Modelism - RHC Forum: Turnigy 9x - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Turnigy 9x

#1711 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 June 2015 - 10:35 AM

Vezi postareadanysoft32, la 17 June 2015 - 10:32 AM, a spus:

hai sa incheiem aici subiectul ca discutia ia cumva o directie off topic

P.S
Bogdane nu spun ca TGY 9x se compara cu Futaba, insa nu cred ca ai sughitat cand ai zburat cu ea in mana si nici nu ti-au tremurat degetele pe stick...:sorry: 8P

Nu inchidem nimic :), vorbim despre aceasta statie :) si tetris pentru Taranis :).
Dane, eu zic o parere pur obiectiva, simplu, nimic mai mult, nu e o statie pentru zburat 3D, nu are precizie, punct, nimic, nu sunt eu mare pilot, invat, sunt incepator dar am simtit imediat diferenta de precizie intr-un banal hover.
Nu spun ca nu as zbura cu aceasta statie, as zbura, nu am o problema, zbor cu orice statie dar analizam obiectiv, avem dreptul acesta.
PS> daca nu are tetris pe ea cum programeaza baietii atunci e 0 :) :) :)
0

#1712 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 June 2015 - 11:39 AM

Bre, fiecare statie are meniurile ei, cu denumirile ei si chichitele ei. 9X e o statie bestiala pentru ce poate face si nu exista futabă sau spectrum sau jr sau graupner sau ce vreti voi care sa faca macar jumate din ce poate face un 9x la aceiasi bani sau dublu chiar.
Ai bani si vrei sa te dai mare cu ei ia-ti frate buggati de aur si lasa-te de RC. Parerile subiective sunt fix pix pentru cine vrea sa-si ia o statie. Niciun soft custom nu e imposibil de invatat, poate prima data ti se pare ca "bah futaba facea click click si zburam" si la asta nici reverse la un canal nu stii de unde sa dai. Da, prima oara-i greu, stiu. Dar fix din aceasta dificultate se naste libertatea de a face ce vrei.

Ah, si cel mai important, asa se mai face si o selectie naturala, care stie sa dea 2 click-uri zboara, care nu vedeti ca exista modele captive http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif. Si care va plangeti ca taranis/9x e prea greu de setat, vedeti ca exista companion9x care are template-uri gata facute. Da cin` sa o lege la PC sa vada... si altceva decat futabehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif.
0

#1713 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 June 2015 - 11:49 AM

Vezi postareaCiprian97, la 17 June 2015 - 11:39 AM, a spus:

Bre, fiecare statie are meniurile ei, cu denumirile ei si chichitele ei. 9X e o statie bestiala pentru ce poate face si nu exista futabă sau spectrum sau jr sau graupner sau ce vreti voi care sa faca macar jumate din ce poate face un 9x la aceiasi bani sau dublu chiar.
Ai bani si vrei sa te dai mare cu ei ia-ti frate buggati de aur si lasa-te de RC. Parerile subiective sunt fix pix pentru cine vrea sa-si ia o statie. Niciun soft custom nu e imposibil de invatat, poate prima data ti se pare ca "bah futaba facea click click si zburam" si la asta nici reverse la un canal nu stii de unde sa dai. Da, prima oara-i greu, stiu. Dar fix din aceasta dificultate se naste libertatea de a face ce vrei.

Ah, si cel mai important, asa se mai face si o selectie naturala, care stie sa dea 2 click-uri zboara, care nu vedeti ca exista modele captive http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif. Si care va plangeti ca taranis/9x e prea greu de setat, vedeti ca exista companion9x care are template-uri gata facute. Da cin` sa o lege la PC sa vada... si altceva decat futabehttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/dry.gif.

Nu cred ca ai cine stie ce experienta ca sa vorbesti, sincer, la ce e bestiala 9X? Tocmai ti-am zis un lucru, nu are precizie pe stick-uri, finete, timp de raspuns, daca argumentai obiectiv aratai ca esti destept dar nu ai facut asta... Suntem liberi sa comentam la fel cum si tu esti. Asa ca lasa comentarii gen Bugati si alte prostii, tu in afara de Bixler ai mai zburat altceva? Lasa atacurile la persoana deoparte ca esti doar un copil.
0

#1714 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 June 2015 - 12:14 PM

Cipriane, faci ce faci și dai cu muci^n fasole. :rofl:

9X e o stație bună la prețul care-l dai pe ea și are și un meniu acceptabil de bogat, cu posibilitatea de resoftare. Am văzut-o și în competiții, așa că ... .
Totuși, dacă vrei ceva performanță și ceva finețe, e cam slăbuță. Nu o compar cu alte stații de firmă pentru că nu are sens să compari mere cu pere, dar dacă vrei ceva precis cu siguranță găsești o stație mult mai bună la prețuri acceptabile.
Vis-a-vis de meniul bogat am următoarea întrebare: Cât la sută din el se folosește de obicei ?
Vezi ce folosești la 9X și fă o comparație cu o stație mai performantă care-ți oferă același lucru și vei constata că nici prețul nu-ți dă gaură în buget față de performanța oferită.
Nu toți aeromodeliștii sunt IT-ști și mulți nu știu să facă programări avansate, dar învață, așa că e mai comod un meniu simplu care să-ți permită să-ți zbori construcția fără să fie nevoie să stai la setări cu orele.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1715 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 17 June 2015 - 12:33 PM

9x este o statie bestiala pentru ca
-e 50$, toata lumea si-o permite si nu exista statie mai ieftina cu atatea functii sau macar una "dă firmă" cu măcar jumătate din potentialul ei la aceiasi bani.
-8ch complete si suficiente pentru majoritatea
-prin soft-uri custom are functii suficiente pentru 80% din zburatori. Nu trebuie sa fii geniu sa intelegi ca CH2 inseamna tot profundor chiar daca-i zice CH2 in statie. Nu trebuie sa fii geniu sa urmaresti niste tutoriale pe `tub si aflii tot ce nu stii. Nu te pune nimeni s-o resoftezi, si cu softul original cica faci ceva treaba. Iarasi nu trebuie sa ai doctorat in cibernetica sa lipesti niste pad-uri pe o placuta si sa o resoftezi daca vrei, gasesti pe forum toate informatiile necesare.
-prin hack-uri hardware are functii suficiente pentru 90% din zburatori(doar ca aici mai trebuie si ceva cunostiinte de electronica)
-are receptoare ieftine de tot(si cu 8ch daca-ti trebuie sau cu 6 parca era ceva)
-vrei DSM2 ca ai un model cu receptor integrat? Nu-i bai ia-ti un modul orange DSM2 si zbori. Vrei receptoare ieftine? Vine deja cu receptoare de 6$. Vrei telemetrie? un frsky in dos si ai. Vrei FPV LR? Un modul UHF in dos si se rezolva.
-multe altele pe care cineva care a zburat mai mult cu statia asta ti le poate zice.

Precizie in stickuri... da, aici ai partea ta de dreptate. Stickurile sunt cam "merge si asa" insa se poate zbura mult si bine cu ea. Evident daca pui 9x`ul pe bancheta din spate a mertzanului nu da bine.
Eu am zburat si cu 9x si cu taranis cel mai mult, si sincer sa fiu diferenta la stickuri se reflecta in pret(50$ vs 220$) pe langa celelalte brizbrizuri care le mai are taranis. Iar timp de raspuns, sa fim seriosi. Chiar poti da vina pe statie ca raspunde modelul prea tarziu? Mai ales la avioane, oricat de turbat ai zbura nu cred eu ca statia e cea care te limiteaza ca "bah de era cu 5ms mai rapida statia ce bine-mi iesea hoveru ala". Eu zbor elicoptere si as zbura 100% identic si cu futaba si cu 9x.

Tot un fel de incepator sunt si eu cu elicopterele(sunt la soft 3D inca). O statie de 1000eur nu m-ar face sa zbor mai bine la fel cum un 9x nu m-ar face sa zbor mai prost. Am ales taranis peste 9x pentru ca taranis e un fel de 9x cu tot ce trebuie in el: telemetrie completa, soft, switch`uri, slidere, telemetrie vocala, modul RF intern.

Nu zic ca-i cea mai buna statie ever, nu exista asa o statie. Zic doar ca nu exista statie mai buna in 50-140$. Si daca vrei zbori mult si bine cu ea, daca nu o arunci la cos dupa primu zbor ca a reactionat prea tarziu si te-a facut de ras.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rofl.gif
0

#1716 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 June 2015 - 12:45 PM

Iar ești ”bestial” de superficial. :rofl:
Nu e nevoie să-mi explici ce face, sau ce se poate cu 9X. Am și una de asta în club de vreo 2 ani și singurul lucru care l-am ”ajustat” a fost doar tensionarea arcurilor pe stick-uri.
Îți dau un singur exemplu. La mitingul aviatic de aici nu am avut curajul să folosesc 9X, ci am rămas la bătrânul Graupner JR și la panarama de Spektrum 6i. Prea multă aglomerație atât pe cer, cât și public așa că ... precizia ... .
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1717 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 June 2015 - 12:51 PM

Precizia de care-ți vorbeam a făcut diferența între o nenorocire și evitarea ei cu daune minime. Am rupt puțin Nemesis-ul, dar moto-parapantistul care se afla unde nu trebuie a scăpat nevătămat. Un 9X nu-ți oferă precizia necesară la un model de 4000 gr. care zboară cu 80 km/h. :pardon:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1718 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 17 June 2015 - 03:03 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 17 June 2015 - 10:24 AM, a spus:

Nu te contrazic Adrian dar pe un model mare eu nu as folosi Turnigy 9X si cred ca nici Taranis, nu as pune nici una dintre statii pe modele mari pentru 3D, nu imi insipira incredere, nimic mai mult. Taranis o fi ok dar Turnigy 9X, am zburat Dumninica cu ea, eu am 8FG Super, diferenta de la cer la pamant la sensibilitate stick-uri, precizie, nu exista termen de comparatie, nu au legatura una cu alta. Nu stiu Taranis cu nu am zburat dar despre Turnigy, cum am zis, mi se pare diferenta enorma.
PS> il tachinam pe domnul renatoa, ca el ne-a aratat ca pe Taranis poti sa joci tetris, sincer acum :), asta chiar e aberatie...


Hai sa-ti spun totusi ce m-a deranjat putin.Tu ai nu stiu ce Futaba Super , modele de n-spe mii de lei sau euro care de altfel sint modele super si sigure etc.Atunci sa zicem ca eu vreau sa vin la o intalnire aeromodelistica si am Turnigy 9x sau Taranis sau modele mai modeste. Ar trebui sa ma simt inferior ? Daca m-as apropia de tine sa discutam as fi mai inferior? As fi mai mult sau mai putin pentru tine un Tzaran? Te rog sa nu te superi dar ..............cam asta ai transmis.Si asta poate fi un pamflet .E ultima interventie in acest topic a mea pe acest subiect .Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Stima ,

Adi
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#1719 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 June 2015 - 03:17 PM

Vezi postareaAdrianDim, la 17 June 2015 - 03:03 PM, a spus:

Hai sa-ti spun totusi ce m-a deranjat putin.Tu ai nu stiu ce Futaba Super , modele de n-spe mii de lei sau euro care de altfel sint modele super si sigure etc.Atunci sa zicem ca eu vreau sa vin la o intalnire aeromodelistica si am Turnigy 9x sau Taranis sau modele mai modeste. Ar trebui sa ma simt inferior ? Daca m-as apropia de tine sa discutam as fi mai inferior? As fi mai mult sau mai putin pentru tine un Tzaran? Te rog sa nu te superi dar ..............cam asta ai transmis.Si asta poate fi un pamflet .E ultima interventie in acest topic a mea pe acest subiect .Sper ca nu am suparat pe nimeni.
Stima ,

Adi

Nu am avut nicio intentie sa transmit asa ceva, il tachinam pe domnul renatoa care mai are un pic si slaveste Taranis, ii face site de admiratie iar la faza cu tetris pe statie am ras juma' de ora singur, cand cineva zboar planorul si prinde termica, joaca tetris ca e linistit si sta cuminte in termica aeromodelul iar la 9X am zis o parere obiectiva, dar vezi ca am mentionat ca as zbura orice statie, nu am o problema. Nu tre' sa se simta inferior nimeni la nimic, in Romanina lumea o ia prea personal la fiecare chestie si nu avem voie sa criticam ca ne este dat peste bot imediat. Spuneam o parere pur obiectiva si mi-o mention, am dat si eu un mail la Turnigy acum 10 luni, nu mi-au raspuns nici acum, deci sunt 0 pentru mine, am avut Turnigy 6 nu stiu ce si a fost cea mai mare prostie de statie pe care am avut-o, am zburat cu 9X si mi-am spus parerea, vrei precizie, nu iti da, simplu, nimic mai mult dar asta nu inseamna ca nu as folosi statia. Tipic romanesc ne certam din nimic, normal ca o sa arunc si in Taranis si in Turnigy daca sunt slavite iar Futaba aruncata la cos, asta e democratia, fiecare are parerea lui si o exprima liber :D.
PS> Turnigy nu da nimic societatii, sunt doar niste obositi care au facut bani si cam atat, vreau sa ii vad si eu cum sponsorizeaza. Ii vine vreme si lui nu e bai, de altfel si lui hobbyking.
0

#1720 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 June 2015 - 03:28 PM

Imi pare rau, dar traiesti intr-o vreme care pentru unii dintre noi este de mult apusa... daca a da societatii inseamna reviste glossy, showroom-uri, show-uri cu asa zisi campioni platiti sa faca reclama si sa va spune ce vreti sa auziti... mult succes.
Va dispare asa cum au disparut graupner si robbe.
Partea astalalta de societate care zboara ieftin ar fi ramas tot spectatoare sa caste gura la ruptul vostru in figuri, si nu gandeste deloc asa, din contra, le este recunoscatoare celor care au facut RC-ul accesibil, si nu celor care ii vor prosti si cu portofelul larg deschis.
Iar despre facutul banilor in Asia, fii linistit, tot cinstitii de vestici fac mai mult decat obositii de chinezi.
Vine ea si vremea sponsorizarii... adica a datului de pomana

http://hobbyking.com...gn=040615.SM-EU

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 17 June 2015 - 03:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1721 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 17 June 2015 - 04:07 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 June 2015 - 03:28 PM, a spus:

Imi pare rau, dar traiesti intr-o vreme care pentru unii dintre noi este de mult apusa... daca a da societatii inseamna reviste glossy, showroom-uri, show-uri cu asa zisi campioni platiti sa faca reclama si sa va spune ce vreti sa auziti... mult succes.
Va dispare asa cum au disparut graupner si robbe.
Partea astalalta de societate care zboara ieftin ar fi ramas tot spectatoare sa caste gura la ruptul vostru in figuri, si nu gandeste deloc asa, din contra, le este recunoscatoare celor care au facut RC-ul accesibil, si nu celor care ii vor prosti si cu portofelul larg deschis.
Iar despre facutul banilor in Asia, fii linistit, tot cinstitii de vestici fac mai mult decat obositii de chinezi.
Vine ea si vremea sponsorizarii... adica a datului de pomana

http://hobbyking.com...gn=040615.SM-EU

Daca bagati pe statia dumneavoastra tetris cum a facut omul acela pe net vin sa ma joc la urmatoarea intalnire ;).
Toate bune,
0

#1722 Useril este offline   EBA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 956
  • Inregistrat: 09-April 09
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI,Balta Alba,
  • Interests:AEROMODELISM

Postat 17 June 2015 - 04:26 PM

Vezi postarearenatoa, la 17 June 2015 - 03:28 PM, a spus:

Imi pare rau, dar traiesti intr-o vreme care pentru unii dintre noi este de mult apusa... daca a da societatii inseamna reviste glossy, showroom-uri, show-uri cu asa zisi campioni platiti sa faca reclama si sa va spune ce vreti sa auziti... mult succes.
Va dispare asa cum au disparut graupner si robbe.
Partea astalalta de societate care zboara ieftin ar fi ramas tot spectatoare sa caste gura la ruptul vostru in figuri, si nu gandeste deloc asa, din contra, le este recunoscatoare celor care au facut RC-ul accesibil, si nu celor care ii vor prosti si cu portofelul larg deschis.
Iar despre facutul banilor in Asia, fii linistit, tot cinstitii de vestici fac mai mult decat obositii de chinezi.
Vine ea si vremea sponsorizarii... adica a datului de pomana

http://hobbyking.com...gn=040615.SM-EU



Oho,cat adevar ai spus.Pacat ca prin europa inca mai tine vrajeala asta cu mii de euroi pentru un briz-briz,care nu face nimic in plus decat um 9x sau un taranis.
Dar nu trebuie sa fie nici o suparare fiecare isi ia jucaria in functie potentialul buzunarului iar in rest, nici o diferenta in ceea ce credem noi ca ar fi net superior sau inferior,toate sunt pe o singura linie adica fac acelasi lucru iar cine mai crede ca un briz-briz in plus la o jucarie o face mai inteligenta si deci mai scumpa,va inselati.
SUNTEM FUDULI
0

#1723 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 17 June 2015 - 06:45 PM

Eu v-am spus sa incheiem, am gasit rezolvarea (multumita unora inimosi) gata!
Nu are rost sa ne suparam si sa discutam in contradictoriu, fiecare cu preferintle sale, in functie sau nu de buget. Atat pt. Renato cat si pt. Bogdan am aceiasi stima si in general vorbiti aceiasi limba. Ca unii fac "lobby" pt. una dintre statii este fix problema si parerea sa (poate a incercat sau nu alta statie, insa nu i-a descopertit toate "subtilitatile), asta nu trebuie sa ne inraiasca ci sa ne apropie. Nici-unul dintre noi nu vorbeste gresit insa fiecare are afinitatile sale pt una dintre "marci/firme"

P.S
Mai spun inca o data..., problema despre care am discutat s-a rezolvat (am amintit mai sus ce si cum) si in acest topic nu ca nu ar fi democratie sau altceva insa aici este vb despre TGY 9X- probleme, sfaturi setari etc.
nu trebuie sa deviem de la subiect cu aceste comparatii intre TGY 9X si terte alte statii (parerea mea ca nu isi are rostul astfel de discutii aici )

Bafta

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 17 June 2015 - 06:46 PM

0

#1724 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 21 June 2015 - 01:02 PM

Buna ziua dragi aeromodelisti,

Prin februarie am facut la HK-Europa o comanda care sa fie de inceput pentru fiul meu de 9 ani. La sugestia profesorului de aeromodelism am ales o statie Turnigy 9x, un avion Bixler (ARF), acumulatori, ECS si alte cateva componente. Majoritatea componentelor erau in stoc, mai putin statia... si aceasta a ajuns la inceput lunii mai in stoc, doar nu am inteles de ce abia dupa o luna au trimis pachetul; asa ca abia pe 12 iunie a ajuns.
Ma uitasem putin pe net legat de aceasta statie, dar nu ma apucasem de citit pana nu o aveam in mana - altfel intelegi manualul cand si apesi pe butoane in acelasi timp. Trebuie sa spun ca nu citisem nici un rand din acest topic pana azi dimineata... ca altfel ma lasam de meserie.
Din februarie si pana acum, fiul meu reusise doar de cateva ori sa faca zbor in dubla comanda cu profesorul pe un EasyStar (asta pe langa ore petrecute in fata simulatorului); citind despre zbor (eu ne avand decat cateva secunde de pilotat fara succes), am aflat ca exista si module de autopilot (dupa ce a venit comanda din Olanda, am comandat de la un magazin din tara ce piese mai imi lipseau - aveam nevoie de conectori XT60 si pe langa ei am adaugat si un FY40A).
Montarea Bixler-ului a fost relativ usoara (cabluri prea scurte la motor). Apoi a venit randul sa trecem la programarea statie. In primul rand am desfacut si am schimbat mode 2 in mode 1 - asa a invatat sa zboare pe simulator.
Pentru alimentare, optasem de la inceput pt un LiPo Turnigy 3S, 1C, care incape destul de bine in interorul carcasei. Receptorul venit cu statia a functionat imediat, comenzile mergand fara probleme. La ECS - YEP 30A a trebuit sa citesc cu atentie manualul - a trebuit sa fac acel Basic Setup ... (o sa revin mai acusi despre el).
Am instalat si stabilizatorul FY40A, legarea lui am facut-o vizionand pe youtube filme, doar unul a explicat corect pt avion, restul erau cam pe langa subiect sau il foloseau in elicoptere. Asa ca CH7 - este pt activarea lui (prin comutatorul cu 3 pozitii), iar pe CH8 a ajuns AIR2 - mixat dupa AI. Dupa vreo 4-5 ore de teste, am reusit sa fac ca totul sa fie functional.
Chiar inainte de primul zbor ne-am dat seama ca eleronanele actonau invers, dar imediat s-a rezolvat din statie. - ca un incepator, nu am facut CheckList-ul, si am uitat sa verific dupa aceea si functionarea autopilotului.
Daca in primul zbor acesta nu s-a folosit, la activarea sa in timpul celui de al doilea zbor, acesta a facut ca avionul sa intre in rotatie..., dar imediat a fost deconectat , iar pilotul a reusit sa il controleze fara probleme (la primele zboruri pilotul a fost un copil de 8 ani care are ceva experienta). Dupa ce am schimbat sensul de echilibrare pe eleroane, a mai urmat un test de zbor, acum comportandu-se exemplar. Dupa ce am verificat ca totul functioneaza, a trecut la carma si fiul meu. Mai intai folosind modul automat, pentru ca dupa cateva zboruri deja sa treaca la dezactivarea sa in mare parte din timp; doar la aterizare inca are mici emotii si atunci lasa autopilotul sa isi faca treaba.
Legat de ECS-YEP, cand acumulatorul nu mai era total incarcat, acesta bipaia in continuare si nu permitea pornirea motorului. chiar daca conectam un acumulator incarcat, semnalizarea continua. singura metoda a fost sa refac acel Basic Setup. si apoi iar a functionat fara probleme vreo 2 zboruri. apoi iar a inceput sa bipaie. iar am refacut Basic Setup si iar a mai functionat inca vreo 2 zboruri... ciudat... mai trebuie sa sap pe net in legatura cu asta. Hei!! am doar cateva zile decat m-am angajat ca "inginer" la aerodromul familiei... :rolleyes:

Concluzii legate de statia 9x - dupa prima zi de zbor:
- daca pana acum nu avusesem decat o statie pe 40MHz cu 3 canale - cu care nu reusisem sa zbor( de fapt nu a fost un zbor, ci mai de graba o decolare scurta urmata de o aterizez fortata) acum vreo 10 ani - si dupa acea aterizare a stat in cutie neatinsa), aceasta statie 9x este un salt imens - multe intrerupatoare, potentiometre, butoane....
- manualul descarcat de pe net nu m-a lamurit in totalitate cu toate functiile, filmele de pe youtube au fost mai explicite
- raza de actiune: l-am trimis pe fiul meu sa mearga pe camp si sa miste de comenzi si cam dupa vreo 300 m a pierdut semnalul (dl. profesor a spus ca e OK), in zbor a fost bine (trebuie sa verific acum ce se intampla cand se pierde semnalul; oricum, autopilotul se activeaza automat, iar ECS-ul si el opreste motorul. - dar pana nu verific nu pot spune cu precizie).
- pana acum sunt multumit de statie, pentru un copil incepator este foarte buna, daca are un "inginer" care sa se ocupe de pregarirea avionului si a statiei...
membru MODELEAST Iasi
0

#1725 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 22 June 2015 - 07:24 PM

Vezi postareaanick, la 21 June 2015 - 01:02 PM, a spus:



Concluzii legate de statia 9x - dupa prima zi de zbor:
- daca pana acum nu avusesem decat o statie pe 40MHz cu 3 canale - cu care nu reusisem sa zbor( de fapt nu a fost un zbor, ci mai de graba o decolare scurta urmata de o aterizez fortata) acum vreo 10 ani - si dupa acea aterizare a stat in cutie neatinsa), aceasta statie 9x este un salt imens - multe intrerupatoare, potentiometre, butoane....
- manualul descarcat de pe net nu m-a lamurit in totalitate cu toate functiile, filmele de pe youtube au fost mai explicite
- raza de actiune: l-am trimis pe fiul meu sa mearga pe camp si sa miste de comenzi si cam dupa vreo 300 m a pierdut semnalul (dl. profesor a spus ca e OK), in zbor a fost bine (trebuie sa verific acum ce se intampla cand se pierde semnalul; oricum, autopilotul se activeaza automat, iar ECS-ul si el opreste motorul. - dar pana nu verific nu pot spune cu precizie).
- pana acum sunt multumit de statie, pentru un copil incepator este foarte buna, daca are un "inginer" care sa se ocupe de pregarirea avionului si a statiei...


crezi ca la Futaba sau alta statie "de firma" "mestereai" mai putin la setari...?
Bafta

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 22 June 2015 - 07:26 PM

0

#1726 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 June 2015 - 12:41 PM

Vezi postareaanick, la 21 June 2015 - 01:02 PM, a spus:

Buna ziua dragi aeromodelisti,
[...]
Concluzii legate de statia 9x - dupa prima zi de zbor:
- daca pana acum nu avusesem decat o statie pe 40MHz cu 3 canale - cu care nu reusisem sa zbor( de fapt nu a fost un zbor, ci mai de graba o decolare scurta urmata de o aterizez fortata) acum vreo 10 ani - si dupa acea aterizare a stat in cutie neatinsa), aceasta statie 9x este un salt imens - multe intrerupatoare, potentiometre, butoane....
- manualul descarcat de pe net nu m-a lamurit in totalitate cu toate functiile, filmele de pe youtube au fost mai explicite
- raza de actiune: l-am trimis pe fiul meu sa mearga pe camp si sa miste de comenzi si cam dupa vreo 300 m a pierdut semnalul (dl. profesor a spus ca e OK), in zbor a fost bine (trebuie sa verific acum ce se intampla cand se pierde semnalul; oricum, autopilotul se activeaza automat, iar ECS-ul si el opreste motorul. - dar pana nu verific nu pot spune cu precizie).
- pana acum sunt multumit de statie, pentru un copil incepator este foarte buna, daca are un "inginer" care sa se ocupe de pregarirea avionului si a statiei...


Este bună pentru oricine, nu numai pentru un copil, sau începător. Raportul calitate/preţ este foarte bun, numai că există tendinţa să fie foarte lăudată, ceea ce nu este cazul pentru că există şi alte variante la fel de bune.
Raza de acţiune la sol e mult mai mică decât cea din aer, aşa că nu vă faceţi probleme. Dacă are receptorul original să aveţi mare grijă la antena lui. Firul de antenă nu are garnitură şi dacă nu este manevrat cu grijă are prostul obicei să se secţioneze exact la intrarea în receptor (Nu tot firul, ci ecranarea). E bine să-l inspectaţi înaintea fiecărui zbor.

Zboruri multe cu aterizări line.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#1727 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 25 June 2015 - 01:01 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 June 2015 - 12:41 PM, a spus:

Firul de antenă nu are garnitură şi dacă nu este manevrat cu grijă are prostul obicei să se secţioneze exact la intrarea în receptor (Nu tot firul, ci ecranarea). E bine să-l inspectaţi înaintea fiecărui zbor.
perfect adevarat, din aceasta cauza am "faramat" 3 modele... ("mantaua" cablului de la antena era sectionata exact la intrarea in receptor, fapt care a dus la pierderea semnalului nu tot timpul ci pret de cateva momente, in functie de pozitia modelului..., acele cateva momente au fost insa suficiente pt crash...) deci mare atentie la acest lucru....



P.S
...si mai "faramam modelele in continuare daca nu observam , acest lucru. Tot suspectam terte alte motive/echipamente gen ESC, servouri..., dar treaba era simpla daca eram atent si vedeam acest lucru. E simplu scurtezi cablui de la antena cu cca 5 mm sa indepartezi partea deteriorata si ai scapat de probleme

Aceasta postare a fost editata de danysoft32: 25 June 2015 - 01:04 PM

0

#1728 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 01:04 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 25 June 2015 - 12:41 PM, a spus:

Raza de acţiune la sol e mult mai mică decât cea din aer, aşa că nu vă faceţi probleme.


Asta era valabil in FM, unde zona fresnel are cu totul alura decat in UHF.
Mie toate testele la sol, facute in conditii de vizibilitate in linie dreapta, de pe un deal, mi-au dat mai bine decat in zbor... si vorbim de 5km... care in zbor deveneau 2-3km... nu cu RF-ul 9X nativ ;)

La sol exista impresia ca ai range mic pentru ca nu poti asigura vizibilitate optica intre rx/tx, dar daca te urci cu statia pe un damb oricat de mic, 2-3m, deja poti controla aceasi distanta ca in aer. Cam de aia sunt facute foisoarele acelea suprainaltate unde se cocoatza pilotul la un circuit de masinutze ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 June 2015 - 01:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1729 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 01:05 PM

Vezi postareadanysoft32, la 25 June 2015 - 01:01 PM, a spus:

perfect adevarat, din aceasta cauza am "faramat" 3 modele... ("mantaua" cablului de la antena era sectionata exact la intrarea in receptor, fapt care a dus la pierderea semnalului nu tot timpul ci pret de cateva momente, in functie de pozitia modelului..., acele cateva momente au fost insa suficiente pt crash...) deci mare atentie la acest lucru....



P.S
...si mai "faramam modelele in continuare daca nu observam , acest lucru. Tot suspectam terte alte motive/echipamente gen ESC, servouri..., dar treaba era simpla daca eram atent si vedeam acest lucru. E simplu scurtezi cablui de la antena cu cca 5 mm sa indepartezi partea deteriorata si ai scapat de probleme


Si pui o guma de mestecat in jurul punctului de iesire al antenei din receptor :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1730 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 June 2015 - 01:30 PM

Eu merg pe 9x de cand am inceput si pana astazi. Resoftata de la bun inceput cu ER9x. Pentru ce am avut eu nevoie, a fost peste ce pot multe statii de firma, pentru ca am vazut destule si dintre acestea. Am facut si folosit tot felul de mixuri ciudate, imposibile pe alte softuri. In privinta range-ului, o singura proba practica involuntara despre care am mai povestit: vantul puternic mi-a dus Bixlerul prost trimat si echilibrat atunci ( dar plana bine, pe panta lina, natural) pe camp la 1,6Km unde deabia il mai zaream. Nu reuseam sa-l aduc inapoi. L-am coborat cat am putut, i-am taiat motorul si l-am lasat sa se aseze singur pe sol. Raspundea foarte bine la comenzi. Am mers in linie dreapta 1,6Km dupa jurnalierul masinii pe camp pana la el. Cum nu fac FPV, n-am ce sa-i cer mai mult acestei statii. In ceea ce priveste precizia, sunt de acord partial: am verificat pe un servo digital bun si am constatat ca face 200 pasi de la -100% la +100% comanda pe stick, fata de 250 la alta de firma, nu mai retin exact, parca Spektrum, dar nu mi se pare cu mult mai slaba la acest capitol. Mai degraba as spune ca nu si-au reglat colegii arcurile de pretensionare ale stick-urilor pentru o manevrare mai fina.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#1731 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 01:37 PM

Limitarea este din sistemul RF, probabil +/- 8bit = 256 pasi care ii atingi doar cu EPA la 125%.
Softul er9x/opentx lucreaza intern pe 2048 pasi, de la 988 la 1012 uS in incremente de 1/2 us, cu Frsky ii ai integrali, mai ramane sa ne permitem servo-uri de finetea asta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 June 2015 - 01:37 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1732 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 June 2015 - 01:47 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 June 2015 - 01:37 PM, a spus:

Limitarea este din sistemul RF, probabil +/- 8bit = 256 pasi care ii atingi doar cu EPA la 125%.
Softul er9x/opentx lucreaza intern pe 2048 pasi, de la 988 la 1012 uS in incremente de 1/2 us, cu Frsky ii ai integrali, mai ramane sa ne permitem servo-uri de finetea asta.

Renatoa, tu esti expertul deci lumineaza si mie mintea cu trim-urile astea. Cand trimez la 9X la Danysoft dau de butoane dar imi da senzatia ca tot tre' sa dau si se misca greu la trimat, la mine dau si imediat simt miscarea, e un timp de raspuns sau click-urile date sunt mult mai mici decat la mine?
0

#1733 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 01:58 PM

La Futaba ai intr-un meniu undeva cat este marimea trim-ului, la 9C implicit este 4, la Dany o fi 1, nu am idee.
Nici nu stiu ce soft are el, la er9x marimea pasului la trim se poate schimba.
Meniu 2/8 Trim Inc
". Selectable trim increments."
https://code.google....9x/wiki/WhyER9X
... cu picioarele pe pamant ...
0

#1734 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 June 2015 - 01:59 PM

Voi raspunde si eu: Daca ai expo setat pe respectivul canal, si trimul va functiona dupa aceeasi curba. Rezultatul este ca in apropierea lui zero trimul este mai insensibil, cu atat mai mult cu cat expo este setat la o valoare mai mare..

Aceasta postare a fost editata de GigiGL: 25 June 2015 - 02:03 PM

Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#1735 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 June 2015 - 02:01 PM

Multam, clar. Nu mi se pare foarte ok sa fie legat de expo dar daca se poate seta atunci e ok.
0

#1736 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2106
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 25 June 2015 - 02:06 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 25 June 2015 - 02:01 PM, a spus:

Multam, clar. Nu mi se pare foarte ok sa fie legat de expo dar daca se poate seta atunci e ok.


De asta iubim softurile open; facem cu ele tot ce ne tuna prin cap, nu numai combinatiile prestabilite la care poti seta doar parametrii, de la alte tipuri de statii...
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#1737 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 02:09 PM

Nu lamurim intai despre ce soft vorbim ?

Si nici macar ipoteza cu Expo nu e obligatorie, finetea trim-ului poate fi oricare din lista: Extra Fine 1, Fine 2, Medium 4, Coarse 8 sau Exponential.
Expo era default in variantele de inceput, la multi nu a placut, si de prin 2014 default este Fine 2.
Deci ca sa puste cu Futaba trebuie sa fie Medium = 4.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 June 2015 - 02:12 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#1738 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 25 June 2015 - 02:17 PM

Vezi postarearenatoa, la 25 June 2015 - 02:09 PM, a spus:

Nu lamurim intai despre ce soft vorbim ?

Si nici macar ipoteza cu Expo nu e obligatorie, finetea trim-ului poate fi oricare din lista: Extra Fine 1, Fine 2, Medium 4, Coarse 8 sau Exponential.
Expo era default in variantele de inceput, la multi nu a placut, si de prin 2014 default este Fine 2.
Deci ca sa puste cu Futaba trebuie sa fie Medium = 4.

Danysoft sa ne zica, eu doar am sesizat acest lucru cand am zburat un pic cu statia lui.
0

#1739 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 25 June 2015 - 02:21 PM

Vezi postareabogdan.motrici, la 25 June 2015 - 02:17 PM, a spus:

Danysoft sa ne zica, eu doar am sesizat acest lucru cand am zburat un pic cu statia lui.



am mai spus , softul este cel original (inca...):drinks:
0

#1740 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 June 2015 - 02:27 PM

Atunci... pauza... doar ca idee pus pe un servo tester cu display si vazut cati pasi misca un click de trim.
Din ce zice bogdan, mai putin ca la Futaba, dar nu stim exact cat.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 62 Pagini +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro