Modelism - RHC Forum: Construire CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Construire CNC Help detalii si indrumari

#1 Useril este offline   onu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 03-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 February 2011 - 09:00 PM

Salutare Prieteni.
Mai inainte de inceput as vrea sa salut cu respect pe cei care veti citi acest post si mult respect celor care imi veti da sfaturi si indrumari referitoare la construirea unui CNC
Urmaresc cu interes de ceva vreme topicurile cu diferitele constructii CNC de pe acest forum si m-a acaparat foarte mult,plus ca am ramas uimit de ce se poate face cu acesti "roboti" .Asa ca mi-am propus sa incep si eu construirea unuia ,tinand cont ca dispun de cateva materiale si posibilitatea de a confectiona componentele partile mecanice.
Pentru inceput as vrea sa ma ajutati,daca nu va este cu suparare, cu niste sfaturi care sa ma ajute la inceperea constructiei si pe perioada acesteia .
Am ales cavea dimensiuni nu tocmai exacte dar cu aproximatie pentru un CNC cu 3 axe dupa cum urmeaza:
Axa X = 600 mm
Axa Y = 400 mm
Axa Z = 300 mm

Pentru constructie cred ca ma axez pe majoritatea componentelor din aluminiu si poate cadrul-masa din teava rectangular de 30/30 sau mai degraba 40/40 pentru rezistenta.
As vrea ,va rog,sa-mi spuneti ce fel de motoare si ce electronica trebuie sa folosesc avand in vedere datele pe care le-am enumerat mai sus ?
Si inca o intrebare referitoare la motoare: credeti ca cele care le vedetimai jos in imagini sunt suficient de bune pentru ce vreau sa construiesc?


Imagine atasata: motorul 1.JPG
Imagine atasata: motorul 2.JPG
Daca va e frica de sfarsitu` lumii, veniti in Romania, suntem cu 50 de ani in urma !!!!
0

#2 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 24 February 2011 - 09:07 PM

axa z mi se pare cam mare, ca sa faci un z de 300mm rigid e mai complicat si ingreuneaza mult structura. sant masini industriale care se muta cu macaraua sau cu 2 stivuitoare si care n-au 200mm pe z. poate te opresti pe la 70-100mm. poti folosi orice motoare dar pe masura ce scade puterea motorului scade si viteza masinariei.
0

#3 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 25 February 2011 - 09:01 PM

Intai iti urez spor la treaba si succes!
Daca ai posibilitate sa-ti faci partea mecanica deja ai rezolvat-o 80%.
Motoare recomand sa pui ceva mai maricele si pe cat posibil NEMA 23 ca sa le poti inlocui oricand fara a mai modifica suportul motorului.
Alea unguresti pe langa ca sunt slabute, sunt si greu de priponit de masina.
Asteptam sa vedem evolutia masinii.

Stima.
0

#4 Useril este offline   onu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 03-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 February 2011 - 10:14 PM

Multumesc ,am nevoie de spor la treaba tinand cont ca am facut rost de ceva materiale care ma obliga sa reduc putin din dimensiunile date mai sus :
Axa x = 500
Axa y = 350
Axa z o sa fie undeva la 100 sau 150 ,deocamdata sa fac cadrul cu bratele dupa care sa caut o freza si in functie de acestea aleg dimensiunea care sa se potriveasca.
Pe partea cu motoarele iti multumesc pentru recomandarea facuta,eram pe aproape sa le cumpar pe acelea din cauza ca erau foarte ieftine,dar pana la urma erau niste bani,bani cu care as putea sa-mi achizitionez cateva elemente mai performante pentru masinarie.
Am cautat putin pe net despre aceste motoare NEMA 23 si observ ca au un pret bun in comparatie cu performantele specificate in datele tehnice,asa ca o sa iau in calcul recomandarea care mi-ai dat-o sa-mi achizitionez motoare de putere mai mare pt ca e posibil ca pe viitor ,daca reusesc sa-l construiesc pe asta si sa dea randament,sa fac un alt router CNC pe un plan mai mare.
Odata ce voi incepe sa confectionez partile de ansamblu voi atasa si cateva imagini cu acestea si astept pareri si sfaturi pentru o constructie mai buna si mai sigura.
Toate cele bune !!
Daca va e frica de sfarsitu` lumii, veniti in Romania, suntem cu 50 de ani in urma !!!!
0

#5 Useril este offline   Greuceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16-January 08

Postat 26 February 2011 - 01:02 AM

nema 17, 23, 34... sant standarde de dimensiune la prinderi, e bine sa fie standard dar trebuie sa te uiti la putere si ar fi bine sa vezi si curba de putere pentru ca la stepere puterea scade destul de drastic pe masura ce creste turatia :angry2:
0

#6 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 February 2011 - 11:20 AM

Foloseste motoare stepper , nema23 , minim 1.5N/m , 2-3Amp /faza ... controller gasesti la hi-end la pret bun ,
sau cauti pe ebay ( e posibil sa-l gasesti la 70-75USD cu tot cu transport ... 3.5Amp /faza , 3 axe , microstep ) .

daca faci structura din teava de otel , o sa fie relativ grea ... nu-i problema , e chiar bine ...dar trebuia s-o misti
cu motoarele ...si daca sunt slabe , pierzi pasi , precizie , vibreaza ...

Daca ai posibilitate , foloseste ghidaje profilate ( nu costa cu mult mai mult decat cele cilindrice , dar le depasesc
la toate capitolele / rigiditate , precizie , etc )

De asemenea , nu te zgarci la suruburi ... La cursele alea , un set de suruburi cu bile nu poate sa depaseasca 200-250USD ...merita !!!

Nu te apuca de lucru ( taiat , profilat , frezat , etc ) pana nu ai un proiect de executie bine pus la punct ... eviti pierderile
de timp si material / bani ...

In final , trebuie sa fii sigur la ce vei folosi masina , si s-o gandesti in consecinta ... Poti s-o faci mai ..." polivalenta " ,
dar asta inseamna compromisuri si bani in plus ... Exemplu : daca vrei sa gravezi , ai nevoie de viteza si precizie in detrimentul
fortei brute ... Daca vrei sa frezezi , ai nevoie de precizie si forta ... Observi ca precizia nu e un factor optional ... poti
alege intre putere si viteza ...dar niciodata in defavoarea preciziei ... de-aia e masina controlata de computer , sa fie precisa ...

Parerea mea ...

Aceasta postare a fost editata de katran: 26 February 2011 - 11:21 AM

0

#7 Useril este offline   onu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 03-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 26 February 2011 - 03:31 PM

Vezi postareakatran, la 26 February 2011 - 11:20 AM, a spus:


Nu te apuca de lucru ( taiat , profilat , frezat , etc ) pana nu ai un proiect de executie bine pus la punct ... eviti pierderile
de timp si material / bani ...




Inca nu m-am apucat de facut nici un element dar eram pe punctul de a incepe sa le tai la dimensiuni asa ca din ce mi-ai spus mai sus mi-ai dat de gandit si cred ca mai bine nu ma grabesc si voi cauta materiale ceva mai bune pentru un proiect ceva mai mare si mai solid din punct de vedere structural.

CNC-ul as vrea sa-l folosesc la cat mai multe treburi,lemn,PCB,metale usoare,chiar si pentru gravat,dar mai greu e cu spatiul de fixare pentru lucru,de aceea vroiam sa fac la dimensiuni mai mici,in orice caz sunt inca in stadiul de proiect si voi incerca sa nu ma grabesc .

Cu respect...
Daca va e frica de sfarsitu` lumii, veniti in Romania, suntem cu 50 de ani in urma !!!!
0

#8 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 26 February 2011 - 04:00 PM

Un proiect mai mare si mai solid ... Foarte bine . La ce te-ai gandit ? Ce structura ? Ce componente ( ghidaje , suruburi ) ?
Daca vrei sa prelucrezi inclusiv metale usoare ( neferoase / aluminiu , cupru ) , atunci ai nevoie de un motor de frezare mai serios ...
Asta implica : O axa Z solida , un gantry ( aza Y ) rigid si solid , o axa X bine inchegata ... Excluzi din start orice
componenta constructiva din MDF , plastic ...foloseste aluminiu ... iar frame-ul baza ar trebui sa-l faci din fier ( absoarbe
vibratiile bine , este greu / rigid , solid structural . E problematic la aliniere , dar nu imposibil .

Functie de cursele vizate , dimensiunile de gabarit vor fi cu 20-30% mai mari ...

Ca si costuri , ma aventurez sa afirm ca vei avea nevoie de 4-6000RON pentru o masina relativ medie ( x-700 y-500 z-150 ) .

Ar fi bine daca ai putea sa prezinti niste schite / desene preliminare ...poate te putem ajuta ...

Succes.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro