Modelism - RHC Forum: LiPO umflat !!! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

LiPO umflat !!!

#1 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 16 April 2011 - 12:21 AM

Salut fratilor,
Azi am facut un test cu o barcuta Traxass alimentata cu doi lipo de 2 cel . Toate bune si frumoase pe apa s-a comportat de exceptie ! Am folosit-o aproape 20 min iar cand am ajuns acasa am vazut ca unul din acumulatori este umflat (ESTE APROAPE ROTUND !) Nu-mi dau seama ce s-a intamplat, fiindca nu l-am lovit, nu l-am bruscat, incarcarea i-am facut-o ca la carte, cu balansare pe celule...Mai poate fi folosit? Mie mi-a fost teama sa-l mai pun la incarcat! Ce ma sfatuiti sa fac? Care sa fi fost cauza?
0

#2 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2011 - 01:19 AM

Vezi postareacata123, la 16 April 2011 - 12:21 AM, a spus:

Salut fratilor,
Azi am facut un test cu o barcuta Traxass alimentata cu doi lipo de 2 cel . Toate bune si frumoase pe apa s-a comportat de exceptie ! Am folosit-o aproape 20 min iar cand am ajuns acasa am vazut ca unul din acumulatori este umflat (ESTE APROAPE ROTUND !) Nu-mi dau seama ce s-a intamplat, fiindca nu l-am lovit, nu l-am bruscat, incarcarea i-am facut-o ca la carte, cu balansare pe celule...Mai poate fi folosit? Mie mi-a fost teama sa-l mai pun la incarcat! Ce ma sfatuiti sa fac? Care sa fi fost cauza?

Raspuns:

Vezi postareacata123, la 16 April 2011 - 12:21 AM, a spus:

Am folosit-o aproape 20 min


Ai stors acumulatorul la maxim. Nu ai avut pe ESC activata functia de cut-off. Cred ca este posibil sa mai poti sa-l incarci, dar trebuie sa fi foarte atent(stai linga el cind se incarca)
tel.0745026562
0

#3 Useril este offline   OldMann 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1762
  • Inregistrat: 01-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucovina

Postat 16 April 2011 - 10:53 AM

De revenit la forma intiala slabe sanse, asa cum spune si Zue ai tras din el sub 3V pe celula, ceea ce face ca acumulatorul sa se incalzeasca si se degaje gaze, neavand supapa ca la cele NiMh, va sta umflat. La incarcare e bine sa mergi cu curenti egali cu jumatate din valoarea nominala si bineinteles cu egalizare si mare atentie, atat la incarcare cat mai ales la descarcare cand tragi curenti mari din el, e bomba cu ceas numai ca nu stii ora.

Aceasta postare a fost editata de OldMann: 16 April 2011 - 10:55 AM

If the boat doesnt fly, dont buy!!!

0

#4 Useril este offline   cata123 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 986
  • Inregistrat: 17-December 10
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 16 April 2011 - 04:25 PM

Multumesc mult de sfaturi, ati avut dreptate! Am reusit sa salvez o celula, care functioneaza perfect si care nu era umflata. Este bine de stiut de acum incolo...!
0

#5 Useril este offline   Stephane 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 16-October 19

Postat 27 November 2019 - 09:04 AM

A suferit unele ciocniri? Cel mai bine este să nu folosiți baterii umflate. Un 5000mah lipo pe care l-am folosit înainte s-a umflat și după impact. Continuu să-l folosesc, dar fumează după aceea
0

#6 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 27 November 2019 - 01:21 PM

Really, dupa 8 ani?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro