbyKing HK6DF 2.4Ghz FHSS 6 canale,Tx-Rx(Mode 1);
-1 servo Futaba S3003 pentru carma;
-2 buc de Servo Art-Tech AS-170 pentru fata;
-2 buc de Micro Servo SG90 pentru turele.
Motorase, ESC , BEc nu am luat pentru ca, sincer sa fiu, nu ma pricep prea bine la caracteristici, si cred ca totul pleaca de la motoarele pe care vreau sa fie pe nava. In principiu vreau motorase mai mici, de 300, maxim 600. Nava trebuie sa se miste incet (nu cu viteza).Mai departe va cer sfatul. Ideea este ca vreau sa am aceeasi turatie.
Intrebarile mele sunt:
- Pot folosi la 2 motoare de 300, un Regulator electronic ROOKIE 20-12V-20A? Sau fiecare cu regulatorul lui?

Am studiat diverse scheme de pe forum, dar cred ca sa va cer sfatul tot dvs.
Cu deosebit respect,
Radu
0

#18 Useril este offline   pane77 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 11 November 2011 - 03:28 AM

Am si eu o intrebare pt domnul moderator NAVIGATOR daca ma poate ajuta?
ce parere aveti daca la 2 motoare 755 cuplez 2 regulatoare rokie 35 le unesc cu un cablu Y pt a obtine pe un singur canal directia de mers inainte si inapoi iar pentru carmirea navomodelului fac un dispozitiv compus dintr-un servo care actioneaza 2 electro switch-uri montate pe alimentarea regulatoarelor care atunci cand dau comanda stanga sau dreapta imi intrerupe alimentarea la motorul dorit si are loc carmirea
0

#19 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2011 - 08:11 AM

Proasta. Te complici dar se poate si asa. Nu poti cumpara o statie cu 4 canale?


0

#20 Useril este offline   pane77 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 11 November 2011 - 01:34 PM

Am deja o statie cu 4 canale Futaba sky sport si un navomodel cu un singur motor dar vazand ce opere de arta scoate domnul pamfil vreau sa-mi construiesc un catamaran cu 2 motoare. Eu asa am gindit deoarece electronica nu prea o stapanesc bine sa pun pe un canal directia de mers inainte inapoi pe al 2-lea canal sa am carmirea facuta de 1 servou si 2 electro switchuri pe canalul 3 bascularea cuvei sau cuvelor si pe 4 luminile. Va multumesc mult!
0

#21 Useril este offline   Pescarusul Nae 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 07-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2011 - 01:26 PM

salutare la toata lumea si multumesc celor care m-au luminat pana acum.Scuze ca postez aici,dar nu am gasit nimic legat de intrebarile unui necunoscator:
1.Cum stiu la cati Amp rezista un regulator de turatie?In fctie de tranzist?Adica,am un regulator pe care scrie doar made in china,care are 4 tranzistoare pe care scrie IRL3803.Asta inseamna ca tine la 120 A?Un distribuitor al tranzist spune:IRL3803PBF Tranzistor N-MOSFET LOGL 30V 120A 150W

2.Unele regulatoare au valori diferite ale Amp pt fata si spate(ex:50A fata,20A reverse).Daca regulatorul nu are led ,cum stiu care e mersul normal(fata).Daca barca merge cu fata,asta nu inseamna neaparat ca regulatorul e pe pozitia de mers inainte ,pt ca motorul poate are firele inversate la alimentare .

Multumesc anticipat si nu ma injurati(prea mult)-sunt la inceput
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro