Modelism - RHC Forum: Galionul "Sf. Ioan Botezatorul" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul" Asamblarea galionului din "Mari corabii"

#61 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 06:57 PM

stiti...oare aceste NU vopsi,NU lacuii...etc nu trebuiau sa vina mai devreme?

80% din noi astia pe care ne-a apucat constructia de pe acum au procedat cum scrie in smintita aia de revista.adica primesti piesa, vopsesti, pui furnir, etc

nu m-as supara sa mai zice-ti si de-a dreptul astia care stiti, atunci cand tindem sa ne batem joc de piese dar....spuneti-o in timp util!

in rest numai de bine!
0

#62 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 25 February 2011 - 07:05 PM

normal ar fi sa nu te apuci de un lucru pina nu il studiezi in profunzime.majoritatea au scos piesele din punga si s-au apucat de lucru dupa niste metode total aiurea.tot asa de multi dintre cei care au inceput sa cumpere aceasta revista,nu au fost interesati sa citeasca ceva despre o nava de epoca.multi dintre modelistii adevarati nu lipesc nici o bucatica de lemn pe o nava pina nu sint absolut siguri ca este bine ceea ce fac.cum ajung sa fie absolut siguri?simplu.se documenteaza.in epoca internetului se gasesc informatii despre orice.daca trebuia cautat prin biblioteci,as fi inteles lipsa documentarii.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#63 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 25 February 2011 - 07:06 PM

iar pe acest forum sint cel putin trei colegi care au spus sa nu se foloseasca lac pe nevele de epoca,inainte sa apara aceasta revista.a citit cineva?
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#64 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 25 February 2011 - 07:11 PM

Vezi postareajeli, la 25 February 2011 - 07:05 PM, a spus:

normal ar fi sa nu te apuci de un lucru pina nu il studiezi in profunzime.majoritatea au scos piesele din punga si s-au apucat de lucru dupa niste metode total aiurea.tot asa de multi dintre cei care au inceput sa cumpere aceasta revista,nu au fost interesati sa citeasca ceva despre o nava de epoca.multi dintre modelistii adevarati nu lipesc nici o bucatica de lemn pe o nava pina nu sint absolut siguri ca este bine ceea ce fac.cum ajung sa fie absolut siguri?simplu.se documenteaza.in epoca internetului se gasesc informatii despre orice.daca trebuia cautat prin biblioteci,as fi inteles lipsa documentarii.

corect.in alta ordine de ideii ,observatia am facut-o in momentul cand am citit ce a-ti lucrat,v-am dat niste sfaturi pe care le-am considerat pertinente vis a vis de problemele pe care o sa le intampinati de acum incolo.in plus,i-mi ofer ajutorul celor care sunt din galati.

Aceasta postare a fost editata de stamy: 25 February 2011 - 07:13 PM

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#65 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 25 February 2011 - 07:51 PM

Nu va mai ciondaniti atat ca imediat timdeti spre off topic(se umple topicul cu tot felul de discutii inutile dar si altele utile)..deocamdata asteptam revista si mai mult munca decat vorba...nu zic in nume de rau...sigur intr-o anumita masura amebele cazuri au dreptate dar trebuie sa mai ascultam si de cei cu experienta sigur dupa cum a spus si tom suntem ''doar modelisti'',toti avem de invatat.
Bafta tuturor.
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#66 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 25 February 2011 - 08:34 PM

http://forum.deagost...?TOPIC_ID=22468
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#67 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 25 February 2011 - 08:47 PM

http://www.cartula.r...orul-t7899.html
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#68 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 09:08 PM

:clapping: Am crezut ca cei ce se apuca de aceste corabii nu se impung ca unii pescari ce construiesc barci de nadit sa le vanda. potato, nimeni nu e dator sa stea 24/24 ore cu ochii pe forum sa va spuna ce trebuie sau nu sa faceti. Daca Stamy a observat mai tarziu si v-a atras atentia puteai sa-i multumesti, nu sa-l certi ca n-a facut-o mai devreme. In fond, ori respectati intocmai indicatiile din revista, ori puneti mana pe mouse si cautati pe net documentatie, studiati, va faceti o idee si abia apoi va apucati de lucru. E bine si intr-un fel si in celalalt. Stamy a vrut doar sa va deschida ochii. Acuma trec cu vederea si sper sa pricepi ca ai gresit. Pentru limbajul folosit in postarile sterse, puteam sa-ti dau warn cu restrictie la postare si n-ai mai fi putut sa intrebi ceva sau sa-ti spui parerea. Citeste te rog regulile forumului.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 25 February 2011 - 09:31 PM



0

#69 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2011 - 09:32 PM

...intr-adevar..poate ca am gresit...poate nu...nu mai conteaza! dar daca esti atat de corect precum vrei atunci fi! daca mie trebuia sa imi dai warn( pt trolling sau pt ...altceva sa zicem) lui ce ar fii trebuit sa ii dai pt cuvintele alea injuriaose la adresa mea???! ban!? orice,oricum,oricat nu justifica injuratul altei persoane !ar trebui sa stii asta! toate cele bune!
0

#70 Useril este offline   eddie 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-February 11

Postat 27 February 2011 - 02:13 AM

Buna seara (spre buna dimineata). Nu pot sa nu observ cat de usor ne aprindem uneori. Si nu inteleg de ce...
Odata cu aparitia acestei colectii, o veche pasiune a revenit. Nu am experienta in modelism. Am realizat cateva modele din hartie cumparate de la magazinul din Muzeul Militar acum multi ani in urma si am avut o tentativa de a construi Bricul Mircea, dar in lipsa informatiilor detaliate si a materialelor dificil de procurat la acea vreme, proiectul a fost abandonat. Recunosc ca odata cu aparitia primului numar, entuziasmul a fost atat de mare incat in ziua urmatoare, am petrecut cateva ore bune intr-un magazin de bricolat, procurandu-mi pe langa cateva scule, pensule si adezivi, doua cutii de lac, unul incolor, celalalt nuc inchis. De asemenea, m-am apucat de lipit scandurile pe punte. Foarte frumos s-au lipit. Urma sa desenez cuiele si sa trasez liniile cu creionul. Cercetand insa forumul si "Maria Sa" Net-ul, am gasit multe tehnici interesante, printre care si cea a lipirii scandurilor taiate la 7 cm intertesut, pentru a elimina aspectul neplacut al rosturilor, imitarea cepurilor de lemn prin presarea scanduricilor cu un ac de seringa cu varful taiat, sau a cuielor cu sarma de alama, etc. In consecinta, tocmai am comandat numarul 1 pentru a o lua de la inceput, cu rabdare :yahoo:
Cu siguranta, voi face modelul asa cum voi considera eu. Voi posta si eu in diversele etape ale constructiei. Daca vor aparea pareri contra sau sfaturi care nu imi convin... am doua posibilitati. Ori imi voi prezenta etapele constructiei doar membrilor familiei; ei sigur vor fi de acord cu tot ce fac. Sau voi filtra sfaturile si le voi alege doar pe cele care se potrivesc perspectivei mele in legatura cu acest proiect, fara sa ma simt jignit de cei care au alte pareri. Pana atunci, ma mai gandesc :good:
Respect tuturor, spor la modelit si multumesc celor initiati!

Aceasta postare a fost editata de eddie: 27 February 2011 - 02:14 AM

0

#71 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 27 February 2011 - 03:43 PM

http://www.photoshar...lbum190100.html
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#72 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 27 February 2011 - 03:56 PM

de urmarit

http://modelshipworl...er=asc&&start=0
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#73 Useril este offline   Equinox 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 06-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung-Muscel, Sighisoara, Arad
  • Interests:Navomodelism, acvaristica, banda desenata

Postat 28 February 2011 - 09:26 PM

Vezi postareastamy, la 27 February 2011 - 03:43 PM, a spus:


Pagina inexistenta!
0

#74 Useril este offline   rkiss 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 28 February 2011 - 09:39 PM

cautati pe google dupa photoshare si album190100

Aceasta postare a fost editata de rkiss: 28 February 2011 - 09:40 PM

0

#75 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 01 March 2011 - 08:41 PM

Prima problema importanta: gaurile prin care va trece primul catarg, nu sunt concentrice. Gaurile din puntea inferioara si cea intermediara sunt concentrice dar puntea teuga nu este. Este mai spre prova cu vreo 2-3mm. Clar un "bat" de fi 8-9mm nu va putea intra prin toate 3 gaurile. :) Cautam solutii! :)

Am vopsit tot! Am lacuit puntea inferioara in 2 straturi de lac lucios! A iesit absolut bestial! Adica MIE imi place mult!
Acum am lipit puntea intermediara, maine dau primul strat de lac.

Am intampinat mici probleme legate de aliniere, rezolvate. Doua coaste strambe, le-am "convins" usor.
Maine poze.

PS Nu recomand nimanui nimic. Doar ma laud! :blush:
"What we do in life echoes in eternity!"
0

#76 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 March 2011 - 09:12 PM

asteptam pozele...cat mai repede:D
0

#77 Useril este offline   GORDON 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 01 March 2011 - 09:26 PM

Seara buna

Eu unul am hotorat sa nu lipesc inca nimic pana nu am toatea coastele si bucatile de punte si apoi doar scandurile pe punte.Am incercat doar sa ases jumatatile de punti pe coaste si am observat ceva interesant.Raman cateva mm de distanta intre punte si prima coasta (sau cum zice Ghidul de asamblare,PPL nr 4).
gl_mmm asi vrea sa stiu daca si la tine apare asa

Asteptam poze cat mai repede

BAFTA
0

#78 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 01 March 2011 - 09:32 PM

Da, si la mine ramane un spatiu de 1-2mm intre punti si prima coasta. Nu stiu, daca puntea inferioara reazema pe etrava si merge, puntea intermediara ramane nerezemata pe nimic. Si mai este si spatiul ala ... ma gandesc si sper sa gasesc o solutie. Daca nu, mergem la next level si basta. Noi sa fim sanatosi! :unsure:

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 01 March 2011 - 09:33 PM

"What we do in life echoes in eternity!"
0

#79 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 01 March 2011 - 09:35 PM

Vedeti ce inseamna sa fi avut toate piesele,sau macar sa le asteptati...nu e tot una daca ai un kit complect al indemana..caci daca erau catargele se putea masura si dupa aceea lipi.
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#80 Useril este offline   GORDON 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 01 March 2011 - 09:39 PM

M-am andit ca numa la mine apare dar se pare ca nu.Din cate se vede in pozele din revista cred ca si acolo apare un pic de spatiu.Astept cu nerabdare nr de maine sa vad cate piese ne-au pregatit cei de la DeA.Sper ca nu au de gand sa ne dea cate o coasta la un nr.

Cum spuneam inainte ...astept poze sa va cum a iesit puntea lacuita...

Spor si Bafta tuturor
0

#81 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 02 March 2011 - 08:15 PM

Situatia la stadiu fizic ... :DImagine atasata: 0014.JPG Imagine atasata: 0016.JPGImagine atasata: 0015.JPG
"What we do in life echoes in eternity!"
0

#82 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 02 March 2011 - 08:16 PM

Imagine atasata: 0017.JPG Imagine atasata: 0018.JPG Imagine atasata: 0019.JPG

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 02 March 2011 - 08:16 PM

"What we do in life echoes in eternity!"
0

#83 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 02 March 2011 - 08:19 PM

Imagine atasata: 0020.JPGImagine atasata: 0021.JPGImagine atasata: 0022.JPG

Imagine atasata: 0023.JPGImagine atasata: 0024.JPGImagine atasata: 0025.JPG
"What we do in life echoes in eternity!"
0

#84 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 March 2011 - 08:19 PM

uauauauauuauau!:D fain glimmy! grrr...eu inca mai astept:D
0

#85 Useril este offline   BUGHY12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 05-August 10
  • Gender:Male
  • Interests:sa lipesc carbon pe nave, eventual sa trag si o banda de izoler rosie, exact cum facea vecinul meu acum 20 de ani la dacie

Postat 03 March 2011 - 01:45 PM

tot ma gandesc daca nu te-ai grabit cu lacuitul, da nu ar fi mare problema, daca vrei sa mai lipesti ceva folosesti super glue
"cont de sters" deoarece sunt singurul fara licenta in modelism si fara master in pescuit.
0

#86 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 03 March 2011 - 02:00 PM

Dupa ce lipesti puntea intermediara cu greu mai poti vopsi/lacui-face ceva la puntea inferioara. Asta am gandit cand am decis sa lacuiesc partea superioara a puntilor.
As indrazni sa recomand sa nu lasati lemnul neprotejat cumva ... dar ma abtin. :angry2:
"What we do in life echoes in eternity!"
0

#87 Useril este offline   BUGHY12 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 05-August 10
  • Gender:Male
  • Interests:sa lipesc carbon pe nave, eventual sa trag si o banda de izoler rosie, exact cum facea vecinul meu acum 20 de ani la dacie

Postat 04 March 2011 - 10:36 AM

Eu m-am hotarat sa obordez altfel lucrarea, sa lipesc toate coastele si sa fac cate o punte (intreaga). Astfel cred ca o sa scap de lipsa de continuitate la punti. Practic pana acum am lipit doar coastele si am pus puntile de forma (asta ca ma mancau degetele si nu am mai avut rabdare). Inca mai sper sa gasesc un prieten din Constanta care sa faca rost de ceva furnir de la fabrica aia, sa pot inlocui filele alea subtiri cu un furnir bun

Aceasta postare a fost editata de BUGHY12: 04 March 2011 - 10:36 AM

"cont de sters" deoarece sunt singurul fara licenta in modelism si fara master in pescuit.
0

#88 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 March 2011 - 12:20 PM

fabrica de firnir din constanta nu mai exista.am sunat eu la ei anul trecut si mi-au zis ca nu se mai ocupa cu furnir.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#89 Useril este offline   coszmin.art 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Gender:Male
  • Location:zalău
  • Interests:recondiţionări, grafică, pictură

Postat 06 March 2011 - 07:15 PM

Vezi postareajeli, la 25 February 2011 - 07:06 PM, a spus:

iar pe acest forum sint cel putin trei colegi care au spus sa nu se foloseasca lac pe nevele de epoca,inainte sa apara aceasta revista.a citit cineva?


care sunt aceia...
Cu respect,







Detaliile fac diferenţa...
0

#90 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 06 March 2011 - 10:26 PM

imi cer scuze proprietarului acestui topic,ca il poluez cu alte lucruri care nu isi au locul aici.unul dintre cei care au spus ca nu se da cu lac pe o nava de epoca este cqampion mondial la navomodele.are nick-ul DRAKE pe acest forum si am sa pun dou poze cu una din lucrarile lui.un modelist care a spus acest lucru are nick-ul STAMY,si este un participant al competitiilor de navomodelism static.pe linga ei pe alte forumuri se mai gasesc medaliati la europene si mondiale care spun acelasi lucru.probabil ca ei stiu exact ce spun,iar daca analizam putin situatia vom vedea ca in secolele 11-17,nu exista nava care sa luceasca.toti colegii de forum care vor sa isi dea lucrarile cu lac,sint liberi sa o faca.la o nava de epoca ideea nu este sa fac lemnul sa arate ca acum 100 de ani.ideea este sa fac nava sa arate ca acum 500 de ani.cred ca este o diferenta.asa cum am spus am sa atasez doua poze cu lucrarea unui navomodelist si dupa ce veti analiza putin fotografiile,sper sa nu mai apara colegi care vor sau chiar contrazic cele spuse de DRAKE.singurii care au acest drept sint cei mai buni decit el sau cei de nivelul lui.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

Arata acest topic


  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro