Modelism - RHC Forum: Evidentiere panel-uri - muchii imbinare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Evidentiere panel-uri - muchii imbinare cum se face?

#1 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 10:09 AM

Salutare,

Urmeaza sa ma apuc de un lancer 1:72 de la parcmodel. Este un kit relativ simplu si sper sa nu fie mult inferior unui kit produs de revell sau alte nume consacrate.

Inainte de a incepe efectiv lucrul, am cautat pe net cat mai multe fotografii cu avionul, pentru documentare. Astfel, am dat peste niste poze ale unei machete la care sunt f. frumos evidentiate panel-urile (cred ca asa se keama) sau mai pe romaneste "tablele" :)...

Intrebarea mea catre voi: Care este tehnica pentru evidentierea respectivelor muchii de imbinare? Eu m-am gandit ca dupa vopsire se trage pur si simplu un creion de 0.5 si apoi se aplica decalurile + lacul.

Toate bune.

Mai jos, cateva poze...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig21ym_28.jpg
  • Imagine atasata: mig21ym_29.jpg
  • Imagine atasata: mig21ym_27.jpg
  • Imagine atasata: mig21ym_05.jpg

0

#2 Useril este offline   rkiss 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 05 March 2011 - 10:48 AM

drybrush oare?
0

#3 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 03:43 PM

Multzam de reply, insa ma indoiesc ca ar fi drybrush. Din cate stiu eu, cu drybrush scot efectul ala de vopsea sarita/exfoliata. La un drybrush ar mai iesi eventual niturile (care sunt scoase in rleief) dar muchiile sunt ca si in realitate, adancituri pe suprafata fuselajului si ampenajului...

Poate gresesc, rog explicatii suplimentare...

Numa bine
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 05 March 2011 - 07:18 PM

Daca tu doar "poate" gresesti, eu gresesc sigur.
Nu ar fi mai OK sa studiezi pozele unor modele 1:1? Parerea mea e ca acele imbinari nu sunt asa vizibile. Daca ar fi sa vad dungile alea pe un avion le-as zice sa-l mai spele...
Banuiesc ca nu de sfaturi de genul asta ai nevoie. Daca folosesti altceva in loc de creion (poate un marker manarit, adica din 0,3 sa-l subtiezi putin, poate un fir de ceva mult mai subtire) verifica sa nu imprastie culoare daca dai cu lac.
Abia astept sa vad macar o poza cu rezultatul. Cred ca o sa arate bine!
Mult succes!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 08:56 PM

Multzam de urari bitex,

Ar mai fi o idee sa tarsez intai liniile cu ceva tush si apoi sa aplic vopseaua. In felul asta ar putea ramane la mukii un ton mai inkis dar nu atat de evident incat sa-ti atraga critici...
Mai caut ceva tutoriale pe youtube... dar peste cateva zile... sa ma mai refac dupa un mare necaz ... am montat un servo digital pe un automodel cu rx analog. Cei de la magazin mi-au zis ca nu-i bai desi noul servo tremura si inducea acelasi tremurici si in servoul analog de pe acceleratie...

Rezultatul: cum s-a dsitantat 4 m de mine a luat-o razna si s-a infimpt sub rotile unui santa fe... dauna totala ;)( - sufar de parca am pierdut un animal de companie.

Revenind ontopic - daca mai are careva idei despre cum pot reliefa respectivele mukii, va rog sa mi le comunicati.

Daca nu, revin cu poze dupa ce ma apuc de vopsit

Toate bune
0

#6 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 05 March 2011 - 11:00 PM

Salutare Sectoristule. Tehnici de ''drybrush'' de ''preshading ''..... sunt multe. Se poate pleca de la banalele acuarele si terminand cu vopsea adecvata, patinatori sau prafuri, totul tine de finetea cu care se lucreaza, de mana modelistului, de pricepere si experienta sa. Rezultatele obtinute pot fi de la foarte multumitoare catre perfect , pana la ...... dezastru total, munca si timp irosit, distrugerea iremediabila a machetei.
Dupa cum a intuit si BITEX, se poate folosii si un marcker permanent fin (0,3 maxim 0.5 mm) dar....... depinde de cantitatea ce tutun si alcool consumate ( glumesc) ;) :rolleyes: ...... daca se lasa cu tremurat de mana....... mai bine nu.
Daca macheta este cea pe care o stiu eu...... atunci mi-e teama ca daca doresti sa folosesti tehnici aferente de scoatere in evidenta a detaliilor , de inbartanire, de patinare....... , atunci v-a trebuii sa regravezi macheta, aceasta fiind gravata pozitiv, iar pentru asa ceva ai nevoie de gravare in negativ.
Pentru o mai ampla documentare cu privire la tehicile folosite in modelismul static, te poti documenta de pe Cartula la sectiunea tehnici de modelism, sau de pe artmodelism. Acolo gasesti tutoriale cu privire la tot ceea ce te intereseaza.
Respecte profunde din partea lui TOM-CAT
P.S. Citestel cu atentie, iar daca nu intelegi ceva am sa te dumiresc eu. http://www.cartula.r...ere+linii+panou
http://www.cartula.r...ere+linii+panou

Aceasta postare a fost editata de tom cat: 05 March 2011 - 11:04 PM

Imagine postata
......si poate totusi
0

#7 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 05 March 2011 - 11:09 PM

Sectoristule, ai PM
Imagine postata
......si poate totusi
0

#8 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 09:03 AM

F. utile informatiile tom cat!

Acum imi fac un cont pe cartula.

Toate bune
0

#9 Useril este offline   rkiss 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 11 March 2011 - 12:15 PM

Am gasit ceva care cred ca este exact ceea ce vrei tu:


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro