Modelism - RHC Forum: Ce taxe legale platesc pesoanele fizice la importuri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Ce taxe legale platesc pesoanele fizice la importuri noi modelistii

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 06:37 PM

Dupa cum se stie, oricat de mult am dori sa sustinem retailerii locali din cand in cand unii dintre noi mai cumpara si de afara. Mai din EU, mai din USA sau Asia. Acum la vama postala nu e un regim foarte strict dar cu siguranta in viitor vom fi si noi ca in Germania si lucrurile vor fi facute ca la carte. Asa ca rog pe cei care se pricep sa ne zica exact ce taxe se platesc, in ce categorie vamala (si cu ce taxe) se incadreaza articolele de modelism, cum se calculeaza sumele datorate statului functie de valoarea marfii, chestii din astea.

Eu unul nu am inteles prea bine regulamentul vamal afisat la posta (e pus acolo la avizier) si din discutiile de pe forum e clar ca fiecare are alta idee. Nu vreau sa degenereze intr-un topic de cum sa fentam vama, asa ceva nu are ce cauta aici.

Ar fi interesant sa vedem si ce taxe platesc firmle care fac import, in felul asta ne-am lamurii si noi ce costuri au. Stefan

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 05 December 2012 - 06:28 PM

0

#2 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 08:33 PM

Majoritatea articolelor importate pentru comunitatea noastra se pot regasi sub codul vamal:
9503003000
---Trenuri electrice, inclusiv șinele, semnalele și alte accesorii; minimodele, animate sau nu, pentru asamblare

Pentru China si SUA tariful este de 0% daca poti vorbi cu declarantul si traduci cum trebuie factura (mentionezi fibra de sticla, lexan sau alte materiale mai exotice).

Daca nu, ei te baga automat la
9503003500
---Din plastic
cu un tarif de 4.7% (identic SUA sau CHINA)

In mod automat se va plati si TVA-ul in vama plus prestatiile vamale care difera de la declarant la declarant (pot fi valoare fixa sau procent din valoare factura).

Deci intr-un mod foarte brusc ajungem intre 24 si 28.7%, in functie de declarant.

Deocamdata, pentru o persoana fizica ce nu trebuie sa declare taxele si nu revinde pe baza de chitanta, produsele pot veni ca "gift" si, daca valoarea este sub o limita de 100$ (cred, nu mai sunt sigur), nu se va plati nimic. Depinde mult si de cei de la posta: la posta normala am platit o data TVA, la EMS, chiar cu valori mai mari, n-am achitat nimic pana acum.


Dar, exact cum spui tu, va veni vremea cand se va reglementa totul si vom plati si noi toate taxele... :lol:
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 February 2011 - 09:09 PM

Asa cum zicea stefan, ar fi bine sa posteze cei care stiu ceva mai exact.
De exemplu in postul de mai sus: gift nu exista in legislatia vamala romana, puteti bifa cate gift-uri vreti, vamesul nu are ce face cu ele.
Totusi, experienta de vamuire a unei firme nu stiu cat ne poate folosi... mai jos este ce am compilat pana acum destul de sigure, valabile pentru persoane fizice:
- sub 10$ (Euro?) nu se plateste nimic :lol:
- partea asta care vine acum este controversata: sub 47 Euro, nu se taxeaza, daca vine de la persoana fizica, si nu este evident obiect nou.
Vamesa personal mi-a zis ca s-a scos cam de un an, dar afisul cu ea inca troneaza pe peretele vamii, la noi, si mi-a zis ca o aplica dupa cum i se pare ei ca ar fi corect. Asta se folosea din plin inainte, daca aveai cu cine sa te intelegi in partea cealalta: scos din ambalajul original, fara facturi, garantie si alte lucruri batatoare la ochi. Deci aceasta categorie sigur stiu ca nu mai exista acum, a fost inlocuita cu punctul 1.
Daca ajungem la plata, ce se plateste:
- sub 150 Euro se plateste numai TVA, peste 150 Euro mai vin si accizele, care nu pot fi detaliate, ce aducem noi poate fi incadrat la prea multe categorii, dar toata partea electrica de exemplu este incadrata cu gramada la electronice, unde acciza este de 3.3%
- se plateste la valoarea din factura insotitoare, daca nu exista trebuie sa prezinti documentul de plata, factura Paypal, ceva acolo. Unii vamesi rai merg pana la extrasul de cont, nu merge intotdeauna, unii mai au si carduri emise afara.
- si ultima parte, cea mai enervanta... daca aveti cu cine, incercati sa il lamuriti sa nu puna transportul pe factura, se plateste TVA si la transport !!! Care o fi contributia statului la intretinerea autostrazii pe care a venit pachetul meu, nu inteleg...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 10:37 PM

renatoa are dreptate, dupa ureche stiu si eu, de mica intelegere si blandetea vamesului la fel, eu vroiam sa scriem aici clar si precis cum se calculeaza corect vama pentru persoane fizice la articole de modelism.

Avem deja o informatie importanta: codul vamal 9503003000

- sigur este ca transportul intra in calculul TVA - asa e e legal si normal
- sigur e ca nu exista notiunea de gift, se specifica oricum clar ca importul efectuat de persoanele fizice este in scopuri necomerciale (e firesc)

de altfel sunt sigur ca legislatia noastra e comuna cu a restului EU, pot sa difere doar anumite praguri peste care se plateste vama. Vreau sa lamurim asta odata ca sa nu ne mai dam cu parerea de taxe in fiecare topic posibil.
0

#5 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 08:48 AM

Corect, greseala mea, "gift" nu exista, se foloseste "non working demo".
V-am spus din experienta de firma din doua motive: ca sa putem vedea de ce unele preturi sunt unde sunt si pentru ca legislatia europeana nu face distinctie intre persoana fizica si juridica la taxe.
Din pacate legislatia este facuta pentru persoanele juridice, deci transportul intra in valoarea de intrare a marfurilor, ceea ce atrage dupa sine plata TVA.
Sper sa revin in cateva zile cu ceva date mai concrete de la o persoana care lucreaza in domeniu.
0

#6 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 05 February 2011 - 09:30 AM

Ca si persoana fizica pot sa afirm (si este in contractidie cu s-a scris anterior):
la noi in Tg-Mures exista un singur oficiu postal cu vama unde se aplica urmatoarele reguli (asta in cazul ca se si aplica, daca intelegeti ce vreau sa spun):
1. pana la valoaea de 30USD nu se plateste nimic
2. peste 30 USD se plateste TVA doar pe marfa nu si pe transport. Daca n-ai factura in colet si daca-ti cere un document din care sa rezulte plata atunci cu siguranta ca o sa platesti si TVA pe transport pentru ca pe OP-ul Paypal nu sunt diferentiate cheltuielile.
3. peste 150 USD apar si accizele care se aplica functie de coduri si incadrari.
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#7 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 09:36 AM

Ca regula generala, TVA se aplica la valoarea bunurilor in vama; aceasta se calculeaza astfel, bazat pe documentele justificative:
valoarea bunurilor+costurile legate de transport, asigurare, etc., pana la destinatie.
La aceasta valoare a bunurilor se aplica taxele vamale (si accizele, daca este cazul). Suma astfel obtinuta este baza de taxare pentru TVA.
Un exemplu pentru ceva ce vine din afara UE:
un obiect care valoreaza 80(conform facturii de achizitie), la care costurile de transport sunt 20(conform documentelor justificative), are valoarea de 100, la care se aplica taxa vamala, sa zicem 10%; valoarea obiectului va fi astfel 110, care se constituie ca baza de taxare TVA (in cazul nostru, acum, 24%); TVA in exemplul prezent este 24% din 110, adica 26,4. In total, se platesc:
taxe vamale: 10
TVA:26.4
-----------
total taxe 36.4

Persoanele juridice achita separat, declarantului vamal, serviciile prestate.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#8 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 09:43 AM

Imi pare rau, trebuie sa te corectez:

Vezi postareastiganas, la Feb 4 2011, 06:37 PM, a spus:

oricat de mult am dorii sa sustinem ...
... in felul asta ne-am lamurii si noi ...

dori
lamuri
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#9 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 09:55 AM

Din curiozitate, am cautat (si nu am gasit, dar asta nu inseamna ca nu exista, poate prin alte locuri), reglamentarile cu privire la scutirea de datorii vamale.
Am sa revin; daca timpul de editare e asa de scurt, o sa fie mai multe posturi.

LE: Exista o complicatie referitoare la accize.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 05 February 2011 - 09:57 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#10 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 10:04 AM

Scutirea de taxe ar trebui sa fie legala NUMAI pentru colete intre persoane fizice, sub 45Eur sau echivalent.
Pentru cine nu are rabdare sa vada linkul, am scos ce e mai interesant:

Citeaza

B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 05 February 2011 - 10:07 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 11:12 AM

Asa am gasit si eu precum Bogdan (multam pentru corectura).

Deci:

1. Daca coletul este trimis intre persoane fizice (adica gift) daca valoarea este sub 45 EUR este scutit de taxe; este scutit de tot, si de TVA ? - asta nu imi e clar, daca depaseste 45 EUR, se vamuieste pur si simplu ?

2. Daca este cumparat, deci este o operatie comerciala pragurile sunt:

10 EUR - nu se plateste nimic, nici TVA; intrebare: in acesti 10 EUR intra si transportul ?

150 EUR - pana in valoarea aceasta nu se plateste vama si accize dar se plateste TVA - pe toata valoarea inclusiv transport.

Daca se aplica regulamentul vamal corect vama este oricum 0, deci nu conteaza.

Peste 150 EUR se aplica si accize, intrebarea: la articole de modelism exista accize ?

Vezi postareaBogdanStancu, la Feb 5 2011, 10:04 AM, a spus:

Scutirea de taxe ar trebui sa fie legala NUMAI pentru colete intre persoane fizice, sub 45Eur sau echivalent.
Pentru cine nu are rabdare sa vada linkul, am scos ce e mai interesant:

0

#12 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 11:26 AM

Vezi postareastiganas, la Feb 5 2011, 11:12 AM, a spus:

2. Daca este cumparat, deci este o operatie comerciala pragurile sunt:

10 EUR - nu se plateste nimic, nici TVA; intrebare: in acesti 10 EUR intra si transportul ?

150 EUR - pana in valoarea aceasta nu se plateste vama si accize dar se plateste TVA - pe toata valoarea inclusiv transport.

Daca se aplica regulamentul vamal corect vama este oricum 0, deci nu conteaza.

Peste 150 EUR se aplica si accize, intrebarea: la articole de modelism exista accize ?

In acesti 10 euro intra si transportul, care face parte din valoarea de declarare in vama, alaturi de eventuale cheltuieli de asigurare, manipulare, etc.

Nu cred ca exista accize, dar sa spuna un reprezentant al firmelor importatoare.

Atentie, taxele vamale se calculeaza in functie de tara de unde vine coletul, cu anumite tari extra-CE Romania are acorduri bilaterale (preferentiale) de exceptare de la plata taxelor vamale ale unor pozitii tarifare.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#13 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 11:50 AM

Ceea ce probabil o sa lamureasca si vreun importator de produse de modelism, vreau sa ne fie clar: declararea bunurilor se face prin incadrarea lor pe pozitii tarifare; declarantul vamal iti ia bani pentru declaratii vamale simple ( cu o pozitie) si (adica alti bani) complementare (mai mult de o pozitie tarifara).

Daca, in timp ce articolele venite din afara UE se declara de fiecare data in vama, cele venite din UE se declara de catre pers. juridice lunar, cu declaratia Intrastat, daca firma respectiva indeplineste anumite conditii.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#14 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 12:12 PM

Nu am sa intru acum in discutia cu ce se plateste si ce nu, ce AR TREBUI platit etc. Nu am facut importuri din afara UE si chiar cand Romania nu era UE, tot din UE importam. Se platea atunci taxa vamala aplicata la valoarea bunurilor iar TVA se platea la valoarea bunurilor + transport (in cazul in care conditia de livrare era EXW, daca era CIP sau asemanatoare, transportul nu apare explicit pe factura). Mai plateam prestatii vamale la declarant (nu tocmai mici) si "protocolul" (asta nu voi dezvolta din mnotive lesne de inteles).
De cand suntem UE, marfa vine, functie de modalitatea de expediere, la posta de cartier sau cu curier la usa. Si intr-un caz si in altul nu se plateste nimic, se plateste insa TVA aferent lunii in care se face importul, calculat ca mai sus. Taxele vamale isi pierd sensul deoarece marfa care vine din UE se presupune a fi "UE-izata" adica undeva, cneva a platit ce era de platit iar dupa acest moment marfa se poate misca liber in UE (unul din principiile fundamentale ale UE, care intial a fost de fapt o UV (uniune vamala intre Germania si Franta).
Mai avem obligatia de face lunar declaratia INTRASTAT (intre multe alte hartii si declaratii). Aici voiam sa punctez ca incadrarea vamala mentionata de colegi mai sus e corecta dar nu e panaceu universal. Aici incadram tot ce nu are alta incadrare in nomenclatorul INTRASTAT care nu e altceva decat nomenclatorul vamal dar fara taxe mentionate explicit. Exista incadrari distincte pentru: acumulatori LiPo, acumulator NiMH, incarcatoare, balsa, bujii cu filament, bujii cu scanteie, produse din carbon, suruiburi, piulite si naiba mai stie cate. Toate astea au cunatum diferit al taxelor vamale asa ca ideea de a stabili cuantumul taxelor pentru modelism este gresita, nu se poate stii, sunt procente diferite
In orice caz cel mai mare cuantum pe care l-am platit odata a fost de 35% din valoare la ... niste tricouri de reclama Multiplex (incadrare specificapentru produse de imbracaminte realizate din fibre si fire de bumbac......)

Stima
0

#15 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 February 2011 - 03:34 PM

Vezi postareafasconal, la Feb 5 2011, 09:30 AM, a spus:

Ca si persoana fizica pot sa afirm (si este in contractidie cu s-a scris anterior):
la noi in Tg-Mures exista un singur oficiu postal cu vama unde se aplica urmatoarele reguli (asta in cazul ca se si aplica, daca intelegeti ce vreau sa spun):
1. pana la valoaea de 30USD nu se plateste nimic
2. peste 30 USD se plateste TVA doar pe marfa nu si pe transport. Daca n-ai factura in colet si daca-ti cere un document din care sa rezulte plata atunci cu siguranta ca o sa platesti si TVA pe transport pentru ca pe OP-ul Paypal nu sunt diferentiate cheltuielile.
3. peste 150 USD apar si accizele care se aplica functie de coduri si incadrari.


#fasconal, nu stiu ce tot palavragesti tu acolo si cine tia luat banii pe TVA la posta 2?
Eu am avut zeci de colete incepand cu 12,52$ cel mai mic si 178$ cel mai mare si nu am platit niciodata nimica, bineinteles ca cea mai mare valoare declarata nu a depasit 99$.

A fost de cateva ori cand a fost desfacut coletul in rest mi-l dadea in mana si plecam fara sa il verifice.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#16 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 05 February 2011 - 04:17 PM

Vezi postareacasper20, la Feb 5 2011, 03:34 PM, a spus:

#fasconal, nu stiu ce tot palavragesti tu acolo si cine tia luat banii pe TVA la posta 2?
Eu am avut zeci de colete incepand cu 12,52$ cel mai mic si 178$ cel mai mare si nu am platit niciodata nimica, bineinteles ca cea mai mare valoare declarata nu a depasit 99$.

A fost de cateva ori cand a fost desfacut coletul in rest mi-l dadea in mana si plecam fara sa il verifice.




Asculta tinere, masoara-ti te rog cuvintele.
Nu scriu din auzite, ci doar din experienta. Asta mi-a fost explicat la ghiseul vamal din oficiul postal amintit, dupa aceasta regula am platit doar TVA de cateva ori. Imi pare rau ca n-am pastrat chitantele sa le arat la ciumpalaci (vezi DEX inainte sa sari de cur in sus) ca tine.
Astept scuzele tale.
Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#17 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 04:30 PM

Vezi postareacasper20, la Feb 5 2011, 03:34 PM, a spus:

Eu am avut zeci de colete incepand cu 12,52$ cel mai mic si 178$ cel mai mare si nu am platit niciodata nimica, bineinteles ca cea mai mare valoare declarata nu a depasit 99$.

A fost de cateva ori cand a fost desfacut coletul in rest mi-l dadea in mana si plecam fara sa il verifice.

La prima fraze constat o ilegalitae.
La a doua, o alta.
Ce aveti voi doi de impartit? nu era doar o discutie de dragul discutiei?... Da, inteleg, la posta la voi lucreaza aceeasi vamesi pe care nu trebuia nimeni sa-i angajeze, daramite sa-i mai si plateasca...

Uite asa, din lauda inteligenta a unora ca voi, sefii vamii citesc si in loc sa va taxeze pe voi asa cum ati merita, ii dau afara pe bietii bugetari, care au vrut sa faca un bine in loc sa va jupoaie de bani, asa cum ati merita...
Poate asa veti intelege ca fentarea legilor in tara asta inseamna furt. Ia interesati-va care e termenul de prescriere pentru faptele penale la care se incadreaza ceea ce faceti voi...
Asta asa, ca sa intelegeti de ce firmele din Romania, care platesc taxe pe bune, nu au cum sa aiba preturile de pe magazinele online din China vecina si prietena.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#18 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 February 2011 - 04:39 PM

Auzi tinere sau batrane.....

Ce te face sa crezi ca eu scriu din auzite???
Si cu asta hai sa incheiem discutia asta si rog un moderator sa stearga mesajele ce nu au legatura cu topicul.

#BogdanStancu chiar nu este acelasi vames, toti cunoscuti au fost nevoiti sa plateasca cel putin odata taxa la vama, eu poate sunt mai norocos, deja functionara de la posta cand ma vede incepe sa zambeasca si zice:"iar o venit asta cu avioanele".
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#19 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 04:46 PM

Vezi postareacasper20, la Feb 5 2011, 04:39 PM, a spus:

#BogdanStancu chiar nu este acelasi vames, toti cunoscuti au fost nevoiti sa plateasca cel putin odata taxa la vama, eu poate sunt mai norocos, deja functionara de la posta cand ma vede incepe sa zambeasca si zice:"iar o venit asta cu avioanele".

GRESIT! Legea se aplica indiferent daca iti place sau nu de ala care...
Functionara de la posta e reprezentantul transportatorului si cel mult, al declarantului vamal; vama e cu totul altceva. In teorie, e statul care iti ia bani; in practica, e un alt flamand, care se "lasa", sperand cu frica de rigoare...

Cu ocazia asta, am sa-mi actualizez semnatura. cu dedicatie speciala pentru firmele din ardeal!
Daca voi va puneti masini si avioane si telecomenzi, eu imi pun principii! Stiti voi ce sunt alea?!

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 05 February 2011 - 04:47 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#20 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 February 2011 - 05:01 PM

Ca un off topic.
Bogdane daca nu ar fi Ardealul voi ce ati face ...................
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#21 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 05:54 PM

Dragii mei,

Voi chiar nu ati citit titlul topicului si nici primul meu post. Am fost foarte clar, e vorba de taxele legale. Nu am intrebat cum se descurca fiecare si ce se mai aude prin oficiile postale. Cu atat mai putin nu am intrebat ce spagi, smecherii face unul sau altul.

Vreau sa stiu clar si fara echivoc care sunt taxele care se platesc legal si oficial.

Multumesc celor care au inteles care este topicul.
0

#22 Useril este offline   casper20 

  • Lifetime Beginner
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3598
  • Inregistrat: 09-June 07
  • Gender:Male
  • Location:TG-MURES

Postat 05 February 2011 - 06:52 PM

Asta am gasit eu pe net.

Coletele cu valoarea de pana la 22 de euro sunt free, adica nu se vamuiesc, nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Coletele cu valoarea cuprinsa intre 22 si 45 de euro se vamuiesc, insa pentru ele nu se platesc nici un fel de taxe vamale. Adica se intocmeste declaratie vamala insa destinatarul beneficiaza de scutire de la plata taxelor vamale. Coletele cu valoare mai mare de 45 de euro se vamuiesc si se plateste pentru ele TVA plus eventualele taxe. Destinatarul poate beneficia si aici de scutire de pana la 45 de euro daca are in colet produse cu valoare mai mica de 45 euro si valoarea lor se scade din valoarea totala a coletului. Daca produsul sau produsele luate individual au valoarea mai mare de 45 euro, atunci nu mai beneficiaza de nici o scutire. Lucrez in sistem si nu vorbesc dupa ureche.
Prabusirea este o aterizare necontrolata..................sau nu?

FPV is not a crime!

Hitec Optic 6 Spectra 35MHz sinteza
FrSky 2.4GHz modul
Easy Glider BL
FW 190 A8
P 51D Mustang
IAR 80
ME 163

Tel: 0741-931.767
0

#23 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 08:19 PM

Lasand la o parte micile alunecari imi e clar acum ca acet topic e util si important. Taxele care se platesc trebuie sa fie o chestie clara si fara echivoc, nu traim in Congo. Cand ma duc sa ridic un colet, indiferent de bunavoita celor de la vama vreau sa fiu bine pregatit si sa stiu ce datorii/drepturi am, astfel incat sa am o baza de discutie solida.

Dupa ce citesc acest topic daca as merge maine la posta nu as stii 100% sigur ce taxe am de platit.
0

#24 Useril este offline   CornelP 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 13-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2011 - 09:03 PM

Am mai gasit ceva intre timp, coroboreaza cele spuse mai sus:
----------------------

B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENŢIE!
· Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene.
· Nu se acordă scutiri de la plata taxelor vamale, TVA şi accize pentru următoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
:mellow: parfumuri şi ape de toaletă;
c) tutun şi produse din tutun.
Taxele vamale aplicabile la punerea în liberă circulaţie a mărfurilor din State terţe Uniunii Europene în România sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun.
Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente.
ATENŢIE!
· Preţul efectiv plătit nu se ia în considerare în situaţiile în care autoritatea vamală are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunurilor, devalorizarea monedei de tranzacţie sau perioada care s-a scurs de la achiziţie şi până la vămuirea bunurilor.
· Taxa vamală forfetară nu se aplică pentru bunurile primite prin colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
-----------------

Aceasta postare a fost editata de CornelP: 05 February 2011 - 09:05 PM

0

#25 Useril este offline   fasconal 

  • ...si nu te doare capul !
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1241
  • Inregistrat: 15-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 05 February 2011 - 11:13 PM

Vezi postareacasper20, la Feb 5 2011, 04:39 PM, a spus:

.... toti cunoscuti au fost nevoiti sa plateasca cel putin odata taxa la vama, eu poate sunt mai norocos, deja functionara de la posta cand ma vede incepe sa zambeasca si zice:"iar o venit asta cu avioanele".



deci TOTI cunoscutii tai au platit TVA la vama, doar eu palavragesc...
Hai sa scriem pe forum sa ne aflam in treaba ori sa ne dam rotunzi.
Case Closed cum ar spune dl. Soric !

PS: de fapt nu stiu de ce mai imi pun mintea cu unu' ca tine...

Aceasta postare a fost editata de fasconal: 05 February 2011 - 11:15 PM

Fara semnatura...prietenii stiu de ce
0

#26 Useril este offline   Iamzoli 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 815
  • Inregistrat: 08-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 February 2011 - 12:15 AM

Vezi postareastiganas, la Feb 5 2011, 08:19 PM, a spus:

Dupa ce citesc acest topic daca as merge maine la posta nu as stii 100% sigur ce taxe am de platit.


Cum nu 3.3% la toata suma + tva incepand de la 10 eur in sus

cat platesti real depinde se pare de fiecare ghiseu in parte . eu de ex platesc tot ce ii peste 50 $ si trebe sa fac dovada cat valoreaza cea ce am comandat. macar ma culc cu inima impacata ca i-am umplut buzunarul unui senator.

cat despre impozitarea transportului daca vine prin posta romana atunci nu se plateste. daca vine prin gls, ups etc atunci este un serviciu extern si e si normal ca merge la impozitare :)
....in Thrust we trust....
Flying Vampires Arad
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 February 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaIamzoli, la Feb 6 2011, 12:15 AM, a spus:

Cum nu 3.3% la toata suma + tva incepand de la 10 eur in sus


Nu, in postul 11 s-a tras concluzia cea mai buna pana acum.
Doar procentul de 3.3% este variabil, depinzand de incadrare.

Ce nu imi este clar, si as dori sa imi explice cineva, dar nu cu referire la legalitate, si la logica, de ce vi se pare normal sa se plateasca TVA la transportul extern ?!!!
Explicatia de mai sus cade, daca tranportul il incadrati la servicii, nu se aplica TVA, o stiu pentru ca prestez in afara EU si nu facturez cu TVA.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 06 February 2011 - 09:54 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 10:03 AM

Vezi postarearenatoa, la Feb 6 2011, 09:53 AM, a spus:

Ce nu imi este clar, si as dori sa imi explice cineva, dar nu cu referire la legalitate, si la logica, de ce vi se pare normal sa se plateasca TVA la transportul extern ?!!!
Explicatia de mai sus cade, daca tranportul il incadrati la servicii, nu se aplica TVA, o stiu pentru ca prestez in afara EU si nu facturez cu TVA.

TVA se plateste la valoarea in vama a bunului; aceasta valoare in vama cuprinde toate costurile legate de achizitie, inclusiv transportul, indiferent daca acesta e platit la furnizorul produsului sau la terte firme. Practic, tu platesti TVA la cat ai achitat efectiv pe acest produs.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#29 Useril este offline   hayabusa 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 20-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Airsoft, fotografie si mai nou RC :))

Postat 06 February 2011 - 10:26 AM

Vezi postarearenatoa, la Feb 6 2011, 09:53 AM, a spus:

Doar procentul de 3.3% este variabil, depinzand de incadrare.


Asta depinde foarte mult de magazinul care ti-a trimis coletul. Daca in colet au factura detaliata pt fiecare produs in parte cu acel cod vamal. Daca la vames ii spui ca ai RC in pachet, si il deschide, poti sa ai doar un singur intem care se incadreaza la taxe ca nu va conta, vei plati pt toata suma acel procent.

Vezi postarearenatoa, la Feb 6 2011, 09:53 AM, a spus:

Ce nu imi este clar, si as dori sa imi explice cineva, dar nu cu referire la legalitate, si la logica, de ce vi se pare normal sa se plateasca TVA la transportul extern ?!!!
Explicatia de mai sus cade, daca tranportul il incadrati la servicii, nu se aplica TVA, o stiu pentru ca prestez in afara EU si nu facturez cu TVA.


Partea cu TVA platit pe transport e tot din greseala acelui magazin, pt ca in actele din vama apare suma finala cu transport inclus, vamesul nu are alt act aditional de unde sa ii rezulte strict transportul in 90% din cazuri. De asta la majoritatea magazinelor, cel putin cele din Asia, au optiune pe site cu neincluderea in factura a pretului transportului (dar asta se poate face printr-un mail si magazinelor care nu au optiunea pe site)*

*si nu nu e nicio fentare a sistemului in caz ca ii irita pe unii de mai sus la ochi, atat timp cat esti pers fizica si nu faci revanzarea produsului ca si pers juridica nu ar trebui sa fi fortat sa platesti TVA pt transport.
0

#30 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2011 - 11:15 AM

Vezi postareahayabusa, la Feb 6 2011, 10:26 AM, a spus:

De asta la majoritatea magazinelor, cel putin cele din Asia, au optiune pe site cu neincluderea in factura a pretului transportului (dar asta se poate face printr-un mail si magazinelor care nu au optiunea pe site)*
contraventii si infractiuni vamale

Vezi postareahayabusa, la Feb 6 2011, 10:26 AM, a spus:

*si nu nu e nicio fentare a sistemului in caz ca ii irita pe unii de mai sus la ochi, atat timp cat esti pers fizica si nu faci revanzarea produsului ca si pers juridica nu ar trebui sa fi fortat sa platesti TVA pt transport.
E explicat suficient mai sus si in linkurile furnizate. Nu stiu de ce trebuie sa ne dam cu parerea aiurea, in functie de ce ne convine fiecaruia.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro