Modelism - RHC Forum: Iaht de lux - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Iaht de lux

#91 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 09 June 2011 - 07:17 PM

pai antena receptorului o poti amplasa pe catarg sau pe port drapelul din pupa.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#92 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 June 2011 - 07:17 PM

Iata si tamburii echipati cu parime cu gase ,parimele sunt din "ata de combinat " si gasele matisite cu ata de macrame :lol:in a doua imagine sunt tevile de la putul lantului de ancora.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04955.JPG
  • Imagine atasata: DSC04958.JPG

0

#93 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 09 June 2011 - 07:29 PM

Iata ce am lucrat astazi,vinciul de ancora cu multe parti de executat cred ca am dat in boala complicatiei,pe el se va monta un baston pe care va fi un clopot ,pe care nu stiu din cel voi face (ce bun era un strug acuma)cred ca tot din lemn dar trebuie vopsit si aurolac nu stiu pe unde se mai gaseste :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04961.JPG
  • Imagine atasata: DSC04962.JPG
  • Imagine atasata: DSC04963.JPG

0

#94 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 09 June 2011 - 08:06 PM

Vezi postareadj.bobo, la 09 June 2011 - 07:01 PM, a spus:

De exemplu luminile de navigatie le fac cu leduri dar pentru legarea lor as avea nevoie de niste cabluri foarte subtiri si nu stiu unde as gasi sau de la ce le-as lua.


In primul rind, felicitari pentru realizare. Urmaresc constructia de la inceput si sint impresionat.
Daca gasesti un cablu de date defect sau chiar un cablu de la un mouse nefolosit, vei gasi sub izolatie cabluri litate subtiri (cred ca sint de 0,15). Mai mult, sint de culori diferite si le poti urmari usor la legaturi.
Mult spor in continuare.

Bizu
0

#95 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 09 June 2011 - 09:12 PM

In cateva ocazii am lipit firul "antena" al receptorului pe interiorul carenei, deasupra liniei de plutire. Functioneaza in cazul in care carena nu este metalica sau din fibra de carbon. Nu am facut probe sa masor cat a ramas raza de receptie dar in conditii normale nu am avut probleme. Avantajul e ca nu este afectat aspectul exterior al machetei prin adaugarea de elemente care nu apartineau originalului.
0

#96 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 June 2011 - 02:31 PM

Vezi postareaDan Stroie, la 09 June 2011 - 09:12 PM, a spus:

In cateva ocazii am lipit firul "antena" al receptorului pe interiorul carenei, deasupra liniei de plutire. Functioneaza in cazul in care carena nu este metalica sau din fibra de carbon. Nu am facut probe sa masor cat a ramas raza de receptie dar in conditii normale nu am avut probleme. Avantajul e ca nu este afectat aspectul exterior al machetei prin adaugarea de elemente care nu apartineau originalului.

Mutumesc de ideie , deja am gaurit coastele imediat sub punte pe fiecare bord pe unde voi introduce firul antenei care va avea cam un metru ceea ce cred ca este suficient.Corpul modelului este in intregime din lemn :good:
0

#97 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 June 2011 - 08:16 PM

Buna seara la toata lumea ,am iceput sa fac sapaturi pe la prieteni si cunostinte dupa mausi din care sa extrag niste cabluri pentru luminile de navigatie ,dar culmea toata lumea a facut curatenie si iau dat la gunoi si am ales sa scrific un cablu mini-usb pe care nu il mai folsesc.Si la niste vericari mai atente am costatat ca suprastructura din komadur s-a tras in sus la capete si s-a rasucit cam 2mm ramine de remediat ;) In continuare atasez o imagine cu vinciul de ancora si lanturile care coboara in puturi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04965.JPG

0

#98 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 June 2011 - 10:12 PM

Buna seara la toata lumea,am o nelamurire ,la motrizarea modelului meu folosesc o RC FUTABA 2TR motor 600 /19 un ESC Rouki 35 12 v un pak acu 1850 mA la 8,4 v NI-CD nelamurirea pe care o am este ,trebuie sa pun un intrerupator pentru receptor si unde se pune acesta avind in vedere ca folosesc ESC-ul si intrupatorul original nu se mai monteaza in circuit.Multumesc anticipat pentru intelegere.
0

#99 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 23 June 2011 - 07:53 PM

Vezi postareadj.bobo, la 22 June 2011 - 10:12 PM, a spus:

Buna seara la toata lumea,am o nelamurire ,la motrizarea modelului meu folosesc o RC FUTABA 2TR motor 600 /19 un ESC Rouki 35 12 v un pak acu 1850 mA la 8,4 v NI-CD nelamurirea pe care o am este ,trebuie sa pun un intrerupator pentru receptor si unde se pune acesta avind in vedere ca folosesc ESC-ul si intrupatorul original nu se mai monteaza in circuit.Multumesc anticipat pentru intelegere.


Nu mi-e foarte clar la ce anume te referi dar, daca ai acces facil la
baterie, nu mai pui nimic. Pur si simplu scoti o "banana" de la plus ori de la minus si ai oprit totul. E si mai sigur asa. Presupun ca nu vrei sa pui intrerupator la vedre ca la barcile de nadit...
Daca am inteles eu gresit, scuze. Nu am avut de-a face cu regulatoare navo; poate au un soi de intrerupator dar daca nu, lasa-l fara.

Spor
0

#100 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 June 2011 - 04:27 PM

Vezi postareabizu, la 23 June 2011 - 07:53 PM, a spus:

Nu mi-e foarte clar la ce anume te referi dar, daca ai acces facil la
baterie, nu mai pui nimic. Pur si simplu scoti o "banana" de la plus ori de la minus si ai oprit totul. E si mai sigur asa. Presupun ca nu vrei sa pui intrerupator la vedre ca la barcile de nadit...
Daca am inteles eu gresit, scuze. Nu am avut de-a face cu regulatoare navo; poate au un soi de intrerupator dar daca nu, lasa-l fara.

Spor

Nu ma refeream daca intrerupatorul sa-l fac ca la barcile de viteza.Legaturile ESC-ului si pakului se face cu mufe TAM.Accesul la baterie nu este o problema cabina se scoate si se aseaza la loc usor,oricum multumesc de sfaturi :rolleyes:
0

#101 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 July 2011 - 08:00 PM

Buna seara la toata lumea,am o intrebare pentru voi,se mai monteaza pe cabluri inele de ferita pentru deparazitare?Am echipat modelul cu un motor periat 600/19 la care se monteaza puntea de deparizitare,statie Futaba 2tr 40Mhz ESC Roukie 35.Va multumesc ;)
0

#102 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 01 July 2011 - 11:06 PM

Vezi postareadj.bobo, la 01 July 2011 - 08:00 PM, a spus:

Buna seara la toata lumea,am o intrebare pentru voi,se mai monteaza pe cabluri inele de ferita pentru deparazitare?Am echipat modelul cu un motor periat 600/19 la care se monteaza puntea de deparizitare,statie Futaba 2tr 40Mhz ESC Roukie 35.Va multumesc :)



Ca sa faci o lucratura calumea pui deparazitare in primul rand pe motor cu 3 rezistente nepolarizate(nu stiu exact valoarea)pe motor una + si minus, una intre - si masa motorului, una intre +si masa motorului, oar inelele de ferita se pun doar pe cablul servoului de carma sau cablul dintre receptor si regulator prin infasurare pe inel.
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#103 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2011 - 11:07 PM

nu neaparat, daca firul de servo este prea aproape de motor atunci pt. siguranta poti monta un inel de ferita

Aceasta postare a fost editata de Zue: 01 July 2011 - 11:08 PM

tel.0745026562
0

#104 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 July 2011 - 05:22 AM

Puntea de deparazitare am primito in kitul ESC-ului ,multumesc Bogdan si Zue pentru lamurire :)
0

#105 Useril este offline   pic33 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 13-May 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-Militari
  • Interests:navomodele civile

Postat 02 July 2011 - 10:12 PM

Vezi postareabogdan_minitehnicus, la 01 July 2011 - 11:06 PM, a spus:

Ca sa faci o lucratura calumea pui deparazitare in primul rand pe motor cu 3 rezistente nepolarizate(nu stiu exact valoarea)pe motor una + si minus, una intre - si masa motorului, una intre +si masa motorului, oar inelele de ferita se pun doar pe cablul servoului de carma sau cablul dintre receptor si regulator prin infasurare pe inel.


De fapt Bogdane rezistentele alea sunt condesatori pe care scrie 104.
Catalin
0722634840
0

#106 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 July 2011 - 07:14 AM

Am inteles cu se face legarea pe motor.Sunt doi condesatori de 67 nf si unul de 100 nf :mellow:
0

#107 Useril este offline   Dan Stroie 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 02-December 09
  • Gender:Male

Postat 03 July 2011 - 11:39 AM

Cate un condensator de 67 nF intre fiecare borna si carcasa (masa) si 100 nF intre bornele motorului.
0

#108 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 July 2011 - 01:42 PM

Vezi postareapic33, la 02 July 2011 - 10:12 PM, a spus:

De fapt Bogdane rezistentele alea sunt condesatori pe care scrie 104.



corect, si doar mi-am zis sa nu le-ncurc :drinks:
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#109 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 17 July 2011 - 06:01 PM

Vezi postareadj.bobo, la 03 July 2011 - 07:14 AM, a spus:

Am inteles cu se face legarea pe motor.Sunt doi condesatori de 67 nf si unul de 100 nf :rolleyes:

Salature la toata lumea,am sa va rog a-mi ierta eroarea de fapt sunt doi condensatori de 100 nf si unul de 47 nf :blush: si atasez niste imagini edificatoare si cu modul de legare al acestor condensatori :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05285.JPG
  • Imagine atasata: DSC05286.JPG

0

#110 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 19 July 2011 - 08:14 AM

Salutare,in continuare am sa va prezint modul de fixare a receptorului si ESC-ului in interiorul modelului.Am folosit placaj de fag de 4 mm pe care l-am taiat cu 2 mm mai mare decit baza ,pe doua laturi opuse am fixsat cite doua cuie indoite apoi fiecare postament l-am lipit cu aracet de fundul barcii.Modulele de receptie si ESC-ul va fi prins pe fiecare postament cu inele de cauciuc taiate dintr-o camera veche de bicicleta :clapping:Cu aceieas metoda intentionez sa fixsez si pak-ul acumulatorilor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05288.JPG
  • Imagine atasata: DSC05287.JPG

0

#111 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 20 July 2011 - 08:28 PM

Buna seara la toata lumea ,am sa va prezint in continuare suportul servoului de la guvernare ,l-am construit cu mult timp inaintea inceperii lucrului la iaht ,initial pentru alt model atunci am construit doua bucati ,la acel model intentionam sa folosesc un servo la guvernare si servo 2 la actionarea propusiei servoul actiona doi microcontacti ce schimbau sensul curentului de actionare(actionare tot sau nimic)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05476.JPG
  • Imagine atasata: DSC05477.JPG

0

#112 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 20 July 2011 - 08:40 PM

Acum citva timp in urma am achizitionat de la un supermarchet acesti acumulatori la un pret modic 6 lei 2 buc si as vrea sa construiesc un pak de 6 celule.Cum pot sa fac legarea lor in asa fel incit transferul tensiunii sa se faca eficient.Astept pareri din partea voastra daca a-ti folosit asa ceva. Multumesc multa stima :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05475.JPG

0

#113 Useril este offline   Puiutzu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 26-May 03

Postat 21 July 2011 - 01:37 AM

Pai leaga-le in serie pe toate si ai 1 pak de 7.5 V cred. Eu as cositori accu cu cablu litat da trebuie putina atentie la cositorire sa nu ii incingi prea rau. Sigur merge construit si un suport dar e ceva mai mult de buchisit la el + sansa unor contacte imperfecte....in rest....
nu ma pot abtine ..de ce ii pusesi frate trusteru ala la prova? La forma asta de corp si dimensiunile lui nu avea nevoie in nici un caz de bowtruster.Nazbatia aia stiu ca se foloseste in general la nave ceva mai greu de manevrat.
Noroc Bun

Aceasta postare a fost editata de Puiutzu: 21 July 2011 - 01:42 AM

There are more planes in the ocean than submarines in the sky
0

#114 Useril este offline   Add_rian 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 10-October 10
  • Gender:Male
  • Location:italia (ancona)
  • Interests:Modelismul

Postat 21 July 2011 - 09:40 AM

Vezi postareadj.bobo, la 20 July 2011 - 08:40 PM, a spus:

Acum citva timp in urma am achizitionat de la un supermarchet acesti acumulatori la un pret modic 6 lei 2 buc si as vrea sa construiesc un pak de 6 celule.Cum pot sa fac legarea lor in asa fel incit transferul tensiunii sa se faca eficient.Astept pareri din partea voastra daca a-ti folosit asa ceva. Multumesc multa stima :yahoo:

http://www.rhcforum....le-acumulatori/
Sper sa te ajute.
Bafta in continuare!!! :drinks:
0

#115 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 21 July 2011 - 01:58 PM

Vezi postareadj.bobo, la 20 July 2011 - 08:40 PM, a spus:

Acum citva timp in urma am achizitionat de la un supermarchet acesti acumulatori la un pret modic 6 lei 2 buc si as vrea sa construiesc un pak de 6 celule.Cum pot sa fac legarea lor in asa fel incit transferul tensiunii sa se faca eficient.Astept pareri din partea voastra daca a-ti folosit asa ceva. Multumesc multa stima :yahoo:


Cu ceva timp in urma, la Unirea in magazinul Germanos era o dracie cu care se sudau acumulatorii in packuri. Aveau tot ce trebuie; banda speciala, masina de sudat, tub termo pentru final. Nu mai tin minte cit m-a costat si nici nu stiu daca mai exista serviciul asta dar merita incercat. Cu cositorirea, mai bine, nu.

Spor
0

#116 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 21 July 2011 - 02:08 PM

Multumesc pentru sfaturi ,legarea acumulatorilor din fabrica se face prin sudare prin puncte care este foarte rapid iar legarea celulelor se face pri doua metode:1-se sudeaza (+)unei celule de (-)celulei a doua direct.2-sau (+) primei celule se leaga cu o platbanda de metal de(-) celulei a doua.In cazul meu voi folosi metoda a doua cu platbande din tabla de alama la care cositorul adera mai bine.In privinta bowtrasterului am ales varianta constructiei pe acest model fiind un iaht acest accesoriu tehnic este nelipsit la tipul acesta de nave si tendinta actuala in constructiile navale a dus la folosirea lui pe un numar inpresionant de tipuri de nave din cauza eficientei lui si reducerii costurilor in primul rind cu asistenta si manevra in porturi aglomerate si la navele specializate dotate cu mai multe unitati legate la un calculator si GPS pot tine o nava la punct fix indiferent de conditiile meteo,dar despre acest subiect a trebui sa deschidem un topic separat.Toate cele bune :yahoo:
0

#117 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 21 July 2011 - 08:34 PM

Vezi postareabizu, la 21 July 2011 - 01:58 PM, a spus:

Cu ceva timp in urma, la Unirea in magazinul Germanos era o dracie cu care se sudau acumulatorii in packuri. Aveau tot ce trebuie; banda speciala, masina de sudat, tub termo pentru final. Nu mai tin minte cit m-a costat si nici nu stiu daca mai exista serviciul asta dar merita incercat. Cu cositorirea, mai bine, nu.

Spor

Mersi pentru info am sa intreb miine pe aici prin Braila si la Galati ca am un drum , daca nu ramine varianta cositoririi deja am confectionat platbandele de legatura,toate cele bune :blush:
0

#118 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 July 2011 - 01:47 PM

Salutare la toata lumea,am fost astazi pe la Germanos la Braila si Galati si aici nu lucreza cu asa ceva si se pare ca doar la Bucuresti la servisul central ar face aceste lucrari,asa ca am ajuns acasa si m-am apucat de treaba.Am smirgheluit la fiecare celula (+) si (-) si am aplicat fludor folosind un ciocan de lipit electric de mare capacitate (100 w) fludorul l-am depus in cantitate mai mare,la fel am procedat si cu puntile,dupa care am lipit cite o punte la (+)-ul celor cinci celule cu aceasta am constatat ca sau incalzit foarte putin,a urmat lipirea ficarei punti a celulei la (-)-ul celulei alaturate si lipirea cablului la care am atasat un conector TAM la (+) (-) care au ramas libere,si ultima operatiune a fost invelirea intrgului pak cu scoch transparent si iata cea iesit :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05481.JPG
  • Imagine atasata: DSC05483.JPG
  • Imagine atasata: DSC05485.JPG

0

#119 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 July 2011 - 02:09 PM

Odata terminata constructia pak-ului l-am pus la incarcat pe celule scrie ca incarcare se face incarcare normala la 300 mA in 14 ore si incarcare rapida la 600 mA in 7 ore si mi se pare prea putin avind in vedere ca pe ei scriu ca au o capacitate de 3000 mA .Am setat incarcatorul pe un ciclu de descarcare la 0,3A si incarcarea la 1A,acum cid va scriu au ajuns la la 850 mA 8,45 V dupa 51 minute de incarcare.Acum avind in vedere pretul ca de pomana al acestor celule nu ma astept la mari performante din partea lor,va tin la curent toate cele bune :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05487.JPG
  • Imagine atasata: DSC05489.JPG
  • Imagine atasata: DSC05490.JPG

0

#120 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 25 July 2011 - 09:17 PM

Buna seara la toata lumea,in privinta pak-ului prezentat mai sus concluzii: de doi bani cumperi de doi bani primesti,la fiecare ciclu de incarcare-descarcare pak-ul primeste tot mai putin curent asa ca renunt la varianta eftina si am sa ma orientez pe ceva de calitate.Zilele acestea am batut netul si forumul in lung si in lat,poate nu am cautat deajuns i-mi trebuiesc niste tije de comanda la sevouri cam asa,va multumesc anticipat de ajutor toate cele bune :rolleyes:Imagine atasata: tije.jpg
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro