Modelism - RHC Forum: Conectare ax motor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Conectare ax motor

#1 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 28 February 2011 - 02:58 PM

Buna ziua. Sunt un student si in cadrul unui proiectel am primit acest motoras (fara controller) in jurul caruia sa construiesc o masinuta autonoma. Problema e ca axul motorasului e de doar 1.8 mm si oricat am cautat pe net nu am gasit vreo rotita dintata pt acel diametru.

Ajutati-ma va rog sa gasesc o metota de transfer a puterii motorului mai departe.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2011 - 04:01 PM

Cauta un strungar sa-ti faca o piesa intermediara, care sa intre bine pe arborele motorului si de care sa te poti cupla usor cu ce roata dintata iti convine.
Cred ca e imposibil sa nu gasesti un pinion cu gaura de 1,8, sau 1,6 si sa largesti la 1,8mm. Daca asta e o problema, nu stiu cum o sa treci de celelalte. Mai bine cauta un kit cu motorizarea pe pozitie si mergi in continuare de acolo.
M-am uitat in poza cu motorul, si nu pricep un lucru: de ce are 3 fire? Doua sunt pentru alimentare, dar al treilea pentru ce este? Are encoder sau frana?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 28 February 2011 - 04:03 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 05:30 PM

Vezi postareabitex, la 28 February 2011 - 04:01 PM, a spus:

M-am uitat in poza cu motorul, si nu pricep un lucru: de ce are 3 fire? Doua sunt pentru alimentare, dar al treilea pentru ce este? Are encoder sau frana?

Este un motor brushless, toate trei firele sunt folosite alternativ pentru alimentare:
http://en.wikipedia...._electric_motor

Aceasta postare a fost editata de ovidiugm: 28 February 2011 - 05:30 PM

Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2011 - 06:47 PM

Te bagi tu repede, mi-ai stricat discutia cu omu'... :)
Eu zic ca e de la frana.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 06:50 PM

Nu e de la frana ca daca ar fi avut doua de la alimentare, ar fi avut si doua pe frana :drinks:. Si doua de ambreiaj :drinks:...in afara de cazul in care avea cutie automata.

:) ce, numai voi sa vorbiti?

Aceasta postare a fost editata de ovidiugm: 28 February 2011 - 06:51 PM

Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 February 2011 - 09:35 PM

Sper ca tine la gluma. Revenind la problema, se poate face ceva legat de problema lui? Vad ca motorul are turatie marisoara. E nevoie de reducere serioasa a turatiei. La modelele 1/18 cum se face? Eu zic ca i-ar fi bun un controler gata facut, ceva mai ieftinut. Se intampla des ca studentii sa fie nevoiti sa faca sau sa completeze realizari practice cu materiale, fara sa fie ajutati. Si in marea majoritate a cazurilor, lucrarile nu le raman lor.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 February 2011 - 11:38 PM

Vezi postareabitex, la 28 February 2011 - 09:35 PM, a spus:

Revenind la problema, se poate face ceva legat de problema lui?


Vezi postareabitex, la 28 February 2011 - 09:35 PM, a spus:

Daca asta e o problema, nu stiu cum o sa treci de celelalte


Deci?
It's difficult to make things simple!
0

#8 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 March 2011 - 01:56 AM

Vezi postareaZen, la 28 February 2011 - 11:38 PM, a spus:

Deci?

Deci, i-am propus trei solutii, sa faca o bucsa sau ceva gen flansa cu gaura de cat vrea si sa prinda pe ea ce doreste. Are nevoie de un strungar.
Sa aiba mai mult noroc la cautat roata potrivita, eventual cu gaura mai mica sa o poata largi.
Si n-ar fi de aruncat ideea de a cumpara un model la care sa se potriveasca motorul ala daca tine asa mult la el.

Si completarea era ca daca se impotmoleste la o astfel de problema, cum crede ca o sa le rezolve pe alea cu adevarat complicate?
Deci? Alte raspunsuri la problema lui?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 01 March 2011 - 01:56 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 March 2011 - 06:12 AM

Tamiya are reductoare interesante:
http://www.tamiyausa...roduct-id=72001
http://www.tamiyausa...roduct-id=72005
etc.
Multa, multa bafta.
0

#10 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 01 March 2011 - 07:00 AM

Da, e un brushless si are 3 fire ca functioneaza ca un trifazat sincron in curent alternatic, cate un fir pt fiecare bobina.

Problema ramane in continuare trenul de rulare la care m-am impotmolit intrucat nu sunt de specilaitate si tematica proiectului nu e de mecanica, e electronica si programare. Asa ca la restul "cu adevarat complicate" o sa ma descurc.

Intrucat motorul are 140w si 43.500 rpm iar masina va merge maxim 5 metri imi trebuie neaparat un reductor compatibil.

Aceasta postare a fost editata de Rinzler: 01 March 2011 - 07:04 AM

0

#11 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 01 March 2011 - 07:08 AM

Ciudat, nu mai pot da edit sa mai corectez din greseli si sa mai adaug ceva. Anyway, cu electronica ma descurc dar cu mecanica de modelism m-am blocat, de asta am apelat la un forum de specialitate. Astept in continuare parerile voastre.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Rinzler: 01 March 2011 - 07:10 AM

0

#12 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 01 March 2011 - 03:44 PM

Vezi postareabitex, la 01 March 2011 - 01:56 AM, a spus:

Si completarea era ca daca se impotmoleste la o astfel de problema, cum crede ca o sa le rezolve pe alea cu adevarat complicate?

Tocmai asta e, chiar daca il ajutam cu o solutie la aceasta problema, la un model mecanic (in afara de electronica) nu e numai de fixat o roata dintata pe un motor.

Dar probabil ca modelul e gata iar asta e componenta cheie care lipseste :rolleyes:
Imi place sa glumesc, nu va suparati.
It's difficult to make things simple!
0

#13 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaRinzler, la 01 March 2011 - 07:00 AM, a spus:

Intrucat motorul are 140w si 43.500 rpm iar masina va merge maxim 5 metri imi trebuie neaparat un reductor compatibil.

Ti se impune sa folosesti acel motor? Daca nu, de ce nu folosesti un motor cu perii pe care il poti achizitiona cu cativa lei, cu o bere sau cu un pic de noroc sa-l gasesti threadul de "Moca - donatii"?
Inteleg ca puterea si turatia nu sunt critice (in sensul ca nu e nevoie de putere si turatie prea mare), si poate gasesti motor cu ax standard in turatia necesara, ca sa nu mai fie nevoie de adaptoare care ar costa mai mult decat un simplu motor periat.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#14 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 01 March 2011 - 10:03 PM

Da, sunt obligat sa folosesc acel motor pt ca daca ar fi dupa mine nici nu l-as folosi, fiind complet inadecvat scopului proiectului (e overkill).
0

#15 Useril este offline   raoul_bvand 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1676
  • Inregistrat: 16-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Viena
  • Interests:MODELISM
    FILATELIE
    PESCUIT
    NUMISMATICA

Postat 02 March 2011 - 02:32 AM

Vezi postareaRinzler, la 01 March 2011 - 07:00 AM, a spus:



Intrucat motorul are 140w si 43.500 rpm iar masina va merge maxim 5 metri imi trebuie neaparat un reductor compatibil.

Cum vei comanda acea masina?Ii poti monta un ESC?Sau nu trebuie sa te folosesti de o radiocomanda...
Acel motor este pentru modele(automodele)1:18.Nu cred ca la sectiunea ,,Automodelism,,nu este dimeni de la care sa poti procura(achizitiona)un pinion pemtru acel dimetru si un spur.Acestea sint in mai multe combinatii in ceea ce priveste numarul dintilor.Poate gasesti chiar un sasiu din care sa folosesti mai multe componente pentru aplicatia ta.

Asta se vrea a fi doar o idee.
Succes cu proiectul.
Tot ce-ţi provoacă plăcere este ilegal, imoral sau îngraşă !
0

#16 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 02 March 2011 - 02:57 PM

Nu, masina va fi controlata printr-un program scris de mine ce va rula pe un ARM Cortex M3 care va controla motorul printr-un driver din tranzistori MOS.

O sa intreb si la aria de auto modelism despre pisele de mecanica necesare mie.
0

#17 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 03:01 PM

Nu e suficient sa alimentezi alternativ fazele, trebuie sa faci si detectia de pozitie. Pe langa tranzistorii de putere iti mai trebuie ceva :pardon:.
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#18 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 02 March 2011 - 03:05 PM

Da, stai linistit, n-am stat sa explic tot procedeul de brushless motor control dar stiu cum se face si sper sa n-am probleme la implementare. Deocamdata problema mare ramane cea de oridin mecanic.
0

#19 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 March 2011 - 03:38 PM

Stii axul, cauta roata care iti convine. Vedem noi cum le fixam, dupa ce ai roata.
Si gandeste o miscare in avans, adica ce ai face dupa ce ai avea roata fixata pe arbore. Poate ti-ai dat seama, vreme de cateva mesaje am fost pusi pe glume. Incercam sa le mai rarim. Vezi de roata, posteaza o schita cu niste cote si vedem noi de un strungar pe undeva.

Eu zic sa incerci ceva cu raport foarte mare de transmitere, ca sa mearga masinuta incet. Adica sa aiba timp sa fie admirata, sa fie timp sa se vada ca merge bine si de ce nu, sa mai sara peste cate o pietricica. Sa mearga ori dupa un program, ori pe o traiectorie circulara. Depinde de proiectul tau si de cata electronica pui pe ea. Cauta un kit in care sa-ti intre acumulatorul sau bateriile, si schimba doar motorul. Recomand sa mergi pe baterii din comert, ieftine, de unica folosinta. Ideea e sa nu ramai fara acumulator cand predai "standul". Teste acasa faci cu orice alta sursa. Si eventual daca tot faci comanda motorului, comanda-l la o turatie mult mai mica sa nu omori transmisia din jucarie. Ia o masinuta faina de pe undeva si schimba doar motorul, eventual ceva pe la directie. Altfel, e costisitor (macar ca timp!) sa faci masina de la zero. Ca proiectul tau nu e mecanica din masinuta sau masinuta. Asa presupun...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#20 Useril este offline   Rinzler 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 03 March 2011 - 09:16 PM

Nu ma deranjeaza glumele. Pasul urmator ar putea veni cam asa: pot lua un spur de diametru mai mare si sa ingros axul cu o banda (izolatoare, teflon, etc.) pana vine fest. Eventual si ceva poxipol. Apoi pt reductia turatiei am vorbit cu un strungar care ar putea face din poliamida roti de ce diametru si cati dinti vreau eu. Problema ar ramane montajul tuturor pieselor din trenul de rulare intr-un ansamblu stabil, echilibrat si fiabil. Oricum, detaliile finale pt acest pas le stabilesc cu proful.

Aceasta postare a fost editata de Rinzler: 03 March 2011 - 09:18 PM

0

#21 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 March 2011 - 09:52 PM

Daca ai discutat oarecum despre etapele viitoare, sa revenim la asta de acum. Nu e cazul sa ajungi la banda adeziva... Deseneaza o schita cu piesa care te intereseaza si sa o ai s-o gasi cineva de pe forum sa iti faca o piesa cu 6 cote dintre care doar doua sunt functionale...
Multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 March 2011 - 10:00 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro