Modelism - RHC Forum: Sistem de recuperare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Sistem de recuperare

#1 Useril este offline   B.T.K 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-August 10

  Postat 07 August 2010 - 07:20 PM

Salut sunt nou in chestia asta cu modelismul si am o intrebare cum pot face un sistem de recuperare (o parasuta) cum as putea sa o fac ?:rolleyes:
0

#2 Useril este offline   spyrydus 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 08-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Dr. Tr. Severin, MH
  • Interests:multe:))

Postat 19 April 2011 - 12:01 PM

Din cate stiu se face usor dintr-o umbrela cat de cat rezistenta legata de colturi cu niste coarda(aici depinde cat de grea o sa fie racheta-deasemenea daca e prea grea umbrela nu o sa mearga bine- de la motor trebuie sa faci un sistem care sa declanseze parasuta printro explozie mica(ai grija sa ai un protector intre parasuta si explizibil ca altfel nu o sa ai parasuta o sa ai o sita pt aer). Daca vrei mai multe detalii sunt sigur ca e un plan foarte bun pt genul asta de sistem ceva pagini in urma cu tot cu fotografii din proiect...trebuie doar sa cauti. O sa ma uit eu de ele si daca le gasesc dau un edit aici.
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 April 2011 - 12:34 PM

Daca protejezi corect materialul din care faci parasuta, poti folosi si altceva. Presupun ca din mesajul anterior ti-ai dat seama ca se referea doar la materialul textil al umbrelei nu la intreaga umbrela. Impaturesti frumos materialul si tai colturila, astfel incat sa ramana macar un octogon. prinzi de colturi sfori subtiri si rezistente, pliezi cum se face in mod normal (aici ai de vazut poza), protejezi si pui in interior. Posibil sa ai de folosit si putin talc sa se desfaca usor si mai sunt si maruntisuri interesante. Poti folosi folie din sacii de gunoi menajer, daca protejezi de ardere.

O alta varianta ar fi o banda lunga impaturita frumos si introdusa in corp, care dupa desfacere micsoreaza mult viteza de cadere. Adica nu-i musai sa fie parasuta. La ambele variante trebuie sa te gandesti putin la dimensiunile sistemului de recuperare, ca interesul e sa nu strici modelul, nu sa-l pierzi cu parasuta desfacuta...Adica mai bine cade ceva mai repede decat sa alergi dupa model pe dealuri.
Bafta. Cauta documentatie pe net, e destula. Am pus linkul la google setat pe poze, dar gasesti enorm de multe pagini bune.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro