Modelism - RHC Forum: Ju 87 GD Tank Buster - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ju 87 GD Tank Buster macheta de avion

#1 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 16 February 2011 - 12:00 AM

Am achizitionat, am montat, lipit si vopsit un avion german din al doilea razboi mondial, scara 1:72. Avionul real avea peste 15 m deschiderea aripilor, 12 m lungime si 4,5 m inaltime, o viteza de 320 km/h (!) si o autonomie de 800 km. Modelul cu care am avut de-a face are vreo 15 cm lungime si o deschidere a aripilor de 18 cm. Deci este mic, ceea ce pentru mine, ca incepator, a fost perfect.
Producator: Revell, kit de plastic complet, piese destul de bine executate, cu putine bavuri.
Pret de achizitie: 39 lei kitul plus inca 14 lei doua vopsele speciale galben lucios si verde inchis mat.
Scule necesare: lipici Bizon, cind se intareste (usuca) nu devine alb ca superglue, ci ramine transparent, un cutit de modelism (cu care intii mi-am taiat toate buricurile degetelor (!)), un cleste, penseta de stomatologie, pensula cu virf mic, putin diluant pentru vopsea, o pila rotunda pentru bavuri (cu care mai ascut si lantul drujbei deseori..).
Timp de lucru: vreo 3 zile sa zic asa citeva ore in total. Nu am prea avut rabdare la vopsit, m-am cam grabit si am dat deseori de probleme de genul degetelor lipite si vopsite de ceva ce tocmai vopsisem in alta culoare. :drinks:
Nu fac o descriere detaliata a etapelor de lucru, voi pune doar citeva poze. Astept pareri din partea voastra, dar trebuie sa retinem ca e primul kit montat.
Poze:
Imagine atasata: IMG_1471.JPG Imagine atasata: IMG_1472.JPG
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#2 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 16 February 2011 - 12:02 AM

Imagine atasata: IMG_1473.JPG Imagine atasata: IMG_1474.JPG

Imagine atasata: IMG_1476.JPG Imagine atasata: IMG_1477.JPG
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#3 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 16 February 2011 - 12:04 AM

Imagine atasata: IMG_1478.JPG Imagine atasata: IMG_1479.JPG

Imagine atasata: IMG_1480.JPG Imagine atasata: IMG_1481.JPG

Imagine atasata: IMG_1482.JPG Imagine atasata: IMG_1483.JPG

Imagine atasata: IMG_1486.JPG Imagine atasata: IMG_1487.JPG
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#4 Useril este offline   sectoristu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 23-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2011 - 07:11 AM

Salut,

Felicitari pentru kit. Iti recoman un lipici de la rewell (nu am retinut denumirea).Are un tub metalic f. fin care iti permite sa dozezi si sa aplici lipiciul cu precizie. Piesa se lipeste suficeint in circa un minut, asa ca nu mai e nevoie sa o prinzi in menghina si elastice... pur si simplu stai cu ea in mana :drinks:...

Sunt curios daca ai folosit vopsea acrilica si ai daca aplicat-o cu pensula? Ai mai pus si lac ulterior?

In ceea ce ma priveste, de curand am terminat un f18 de la italieri tot 1/72 si pot spune ca unele piese nu se potriveau perfect (a trebuit sa fac mici inventii). Acum m-am apucat de un jaguar sweepcat de la rewell.

Mai am in plan un mig 21 lancer, un mig 29, un f14, eventual un harrier iar din ww2 Me`109, Spitul, Iar 80, un catalyna si un U-boat ;)

All best
0

#5 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 16 February 2011 - 08:51 AM

Da, voi incerca si un lipici original, dar si Bison-ul are tot asa, un tub subtire (oarecum) cu care aplic. Timpul de uscare a mai mare putin, ceea ce nu e foarte rau, odata lipite, piesele mai pot fi usor mutate, repozitionate. Referitor la vopsea, nu stiu daca e acrilica, pe ea scrie email color, seama cu cea auto, are si un usor miros de produs petrolier. Nu am dat cu lac, dar vopseaua alba de pe burta avionului e vopsea de masina (email de la Rost). Si daca, intr-adevar, vopseaua e ca una de masina, cred ca voi cumpara din aceasta pentru viitoarele modele, cea originala de la Revell mi se pare exagerat de scumpa (7 lei pentru 18 ml). Vopseaua, da, a fost aplicata cu pensula.
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

#6 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 16 February 2011 - 02:18 PM

Frumoasa lucrare.Eu pana in prezent nu am facut machete vopsite dar vreau sa incerc.In legatura cu lipiciul de la revell se numeste Revell Contacta Professional si e foarte bun,nu se lipeste asa de repede ca superglue si poti sa pui doar pe particica care vrei.
Bafta.
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#7 Useril este offline   dagger F 102 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 13-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice - aviatie

Postat 17 April 2011 - 10:05 AM

Imi place cum ti-a iesit Stukas-ul.Spor in continuare. :good:
0

#8 Useril este offline   ionut76 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1240
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/6
  • Interests:http://www.catia.ro

Postat 21 April 2011 - 08:33 PM

Multumesc ! Am modificat putin culorile avionului in sensul ca am scos capota aceea albastra. Arata stupid ! Cind am vopsit-o asa avusesm in minte altceva, apoi m-am razgindit. Voi atasa si poze curind.
Cursuri si carti CATIA v5 aici
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro