Modelism - RHC Forum: Art Tech Efly 6CIID - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Art Tech Efly 6CIID

#61 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 10 November 2011 - 09:09 AM

Vezi postareaCiprianGL, la 10 November 2011 - 08:22 AM, a spus:

De ce nu ar fi...este 300 de lei.Un incepator cu buget redus nu o sa ia din start un spektrum sau futaba/hitec din inalta generatie.In fond,70% din functiile unei statii mai avansate se regasesc si in asta.Sa vedem,o statie spektrum DX6i,ca tot e laudata in sus si`n jos.

Au DR?Au
Au EPA pe fiecare canal?Au.
Au Expo?Au.
Au model de avion,planor,V-tail,heli?Au.
Au range?Au,caci si cea 6CIID bate peste 700 metri la sol testat.
Au pret mare?Nu prea.700 lei(adus in tara pt spektrum).Pai ce primim de banii astia;multe cuvinde de lauda in manual,o statie de 6 canale si un receptor.
Pentru 400 de lei,ce primim?Pai,un manual clar si la subiect,o statie de 6 canale adevarate(cei ce zic ca au doar 5 nu au auzit de mixaje pe aripa),3 servo de 9g,un acumulator de emisie ce tine peste 3 ore,o chinga si incarcator pt pack.

De unde diferenta de 300?Pai..numele...vaiiiii specktrum...top noch in RC...(citat de pe site-ul oficial).De calitate nu cred sa fie,dupa 30 de ore de functionare a mea merge ca noua.In schimb am vazut la specktrum ca ar avea ceva probleme cu potentiometrele.

Inca ceva in defavoarea 6CIID-ului,doar 10 modele ce nu se denumesc.Dar banuiesc ca nu e greu sa pui un semn pe model ca sa stii ce model e pe statie.

Mai nou o aparut 9X-u,laudat si el ca..fiind zeusul statiilor ieftine.Pai,soft original=varza.Modul emisie=slab.Pt upgrade soft tebuie bagat letconul in ea.Nu vine cu pack inclus.Nu are servo incluse.Arata de parca-i facuta la sila si la viteza.Si pe deasupra se semnaleaza multiple probleme la dysplay.Se lauda cu 9 canale la pret de 6.Pai buba un` sa fie?Ori la calitate,ori multe probleme.O statie de 50$ trebuie sa contina multe knob-uri,multe switch-uri,placa principala,un ecran urias de inutil,un modul de emisie+fire si plata muncitorului.E clar ca se pun piese de calitate slaba si ieftine,caci nu e posibil altfel.


La 6CIID.Soft simplu si util.Fara artificii inutile precum ilustararea marcii statiei.Nu-i inzorzonata cu ensphe mii de swic-uri in care sa-ti innozi degetele.Arata ok,nu excelent dar macar nu seamana cu vaduva neagra de 9x.

Pfoai,s-a stricat.Platesc 8 lei pan` la sierra,mi-o repara/inlocuieste.Daca as avea 9x luat din HK,20$+1 luna pe drum.Inca 1-2 saptamani la ei,si inca 1 luna inapoi pe drum.Pai trece vara si eu astept...sa vina...chinezu...cu statia mea de 50$.....


Nu zic ca 6CIID e the best of the best din toaaate modelele de statii din lume.Dar zic ca e CEA MAI BUNA IN GAMA EI DE PRET!(350-400 LEI).


A aparut varianta fara servo si fara acumulator.E 300 de lei.In 300 de lei ai o statie computerizata,cu modele,cu raza de actiune peste limita vizibilitatii,cu meniuri banal de simple,care stie mixaje si care o sa te multumesca ceva vreme,asta daca nu treci extrem de repede la acrobate termice cu multe servo sau la planoare cu aripii full-house(flaps/eleron/voleti).

Sunt curios ce mai zici acum,daca mai ai ce.

@Pilo,
cred ca pana nu vei avea o statie "buna" cu care sa zbori nu vei putea face diferenta.Prima mea statie a fost relativ similara ca a ta,era varianta anterioara 6CIID,dar am zis ca daca scrie ca e computerizata,are epa,.. e buna.Dar dupa ce am primit-o am realizat ca de fapt nu prea ai ce face cu ea.Sau cel putin eu.Deci pentru avioane avea 5 ch nu 6,fapt confirmat ulterior de cei de la BT,dar asta e marketingul sa traisca.Plus o multime de probleme la care vanzatorii nu au stiut ce sa raspunda,la vremea aia.Era noua ca de abia aparuse la noi.Vorba lui @Zen,daca mai lauzi mult statia ca e buna s-ar putea sa te si creada lumea si sa o cumpere. :D :good:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#62 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 10 November 2011 - 09:36 AM

Versiunile anterioare nu erau prea stralucite.Nu aveau acele 4 mixuri la care se foloseste si ch 6.Cea noua are mixaje,cele vechi nu sunt sigur.

Art-tech nu sta pe loc.A imbunatatit statia asta de la bananul 100c(ceva mai bun decat 100b)la ETC62.ETC 62 nu avea curbe heli,si probabil ca nu avea mixaje.

Dar foarte putini au statiia asta fiindca multi nu o recomanda,zicand ca e la fel ca alea vechi,pe care le-au avut si ei.Pai,6CIID nu se poate compara cu ele.:D

Oare eu de ce am luat-o fix pe asta?Fiindca face ce face si una mai scumpa.

Aceasta postare a fost editata de CiprianGL: 10 November 2011 - 09:37 AM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#63 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2857
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 10 November 2011 - 10:18 AM

@PILO la ce ai in dotare :D ...e buna .foarte buna
0

#64 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 November 2011 - 10:48 AM

Incearca tu sa folosesti mai mult de 5 canale independente pe un aeromodel si ai sa vezi ca nu reusesti cu Art Tech Efly 6CIID. Nu contest statia asta, este excelenta, eu am folosit-o mai bine de un an cu succes iar semnalul am estimat eu ca bate pe la 1000 metri in aer fara probleme. Faptul ca avea doar 5 canale functionale independent m-a facut sa o schimb cu Turnigy 9x care este super in banii ei. Singurul lucru ce nu-mi place la 9x este fapul ca display-ul este asezat in partea inferioara a statiei ceea ce-l face mai greu de citit in timp ce aeromodelul e sus.
0

#65 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 10 November 2011 - 11:15 AM

Mai,ch 6 se foloseste daca vrei sa pui 2 servo pe eleroane,sau,daca ai 2 servo pe profundor,sau,daca trebuie sa mixezi un canal oarecare cu inca unul.

Spre exemplu.Am un acrobat cu 2 sau mai multe servo pe profundor.Daca le pun cu cablu y,o sa se miste ca cele de pe eleroane;nu-i bun.Mixam din statie ch 2 cu ch6 si ajustam 100% sau -100% ca ambele servo sa se duca in aceiasi directie,in acelasi timp.


Ch6 nu e pe swich dar nici pe stick.E un canal mai mult..virtual,dar exista.E mai sigur sa mixezi eleroanele decat sa pui cablu Y.Daca iese mufa y din receptor te c@ci in el de cablu y.Daca ai servo pe canale diferite mai putine sanse sa ramain in aer fara ambele eleroane.

Va plangeati ca nu are flaps de decolare/zbor/aterizare.Un swich cu 3 pozitii in locul celui cu 2 merge foarte bine.Eu am incercat,dar imi este inutil.

Pot zice ca ch6 exista pentru mixaje.Dar daca nu aveti nevoie de mixaje,atunci da,ch6 e inutil pentru voi.Dar asta nu face o statie de r@hat.Fiecare statie are cate o problema capitala.Ch6 ar fi la asta.9X ar fi calitatea slaba a pieselor.La spektrum ar fi pretul astronomic.Etc etc etc...
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#66 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 November 2011 - 12:29 PM

Vezi postareaCiprianGL, la 10 November 2011 - 08:22 AM, a spus:

Pai,soft original=varza.Modul emisie=slab.

Cand multi au afirmat acestea au facut-o relativ la alte branduri scumpe sau fata de resoftarea ei si schimbarea modulului de emisie, cel mai probabil nu s-au gandit ca unii ar trage concluzia ca nu exista altele mai varza...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif

Pariu ca sistemul rf de la 9x bate de 2 ori mai departe decat cel de la arttech? Ca ai mai multe functii pe soft(chiar si original)? Ca piesele sunt mai de calitate?
Iar pretul il stii.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 10 November 2011 - 12:30 PM

It's difficult to make things simple!
0

#67 Useril este offline   alex g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 619
  • Inregistrat: 16-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Campulung Moldovenesc
  • Interests:Aeromodelismul, e un hobby pe care de mult l-am admirat.

Postat 10 November 2011 - 02:14 PM

Eu le am pe amandoua si am ajuns la concluzia ca 9x este net superioaa 6CIID, avand in vedere ca preturile erau pe aproape cand le-am luat.
Alex G:
SCOUT MX2
CESSNA 182, 1,87m
PIPER SUPER CUB, PICO CUB
WING-TIGER
TURNIGY 9X ER9X, E-FLY 6CIID, FUTABA T2R
0

#68 Useril este offline   cosmin70 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 18-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Rm. Valcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 10 November 2011 - 04:36 PM

Ca bine le mai zici domnu^ Cipi!!! Aprob pozitiv tot ce-ai spus mai sus; am si eu statia asta de mai bine de un an si dupa ce am testat-o in toate conditiile si am supus-o la o gramada de provocari nu am absolut nimic sa-i reprosez(la pretul asta...) Din umila mea experienta cred ca, cel putin pentru inceput, e o statie foarte buna si fiabila.
Stima!
Cosmin
0

#69 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2011 - 05:44 PM

Singurul motiv pentru care aceasta statie apare pe forum e ca o vinde Sierra. Art Tech o baga in kiturile RTF si acesta e singurul mod in care un modelist normal ajunge in contact cu ea. In mod evident Art Tech stie ca nu face bani din statii asa ca a investit minimum de efort in dezvoltarea softului. Vand kituri de avioane si planoare cu containerul, statiile sunt doar ca sa poata bifa un combo RTF.

Singura statie care isi merita numele inafara de cele de firma este 9x-ul vandut sub diverse nume. 9x-ul e mai ieftina ca o statie Art Tech daca o cumperi direct si la fel de scumpa daca o cumperi din tara. Peste asta receptorii ArtTech sunt extrem de scumpi (in conditiile in care un RX de 9x e 9 USD si un Orange de Spektrum e 6 USD)

Nu este nici o legatura intre ele. Ca de obicei una se vede pe forum, alta pe camp.

Pe camp nu am vazut ArtTech (decat ratacite din kituri RTF) in schimb numarul de 9X-uri a crescut spectaculos, mult mai mult decat se vede pe forum.

Calculul e simplu 1 receptor Futaba = o statie 9x.

Merita sa cumperi un Art Tech Efly ? E o gluma ?
0

#70 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 10 November 2011 - 08:00 PM

Daca esti orice inafara de expert sau cu 100000 de modele merita sa o cumperi.Nu e o gluma.E rara,dar e bestiala.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#71 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 17 November 2011 - 09:22 AM

Sunt curios,cati din cei care ziceti ca-i gunoi,ati avut-o in mana sau macar ati vazut-o in actiune.Nu vorbesc de ETC 62/61.Doar de ultimul model.De 6CIID.
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#72 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2375
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 17 November 2011 - 10:18 AM

Vezi postareaCiprianGL, la 17 November 2011 - 09:22 AM, a spus:

Sunt curios,cati din cei care ziceti ca-i gunoi,ati avut-o in mana sau macar ati vazut-o in actiune.Nu vorbesc de ETC 62/61.Doar de ultimul model.De 6CIID.

Si eu sunt la fel de curios daca ai avut in mana sau ai vazut in actiune una de calitate?? :good: :drinks:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#73 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 17 November 2011 - 11:32 AM

Vezi postareaoachidori, la 17 November 2011 - 10:18 AM, a spus:

Si eu sunt la fel de curios daca ai avut in mana sau ai vazut in actiune una de calitate?? :good: :drinks:


Daca spektrum dx8/dx6i,Jr se pun,atunci da.Dar sa nu uitam ca nu sunt in aceiasi gama de pret.:nea:
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#74 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 17 November 2011 - 09:56 PM

nu stiu daca cel ce are statia asta 6CIID a avut si ETC 62 dar eu am avut o pe ce-a din urma si eu nu vad absolut nici o diferenta intre ele. Nu e o statie rea pentru un incepator dar e prea scumpa pentru ce stie sa faca (unul din lucrurile ce nu mi-au placut a fost lipsa subtrim pe fiecare canal separat). 9X e naveta spatiala pe langa Artech
0

#75 Useril este offline   Florinelu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 04-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Militari
  • Interests:Da' ce nu ma intereseaza!

Postat 18 November 2011 - 11:58 AM

Vezi postareaCiprianGL, la 10 November 2011 - 08:22 AM, a spus:

Nu zic ca 6CIID e the best of the best din toaaate modelele de statii din lume.Dar zic ca e CEA MAI BUNA IN GAMA EI DE PRET!(350-400 LEI).


Ar trebui sa completezi afirmatia ta cu "...cea mai buna pentru mine". Nu poti sa faci din statia asta o chestie absolut valabila pentru toata lumea. Fiecare statie este cea mai buna pentru fiecare in parte si ceea ce vrea sa faca cu ea. Am vazut 6CIID folosita la electrice si la termice si merge (mai putin treaba cu throttle cut la termic). Am vazut insa aceeasi 6CIID asta iarna la niste grade sub zero (sau pe acolo) cand se resetau trimurile singure ...dar in afara de asta mergea.
Eu am 9X si pentru mine asta este cea mai buna statie insa letconul si SMD-urile sunt prietenii mei si astfel i-am facut tot felul de modificari (de asta am luat-o, sa o desfac). Pentru cineva care o lasa neatinsa cum vine din fabrica este o satie cu un soft plictisitor si enervant dar care merge ireprosabil pana la un anumit punct.
Asadar, treaba cu "cea mai buna statie" este relativa, conteaza raportul dintre cati bani dai (esti dispuns sa dai) si cat de multe vrei sa faci cu ea. Desigur, mai este si cat de bine face ceea ce vrei tu sa faca (calitatea controlelor) dar astea sunt chestii de finete pentru care se plateste in plus.
Cand eram mic, nu erau din astea... acum recuperez :)
0

#76 Useril este offline   mysku82 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Bismark , PC , Network , Elecronica , and other

Postat 26 January 2012 - 10:31 AM

Salut
Are cineva idee cum se poate creste semnalul Throttle din telecomanda ,am impresia ca este scazut. , in PLS imi indica 3 din cele 6 puncte la semnal CH3
Are cumva si cd cu vreun soft ca poti sa seta de la pc? Daca da se poate o arhiva ? O am împrumutata de la un prieten care zicea ca a avut si cd dar nu il mai gaseste

Va multumesc
0

#77 Useril este offline   yo3dlk 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 25-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Posta Vitan,0722542201
  • Interests:EFLY-6CIID
    Qadrocopter X600-in lucru

Postat 26 February 2012 - 12:10 PM

Salut!
Am si eu o radiocomanda ELLY-6CIID si sunt curios daca a incercat cineva sa puna un modul de la FrSky (http://www.rc3d.ro/i...products_id=376) pe ea.
0

#78 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 20 June 2012 - 09:59 PM

O intrebare(problema) legata de statia asta.Am un Easy Star II si am montat eleroane pe el cu un cablu Y.Bun.Pana aici e totul.Fara a mixa nimic pe ea merge bine,dar acuma vreau sa i-mi explicati ceva: daca mixez eleron cu directie, la miscarea eleroanelor directia e buna ,dar directia simpla de pe cananlul 4 (stickul stanga)comenzile sunt invers ,adica st. e pe dr. si dr. e pe stanga.Daca dau revers la ch4 nu mai functioneaza mixul eleron directie(se inverseaza aici directia).Precizez ca sunt incepator de 2 luni.Totul am invatat "din mers".Vreau sa stiu daca gresesc eu cu ceva sau e vreo problema a statiei in sine.Multumesc mult celor care ma vor baga in seama. :D
Adi , Deva.

Aceasta postare a fost editata de AdrianDim: 20 June 2012 - 10:00 PM

Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#79 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 29 June 2012 - 08:20 AM

Chiar nu e nimeni sa ma ajute si pe mine cu problema mea? :D
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#80 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 29 June 2012 - 04:38 PM

Vezi postareaAdrianDim, la 29 June 2012 - 08:20 AM, a spus:

Chiar nu e nimeni sa ma ajute si pe mine cu problema mea? :wacko:

Nu cunosc statia,dar banuiesc ca mixajul nu se poate face avand cablul Y,cred ca ar trebui sa ai eleroanele montate pe 2 canale.
0

#81 Useril este offline   AdrianDim 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 29-April 12
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Interests:aeromodelism

Postat 01 July 2012 - 02:39 PM

Multumesc . Asa e .Am aflat intre timp de la cei din BT. care mi-au vandut statia.Oricum multumesc inca o data.

Cu respect , Adi , Deva
Adrian Dimitriu
Imagine postata
0

#82 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 July 2012 - 10:11 AM

Vezi postareayo3dlk, la 26 February 2012 - 12:10 PM, a spus:

Salut!
Am si eu o radiocomanda ELLY-6CIID si sunt curios daca a incercat cineva sa puna un modul de la FrSky (http://www.rc3d.ro/i...products_id=376) pe ea.



se poate.

in statie, pe modulul de emisie ai urmatoarele fire:
rosu, verde, portocaliu si galben - astea vin de la cele doua butoane de pe capacul din spate.
Albastru habar nu am
verde +Vcc
albastru din nou - habar nu am
negru -vcc

Semnalul PPM il iei de pe mufa de trainer. Si gata. Eu pur si simplu i-am taiat firele ce duc la modulul de emisie (verde, si negru - fara alimentare nu mai emite modulul statiei). Am legat vechiul modul ramas de la 9x. Si gata.
uite si niste poze..asa de exemplificare.
Fisier atasat  IMAGE_00071.jpg (272.07K)
Number of downloads: 143

poza cu firele de care vorbeam:
Fisier atasat  IMAGE_00072.jpg (219.61K)
Number of downloads: 139

PS - astea din ciclul - nu faceti ca mine!!!
0

#83 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 July 2012 - 12:48 PM

Pana la urma s-a dovedir ca firul negru, de masa, trebuie conectat. Fara el, throttle lock e activ permanen. Cele doua butoane functioneaza doar cu masa pusa.

Cu alimentarea decuplata, modulul original al statiei nu mai emite (desi e in statie, si implicit nu consuma curent).


Marea problema a statiei asta e ca bipul si ledul rosu de tensiune redusa e programat pentru nimh. Daca-i montam lipo, 3S, semnaliizarea e inutila, si trebuie urmarita tensiunea.
In rest, se poate pune un alt modul inclusiv pe statia asta, dat fiind costul exagerat al receptoarelor (si mai mult ca nu prea sunt de gasit decat la un singur vanzator). Modulul de 9x e cel mai indicat, mai ales ca sunt destule la vanzare, iar un receptor e jenant (se vand si cu 40 de lei pe forum)
0

#84 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 July 2012 - 01:17 PM

gata - primul test ok-. Aproape o jumatate de ora de simulator cu ea si un planor cuplat langa mine. Totul a mers perfect. Nimica nu se incalzeste in interior. Sa o vedem si la aer. Numai ca pe caldura asta nu prea imi vine sa ies. Poate mai tarziu.
0

#85 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 July 2012 - 08:07 AM

..aseara - pe caldura aia nebuna - am mers pe camp. Pentru ca am fost singur - am pus doua modele lo test. Calmato legat pe 9x si yak-ul legat pe 6CIID. Intre ele un telefon mobil pe care l-am sunat de pe altul. La 470 de pasi (mai bine de 500 m) mergeau ambele modele fara probleme. (auscultam ca nebunu caraieleile servourilor). Daca la sol bate 500m, putem zbura ca nebunii pana nu mai vedem modelele.

In concluzie - se poate transforma si statia asta cu un alt modul fara probleme. Trebuie doar curaj, un cutter si un pistol de lipit si tgrei sarme!

PS - mai mult - cu un cablu audio mono am legat statia (elev) de 9x (instructor) si uite asa am pe cineva de invatat cum se fac aterizarile cu termicul de 2m, din coroplast fara sa mai dea cu pala de pamant!!...cand l-o mai scoate!!!
0

#86 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 27 July 2012 - 08:12 AM

inculpata arata asa acuma - si foloseste receptoare la jumatate de pret. la aceleasi performante...
Fisier atasat  IMAGE_00075.jpg (342.65K)
Number of downloads: 101

a trecut si printr-o curatenie generala, iar statia arata chiar bine. Doar a fost nitel prafuita. Nu are zgarieturi sau crapaturi. Mentionez ca am luat-o de pe forum, la un pret excelent tocmai pentru a experimenta.

Aceasta postare a fost editata de Mihai_supy: 27 July 2012 - 08:13 AM

0

#87 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 27 July 2012 - 04:57 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 27 July 2012 - 08:07 AM, a spus:

..aseara - pe caldura aia nebuna - am mers pe camp. Pentru ca am fost singur - am pus doua modele lo test. Calmato legat pe 9x si yak-ul legat pe 6CIID. Intre ele un telefon mobil pe care l-am sunat de pe altul. La 470 de pasi (mai bine de 500 m) mergeau ambele modele fara probleme....


Interesant modul tau de a testa raza :drinks:
Vezi aici un alt test facut de mine pe 9X cu modul si receptor standard, eu am masurat 900 m si sigur mai mergea ;)
0

#88 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 31 July 2012 - 02:39 PM

..adica...la distanta aia, la un termic cu motorul oprit, mai poti corecta aterizarea....

Daca statiile merg 500 m la sol - merg mult mai mult in aer. La nivelul solului- nu prea vad pe cineva sa zboare asa departe...
0

#89 Useril este offline   Tealk 

  • Fly Low, Go Fast, Turn Left
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:Aero, Navo

Postat 06 August 2012 - 03:03 PM

are cineva aceasta telecomanda E-FLY ETC61 pe vre-un hely ? ma poate ajuta cu starea ei ... ma intereseaza care servo in ce canal trebuie pus in receptor si eventual alte chestii ..care ce stie sa imi zica.

hely este un Falcon 450
Cessna 182 2.2m
-------------------------
DJI Mini 4 PRO
-------------------------
Hornet Tunel Hull Sprint F1
-------------------------
Fly Low. Go Fast. Turn Left.
Do. Or do not. There is no try.
0

#90 Useril este offline   popzoltan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 183
  • Inregistrat: 05-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Carei,jud SatuMare
  • Interests:Heli
    Automodelism

Postat 30 December 2012 - 02:29 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 26 July 2012 - 12:48 PM, a spus:

Pana la urma s-a dovedir ca firul negru, de masa, trebuie conectat. Fara el, throttle lock e activ permanen. Cele doua butoane functioneaza doar cu masa pusa.

Cu alimentarea decuplata, modulul original al statiei nu mai emite (desi e in statie, si implicit nu consuma curent).


Marea problema a statiei asta e ca bipul si ledul rosu de tensiune redusa e programat pentru nimh. Daca-i montam lipo, 3S, semnaliizarea e inutila, si trebuie urmarita tensiunea.
In rest, se poate pune un alt modul inclusiv pe statia asta, dat fiind costul exagerat al receptoarelor (si mai mult ca nu prea sunt de gasit decat la un singur vanzator). Modulul de 9x e cel mai indicat, mai ales ca sunt destule la vanzare, iar un receptor e jenant (se vand si cu 40 de lei pe forum)

Salut!
Respect....Esti super tare omule!!!! Ai facut totul pentru noi cei care mai avem statia aceasta si vrem sa facem un uppgrade!
Chiar ma gandeam ca asa se poate monta pe statia aceasta si un modul UHF...perversiune nu?:)
Cu stiam Zoli
Hpi Baja 5t
KM Baja 5b
Trex 600 E
Artech Falcon 450
Hk 450 V2
Skywalker home made FPV
Tel:0740083170
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro