Modelism - RHC Forum: IAR 80 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

IAR 80 Foam kit

#1 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 15 February 2011 - 10:39 PM

Salutare,

Incepand cu saptamana urmatoare am decis sa ma apuc de constructia a doua kit-uri noi din spuma IAR 80 si Mig 3.
Cam aceeasi strategie ca si la MIG-29.
Deocamdata voi discuta despre IAR 80.

Trebuie sa mentionez ca am luat aceasta decizie in urma cererilor pe care le-am primit in legatura cu IAR 80.

Inca mai am cateva nedumeriri legate de kit. Am sa ii rog pe cei interesati sa-mi spuna preferintele, pentru a scoate un kit care sa-i multumeasca.
Intrebarile ar fi:
- dimensiunile. M-am gandit undeva in jurul a 1200mm anvergura.
- grosimea peretilor din spuma. Tinand cont ca fuselajul va fi rigidizat cu tije de carbon, as putea sa-l duc pana in 2-3mm. In schimb devine mai fragil la "parcarile in garaj"
- tren de aterizare, sa aibe sau nu. Functional? fix? cat de scale?
- profilul aripii - acrobat? vitezist? cat mai portant?

Carcasa motorului, cabina, conul elicii (?), imbinarea aripilor cu fuselajul, vor fi din plastic
Greutatea goala, fara lonjeroane sper sa fie sub 150gr.

Ca si pret, inca nu este decis nimic, ramane de vazut.

Salutare si numai bine,
Mihai

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR80-1.jpg

0

#2 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 22 February 2011 - 03:49 PM

Nu ai reusit sa faci nimica pina acum la IAR?
Sunt foarte curios si nerabdator sa vad cum se naste vanatorul.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#3 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 February 2011 - 04:08 PM

Salut inca nu.
Saptamana asta sper sa termin Mig 3-ul, si dupa aceea IAR-ul.

Sa vedem cum imi ingaduie timpul, daca termin Mig-ul mai repede, incep poate IAR-ul si saptamana aceasta.

Numai bine,
Mihai
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 February 2011 - 04:48 PM

Nu uita Mig-ul 29 ... din ce ai postat pana acum nu este totul clar si daca te duci spre multe proiecte trece timpul si dispare pofta - intre timp apar si alte proiecte

: spre exemplu cum vine servo de eleron si pe unde trec tijele de comanda si cum ai acces la echia de servo ca sa o pui la 90 grade dupa ce ai pus servo pe pozitie caci el servoul intra putin sub fuselaj ( sau dai o gaura in fuselaj in dreptul axului de servo )

Doar inlantuirea prin lipire a pieselor de spuma ca la un joc de Lego nu este suficient - unde se pune pack-ul si receptorul , pe unde vin cablurile de semnal la receptor etc ?

Spor la treaba si multa bafta !

P.S.

Eventual poate te ajuta cineva ( un colaborator ) cu partea de documentatie .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#5 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 22 February 2011 - 06:17 PM

Salutare RD,

:nea: mereu exigent, numai sa nu devina tenta de rautate

Iti dau dreptate, insa, ca si tutorial eu fac doar o recomandare. Nu uita ca acesta nu este un ARF, si targetul meu sunt modelisti care au mai construit avioane. Care sa stie cum sa taie un eleron, sau cum sa faca vreo improvizatie (daca considera).

Pot spune ca desi nu am vandut nici un kit in Romania, am inceput sa vand in strainatate deja. Desi le-am trimis in arhiva ce si cum, nimeni nu a fost interesat. Daca ai mai construit un model, crede-ma e LEGOtm. Am vazut deja asamblari care n-au aproape nimic in comun cu propunerile mele. Rigidizari ale aripii diferite, flaps-uri, eleroane, profundoare gandite altfel etc.

Mig 29-le, e favoritul meu de ani de zile, dar se pare ca nu se prea bucura de prea mult entuziasm la noi. Incredibil de multa lume mi-a trimis PM-uri despre el, ca il doresc etc. Indata ce a devenit disponibil, nu am mai primit nici o comanda. Din aceasta cauza am si lasat-o mai moale cu 29-le. Ar fi fost altceva sa stea lumea la coada dupa el. Dar cum nu e cazul... asta e.

Intre timp ma implic in atatea proiecte cate pot duce. Deocamdata am 4 pe rol. Ma incadrez in termenii limita pe care mi i-am propus la toate.

Sper sa ma fi facut inteles,
Mihai
0

#6 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 22 February 2011 - 11:41 PM

Vezi postareapupetxls, la 22 February 2011 - 06:17 PM, a spus:

Salutare RD,

:huh: mereu exigent, numai sa nu devina tenta de rautate

Iti dau dreptate, insa, ca si tutorial eu fac doar o recomandare. Nu uita ca acesta nu este un ARF, si targetul meu sunt modelisti care au mai construit avioane. Care sa stie cum sa taie un eleron, sau cum sa faca vreo improvizatie (daca considera).

Pot spune ca desi nu am vandut nici un kit in Romania, am inceput sa vand in strainatate deja. Desi le-am trimis in arhiva ce si cum, nimeni nu a fost interesat. Daca ai mai construit un model, crede-ma e LEGOtm. Am vazut deja asamblari care n-au aproape nimic in comun cu propunerile mele. Rigidizari ale aripii diferite, flaps-uri, eleroane, profundoare gandite altfel etc.

Mig 29-le, e favoritul meu de ani de zile, dar se pare ca nu se prea bucura de prea mult entuziasm la noi. Incredibil de multa lume mi-a trimis PM-uri despre el, ca il doresc etc. Indata ce a devenit disponibil, nu am mai primit nici o comanda. Din aceasta cauza am si lasat-o mai moale cu 29-le. Ar fi fost altceva sa stea lumea la coada dupa el. Dar cum nu e cazul... asta e.

Intre timp ma implic in atatea proiecte cate pot duce. Deocamdata am 4 pe rol. Ma incadrez in termenii limita pe care mi i-am propus la toate.

Sper sa ma fi facut inteles,
Mihai



Nu este rautate si nici nu am sa mai deranjez ..... dar daca tot ai construit pe cel care a si zburat ( nu mai zic de promisiunea de a face un tutorial ) erau suficiente doar cateva poze " de aproape " sa vada omul unde sunt servourile, unde se pune pack-ul si receptorul ( cred ca am intrebat de cateva ori chestia asta cu pack-ul si receptorul dar zici ca este secret national ).
- poate si din aceasta lipsa de informatii nu s-au mai inghesuit cei ce intrebau ( apropo nici acum nu stiu lungimea modelului )

Daca productia este destinata exportului precum perdelele de pascani si exclusiv modelistilor experimentati iar noi cei locali sau mai incepatori nu avem nevoie a primii mai multe informatii nici macar pozitionarea C.G.-ului pentru primul zbor ca sa nu dam cu el de asfalt .... nu am cuvinte - asta referitor la rautate.

Spor ... si bafta la export !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#7 Useril este offline   pupetxls 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 14-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 February 2011 - 12:32 AM

Salut,

Mi-ai cam intors cuvintele, dar na asta e.
Pana la urma mi-e incepe sa imi para a rautate. Inafara de tine, nu m-a intrebat nimeni nimic. Cred ca daca pe cineva l-ar fi interesat, mi-ar fi scris linistit pe forum. Esti seful de sindicat la doritorilor de Mig 29?

Sincer mi se pare stupid ca se ajunge la asemenea discutii, si te miri din ce. Asta e, asa e la noi.

Mi s-ar fi parut normal daca esti atat de deranjat sa-mi scrii un PM.

Sau vrei sa dovedesti ca eu sunt un rau? si ca "export" adevarate valori romanesti? intr-o conspiratie nationala?

Ma rog, am sa iti mai raspund in masura in care vei scrie ceva constructiv. Ai scris destul de mult in topicurile mele, dar mai nimic constructiv.

Salutare si numai bine,
Mihai
P.S. - imi cer scuze fata de restul colegilor de forum, pentru ca s-a ajuns aici. Nu se va mai repeta. Multumesc pentru intelegere
0

#8 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 23 February 2011 - 12:40 PM

Vezi postareapupetxls, la 23 February 2011 - 12:32 AM, a spus:

Salut,

Mi-ai cam intors cuvintele, dar na asta e.
Pana la urma mi-e incepe sa imi para a rautate. Inafara de tine, nu m-a intrebat nimeni nimic. Cred ca daca pe cineva l-ar fi interesat, mi-ar fi scris linistit pe forum. Esti seful de sindicat la doritorilor de Mig 29?

Sincer mi se pare stupid ca se ajunge la asemenea discutii, si te miri din ce. Asta e, asa e la noi.

Mi s-ar fi parut normal daca esti atat de deranjat sa-mi scrii un PM.

Sau vrei sa dovedesti ca eu sunt un rau? si ca "export" adevarate valori romanesti? intr-o conspiratie nationala?

Ma rog, am sa iti mai raspund in masura in care vei scrie ceva constructiv. Ai scris destul de mult in topicurile mele, dar mai nimic constructiv.

Salutare si numai bine,
Mihai
P.S. - imi cer scuze fata de restul colegilor de forum, pentru ca s-a ajuns aici. Nu se va mai repeta. Multumesc pentru intelegere



Dumneavoastra ati promis ca veti face un ... ceva .... sa inteleaga omul :

pupetxls a spus:

Au mai ramas de facut cutiile si manualul de asamblare.
......
Momentan ma ocup cu tutorialul, sper sa il termin pe sfarsitul saptamanii cel tarziu, si va fi postat.



Pe urma spuneti ca am scris prea mult si necostructiv in topic-ul dumneavoastra atunci de ce ? :

pupetxls a spus:


A - Legat de vieza RealDesign are dreptate. Filmul este destul de prost, .....
B - Intr-adevar RealDesign are dreptate. Momentan ma ocup cu tutorialul, sper sa il termin pe sfarsitul saptamanii cel tarziu, si va fi postat.
C - ......


parca mai erau si niste teste legat de finisare - de ce nu ati ramas la varianta invelirii cu scotch precum mumiile egiptene ?

Pur tipic romanesc - lasa ba ca merge asa !

P.S.

Tot nu am aflat lungimea modelului - o sa o tin asa .....pana poate o sa aflam
Tot nu am vazut poza cu pack-ul pus in locasul lui - idem - insistenta ...
Tot nu am vazut rutarea cablurilor de servo, ESC si ce o mai fi pe acolo sau or fi wirelesss ?
Avand in vedere tipul modelului eu il vad mai repede dedicat incepatorilor sau celor cu buget redus decat expertilor in modelism care nu mai au nevoie de explicatii si informatii - astia .. expertii ori isi fac singuri ori isi iau brand-uri performante.

Este o vorba din popor ... aia cu intinsul cat tine plapuma ca altfel ies .. "cartofii" afara .

Deci un proiect cap coada sau FARA promisiuni ( deci numai cap sau numai coada ) si trecem la urmatorul proiect si tot asa ..... altfel totul se rezuma la cantecul : "E foame de bani baieti, e foame de bani !"
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#9 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 04 April 2011 - 11:48 PM

Nu se mai aude nimic?
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro