Modelism - RHC Forum: Corelis - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Corelis IOM romania

#31 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 07:13 PM

Vezi postareaGyula, la 16 September 2011 - 09:16 PM, a spus:

La regata Constanta primele trei locuri la clasa de un metru, au fost ocupate de trei Corelisuri (35, 11 si 52).

primele 4 locuri au fost modele facute de mine - sa nu uitam nici Carrat-ul ( locul patru - al dracului de greu ma inteleg cu velele lui Brad Gibson )
dar promit ca vine si Corelisul meu .
ma bucur ca insa ca i-ti place modelul


Vezi postareaszili165, la 16 September 2011 - 09:36 PM, a spus:

In total sunt trei modele active deocamdata in tara, dupa parerea mea este unul deosebit, are caracter si potential in curse si nu spun pentru ca am avut succese la etape :yahoo: , doar ca modelul in sine este una foarte rapida. Reglajele in schimb sunt foarte dificile, la etapa din Constanta foarte greu am reusit sa obtin un reglaj cat de cat optim ca sa nu fuga inspre vant la o eventuala rafala. Desigur am schimbat derivorul si lestul inainte de etapa, in speranta maririi performante, dar o zi nu a fost de ajuns ca sa gasim pozitia perfecta.
Razvan a facut o treaba excelenta, investind timp, bani si energie in Corelis, BRAVO Razvan!!! :angry2: , ai adus un model in tara care ne-a adus multa bucurie si distractie, la Galati nu puteam sa-ti spun aceste lucruri, era doar prima mea cursa cu ea, acum pot sa ies pe ape internationale mandru, ca avem in sfarsit si noi un model cu potential.
La etapa din Ciuc, cu lestul si derivorul vechi (prima), parca greselile pe care faceam in cursa erau mai mult de la mine si nu din model, atunci eram foarte multumit de ea, dar lestul si derivorul a suferit unele deformari si trebuia sa fac ceva. Dupa parerea lui Gyula nu asta e problema, ca am pus alt tip de derivor, problema vine din amplasare, insa pentru asta e nevoie de mult timp petrecut pe apa.
La concursul de la constanta am avut probleme cu noua mea statie spectrum dx-5, la aproximativ 50 metri de mal, pierdea semnalul si intra in fail-safe, era destul de enervant, cei de la Mc sport, dupa ce m-am plans , mi-au recomandat o bind-uire cu toate servourile puse si au spus ca astfel "garantat" va merge treaba, va scriu aceasta problema, pentru ca poate ati patit si voi asa ceva sau eventual aveti vreo alta idee sau solutie pentru problema mea, astept cu drag.

Multumesc de aprecieri Szilard , va multumesc de avemenea voua Szilard , Nicu ,si Gyula pentru ajutorul dat in dezvoltarea lui Corelis .
problemele de la DX5 tin de un mic bug pe traseul de alimentare - trimite-o la mine si o rezolvam impreuna cu a lui Gyula
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#32 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 07:20 PM

am uitat - pozitia finala troliului va fii asta , cred ca face o dispunere mai judicioasa a greutatii in model
decit varianta lui Zvonko

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5181.jpg

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 17 September 2011 - 07:22 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#33 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 17 September 2011 - 08:36 PM

Da, mi se pare o idee interesanta. Atunci si bateriile trebuie puse undeva la mijloc, poate punem borcanul pe punte?
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#34 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 17 September 2011 - 08:43 PM

Vezi postareaGyula, la 17 September 2011 - 08:36 PM, a spus:

Da, mi se pare o idee interesanta. Atunci si bateriile trebuie puse undeva la mijloc, poate punem borcanul pe punte?

asa m-am gindit si eu sa punem borcanul la mijloc - ingropat la nivelul puntii ca la Carrat intre derivor si Mainsheet post . ce zici ?
ti-am facut si tie un suport de RMG .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#35 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 17 September 2011 - 08:46 PM

Pentru inceput, s-ar putea pune pe o piesa separata,un pic deplasat de la mijloc (mai putin cs in poza), si in partea cealalta sa fie servoul carmei?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard01.jpg

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 17 September 2011 - 08:47 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#36 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 18 September 2011 - 06:55 PM

exact la pozitia asta m-am gindit si eu - vreau momentan sa lasam servoul de cirma unde e .
desi i-mi da tircoale si ideia de a lasa borcanul in aceiasi pozitie de acum , sa punem in el o sursa de alimentare asa cum am vorbit -iar echilibrarea si corectia de greutate regulamentara sa o facem cu plumb doar intr-un bord . ce zici ?

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 18 September 2011 - 06:57 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#37 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 18 September 2011 - 07:10 PM

Mi-ar placea sa am acces direct la borcan, pt ca acolo unde e acum e destul de dificil, dar aceste modificari oricum le-as face mai incolo. Acum sa-l echilibram prima data cum trebuie. Am terminat modificarea de care am discutat, abia astept sa fie o zi cu vant, sa mergem cu Szilard, sa vedem rezultatul.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#38 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 19 September 2011 - 11:44 AM

Vezi postareaGyula, la 18 September 2011 - 07:10 PM, a spus:

Mi-ar placea sa am acces direct la borcan, pt ca acolo unde e acum e destul de dificil, dar aceste modificari oricum le-as face mai incolo. Acum sa-l echilibram prima data cum trebuie. Am terminat modificarea de care am discutat, abia astept sa fie o zi cu vant, sa mergem cu Szilard, sa vedem rezultatul.

am sa incerc sa refac matrita de la adincitura pt. borcan si sa fac o piesa care sa contina si o bucata de punte ceva aproximativ ca in desen .
L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

#39 Useril este offline   rallyman 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 439
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 03 October 2011 - 03:07 PM

A aparut si matrita de la borcan - am facut o proba cu carbon sa vad cum iese piesa ( si tot o data aveam nevoie de o piesa pt un M )
in poza 2 este piesa de care am vorbit ( cea cu o bucata de punte ) ideia este ca adincitura se poate pune ori unde este nevoie -in extremitati sau la mijloc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_2928%20(Small).jpg
  • Imagine atasata: DSC_2926%20(Small).jpg

Aceasta postare a fost editata de rallyman: 03 October 2011 - 03:08 PM

L'ennui dans ce monde, c'est que les idiots sont sûrs d'eux et les gens censés pleins de doutes
Les bons bateaux ne donnent aucune intelligence à leur propriétaire, et seul le talent permet d'être devant.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro