Modelism - RHC Forum: modul 2.4 Ghz pentru HiTec Optic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

modul 2.4 Ghz pentru HiTec Optic recomandari !

#1 Useril este offline   aero 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 09-October 08
  • Gender:Male
  • Location:tg-jiu

Postat 07 March 2011 - 12:53 AM

Salutare!
Sunt in cautare de modul 2.4 ghz pt statia mea Hitec Optic si rog pe aceasta cale cunoscatorii sa-mi spuna care sunt modulele compatibile(eventual care se "pupa" mai bine, etc). Stiu deja de modulul oferit de Hitec, care probabil este cel mai recomandat, insa ma deranjeaza enorm firul acela care flutura in exterior facand legatura intre modul si antena(pretul de aprox. 100 euro pt modul + receptor mi se pare putin cam mare totusi) ; de asemeni stiu si de modulul Jeti, care sa spun sincer ma incanta cel mai mult, insa pretul mi se pare exorbitant(practic la cat dau pe modul + receptor, mai pun 100 ron si imi iau alta staie noua in 2.4 ghz cu receptor inclus). Si cam asta e tot ce am gasit...de aici incolo apelez la cunostiintele voastre.
toti iti vor binele...nu-i lasa sa ti-l ia!
0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 07 March 2011 - 03:59 PM

Eu folosesc FRSKY de aproape un an si nu am probleme, poti sa iei Corona sau Assan ca merg de minune.
Tot ce am zis deasupra le gasesti la HK.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   aero 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 09-October 08
  • Gender:Male
  • Location:tg-jiu

Postat 07 March 2011 - 04:29 PM

Vezi postareacasper20, la 07 March 2011 - 03:59 PM, a spus:

Eu folosesc FRSKY de aproape un an si nu am probleme, poti sa iei Corona sau Assan ca merg de minune.
Tot ce am zis deasupra le gasesti la HK.



iti multumesc pt informatii
dintre cele 3 branduri/modele, care ar fi mai calitativ?
toti iti vor binele...nu-i lasa sa ti-l ia!
0

#4 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 07 March 2011 - 04:44 PM

Eu nu as schimba FRSKY-ul pe nici unul din ele.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#5 Useril este offline   aero 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 09-October 08
  • Gender:Male
  • Location:tg-jiu

Postat 08 March 2011 - 01:48 AM

ofera ceva in plus fata de restul...?
toti iti vor binele...nu-i lasa sa ti-l ia!
0

#6 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 08 March 2011 - 08:09 AM

Eu folosesc acest modul si este super ok:
http://www.aarchobby...1&keyword=w24mf
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#7 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 08 March 2011 - 08:59 AM

Si eufolosesc FR-sky, si sunt incintat. Nu l-as schimba. Merge ireprosabil, bate suficient, consuma putin, are receptoare ieftine.
0

#8 Useril este offline   aero 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 09-October 08
  • Gender:Male
  • Location:tg-jiu

Postat 10 March 2011 - 09:46 PM

va multumesc tuturor pt raspunsuri!
nu as vrea sa trag concluzii pripite, insa imi pare ca modulul FR-SKY e mai "special" din moment ce ambii utilizatori spun ca nu l-ar schimba cu altceva. chiar as vrea sa stiu ce anume ofera in plus: fiabilitate, vre-o functie...?!

in cazul in care cineva mai stie si alte module in afara de cele expuse mai sus, il rog sa posteze.
multumesc inca odata!
toti iti vor binele...nu-i lasa sa ti-l ia!
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 10:09 PM

FrSky sunt cei care au facut RX compatibil Futaba (singurii). Asta inseamna ca se pricep.

Eu m-as gandi la viitor. Statia poate o mai schimbi dar receptoarele mai greu. Pe langa modulul Hitec mai poti pune si modul Spektrum cu avantajul ca poti sa cumperi receptoare de 8 USD dupa aceea sau modul Futaba cu avantajul ca poti sa cumperi receptoare de 30 USD dupa aceea (bineinteles, poti cumpara si originale daca esti in bani).

Asta inseamna ca in viitor poti sa treci la o statie Spektrum/JR sau Futaba fara sa schimbi nimic.

Daca in viitor vrei sa treci la o Aurora mai bine cumperi Hitec.

Varianta cu modul China, fie el si de calitate, FrSky, e cea mai fara de viitor. Parerea mea.
0

#10 Useril este offline   aero 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 09-October 08
  • Gender:Male
  • Location:tg-jiu

Postat 10 March 2011 - 11:25 PM

Vezi postareastiganas, la 10 March 2011 - 10:09 PM, a spus:

FrSky sunt cei care au facut RX compatibil Futaba (singurii). Asta inseamna ca se pricep.

Eu m-as gandi la viitor. Statia poate o mai schimbi dar receptoarele mai greu. Pe langa modulul Hitec mai poti pune si modul Spektrum cu avantajul ca poti sa cumperi receptoare de 8 USD dupa aceea sau modul Futaba cu avantajul ca poti sa cumperi receptoare de 30 USD dupa aceea (bineinteles, poti cumpara si originale daca esti in bani).

Asta inseamna ca in viitor poti sa treci la o statie Spektrum/JR sau Futaba fara sa schimbi nimic.

Daca in viitor vrei sa treci la o Aurora mai bine cumperi Hitec.

Varianta cu modul China, fie el si de calitate, FrSky, e cea mai fara de viitor. Parerea mea.




sa spun sincer, as cam vrea sa pastrez aceasta statie. pt nivelul meu e suficienta si de aceea ma bate gandul s-o upgradez la 2.4 fara investitii majore(altfel cu 150-200 euro imi pot lua spektrum dx6 cu receptor cu tot). daca optez pt modul futaba ma costa 100 euro, iar modulul spektrum are un pret asemanator(120 $). as minti daca as spune ca as alege o chinezarie in pofida marcilor consacrate(hitec, spectrum, jeti, futaba s.a.), insa banii sunt cei care ma trimit catre marcile fara renume. totusi, ceea ce ai mentionat tu este un lucru la care nu m-am gandit sa fiu sincer(pretul receptoarelor pt viitoarele avioane), insa nici chinezariile nu cred ca ar avea un pret prea mare.

PS: despre modulul spektrum am citit pe un forum de-afara ca se potriveste la hitec optic, insa depsre modulul futaba habar n-aveam ca se pupa cu aceasta statie!
toti iti vor binele...nu-i lasa sa ti-l ia!
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2011 - 11:58 PM

Hitec Optic este compatibila 100% cu modulele Futaba pentru T9.

Anii zboara mai repede decat crezi tu. Ar fi nasol sa cumperi un modul ultraieftin Corona si peste 3 ani sa nu mai gasesti receptoare. Culmea e ca receptoarele de la modulele astea chinezesti sunt scumpe comparate cu Orange RX pentru Spektrum care e 8 USD.

Singurul receptor china ieftin e cel de la Turnigy 9x dar nu exista modul Futaba pentru acel receptor.

Eu nu cunosc pe cineva care e pasionat sa nu aibe macar 5 modele. Cand ii intrebi toti zic ca au maxim 2 dar cand incep sa numere descopera ca au peste 5. Au si un planor mic, si un depron facut in casa si un acrobat putin busit primit cadou si tot asa. E greu sa te abtii si nu e o placere sa tot muti receptoarele.

Asa ca, cand faci un buget total, numara si 5-10 receptoare.
0

#12 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 12 October 2013 - 04:56 PM

La Tx Hitec Optic 6 conectarea de la modul la antena se face pe exterior cu un cablu .
In varianta FrSky in modul se insurubeaza antena.....aici e problema,daca se poate sa fac acelasi tip de conexiune intre modulul FrSky ,antena sa o montez in locul antenei originale de la Hitec si legatura modul-statie cu ajutorul unui cablu care nu il gasesc (prelungitor).
Daca se poate face,sau cineva a facut montarea in acest fel:modul TX (FrSky)...cablu antena ...antena(FrSky-montata in locul celei originale de la Tx Hitec Optic 6).

Aceasta postare a fost editata de danny_39: 12 October 2013 - 04:57 PM

Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 October 2013 - 05:41 PM

Iti pot da asa ceva, mufa este aceasi cu cea din interiorul modulului frsky.
Presupune desfacere modul, scoaterea mufei de pe placa, cu un cablu scurt care duce la mufa cu filet a antenei, rutarea cablului antenei inlocuitoare "cumva" de sus pana la modul, si cuplarea mufei antenei noi la placa modulului.
Antena din link are in partea de jos o sectiune elastica care se prinde cu click la carcasa pentru care a fost conceputa, iti pot da diametrul acestei sectiuni, sa o compari cu gaura antenei de la Optic si sa cugeti la un sistem de prindere.
Ciprian a avut aceast antena si el are tot Optic 6, dar a ales in final alta varianta, il poti intreba cum a facut si de ce a preferat asa.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 October 2013 - 05:42 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 13 October 2013 - 10:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 October 2013 - 05:41 PM, a spus:

Iti pot da asa ceva, mufa este aceasi cu cea din interiorul modulului frsky.
Presupune desfacere modul, scoaterea mufei de pe placa, cu un cablu scurt care duce la mufa cu filet a antenei, rutarea cablului antenei inlocuitoare "cumva" de sus pana la modul, si cuplarea mufei antenei noi la placa modulului.
Antena din link are in partea de jos o sectiune elastica care se prinde cu click la carcasa pentru care a fost conceputa, iti pot da diametrul acestei sectiuni, sa o compari cu gaura antenei de la Optic si sa cugeti la un sistem de prindere.
Ciprian a avut aceast antena si el are tot Optic 6, dar a ales in final alta varianta, il poti intreba cum a facut si de ce a preferat asa.


Mersi de recomandare,sfat,Renatoa
Ciprian ce nick-name are aici ?,ca sa il pot contacta ,sa vad daca aleg solutia cu modificarea ,sau stau linistit lasind modulul FrSky cu antena in locasul ei original.
Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#15 Useril este offline   danny_39 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2011
  • Inregistrat: 06-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Oradea-Baile Felix

Postat 13 October 2013 - 10:22 PM

Sau ar fi bune una din cele 2 variante ? :rolleyes:
http://www.infinity-...roducts_id=9889
http://www.infinity-...roducts_id=7561
Toate aeromdelele sant iubite de Terra,diferenta o face viteza cu care se apropie...sau o face tipul ala cu statia?
0

#16 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 October 2013 - 07:31 AM

Pe prima de mai sus a mers ciprian97. Am si cablu din ala :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#17 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 November 2013 - 06:52 PM

Hehe,acum vad si eu aici.Da,am pus antena mai sus,in locul antenei originale.In modul este un cablu ufl-Sma de vreo 5 cm,eu l-am inlocuit cu unul mai lung(nu e ca cel care zice renato,e identic cu cel original doar ca-i mai lung) si am dus mufa SMA sus,in locul in care se sprijinea bastonul de plastic(nu antena propriu-zisa!) sau antena clasica 35/40mhz,cu 2 saibe si piulita originala(e un fel de picior in forma de semicerc,jumate de cerc pe o parte a carcasei si restul e pe cealalalta parte a carcasei).Am insurubat apoi antena originala de la FRSKY,

Acum ca m-am apucat de FPV si pentru ca era posibil sa pun diverse accesorii pe statie am mutat antena putin mai la stanga,tot pe carcasa din plastic din spate(cea care are mufa trainer),aproape de turnul de plastic de la maner.Asa pot pune/scoate un viitor booster fara batai de cap.

Aceasta postare a fost editata de Ciprian97: 20 November 2013 - 06:53 PM

0

#18 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 20 November 2013 - 07:00 PM

Asa arata statia dupa modari(manerul stang de plastic s-a dus,boala tuturor opticurilor)Eranul FLD-02 e optional dar recomandabil.http://img594.imageshack.us/img594/3609/mc25.jpg
http://img132.imageshack.us/img132/6786/ma8j.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro