Modelism - RHC Forum: TAKA - Black sea fishing boat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

TAKA - Black sea fishing boat My first wooden boat + RC conversion

#1 Useril este offline   PGM69 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 30-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2011 - 07:45 PM

Vazand atatea minunatii pe acest site, 100% hand made, am tot cautat ceva mai simplu..asa ca pentru un incepator ca mine. Avand in vedere ca la scara 1/35 se gasesc foarte multe accesorii (inclusiv la mine in debara) dupa ceva truda in fata calculatorului am descoperit (si cumparat imediat) o barcuta de pescuit specifica Marii Negre:TAKA.
Imagine atasata: TAKA1.jpg
Desi e un model static, daca voi reusi sa nu rup toate baghetele inainte sa termin chila, sper sa devina un model RC, care sa se plimbe prin IOR (fara sa pescuiasca).
Avand in vedere ca astfel de barci au fost intens utilizate de turci in Marea Neagra in secolele XVIII-XIX, sigur vreun capitan si-a pierdut nava jucand carti la Cazinoul din Constanta...si eu voi putea arbora la pupa tricolorul..in locul semilunei!
Daca cineva are poze mai vechi cu navele de pescuit din portul Tomis, va rog sa ma ajutati sa descopar daca si romanii au folosit acest tip de nava, cu o forma specifica. Tinand cont de faptul ca la Constanta...turcii au fost o prezenta constanta mult timp, nu gresesc prea mult daca voi inmatricula nava sub pavilion romanesc.
Continutul kitului este, dupa cum se va vedea in poza....mult mult lemn!
Imagine atasata: takaick.png
Si cam asa ar trebui sa arate cand va fi gata(scara 1/35, lungime 382 mm, latime 124 mm, inaltime cu catargul rabatat 153 mm):
Imagine atasata: img134.jpg
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro