Modelism - RHC Forum: Galionul "Sf. Ioan Botezatorul" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul" Asamblarea galionului din "Mari corabii"

#31 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 22 February 2011 - 07:28 PM

coszmin.art nu ma grabesc doar spuneam ca ar fi bine ca toti cei care construiasca nava sa posteze cu poze detalii..dar ar fi o inghesuiala mare..
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#32 Useril este offline   coszmin.art 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Gender:Male
  • Location:zalău
  • Interests:recondiÅ£ionări, grafică, pictură

Postat 22 February 2011 - 07:37 PM

Vezi postareaCatris, la 22 February 2011 - 07:23 PM, a spus:

cred ca te inseli, deoarece tot pe dvd, daca te uiti cand se apuca sa slefuiasca, deja sunt lipite toate puntile, inclusiv peretii interiori, asa cum spune in capitolul structura la minutul 04.33. eu zic ca se intaresc un pic coastele cu acestea.
Repet, tot ce zic eu aici nu e din experienta constructiei, ci numai din privit dvd-ul. pe care cred ca deja il stiu pe dinafara =@


Cel de pe dvd o montează toată odată deoarece are toate piesele,
Dc zici că şti dvd-ul pe dinafară eu zic că ar fi bine să-l ştii şi pe dinăuntru.
Construcţia Galionului este etapizată.

Sper că ştii de glumă
Cu respect,







Detaliile fac diferenţa...
0

#33 Useril este offline   coszmin.art 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Gender:Male
  • Location:zalău
  • Interests:recondiÅ£ionări, grafică, pictură

Postat 22 February 2011 - 07:51 PM

Vezi postareagl_mmm, la 21 February 2011 - 09:21 PM, a spus:

Multumesc navigator pentru mutarea posturilor. =@

Folosesc aracet pentru lemn la lipire. L-am testat inainte - am lipit 2 piese de lemn si era OK. Poate pun eu prea putin.


Încearcă să foloseşti un adeziv pentru lemn stratificat, este la flacon mare, costă în jur de 20,00 lei, îl găseşti la magazinele de profil, are o lipire stong. Are însă, un singur defect, nu mai poţi deface
Cu respect,







Detaliile fac diferenţa...
0

#34 Useril este offline   Catris 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 February 2011 - 07:57 PM

Vezi postareacoszmin.art, la 22 February 2011 - 07:37 PM, a spus:

Cel de pe dvd o montează toată odată deoarece are toate piesele,
Dc zici că şti dvd-ul pe dinafară eu zic că ar fi bine să-l ştii şi pe dinăuntru.
Construcţia Galionului este etapizată.

Sper că ştii de glumă

nu numai ca stiu de gluma, dar ca sa te apuci de slefuit nu e normal sa ajungi in aceiasi etapa cu cel care construieste in dvd? doar n-ai sa te apuci sa slefuiesti pe bucati.... asa cum am spus si intr-un post anterior, e numai o parere personala, nu incerc sa invat pe nimeni cum sa faca.

o zi placuta sa ai!
0

#35 Useril este offline   coszmin.art 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Gender:Male
  • Location:zalău
  • Interests:recondiÅ£ionări, grafică, pictură

Postat 22 February 2011 - 08:06 PM

Vezi postareaCatris, la 22 February 2011 - 07:57 PM, a spus:

nu numai ca stiu de gluma, dar ca sa te apuci de slefuit nu e normal sa ajungi in aceiasi etapa cu cel care construieste in dvd? doar n-ai sa te apuci sa slefuiesti pe bucati.... asa cum am spus si intr-un post anterior, e numai o parere personala, nu incerc sa invat pe nimeni cum sa faca.

o zi placuta sa ai!


mulţumesc,
la şlefuire se referea la fiecare componentă în parte, după lăcuire sau băiţuire, iar până la etapa când corpul navei este închis complet (în cazul de faţă, pe o parte deoarece cealată parte rămâne desfăcută)nu mai ai ce.
Îmi pare rău dc te-am supărat, nu spun să supăr sau altceva pe nimeni, din contră din experienţa mea vreau să ajut cât mai mult pe alţii.
O seară minunată...
Cu respect,







Detaliile fac diferenţa...
0

#36 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 February 2011 - 08:27 PM

buna !si eu m-am apucat de cumparat galionul..ideea este ca vreau sa strang mai multe numere pana ma apuc de el...macar pareta de schelet mai robust sa o am in mare! ma gandeam...daca nu cumva este placajul afectat in mod diferit de etapele lungi(datorita aparitie revistei in timp) de lacuire/vopsire?? oare nu o sa se vada diferenta intre o placa vopsita acum si una vopsita peste ...3luni???
0

#37 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 08:32 PM

n-as crede potato sa se vada diferenta

doar nu le tii in soare sau ploaie.cel putin asa banuiesc:)

faza e ca la mine una din coaste se exfolia singura, de buna ce era.am intarit-o cu adeziv eu, cred ca nu vor mai fi probleme, daca nu incep toate sa infloreasca
0

#38 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 February 2011 - 08:33 PM

hmmm...ceea ce spui ma intriga si...panicheaza totodata,prietene!i wonder...:good:
0

#39 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2011 - 09:28 PM

iar asta este pentru amicul gl_mmm

dupa ce a spus ca i se desprind coastele m-am panicat.am incarcat cu inca un rand de adeziv partea de contact dintre sectiuni.dupa uscare devine incolo(va urma si poza finala)

daca acum se mai desprinde ceva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN4053.JPG

0

#40 Useril este offline   rkiss 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 22 February 2011 - 10:50 PM

Apropos de adeziv, folosesti adezivul dat cu revista sau altceva si ce anume? Nu de alta, dar la cat ai pus acolo nu cred ca o sa-ti ajunga cel din revista.
0

#41 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 12:34 AM

nici gand cu cel din revista.
folosesc altceva, un "moment wood", scade la volum dupa uscare, devine transparent, timp de uscare mic

pun maine si o poza cu adezivul, eu unul cred ca este foarte bun.

dupa uscare nu mai arata deloc asa locurile respective, abia de se mai vede ca au fost intarite lipiturile
0

#42 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 February 2011 - 05:39 PM

teddy neaparat fa o pozacu produsul respectiv(adezivul) !vreau! sunt convins ca cel din revista este unul banal! si apropo...azi am avut emotii...am crezut ca iara vine vreo farsa deagostino si se sisteaza revista...apoi am sunat...ceva probleme cu transportul!maine apare!va datzi seama ca astia se joaca cu nervii nostri doi ani:DDDD

Aceasta postare a fost editata de potato: 23 February 2011 - 05:39 PM

0

#43 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 23 February 2011 - 07:34 PM

Si eu folosesc Moment Wood in modelism. Este un aracet cu uscare rapida (15 minute) si cu priza foarte buna. Si il folosesc in aeromodelism unde sunt si sarcini dinamice . Acolo unde este necesara rezistenta mecanica sporita folosesc epoxi bicomponent dar nu rapide.
0

#44 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 08:52 PM

deci...asta e adezivul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN4078.JPG

0

#45 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 23 February 2011 - 08:54 PM

ok ms mult teddy!spor la toti.
0

#46 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 08:54 PM

si comparativ innainte si dupa uscare

se vad "semne" dar nu cred ca e ceva deranjant.insa lipitura e beton

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN4063.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4064.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4069.JPG
  • Imagine atasata: DSCN4053.JPG

0

#47 Useril este offline   coszmin.art 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-February 11
  • Gender:Male
  • Location:zalău
  • Interests:recondiÅ£ionări, grafică, pictură

Postat 24 February 2011 - 04:50 PM

Vezi postareagl_mmm, la 12 February 2011 - 07:59 AM, a spus:

Puntea lacuita ... si lacul folosit.
Mai trebuie data o mana.


nu cunosc calităţile lacului pe care l-ai folosit, aşadar am o rugăminte, să-mi spui te rog preţul şi ce tip de uscare are (mată sau lucioasă)
Din foto nu-mi pot da seama,
mulţumesc
Cu respect,







Detaliile fac diferenţa...
0

#48 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 24 February 2011 - 06:06 PM

Pretul - 17 sau 19lei, nu mai retin exact. Este un lac lucios. Dar nu-mi place cum a iesit - nu recomand!

Avem nr.4! :D Am completat doar forumularul si-l voi trimite maine. In rest, sunt prea obosit sa mai lucrez ceva. Poate maine!

Iubiti-va mult! ;)

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 24 February 2011 - 06:08 PM

"What we do in life echoes in eternity!"
0

#49 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 24 February 2011 - 06:40 PM

Si eu folosesc moment si il recomand la toti.
In rest..bafta tuturor.
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#50 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 24 February 2011 - 06:45 PM

NU DATI CU LAC!!!!!!!!!!
nu folositi lacuri si baituri degeaba.va irositi banii si cand o sa va dati seama de asta o sa fie prea tarziu.
nu va instituiti intr-un grup ce se ajuta cu "sfaturi",cereti sfatul celor care sunt in masura sa vi-l dea sau cititi posturile celor dinainte.pentru asta exista o sectiune de incepatori.
nu va apucati de constructia navei pana cand nu au terminat de livrat toate numerele cu osatura.
nu lipiti filele de punte pe jumatatile de punte,o sa aveti o imbinare foarte inestetica pe la mijlocul navei.

@ gl_mmm,ia legatura cu mine pe PM.

Aceasta postare a fost editata de stamy: 24 February 2011 - 06:48 PM

Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#51 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 February 2011 - 07:23 PM

stamy sa inteleg ca esti un guru:D in ale machetelor de lemn! te rog invata-ne ce si cum( p.s. nu vb la bascalie nu te iau peste picior!) si eu sunt incepator...da ne sugestii..daca nu ti-e greu sa scrii asa mult sau fa un tutorial bun !pls...fac o bere-doua...:pardon:
0

#52 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 24 February 2011 - 09:25 PM

Vezi postareastamy, la 24 February 2011 - 06:45 PM, a spus:

NU DATI CU LAC!!!!!!!!!!
nu folositi lacuri si baituri degeaba.va irositi banii si cand o sa va dati seama de asta o sa fie prea tarziu.
nu va instituiti intr-un grup ce se ajuta cu "sfaturi",cereti sfatul celor care sunt in masura sa vi-l dea sau cititi posturile celor dinainte.pentru asta exista o sectiune de incepatori.
nu va apucati de constructia navei pana cand nu au terminat de livrat toate numerele cu osatura.
nu lipiti filele de punte pe jumatatile de punte,o sa aveti o imbinare foarte inestetica pe la mijlocul navei.

@ gl_mmm,ia legatura cu mine pe PM.


Am trimis PM, conform solicitarii! :D
Am inteles ce NU trebuie sa facem! Sper sa nu repeti aceleasi lucruri si in raspunsul tau la PM-ul meu. Multumesc! Desi as fi apreciat mai mult ... altfel de sfaturi!
Si poate ne spui si de ce sa nu ne <... instituim intr-un grup ce se ajuta cu "sfaturi" ...>!
"What we do in life echoes in eternity!"
0

#53 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 25 February 2011 - 09:54 AM

Vezi postareagl_mmm, la 24 February 2011 - 09:25 PM, a spus:

Am trimis PM, conform solicitarii! :nea:
Am inteles ce NU trebuie sa facem! Sper sa nu repeti aceleasi lucruri si in raspunsul tau la PM-ul meu. Multumesc! Desi as fi apreciat mai mult ... altfel de sfaturi!
Si poate ne spui si de ce sa nu ne <... instituim intr-un grup ce se ajuta cu "sfaturi" ...>!

pai e simplu,da unul cu bait,dau toti.da unul cu lac,fireste toti se iau dupa el.in tot forumul asta au fost deschise zeci de posturi referitor la inceputurile modelismului static.si nu in ultimul rand daca face unul o greseala,o fac toti.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#54 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2011 - 01:34 PM

am urat intotdeauna forumurile de la noi!toti is destepti ,toti fac reprosuri...si bascalie!ninic concret un tutorial profesionist! mai mult ca sigur unii dintre noi(incepatorii ) ne descurcam mai bine ca alti asa zisi profesionisti! si toti au ipocrizia de a se plange de tara asta fara sa faca nimic! FORUMUL ESTE PT DISCUTIILE CONSTRUCTIVE( UTIL,AJUTOR.......)
0

#55 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 25 February 2011 - 04:22 PM

Vezi postareastamy, la 25 February 2011 - 09:54 AM, a spus:

pai e simplu,da unul cu bait,dau toti.da unul cu lac,fireste toti se iau dupa el.in tot forumul asta au fost deschise zeci de posturi referitor la inceputurile modelismului static.si nu in ultimul rand daca face unul o greseala,o fac toti.

Salutare modelistilor. Nu vreau sa par mitocan, nici ipocrit, nici masar cicalitor, Vreau doar sa subscriu la cele spuse de stamy. Omul are perfecta dreptate , si eu unul sustin cele afirmate de el. Navomodelismul stattic, si nu numai , nu este usor dar nici greu, in schimb...... din prea mult exces de zel greseli se pot face multe, chiar foarte multe care in multe cazuri nu mai pot fi remediate, si...... ve-ti ajunge la concluzia ca dupa multe saptamani de asteptare sa achizitionati kitul, dupa multe ore de munca sa ajungeti la stadiul in care intreaga lucrare este compromisa, distrusa iremediabil. Tehnici de modelism sunt multe, si diverse. Fiecare lucreaza dupa cum il taie capul, dar ...... incercatii totusi sa nu va grabiti. Eu nu sunt un greu al modelismului si nici nu ma consider un AS al tehnicilor , sunt un biet modelist si doar atat. In multe alte topice sau facut fel si fel de ..... introduceri in tainele navomodelismului, s-a specificat si faptul de a astepta cu montajul pana cand ve-ti achizitiona ultimele piese din "scheletul" viitorului galion.
Fratilor, incercatii sa nu mi-o luati in nume de rau, dar constructia unei nave de epoca nu este usoara chiar de loc, chiar daca acest model este o banala birema, sau un luger, caravela, galion, ckliper, bark, brik sau mai stiu eu ce nava cu vele. Ar fi pacat ca noii navomodelisti care au descoperit de curand aceasta frumoasa arta si incearca sa se initieze in tainele navomodelismului sa constate ca de fapt , luindu-se dupa unul sau altul..... au reusit sa distruga munca lor, si sa renunte.
Sfaturii , opinii si pareri v-or fi multe, diversificate,care mai bune, care mai putin bune, dar totusi, incercati sa triati aceste raspunsuri si sa le luati pe cele mai bune.Categoric, odata cu avansarea lucrarii vor aparea sfaturi si idei si din partea asa zisilor grei ''modelisti'': nu ezitati sa cereti sfaturi si pareri, si...... o rugaminte celor care se cred mari modelisti dupa numai o saptamana : Fratilor, incercati sa nu mai dati sfaturi ne-la-locul-lor, incercati sa nu ii derutati pe cei care incearca sa realizeze ceva. Incercati sa va documentati, sa cititi si sa studiati tehnici cu atentie. Netul este tixit de informatii. Daca acum..... apar discutii de asemenea amploare , suprasaturate de idei si pareri in marea majoritate fanteziste, si gresite; oare ce se v-a intampla cand se va ajunge la adevarata parte grea a constructiei, ce discutii v-or aparea cand se va ajunge la arborada, la manevre, parame........
Incerc sa-mi imaginez cati dintre incepatorii care dau sfaturi au reaxizat macar un navomodel de epoca, sau un navomodel la scara. Eu unul am totusi ceva ani buni in spate de modelism, nu sunt multi, dar nici putini, dar...... in multe privinte prefer sa nu dau sfaturi , nu vreau sa fiu inteles gresit. Unii dintre voi ma cunosc mai bine, altii mai putin sau chiar deloc. Cand stiu, cand sunt convins ca sfatul meu este bine argumentat si probat , prefer sa deschid gura, dar ....pana atunci mai bine .......
Cu lacuitul, cu baituitul, cu ....... de ce nu asteptati sa aveti tot scheletul montat, sau ....macar toate piesele care alcatuiesc aceast "schelet" si sa le lacuiti, baituiti pe toate la un loc. Chiar daca folositi aceasi pensula, chiar daca folositi acelasi lac sau bait, daca executati aceasta operatiune in etape, una ...acum, alata peste 2-3 saptamani, alta peste alte 2-3 saptamani, cand ve-ti avea intregul corp montat, ve-ti constata ca aveti 2-3 sau poate chiar 4 nuante diferite.
Nu vreau sa mai dau si alte exemple,care .... ar fi multe, chiar foarte multe, dar nu vreau sa poluez topicul colegului nostru gl_mmmcu baliverne. Chiar doresc pe aceasta cale sa-mi cer iertare public pentru..... acest OFF TOPIK , iar daca acest lucru (postarea mea) il nemultumeste sa roage un moderator , sau rog eu un moderator sa starga acesta postare.
P.S. potato, ai perfecta dreptate. Forumul este pentru ''DISCUTIILE CONSTRUCTIVE'' ; haideti sa facem impreuna o abstractie de la actuala regula care s-a format, si sa incercam sa nu mai dam sfaturi incorecte, nejustificate. Haideti sa fim ca o familie si sa incercam sa ne ajutam intre noi. Nimeni nu este tatal modesismului, si nimeni nu este un mare AS, toti suntem "Doar Modelisti" chiar daca unii dintre noi au doar 2 zile de modelism si altuii au 30-40 sau mai multi ani de modelism. Nimeni nu este mai destept sau mai ..... este doar.... neinitiat.
Respecte Profunde tuturor si spor la modelit in continuare.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#56 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2011 - 04:41 PM

exact asta ziceam si eu cu diferenta de timp...si eu asta fac, macar o mare parte din osatura(sper ca ma exprim corect) sa fie starnsa inainte de montarea in mare si baituire,lacuire...apoi pot aparea diferente...in timp...eu mai astept...cel putin inca pe atatea numere inainte sa ma apuc de ceva!P.S. ms pt tot tom!no ase se raspunde la un noob ca mine in ale navomodelelor de lemn:DDD

Aceasta postare a fost editata de potato: 25 February 2011 - 04:42 PM

0

#57 Useril este offline   rkiss 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 25 February 2011 - 05:02 PM

Vezi postareatom cat, la 25 February 2011 - 04:22 PM, a spus:

Salutare modelistilor.
......
Respecte Profunde tuturor si spor la modelit in continuare.


Saru'mana tom
0

#58 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 248
  • Inregistrat: 07-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:new things

Postat 25 February 2011 - 05:04 PM

Dragi colegi, stimabile gazde, cu tot respectul cuvenit ... eu nu vreau decat sa-mi construiesc galionul pe care voi plati 1.500 lei exact asa cum cred eu! Nu vreau sa iasa perfect! Nu vreau sa devin modelist! Vreau doar sa-mi pierd o parte din viata mea construind acest galion. De asemenea mai vreau sa postez cate ceva pe aici, pe ACEST forum, in ideea de a pastra un "film" in imagini cu etapele constructiei. Daca mi se permite acest lucru, bine, il voi face. Daca nu, nu!
Unu ... si doi: nu tin ca acest topic sa fie numai al meu. N-am nevoie de asta! Sa posteze care-cum-vrea, numai sa se respecte Regulamentul si chestiile alea elementare - respect reciproc, bun simt, etc. La asta tin! In rest, simtiti-va liberi fratilor sa postati ce va trece prin cap!
Asa ca haideti sa vedem mai departe care-i treaba cu proiectul asta si sa lasam deoparte alte povesti cu batrani sfatuitori si super calificati. Sa-si aminteasca numai de greselile pe care le-au facut si ei in trecut. Cred ca-si vor aminti cu placere de ele! :yahoo:

Repect! :drinks:

Acum ma retrag ... am de lipit puntile pe grinzi! :yahoo: Si da, stiu ca risc sa se vada ca dreaq mai tarziu! Dar poate ca impreuna vom gasi o solutie!

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 25 February 2011 - 05:06 PM

"What we do in life echoes in eternity!"
0

#59 Useril este offline   potato 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 February 2011 - 05:19 PM

glimmy:D entuziasmul tau debordant ...ma incanta!bravo baiete! fa ceea ce simti! asta este cel mai important!distractia...nu conteaza nici daca in loc de galion o sa iasa o carutza!tot inainteee!!!!!!:yahoo:
0

#60 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 25 February 2011 - 06:53 PM

Vezi postareapotato, la 25 February 2011 - 01:34 PM, a spus:

am urat intotdeauna forumurile de la noi!toti is destepti ,toti fac reprosuri...si bascalie!ninic concret un tutorial profesionist! mai mult ca sigur unii dintre noi(incepatorii ) ne descurcam mai bine ca alti asa zisi profesionisti! si toti au ipocrizia de a se plange de tara asta fara sa faca nimic! FORUMUL ESTE PT DISCUTIILE CONSTRUCTIVE( UTIL,AJUTOR.......)

te-ai gandit inainte de a face filozofia asta ieftina ca poate sfaturile pe care le-au dat unii sunt chiar folositoare?inainte de toate,cand folosesti un forum,ii citesti regulile.nu e democratie.daca continui cu atitudinea asta frustrata vei fi exclus inainte sa apuci sa inveti ceva folositor.si stii cei curios:in dreapta sus ai un buton magic:se numeste SEARCH.ai sa ramai foarte surprins cand,dupa ce-l vei folosi ,ai sa gasesti raspuns la ABSOLUT toate nelamuririle tale.
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

Arata acest topic


  • 26 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro