Modelism - RHC Forum: nota de protest - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

nota de protest protest cenzura

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 21 March 2011 - 08:43 AM

La aeromodele/intilniri/ripa 2010, in ultimele posturi s-a discutat cite ceva despre ripa/2011. La un moment dat, am creat un post in care am remarcat ca invitatia/2011 a fost lansata de mult, dar pe alt forum (nu am scris unde). Fara sa jignesc, fara link-uri.... pur si sumplu am remarcat un fapt. Am fost cenzurat. De ce ?
0

#2 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 21 March 2011 - 09:35 AM

Te rog detaliaza,am citit de 10 ori si nu am inteles absolut nimic.Asta se intampla pe acest forum sau pe altul?Ce anume ti s-a cenzurat?
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#3 Useril este offline   kiralinas 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 17-November 06

Postat 21 March 2011 - 09:55 AM

am vazut si eu postul respectiv!
daca doriti sa imi limitati imaginatia nu o sa reusiti!!!!!
0

#4 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 02:41 PM

Vezi postareavlad1, la 21 March 2011 - 08:43 AM, a spus:

La aeromodele/intilniri/ripa 2010, in ultimele posturi s-a discutat cite ceva despre ripa/2011. La un moment dat, am creat un post in care am remarcat ca invitatia/2011 a fost lansata de mult, dar pe alt forum (nu am scris unde). Fara sa jignesc, fara link-uri.... pur si sumplu am remarcat un fapt. Am fost cenzurat. De ce ?


E o practica obisnuita, nu stiu ce te mira.Culmea este ca linkul catre forumul respectiv a fost postat de un moderator.
0

#5 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 06:16 PM

Eu am postat si nu era nici un link. Poate oricine sa dea search in google "Rapa Rosie 2011" nu am folosit prea multi neuroni pentru asta. De ce a disparut nu stiu si eu am fost surprins.

Stefan
0

#6 Useril este offline   momete 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 31-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 06:25 PM

Vezi postareastiganas, la 21 March 2011 - 06:16 PM, a spus:

Eu am postat si nu era nici un link. Poate oricine sa dea search in google "Rapa Rosie 2011" nu am folosit prea multi neuroni pentru asta. De ce a disparut nu stiu si eu am fost surprins.

Stefan


Da, e corect, scuza-ma, era un link catre google, iar primul rezultat al cautarii te ducea pe forumul respectiv.
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 21 March 2011 - 09:01 PM

Vezi postareamomete, la 21 March 2011 - 06:25 PM, a spus:

primul rezultat al cautarii te ducea pe forumul respectiv.

Ar trebui cenzurat google. Sa nu cumva... :mellow:
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 March 2011 - 10:47 PM

Vezi postareamomete, la 21 March 2011 - 06:25 PM, a spus:

Da, e corect, scuza-ma, era un link catre google, iar primul rezultat al cautarii te ducea pe forumul respectiv.

Pe forumul cu pricina exista linkuri catre google ,cu primul rezultat de cautare forumul rhc?
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2011 - 11:09 PM

http://www.google.co...+rosie+modelism

Recent au avut loc schimbari in algoritmii de cautare, cu scopul, citez:
"Finding more high-quality sites in search

2/24/2011 06:50:00 PM

Our goal is simple: to give people the most relevant answers to their queries as quickly as possible"

http://googleblog.bl...y-sites-in.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2011 - 11:36 PM

Silviu, imi pare rau, am obosit ca la fiecare postare sa ma intreb: oare e bine ce postez ? pot pune un link ? pot scrie de un magazin ? daca supar pe cineva ?

*********** e tabu. Luica e tabu ? Am ajuns paranoic. Acu cativa ani m-am inscris pe toate forumurile posibile. Nu cumva asta da rau acum ? Norocul meu ca pe alte forumuri nu am postat asa ca am o circumstante atenuante.

Daca se intampla sa fac o vizita la Luica si pun poze e OK ? Pe rcgroups/helifreak/runryder si alte forumuri de modelism poti sa dai linkuri catre alte forumuri, catre alte situri si in general nu exista cenzura.

Am dat de anuntul cu Rapa Rosie 2011 pe celalt forum din intamplare, ma uitam la ce posta cineva. Nu m-am uitat sa vad daca pe celalat forum sunt sau nu linkuri la rhc.

Daca nu sunt o sa zici - vezi, si ei fac la fel.

Daca sunt o sa zici - e treaba lor ce fac, noi avem regulile noastre.

Am scris de am obosit. Se numeste:

RHC- forumul modelistilor (powered by autorc) - sa ridice mana sus modelistii/membrii forumului care sunt fericiti cu cenzura/vor sa fie pastrata.

Am scris de am obosit. Tot continutul acestui forum e scris de modelisti ca tine, ca mine ca vlad ca pilo ca renatoa. Daca de maine nu mai scrie nimeni RHC o sa fie mort. O frumoasa arhiva pe internet.

Adevarata intrebare e: de ce nu a aparut anuntul cu Rapa Rosie si aici. Pana acum aparea.

Ca sa nu mai spun ca asta e topicul/protestul lui vlad, el nu a pus nici un link. Si postul lui a fost sters.
0

#11 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 March 2011 - 08:29 AM

Iti spun eu cum sta treaba pe respectivul forum.
Nu numai ca nu poti scrie numele forumului rhc dar si anumiti membri sunt banati din start. Ma refer la persoane care nu au scris niciodata pe respectivul forum dar totusi au bann, nu isi pot crea conturi.
Asta da cenzura, sa nu iti poti face cont pentru ca marele patron de forum are boala pe tine. Cum suna asta?

Deci, Mr. stiganas, eu sunt cel care nu accept niciun mesaj cu legatura la acel forum sau la acel teren si nu Silviu.
RHCForum - Webmaster
0

#12 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 22 March 2011 - 08:33 AM

Vezi postareaBuggy-man, la 22 March 2011 - 08:29 AM, a spus:

............
Deci, Mr. stiganas, eu sunt cel care nu accept niciun mesaj cu legatura la acel forum sau la acel teren si nu Silviu...........


Hallellujah brother! A-min! :yahoo:
No brain, no headache.....
0

#13 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 March 2011 - 08:48 AM

.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 22 March 2011 - 08:49 AM

0

#14 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2011 - 09:13 AM

Suna foarte rau. Asta poate sa insemne un singur lucru si anume ca marele patron de forum este stupid (initial am pus un cuvant mai dur dar cu ajutorul lui dex online l-am gasit pe asta) . Asta ma face sa raman si mai tare intepenit in parerea mea.

- eu sau alt membru al acestui forum nu stim cine cum este, cine este OK si putem posta, cine e intr-o dunga si trebuie evitat.
- cei intr-o dunga trebuie lasati in pace, daca respectivul face astfel de trasnai sa fie sanatos.
- daca este asa (si nu am nici un motiv sa cred altceva) forumul lui o sa se desumfle ca un balon de sapun, cu atat mai repede cu cat cei care din diverse motive posteaza acolo vor vedea ca aici este altfel.

De pilda acum ma intreb la modul cel mai serios daca BIG (pe care nu il cunosc) cel care organizeaza de atatia ani Rapa Rosie fun fly e OK de pomenit pe acest forum. Daca evenimentul in sine este OK sa fie discutat pe acest forum. Asta deoarece a fost pus cu mare tam-tam pe celalt forum. Eu vreau sa merg anul acesta la RR, am fost prima oara anul trecut si am fost topit de placere.

Inca odata zic ca este un bun moment sa renuntam la cenzura. Inafara de iritare si pierdere de timp nu aduce nimic. In mod paradoxal subiectele de spanac cenzurate capata o insemnatate pe care nu o merita.

Daca ar fi sa cenzuram toate aberatiile si tampeniile pe care le scriem si noi pe forumul asta multe posturi ar disparea. Asta e farmecul modelismului/forumului - e un loc in care ne adunam oameni complet diferiti cu o pasiune comuna.

Cu simpatie, Stefan



Vezi postareaBuggy-man, la 22 March 2011 - 08:29 AM, a spus:

Iti spun eu cum sta treaba pe respectivul forum.
Nu numai ca nu poti scrie numele forumului rhc dar si anumiti membri sunt banati din start. Ma refer la persoane care nu au scris niciodata pe respectivul forum dar totusi au bann, nu isi pot crea conturi.
Asta da cenzura, sa nu iti poti face cont pentru ca marele patron de forum are boala pe tine. Cum suna asta?

Deci, Mr. stiganas, eu sunt cel care nu accept niciun mesaj cu legatura la acel forum sau la acel teren si nu Silviu.

0

#15 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 March 2011 - 09:19 AM

Intr-un fel mi s-a raspuns la intrebare. Am aflat de ce.

Acum, privind lucrurile la rece, se pare ca avem o atitudine de tip tatuca. Conceptul 'daca mie nu-mi place, voi nu aveti voie', s-a consacrat ca 'furer princzip'. V-a trebui sa ne impacam cu asta.
0

#16 Useril este offline   kiralinas 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 17-November 06

Postat 22 March 2011 - 02:07 PM

da am citit si am tras o concluzie,asta vis a vis ca mi sa sters si mie un post fara sens,postuol sau stersul?chiar nu conteaza,doresc sa mi se stearga contul de pe acest forum,cu parere de rau pt ca a fost creat de modelisti si nu mai e ce a fost deci nu mai vreau,daca sunt greseli de scriere in postu acesta chiar nu imi pasa,am inteles ca e privat forumul dar nu imi imaginam sa fie privat de imaginatie si libertatea de a te exprima ,credeam ca asta se vrea de la un forum.
rog un admin sa imi stearga contul!
daca doriti sa imi limitati imaginatia nu o sa reusiti!!!!!
0

#17 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 22 March 2011 - 03:10 PM

Domnilor,
Organizatorul BIG,care ani de zile a postat doar aici anunturile de intalnire la RR ,anul acesta nu a dorit sa faca acest lucru in mod express.
Unul din principalele motive pentru care a zis ca nu mai posteaza aici a fost faptul ca a fost scos de mine de la moderare anul trecut in momentul schimbarii proprietarului.
Atunci am trimis mi-uri catre toti moderatorii ,daca vor sa ramana sau nu ,sau daca se afla in stare de incompatibilitate cu functia.Primus a fost primul care a zis frumos ca face si afaceri din modelism,si ca nu prea mai are timp :rezultatul Stiganas moderator la heli.
Big,dupa ce fiind moderator si pe celalat forum si-a anuntat acolo starea de incompatibilitate (am magazin on-line-nu mai vreau/pot sa fiu moderator),aici mi-a cerut cateva zile sa se gandeasca.
Dupa un timp de gandire de 45 de zile,fara sa primesc raspuns ,l-am scos de la moderare.
Intre timp sunt convins ca au mai aparut si alte motive care nu au legatura cu mine sau acest forum.
In concluzie,daca in mod expres omul nu vrea sa scrie aici,ii respectam dorinta de a scrie doar unde doreste dansul.
flying is my life...
0

#18 Useril este offline   cornel parscov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 549
  • Inregistrat: 05-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2011 - 03:39 PM

bai scrieti fratilor in forumurile din Irak, China poate si Libia. Tot ce scrieti aici si nu aduce profit proprietarului = 0 si poate sa dispara.
* Logo 400 V-Bar
0

#19 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 March 2011 - 10:25 AM

Citeaza

bai scrieti fratilor in forumurile din Irak, China poate si Libia. Tot ce scrieti aici si nu aduce profit proprietarului = 0 si poate sa dispara.


Stimate domn,

De unde ati tras aceasta concluzie? Faceti afirmatii nefondate. Niciodata nu au fost sterse mesaje in conditia in care nu a fost incalcat regulamentul forumului, iar cele care incalcau regulamentul au fost corectate.
In legatura cu profitul pe care il fac, in calitate de proprietar al forumului, va rog sa faceti dvs urmatorul calcul:
- cost initia achizitie servere = 15.000 euro
- cost lunar conexiune Gbite = 250 euro/luna
- cost chirie data center = 150 euro/luna
- salariu personal tehnic = 500 euro/luna
Dupa cum se vede, lunar scot din buzunar 900 euro pentru a intretine acest forum, fara sa iau in calcul nicio amortizare pentru costul serverelor.
Din publicitate se incaseaza maxim 300 euro/luna.
Rezulta o balanta negativa de 600 euro.

Am rugamintea ca pe viitor, inante sa mai lansati astfel de acuzatii sa meditati si sa va informatii.

Cu stima,
RHCForum - Webmaster
0

#20 Useril este offline   matei_silviu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 04-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Gent area - Belgium

Postat 23 March 2011 - 10:37 AM

Buggy-man a spus:

Iti spun eu cum sta treaba pe respectivul forum.
Nu numai ca nu poti scrie numele forumului rhc dar si anumiti membri sunt banati din start. Ma refer la persoane care nu au scris niciodata pe respectivul forum dar totusi au bann, nu isi pot crea conturi.
Asta da cenzura, sa nu iti poti face cont pentru ca marele patron de forum are boala pe tine. Cum suna asta?

Deci, Mr. stiganas, eu sunt cel care nu accept niciun mesaj cu legatura la acel forum sau la acel teren si nu Silviu.


Imi cer scuze la inceput, sa nu fie cu suparare, dar poti sa dai un exemplu despre un topic sau o persoana? Este cineva in forumul asta care fiind cu toate dungile acasa nu a fost lasat sa-si faca user sau sa posteze pe forumul secret? Nu mi se pare corect fata de noi persoanele care folosim acest forum sa fim dezinformati. Alfel raman doar cuvinete in vant, mai mult se numeste abuz de putere.

Vezi postareastiganas, la 22 March 2011 - 09:13 AM, a spus:

Suna foarte rau. Asta poate sa insemne un singur lucru si anume ca marele patron de forum este stupid (initial am pus un cuvant mai dur dar cu ajutorul lui dex online l-am gasit pe asta) . Asta ma face sa raman si mai tare intepenit in parerea mea.


Inainte sa tragi concluzii ar trebui sa verifici mai multe surse. Tot nu inteleg de se ajunge la jigniri dintr-un lucru pe care-l facem din placere. Majoritatate dintre noi cei care folosesc acest forum si alte forumuri mai mult sau mai putin secrete avem alte slujbe si nu facem bani din modelism ci il folosim ca sa ne simtim bine.
0

#21 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 March 2011 - 11:23 AM

Citeaza

Este cineva in forumul asta care fiind cu toate dungile acasa nu a fost lasat sa-si faca user sau sa posteze pe forumul secret? Nu mi se pare corect fata de noi persoanele care folosim acest forum sa fim dezinformati. Alfel raman doar cuvinete in vant, mai mult se numeste abuz de putere.


Cu toate ca ii stiu nu pot sa dau eu nume, insa o pot face cei care au trecut prin furcile caudine.
Daca doresc sa faca acest lucru ii invit sa posteze aici.
RHCForum - Webmaster
0

#22 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 04:15 PM

Vezi postareamatei_silviu, la 23 March 2011 - 10:37 AM, a spus:



Inainte sa tragi concluzii ar trebui sa verifici mai multe surse. Tot nu inteleg de se ajunge la jigniri dintr-un lucru pe care-l facem din placere. Majoritatate dintre noi cei care folosesc acest forum si alte forumuri mai mult sau mai putin secrete avem alte slujbe si nu facem bani din modelism ci il folosim ca sa ne simtim bine.



Cica de avocati si de popa sa nu ai nevoie......

Eu nu inteleg de ce se face atata tam-tam pe un subiect care nu exista pe acest forum (RR 2011). Daca organizatorul nu a avut placerea de a face publica respectiva intalnire si aici pe RHC, care-i problema?
In legatura cu stersul acelor posturi care faceau trimitere la celalalt forum (######), ar trebui trecut in regulamentul RHC-ului o fraza de genul: "Este interzisa pomenirea forumului ###### sau a link-urilor care fac trimitere catre acesta." ,daca tot e subiect tabu, macar sa stim ca nu avem voie.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#23 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 23 March 2011 - 05:19 PM

Parca scrie ca nu sunt permise linkuri catre forumuri concurente. Sau mi s-a parut mie?
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#24 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 06:05 PM

Eu n-am gasit asa ceva, la ce paragraf ai vazut?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#25 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 06:39 PM

"4 - Nu sunt permise link-uri catre site-uri care comercializeaza articole de modelism si/sau reclamele si/sau mesajele publicitare ale altor firme inclusiv al site-urilor care isi desfasoara activitatea in afara Romaniei, decat cu acordul expres al AutoRC Hobby Store (e-mail: gmholding@gmail.ro).

20 - Este interzisa postarea in intereriorul semnaturii a mesajelor ce au ca scop vanzarea de articole de modelism sau de link-uri catre alte site-uri.

27 - Este interzisa includerea in mesaje, atit in cuprinsul lor cit si in semnatura, de link-uri catre alte site-uri. Mesajele vor fi editate iar in cazul in care userii respectivi "persevereaza" atunci ei vor primi interdictie de a accesa forumul."

Conform regulamentului nu avem voie sa dam linkuri catre nimic.

De pilda am luat un heli Outage - nu am voie sa pun link catre situl producatorului
Cineva imi cere un manual - nu am voie sa pun un link catre manual.

Conform regulamentului suntem intr-un vid. Nu punem nici un link catre lumea exterioara, catre nici un magazin, catre nici un produs sau marca, de alte forumuri nici nu poate fi vorba.

Din fericire regulamentul nu il aplica nimeni dar exista, e acolo. Si mie asta nu imi place.

Pentru ca asta inseamna ca, de cate ori postez ceva la heli despre un heli Align sau HobbyKing sau Mikado (cu linkuri) sunt in culpa. As fi foarte fericit ca regulamentul sa fie schimbat.

As vrea sa fie ca pe toate celelalte forumuri de modelism respectabile de afara. Nu vreau mai mult, nu vreau mai putin.

Vezi postareaMLGore, la 23 March 2011 - 06:05 PM, a spus:

Eu n-am gasit asa ceva, la ce paragraf ai vazut?

0

#26 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 07:02 PM

Daca luam regulamentul ad literam, ai dreptate, nu putem pune link-uri catre nimic, totusi cred ca paragraful respectiv se refera doar la site-uri care comercializeaza articole de modelism. (aka magazine virtuale). De alte forumuri, nu scrie nimic.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#27 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 07:20 PM

Sa zic o poveste adevarata. Tata a fost la casa de sanatate sa ii dea certificat. I-au spus nu il dam pana nu aduceti toate veniturile pe ultimii 5 ani. Tata a venit cu ele si i-au spus aveti de platit din urma + penalizari - era o suma destul de mare, tata habar nu avea.

Acu vine partea interesanta: tata a intrebat (facandu-si niste calcule la cat il costa tratamentul altfel gratuit) si daca nu platesc ce se intampla ? I-au spus femeile: nu va dam hartia, e treaba dvs.

Tata a platit pana la urma si a luat hartia. Acum vine partea si mai interesanta - acum casa de asigurari trimite somatii si titluri executorii pentru ultimi 5 ani la toti care nu au platit si care credeau ca daca nu platesc nu primesc adeverinta si gata.

Regulamentul asta este. E scris, nu poti sa il iei decat intr-un singur fel: ad literam. Nu se aplica, nici casa nu cerea banii acum un an desii stiau exact de la cine trebuie sa ii ceara. Au preferat sa astepte. contributia e 5,5%, nu e mare branza, dupa 5 ani devine de peste 3 ori mai mare cu penalitati.

PS - recunosc ca e prima oara cand citesc cu atentie regulamentul, nu stiam pana acum ca nu ai voie sa pui absolut nici un fel de linkuri.

Vezi postareaMLGore, la 23 March 2011 - 07:02 PM, a spus:

Daca luam regulamentul ad literam, ai dreptate, nu putem pune link-uri catre nimic, totusi cred ca paragraful respectiv se refera doar la site-uri care comercializeaza articole de modelism. (aka magazine virtuale). De alte forumuri, nu scrie nimic.

0

#28 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2011 - 07:56 PM

Eu cred ca a explicat SILVIU66 foarte clar ce a fost. Iar se lungeste fara rost topicul.
Iar cu referirea la alte forumuri sau magazine sunt astfel de reguli si pe alte forumuri, din pacate, deci nu RHC le-a inventat.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 23 March 2011 - 08:09 PM



0

#29 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 March 2011 - 09:34 AM

Stimati colegi:

- nu era nici un link catre nimic.
- nu era pomenit numele nici unui forum, al nici unui coleg/magazin/... nimic
- nu am comentat in nici un fel nimic din ce au scris colegii nicaieri
- am scris despre ripa la sectiunea ripa (sectiunea exista de ani buni)
- era pur si simplu o informare (de tip moderare), cum ca problema este deja rezolvata, dar nu aici.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 24 March 2011 - 09:37 AM

0

#30 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2011 - 11:52 AM

Vezi postareastiganas, la 22 March 2011 - 09:13 AM, a spus:

... Asta poate sa insemne un singur lucru si anume ca marele patron de forum este stupid ...

Poti sa te explici? Ca nu e prea clar daca e vorba de patronul acestui forum, sau al celuilalt forum.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro