Modelism - RHC Forum: Bismark vs. Tirpitz - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bismark vs. Tirpitz si altele asemenea

#1 Useril este offline   Dracu Gol 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 05 April 2011 - 03:58 PM

Deschid acest topic pentru a ma lamuri de diferentele dintre Bismark si Tirpitz.
Ma intereseaza in mod special de diferentele la nivel vizual si suprastructuri.

Ideea este ca voi construi Bismarkul de la revista, voi face in paralel si o coca pentru Tirpitz copiind piesele de la Bismark, iar pentru suprastructura ma gandesc sa achizitionez numere in plus cu elementele din metal mai greu de replicat.

Eu pana acum nu am observat decat diferente de vopsit (modelul de camuflaj) si ceva legat de macaralele de pe punte.
Ias ruga pe cei mult mai bine documentati ca mine sa ma ajute.

Si pe aceeasi idee ar mai fi si alte nave Cuirasatele de buzunar (adm. Graf Spee, Adm. Scheer, Deutschland) Crucisatoarele grele (Prinz Eugen, Adm. Hipper, Blucher) etc., sper ca ati inteles ideea
0

#2 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 06 April 2011 - 07:41 PM

diferentele apar pe la suprastructura si in special pe la mijlocul castelului,ceva elemente de artilerie in plus si cam atat din punct de vedere vizual.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#3 Useril este offline   alxcsb 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 02-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 03 May 2011 - 08:17 AM

Diferentele pot sa fie minuscule, sau foarte mari, in functie de perioada la care faci referire cand compari cele doua nave. Eu nu am gasit sursa mai buna de informatii decat acest site dedicat flotei germane, si in speciale navelor din clasa Bismarck. http://www.bismarck-...marck_menu.html Din cate stiu, Tirpitz este ceva mai lunga decat Bismarck, aproximativ 2-3m, si ceva mai grea. Diferente sunt. Daca ai timp sa compari informatia de pe site-ul respectiv, sunt convins ca lista este destul de lunga. Din pacate, la nivel vizual, diferentele nu sunt evidente, mai ales pentru modele, dupa cum zice mai sus un coleg de forum.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro