Modelism - RHC Forum: Subiectr ptr modelisti sau ptr electronisti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Subiectr ptr modelisti sau ptr electronisti Modelism sau orice hobby

#1 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 February 2003 - 11:32 AM

As vrea sa nu supar pe nimeni dar nu stiu daca subiectul pe care il propun isi are locul la RHC sau nu.
Am vazut ca aici se discuta in mod special despre modele fie ele nave, aeronave, trenulete, auto si electronica specifica fiecaruia. Eu as vrea sa stiu daca pot afla de la electronistii de profesie si nu numai cum poate fi recuperat si la ce poate fi folosit un monitor color de 12" de la un laptop scos din uz ? ma intereseaza daca se poate sa fie modificat astfel incat sa afiseze un semnal video complex provenit de la o camera video ? Care este principiul de functionare al unui astfel de monitor ? adica cu ce fel de semnale lucreaza ? Mentionez ca display-ul propiuzis are un conector de 30 de pini, are lumina, contrastul si convertizorul de inalta tensiune incorporat.
Inca o data imi cer scuze celor care considera ca acest subiect nu-si are locul aici dar intotdeauna m-au fascinat display-urile LCD color de la telefoane mobile si laptop-uri.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 February 2003 - 12:04 PM

Pâna face Adminul mesajul praf (dar poate nu-l face ca nici eu nu stiam la inceput cum e bine pe aici...) te mai tin de vorba.
Inteleg ca ai ocupatii serioase... Camera video ai? In principiu poate fi modificat dar nu e usor si nici componente electronice nu stiu daca gasesti, sa faci interfata. Trebuie sa cauti pe net tot ce poti despre acel display, conector si semnalele de acolo. Si tot pe net gasesti si indicatii cum sa-l folosesti la altceva, dar e foarte greu. Vei ajunge sa construiesti o alta cutie, cu sursa, electronica de rigoare si tot ce mai trebuie. Pe scurt, mai usor e sa cumperi un laptop, second hand, cu placa video desteapta si scapi de balamuc. Poti sa faci ce vrei cu el. Ca pret e acelasi lucru. In principiu o sa cam ai camera, ecranul (care trebuie oarecum protejat ca banuiesc ca vrei sa ramâna "mobil" totusi) si alimentarea cu electronica aferenta, care nu intra nici in camera, nici in ecran. Deci o alta cutie, sau in cutia display-ului si ajungi ca gabarit tot la cel ocupat de un laptop mic. La sfaturi suntem buni cu totii, asa ca hop si eu cu papagalul: cauta un laptop s-h, cu display la fel de mare si frumos ca al tau, pui pe el o placa video mai buna (cu video IN daca nu are) si scapi de balamuc. Sau poate esti tânar si nelinistit... Cauta ce trebuie, analizeaza variantele posibil de realizat de tine si alege-o pe cea mai buna. Spor la treaba.

PS Din punct de vedere al complexitatii e cam cum ar trebui sa faci o placa video. Imposibil nu este!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 17 February 2003 - 12:35 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 17 February 2003 - 12:20 PM

bitex, la 17 Feb 2003, 12:04, a spus:

Pâna face Adminul mesajul praf (dar poate nu-l face ca nici eu nu stiam la inceput cum e bine pe aici...) te mai tin de vorba.

Nu face nimeni praf nimic aici! Asta e un loc constructiv, nu distructiv si garantez eu pentru integritatea adminului!!!...sa incerce numai sa steraga ceva ce moderez eu!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif ...sper sa mai am acces dupa mesajul asta!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 17 February 2003 - 01:29 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 17 February 2003 - 12:39 PM

Nu-l cunosc personal pe administrator, nu stiu ce "autonomie" a acordat moderatorilor, dar totul e OK pe site. De câteva zile bune am devenit dependent, mai rau ca drogatii. Tot la 3-4 minute trec si dau un refresh. Asta daca nu stau permanent cu ochii in monitor... Va dati seama ca nu pot face nimic serios intre timp. Cred c-am s-o mai raresc. Mi-am dat peste cap tot programul. Cred ca si un soarece stie cât sa manânce dintr-un kg. de brânza. Eu nu ma mai opresc... Hai pa si spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Guest_Webmaster_*

  • Grup: Guests

Postat 17 February 2003 - 01:07 PM

Chiar asa ma stie lumea de baiat rau? :)
Cat timp este constructiv si respecta regulile acestui forum nu cred ca deranjeaza pe nimeni. :)

PS: Marinaru e baiatu rau... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif eu sunt ala bun
0

#6 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 17 February 2003 - 01:16 PM

Cu drogul sunt de acord, si eu de-abia asteptam ziua de luni sa vad ce au mai scris baietii pe forum.
A fost cam slaba (parerea mea) productia in weekend-ul asta.
Eu n-am vrut decat sa propun un subiect care sa faca pe toti cei care il citesc sa caute o solutie si poate sa le vina o ideie buna ca sigur nu sunt singurul care are un laptop pe acasa stricat sau un display de la un televizor cu LCD.
Discutia e deschisa si accept orice fel de propunere sau sugestie...
0

#7 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 17 February 2003 - 01:31 PM

Webmaster, la 17 Feb 2003, 13:07, a spus:

PS: Marinaru e baiatu rau...

...da! nu papa tot!!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#8 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 18 February 2003 - 08:56 AM

in schimb poate il invatam sa bea tot :o)))
FROGS CAN FLY!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro