Modelism - RHC Forum: Ce masina ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Ce masina ?

#1 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2011 - 12:32 PM

A sosit timpul sa imi cumpar prima masina , bugetul maxim ar fi intre 7000 si 9000 , insa nu tin neaparat sa " ii sparg " pe toti .
Ce vreau eu de la masina ? nu prea multe sa aiba o motorizare pana in 1800cmc ; patru usi ; aer conditonat ; sa nu consume cat tatra sa fie placuta la condus deci cam ce vrea toata lumea de la o masina ...
As vrea o masina ceva mai iesita din comun , sa nu trebuiasca sa ma uit dupa numar prin parcari sa vad care este deci exclud din start loganul , clioul , golfoul ....
M-am uitat dupa multe masini focus ; aro10.4 ba chiar si o 1100 si un prius , dar de la nici una nu am simtit acel "ia-ma acasa" ...
Masina de vis ar fi una care sa combine retroul cu modernul , confortul cu ....
0

#2 Useril este offline   cristi_d6 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Gender:Male

Postat 21 February 2011 - 09:57 AM

Cu 7000 nu cred ca poti sa iit iei ceea ce iit doresti tu asta daca nu renunti la cateva pretentii d-ale tale, eu iti recomand un ford fiesta.
Boilere , Panouri solare
0

#3 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 06:15 AM

Fiesta in nici un caz "plain car for plain people" .
Insa imi fac cu ochiul PT Cruiserul treaba este ca astea au motoare mari si performante mici ....
0

#4 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 06:59 PM

 vlad20, la 19 February 2011 - 12:32 PM, a spus:

M-am uitat dupa multe masini focus ; aro10.4 ba chiar si o 1100 si un prius , dar de la nici una nu am simtit acel "ia-ma acasa" ...
Masina de vis ar fi una care sa combine retroul cu modernul , confortul cu ....



Eu zic sa-ti iei o caroserie de Focus cu sasiu de Aro, motor de 1100 si electronica de Prius. O vopsesti roz bonbon iar la mijloc ii fu*i o dunga neagra; p-asta sigur o vei recunoaste indiferent cat de aglomerata ar fi parcarea sau cat de beat esti.

PS: Pachetul de crom si manerele, musai sa fie de la cosciugul ala ambulant de-i zice PT Cruiser.

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 05 March 2011 - 07:02 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#5 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 05 March 2011 - 07:20 PM

 MLGore, la 05 March 2011 - 06:59 PM, a spus:

Eu zic sa-ti iei o caroserie de Focus cu sasiu de Aro, motor de 1100 si electronica de Prius. O vopsesti roz bonbon iar la mijloc ii fu*i o dunga neagra; p-asta sigur o vei recunoaste indiferent cat de aglomerata ar fi parcarea sau cat de beat esti.

PS: Pachetul de crom si manerele, musai sa fie de la cosciugul ala ambulant de-i zice PT Cruiser.



Esti "rau"...
As intreba si eu daca e vorba de moneda nationala sau de Euro dar sunt convins ca nu conteaza.
E un topic deschis asa de-amoru' artei...cu invitatia: hai sa ne aberam ca e liber.
Hai sa luam matematematic:
- bugetul e 7000 - 9000, deci e mare, ca doar doar are patru cifre. Nu conteaza valuta in care este enuntat.
- posesorul bugetului, trece de la "nationale" aproape interbelice (vezi 1100) la focus (cea mai votata masina din anii '90)
- trece putin si prin prezent amintind de Prius
Daca analizam cele scrise aproape ca a acoperit intreaga epoca a automobilului.
Ce Doamne iarta-ma sa-i propunem ?
Bafta la cumparaturi !

Aceasta postare a fost editata de fasconal: 05 March 2011 - 07:21 PM

Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#6 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2011 - 09:59 PM

Nu , nu ete vorba nici de valuta forte nici de moneda nationala ci de saibe grower .
@ mlgore sa stii ca esti p durmul ce bun , daca i-as pune si un outboard pot iesi cu ea pe Dambovita .
@ fasconal termenul "interbelic" descrie perioada dintre cele doua razbloaie mondiale deci pana in 1939 (intai septembrie ...Germania invadeaza Polonia iti spune ceva ? ) iar iar prima daci 1100 a iesit pe poarta fabrici in 1969 iar daca o luam tot matematic vdem ca sunt aproape 30 de ani .

Lasand deoparte faptul ca nu sunt instare sa aleg o masina , am sa spun si motivul pentru care mi-au atras atentia 1100 ; r12 ; capri mk1 si fiat 850 coupe , si anume se pot inscrie ca vehicul istoric deci zero taxe (inclusiv daca masina este cumparata din alt stat ) iar pe langa acest fapt pretul masinii creste ...
0

#7 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 05 March 2011 - 10:57 PM

Daca tot vorbim de modele clasice, cauta o Skoda 1000MB. Ca si forma si design, mie mi-a placut cel mai tare, spate care aduce a Moskvici cu stopurile iesite vertical in afara inaltimii caroserie, si fata care aduce a Porsche 911 Turbo, putin mai ridicat ca inaltime totala din cauza spatiului ocupat de emblema (sub care se ascundea si roata de rezerva).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1000mb1.jpg

Aceasta postare a fost editata de protheus: 05 March 2011 - 11:00 PM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#8 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 01:37 AM

Nu mia placut Porsche . ma rg decat doua modele 944 si 944 " shooting brek "
http://www.pestalozzi.net/sb/porsche_cargo944/944_420.jpeg
http://www.4tuning.ro/images/Porsche-944-2500/1905d449fce0ac4a4/Porsche-944-2500.jpg

Desi acest coupe s-ar incadra in bugetul meu nu il pot lua pentru simplu fapt ca este ... coupe

Destul de interesanta aceasta skoda dar sincer am mari semne de intrebare im ceace priveste fiabilitatea .
* Daca as lua asa ceva cu singuranta nu as lasa-o gri , as alege tot o culoare originala poate un negru ?

http://www.skoda-club.net/graphics/gallery/full/125_19651000mb01.jpg
0

#9 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 06 March 2011 - 07:42 AM

 vlad20, la 05 March 2011 - 09:59 PM, a spus:

...
@ fasconal termenul "interbelic" descrie perioada dintre cele doua razbloaie mondiale deci pana in 1939 (intai septembrie ...Germania invadeaza Polonia iti spune ceva ? ) iar iar prima daci 1100 a iesit pe poarta fabrici in 1969 iar daca o luam tot matematic vdem ca sunt aproape 30 de ani .
...


Bineinteles ca ai dreptate, a fost o figura de stil fara nici o conotatie temporala / istorica. Am vrut sa spun foarte vechi dar sa sune mai pompos...

Tot nu inteleg daca posturile tale chiar au vreo legatura cu realitatea.
N-am mai intalnit pe nimeni care sa ceara ajutor la alegerea unui produs / serviciu care sa prezinte asa o paleta larga si sa enunte un singur criteriu primordial dupa care se ghideaza acesta fiind bugetul si cu riscul de a ma repeta, eu tot nu inteleg despre ce valuta este vorba? (RON, EUR, USD...)
Ca sa ma fac inteles, imi suna de parca ai spune ca vrei sa-ti cumperi un produs electrocasnic dar nu te poti hotari daca vei lua aspirator sau aragaz.

Da, la clasice taxa este zero dar sa vezi cat te va costa intretinerea si mai ales cat te va costa s-o pastrezi in starea originala pentru a-i creste valoarea in timp.
O clasica n-o poti asigura CASCO si atunci o s-o pastrezi in garaj (cam acolo se tin clasicele) si o s-o folosesti doar la parade.

Bafta!
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#10 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 09:53 AM

Dupa cum vezi atunci cand eu vorbesc de o masina clasica , ma rezum stric la cele low cost , dar este adevarat reparatile costa destul de mult dar nu mai mult decat piesele pentru o masina noua , dezavantajul este ca dureaza mult procurarea pieselor de schimb de calitate fie ele refurbish sau NOS ...
Cat despre intretinere este la fel ca oricare alta masina , cum o ingrijesti asa o ai , evident daca o fortezi atunci o sa ai probleme dar o data pusa la punct nu ai dece sa ai probleme .

Masina pe care o vreau eu nu o sa fie masina de familie , dar vreau ca atunci cand trebuie sa transport 4 persoane sa o pot face confortabil ; sa pot face "naveta" acasa-scoala-munca (desi in general prefer sa folosesc metroul sau atunci cand este frumos moto ) , iar daca vreau sa merg pana la munte sa o fac fara sa am grja ca imi sar supapele .

Stiu ca de la o masina din perioada aia cer mult prea mult dar tocmai asta este dilema mea retro contra modern sau mai bine spus fiabilitate si de aici m-am orientat catre PT care din pacate are mai multe dezavantaje decat avantaje .



L.E. este vorba de euro iar eu zic ca este un buget destul de decent pentru "prima masina" .

Aceasta postare a fost editata de vlad20: 06 March 2011 - 09:54 AM

0

#11 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 10:25 AM

Dacia 1100 e o masina foarte fiabila dpdv mecanic dar la tabla au fost cam varza. Cand eram student am avut doua- una mostenita de la tata si una pe care mi-am cumparat-o cu 200$ de la cineva. Problema e ca nu se mai gasesc piese, in special elemente de caroserie. Renault 10 a stat mai bine la capitolul tabla decat 1100. Ca si confort nu sunt cine stie ce, suspensia e destul de rigida (e normal, masina are 750kg) in schimb, fata de 1300, asta are caldura. Daca tot vrei ceva retro, fiabil si confortabil cauta un Mercedes 240d sau 300d, varianta cobra (caroserie w123), dar musai in Germania ca la noi nu stii ce meltean si-a bagat unghiile in motor. Aste-a au o suspensie de nu mai intalnesti in ziua de azi, zici ca mergi cu barca. Motorul e simplu de intretinut si nu prea se strica (am un unchi care are un 240d adus din SUA, masina e din 1983 si are peste 500.000 mile la bord- la motor nu s-a umblat), consumul e de maxim 7%. Cu putin noroc gasesti una cu A/C.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#12 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 06 March 2011 - 11:57 AM

 vlad20, la 19 February 2011 - 12:32 PM, a spus:


Ce vreau eu de la masina ? nu prea multe sa aiba o motorizare pana in 1800cmc ; patru usi ; aer conditonat ; sa nu consume cat tatra
As vrea o masina ceva mai iesita din comun , sa nu trebuiasca sa ma uit dupa numar prin parcari sa vad care este deci exclud din start loganul , clioul , golfoul ....

Masina de vis ar fi una care sa combine retroul cu modernul , confortul cu ....

Cred ca la cele de mai sus s-ar s-ar potrivi Lada Niva. Cred ca e so OK pe gropile noastre.La fel si la munte. De consum si fiabilitate nu stiu nimic.Mie imi place; masinarie sovietica.

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 06 March 2011 - 11:59 AM

0

#13 Useril este offline   Diesel 

  • Diesel
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 2848
  • Inregistrat: 29-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:www.mrtclub.ro

Postat 06 March 2011 - 01:08 PM

Cred ca ar trebui sa mergi pe asa ceva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ims_57-1.jpg
  • Imagine atasata: COL130_Land_Rover_Defender_1991_750.jpg

0

#14 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 02:42 PM

Mercedes e mercedes mi-ar place mult o coada de randunica dar ma tem ca este cam " greu " pentru mine ar mai fi varianta de la acelasi 190e (crosworth sau nu ...) producator dar nu stiu daca exista asa ceva in tara fara sa fie "porcita" ba moataoar schimbate , ba gauri pentru difuzoare iar cele din 80-90 care aveau suspesie reglabila pe gaz acum au amortizoare normle iar instalatie distrusa sau pur si simplu smulsa , servodirectie cu jocuri enorme ca doar este greu sa pui zemuri noi da' pe urma se mira dece cilindrii aia arata de marca ar fi stat in saramura .
http://www.dancrouchblog.com/wp-content/uploads/2008/01/01.jpg
http://c1959042.cdn.cloudfiles.rackspacecloud.com/96_86_96864_3_644x461.jpg

As vrea o masina ceva mai scurta , imi este mai usor cu ea ... nu sunt un sofer grozav ...


4x4 offroad pe mine unul ma depaseste , daca nu am servo trebuie sa ma lupt cu volanu'

Aceasta postare a fost editata de vlad20: 06 March 2011 - 02:43 PM

0

#15 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2211
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 07 March 2011 - 12:34 AM

Honda HRV vtec 1.6 sau Nissan Primera hatchback 1.6 dupa 2002. Sunt mai deosebite, trainice, confortabile, economice si sigure, de dimensiune potrivita. Pentru bugetul tau, asta ti-as recomanda la modul cel mai serios. Check them out !

Aceasta postare a fost editata de ERASER: 07 March 2011 - 12:38 AM

Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#16 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2011 - 06:25 AM

Foarte interesanr HRV-ul nu am vaut pana acum , cred ca merita "ochit" .
Ce credeti de Renault Vel Satis
0

#17 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2011 - 06:40 AM

video...

Aceasta postare a fost editata de vlad20: 07 March 2011 - 06:41 AM

0

#18 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 07 March 2011 - 09:23 PM

 vlad20, la 07 March 2011 - 06:25 AM, a spus:

Ce credeti de Renault Vel Satis


 vlad20, la 07 March 2011 - 06:40 AM, a spus:



" ich weiß wovon ich spreche ich arbeite bei renault uind die karre is hässlich und sau teuer in der reparatur "
:hi:
It's difficult to make things simple!
0

#19 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2011 - 02:02 AM

Mi-e imi place este altfel , iar despre reparati... a fost si este o masina e lux de la renault ....
0

#20 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 08 March 2011 - 10:48 AM

Cat s-a invartit cel din clip cu camera pe langa si prin masina pe toate partile, eu nu am vazut nimic deosebit...inca imi pare mai comuna decat multe alte masini pe care le-am vazut.

Aceasta postare a fost editata de protheus: 08 March 2011 - 10:49 AM

 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#21 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 08 March 2011 - 04:31 PM

In alta ordine de idei ce ati alege intre:

Skoda Octavia
Wv Passat
Ford Mondeo
Renault Laguna

Modele fabricate dupa 2ooo.
Si daca se poate putin argumentat de ce una si nu cealalta(in cateva cuvinte).
Cred ca ar fi mai interesant de expus defectele nu calitatile.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#22 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2011 - 05:32 PM

:) Pai ce au alea in plus ? sunt cele mai monotone sedane .
Daca ar fi sa aleg ceva dintre ele m-as orienta intre octavia si passat cu mare accent pe pasat . laguna are interiorul cam plastios inferior celor de la vw ( skoda este "sub-brand" al acestei marci ). Fordul este undeva la misloc dar in schimb il trag in jos motorizarile destul de depasite in schimb mult mai fiabile decat cele de la renault .
Dar pana la urma fiecare masinuta o sa aibe chichitele ei , daca vrei detalii mai concrete incearc pe un forum de specialitae acolo vei gasii exact ce probleme au , si ce motorizari sunt mai bune , eu nu am postat pe asa ceva pentru a evita "plutoanele " de fanboy
0

#23 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 08 March 2011 - 06:20 PM

Daca vrei ceva bun dar care nu se gaseste in orice parcare incearca Honda Accord. Cu putin noroc te incadrezi si in buget.
It's difficult to make things simple!
0

#24 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 March 2011 - 07:22 PM

Eu as alege masina noua, cu garantie care se incadreaza in bugetul tau. Restul este poezie.
0

#25 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 08 March 2011 - 07:42 PM

 Zen, la 08 March 2011 - 06:20 PM, a spus:

Daca vrei ceva bun dar care nu se gaseste in orice parcare incearca Honda Accord.


Aprob, unul singur stiu sa aiba asa masina in zona asta, si e foarte multumit de ea. Plus, el nu are probleme in a o gasi in parcare, nu arata fix ca celelalte.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#26 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2011 - 01:36 PM

Vesti bune bune am gasit o alfa romeo GTV din '73 pret 1200e . insa are bube mari si anume lipsesc scanuele si panourile usilor adica sunt dar nu sunt originale si are haionul spart deci posibil sa creasaca in ea tot felul de buruieni , apoi masinuta este din sighisoara .
Am sa ma duc in weekand sa vad ce si cum , pana acum nu suna foarte rau , avand in vedere ca una in stare buna sare foarte usor de 10.000 e .

Intr-un final ar trebuii sa arate asa http://freerevs.com/...es/37637095.jpg .


Dan nu stiu daca te referi la mine dar daca da iti zic ca la bugetul meu nu gasec nimic nou care sa imi placa , e ca si cum ai vrea o friptura de porc si ai primi una de soia :clapping:
0

#27 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 09 March 2011 - 02:07 PM

Nu-i vorba de placut. Este vorba daca vrei o masina cu care sa-ti faci treaba sau o masina pe care s-o repari. Daca placerea este de a repara, iei masina din 73 si o restaurezi. Daca vrei ceva cu care sa te duci la servici, cumparaturi, zbor, etc, atunci, nu te intereseaza ce plasticuri sunt in interior, cum arata in parcare sau alte fleacuri. Te intereseaza ca la 6 dimineata, la -40 de grade si viscol, sa bagi cheia in contact si sa demareze din prima. In acest caz iei ce poti, in buget, dar nou si cu garantie.
Bineinteles ca este, doar o parere personala.

PS. S-a cam dus vremea cand neamtul isi schimba masina pentru ca se plictisea de ea. Acum o schimba pentru ca se apropie problemele si vrea sa le paseze altora.
0

#28 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2011 - 05:26 PM

Eu sunt constient ca o masina sa zic clasica are toanele ei iar alfa pe care vreau sa o vad este problematica .
Dar asta ar fi a doua masina in familie ai mei au renault scenic rx4 masina care nu prea este folosita decat la cumparaturi (ai mei sunt pensionari ) iar pentru mine este mare si nu imi place .
Asta ar fi prima masina pe care sa fiu eu propietar , sincer tot timpul mi-au placut masinile vechi si in general cam tot cei facut inainte de 80 , am spus si mai sus sunt perfect constient ca in masina aia mai trebuie bagati cel putin 2000e pentru a o face "demna" , spune-mi masochit sau pueril dar asta este cam toate " proiectele " mele cam asa au inceput cu rable pe care nu prea le vrea nimeni ( mobra 50s -zundapp d200 -cursiera rene din 50 si multe alte nimicuri ) , pana acum am reeusit sa reconditionez tot ce este mai sus aproape pana la stare cu care au iesit din fabrica , deci rabdare pentru restaurare as avea .

Oricum in weekand iau cu mine un "maniac" alfa sa se uite mai bine , nu de altaa dar eu ma entuziasmez repede si cumar tampenii ori iereparabile ori extrem de costisitoare .

Daca vroiam ceva nou saream pe un logan sau pe un sandero "entry-level" fiat , sau poate ceva mai scump si faceam un leasing , dar fiecare cu "bubele " lui .


P.S. Pe viscol in Bucuresti cel mai bine iesi cu metroul , daca nu faci doua ore din periferie pana in centru (asta fara sa fie blocaje .
0

#29 Useril este offline   RVlad 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2011 - 05:35 PM

P.P.S

Nimeni nu o sa dea o masina ca esste foarte buna dar vrea altceva , majoritatea masinilor din germania aveau oricum in jur de 100.000 , la noi erau date inapoi , retusat ce era de retusat si vandute mai scump , tineau mai mult si unele inca tin pentru ca sunt ele de o calitate mai buna . Dar in general masinile moderne daca ai grija de ele nu prea ai probleme (renaultul nostru are 270.000 si nu s-a internevit la motor au fost schimbate decat placute , saboti bujii curele de transmisie becuri etc lucruri care se uzeaza relativ usor si care trebuiesc inlocuite la revizi )
0

#30 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 09 March 2011 - 08:37 PM

Las-o jos cu renault-ul! Doar motor nu inseamna mecanica unei masini. Si renault neumblat la mecanica in 250K nu am vazut si nu o sa vad niciodata!!! Deci, masina de 5 ani si 60K face azi 3500Euro si vrea caseta de dir de 1000E.Nexam pe producator.Plus revizia de 60K care era in carti (cu distrib, acc, alea,alea)mai bine o dau unuia care vrea ceva ``altfel``. ``Altfel`` ca erau doar doua in parcarea foarte mare iar acum mai e doar una, ca a mea e pe elevator de doua saptamani si de acolo zboara la ziar direct, ``reparata`` pentru pustii aia de stiu tot dupa forumuri si a le incerca deasemenea se pricep ca d`aia se strang la stadion sau in alte zone (cum or fi si pe la voi) si elaboreaza teoria automobilului de cartier.
Deci grija la cumparaturi sa ai, ca asa cum ai observat si tu, cand placinta e si mare si mai miroase si frumos, sigur arde!
Bafta la piatza, nu lua renault! Sau ia; capitalizezi experienta si poti deveni un fel de ioana d`arc pe forumul dedicat.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro