Modelism - RHC Forum: Start kit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Start kit Solicitare sfat

#1 Useril este offline   odin 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 425
  • Inregistrat: 19-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:aero, navo, auto

Postat 05 February 2011 - 03:40 PM

Salutari!

Am un kit(numai bete si placaj predecupat) de Swallow -by West Wings si vreau sa ma apuc de el.
Dar:
- ce suprafata e mai buna pentru lucru - pluta, lemn, spuma - sa bag acele in ea...?
- ce adeziv ar fi mai bun? eu am ceva de la Bison-Universal hobby,am lipit polistiren, dar poate imi dati vreo idee pt ceva cu un raport pret/calitate mai bun.
- am cutite tip hobby, ace cumpar. ce mi-ar mai trebui, sa nu ma trezesc la 12 noaptea ca nu am?

Multumesc anticipat!

Sper sa apuc sa fac si niste poze cu evolutia lucrarii, pt sectiunea Kit review.
0

#2 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 05 February 2011 - 07:07 PM

Ideal este asa ceva:
http://www.greatplan...s/gpmr6946.html
Plansa o asezi pe o masa perfect dreapta, aceasta este marea problema.
Foloseste ace cu gamalie de sticla. Din cele fine. Chiar daca sunt de unica folosinta, merita.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 05 February 2011 - 07:09 PM

0

#3 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 February 2011 - 12:19 AM

Cel mai bun adeziv este aracetul.
Iti sugerez sa citesti, un pic, aici:
http://www.airfieldmodels.com/information_...lding/index.htm
Nu te grabi. Nu ai, nu stii ceva la miezul noptii, nu-i nimic. Este o placere sa construiesti, deci, nu are rost sa te grabesti.
Multa, multa bafta,

dan
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 February 2011 - 01:05 AM

Vezi postareaodin, la Feb 5 2011, 03:40 PM, a spus:

- ce suprafata e mai buna pentru lucru - pluta, lemn, spuma - sa bag acele in ea...?
- ce adeziv ar fi mai bun? eu am ceva de la Bison-Universal hobby,am lipit polistiren, dar poate imi dati vreo idee pt ceva cu un raport pret/calitate mai bun.
- am cutite tip hobby, ace cumpar. ce mi-ar mai trebui, sa nu ma trezesc la 12 noaptea ca nu am?

Buna!
Cred ca o buna suprafata e una plana, rigida, in care e usor sa bagi cu mana niste ace, asa cum ai constatat. Vezi de dimensiunile modelelor pe care estimezi ca o sa le construiesti si cauta o placa de lemn cu dimensiunile corespunzatoare. Poate fi o scandura lata, groasa, fara nervuri tari, poate fi ceva moale poate brad, sau chiar plop sau tei dar sa fii sigur ca nu se deformeaza in timp, poate fi orice placa rigida peste care pui un strat de pluta de cativa mm.... Dupa cum te vad de grabit, pentru tine ar fi buna si o bucata de polistiren cu densitate mare, dar vezi daca stau acele infipte in ea. Poti folosi si lemn mai dur (gasesti usor fag), daca gasesti si daca poti baga ceva cu mana in el. Ca e greu sa stai cu ciocanul langa tine mereu. La cateva betisoare de lemn nu se pune problema de raportul calitate/pret. Cauti calitate. Important e sa-ti fie usor la prelucrat, ca economeia o faci din alta parte. Cauta un adeziv pentru lemn, usor de slefuit dupa intarire. Asa cum ai aflat, aracetul e bun, trebuie sa ai putina rabdare. Teoretic el se intareste complet in timp destul de lung, dar poti sa lucrezi materialele lipite ceva mai repede. Sunt unii adezivi care lipesc bine dar sunt foarte greu de slefuit cu hartie abraziva. Sunt si adezivi care lipesc bine dar sunt moi, cam cum e guma de mestecat. Aia mai mult te enerveaza, ca la slefuire se deformeaza in toate felurile, slefuiesti orice este pe langa ei dar ramai cu adezivul acolo, aproape ca in forma initiala. Deseori este nevoie de o slefuire. Legat de aracet, vezi ca aracetul e de mai multe feluri. Adica el este cum este si gasesti informatii pe net destule despre calitatile lui dar pentru fiecare tip de aplicatie se baga niste aditivi, ca asa e mai rentabil pentru producator sa bage el aditivii decat sa-ti spuna tie ca poti amesteca cu altceva sa obtii ce trebuie. O sa gasesti aracet special pentru lemn, ceva adaptat pentru constructii, ceva "inmultit" corespunzator pentru lipit hartie si tot asa. E bun ala de la Bison dar sfatul meu ar fi sa nu pui mai mult decat trebuie la o imbinare. Adica mai bine pui mai putin sau stergi imediat surplusul unde ar putea sa deranjeze, decat sa lasi prea mult si sa-l indepartezi dupa ce se usuca.
Ce ti-ar mai trebui? Si peste 10 ani de munca tot o sa te gandesti la asta si mereu o sa fie un 12 noaptea in care sa iti lipseasca ceva. Ia-o usurel, munceste ziua. E greu de raspuns, o sa ai nevoie de la ace cu gamalie cum ziceai, pana la carpe, pensule, greutati, ceva pentru fixat lemnul cum ar fi carligele de rufe sau alti clestisori din comert, scule de prelucrat lemn, scule de prelucrat sculele pentru lemn si tot asa... Si nu uita de niste cianoacrilat (clasicul superglue), la bidonas ceva mai mare. Gasesti ieftin prin magazine. Sigur apare ceva care poate fi lipit rapid. Daca e sa fiu sincer, acest superglue este singurul lucru care imi lipseste la cate un "12 noaptea". Restul poate fi improvizat.
Bine ai venit printre noi, esti pe calea cea buna!
Multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 February 2011 - 01:07 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 February 2011 - 03:50 AM

O mica precizare. Aracetul de astazi, cel dedicat modelismului, de exemplu cel de la Great Planes, SIG, etc, se smirgheluieste usor si se intareste extrem de repede.
http://www.greatplan...s/gpmr6160.html
O scandura de dimensiunea ceruta care sa nu "lucreze" in timp, mi se pare SF.
Daca pui pluta deasupra, toata precizia s-a pierdut. Cum vei mai obtine o suprafata plana?
Trebuie ceva mare, destul de moale pentru ca sa infigi bolturile, dar tare pentru a avea o buna suprafata de referinta, sa nu lucreze in timp, dar sa fie ieftina, etc.
O astfel de placa, cea pe care am postat-o, mi se pare rezonabila la 20$. De ce sa inventam apa calda, poate la un pret mai mare, si sa obtinem un model stramb?
0

#6 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 February 2011 - 10:18 AM

O scandura de brad ar fi suficienta pentru inceput. Daca o alege dreapta din magazin, o foloseste destul pana se deformeaza. Cam in aceeasi idee m-am referit si la un lemn mai moale, ca merge orice pana gaseste ceva mai bun. Nu e o investitie mare si nici ceva care nu poate fi schimbat. Important e sa poata baga acele in lemn daca asa zice ca lucreaza, desi cred ca se poate lucra si fara ace infipte in suport. Nu pot sa-i recomand ceva de 20$ care mai trebuie adus acasa.... Din poza nu se intelege nimic, nu stie ce sa caute in magazin. La fel si cu aracetul, nu cred ca va cumpara prima oara ceva din afara.
Gaseste in orice magazin ceva potrivit.

Eu am o folie de pluta, destul de bine laminata. Adica daca o lipesc pe o suprafata plana am incredere in ea, ca pastreaza forma suportului. Dar nu folosesc asa ceva. Si nu-i recomand nici lui, ca e mai scumpa pluta decat orice placa buna.
Nu obtine model stramb din cauza suportului, o sa aiba alte motive. Cati nu obtin aripi strambe pe suport drept...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#7 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 06 February 2011 - 05:44 PM

..pana in ani '90 utilizam la asamblare , planseta folosita la proiectare din lemn de tei , care era de nota 10 , iar adezivul cel mai fiabil in special la aderenta fata de bagheta de brad este dupa cum s-a mentionat '' aracetu' '' dar exista mai multe calitati si trebuie sa-l testezi inainte de a te apuca de lucru ! Succes !
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 February 2011 - 06:55 PM

Planseta, da. Este excelenta pentru asa ceva. Dar este departe de a fi o scandura omogena. Din acest motiv nu se deformeaza in timp. Daca as gasi o planseta A0 ca acelea pe care proiectam in tinerete, as fi fericit.
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 06 February 2011 - 07:16 PM

Pana la urma noi vorbim si el face ce poate. Mai bine vedem de lista.
Placa de lemn plata de care vrea, aracet preferabil de modelism dar daca nu gaseste e bun si altul si indiferent de care cumpara trebuie sa faca probe.
Ace cu gamalie din sticla (din astea se gasesc si la noi), si mai adaug eu ca ar fi bine sa caute mai multe tipuri. Adica de mai multe lungimi si macar 2 diametre diferite. Chiar si astea ar trebui vazute inainte de cumparare, as zice sa se evite chinezariile proaste, se gasesc si cu varf.

Ar mai merge adaugata pe lista niste hartie abraziva (de mai multe asperitati). Si aici trebuie vazut de calitate, hartia chiar nu e scumpa, merita luata buna. As recomanda macar un magazin gen Hornbach, in zona sculelor, pe langa Proxxon...
Hartia poate si e bine sa fie lipita pe suport dur, cu forma si curbura dorita. Pentru nervuri (intrados) foloseam inele cilindrice cu diametru mare, din tuburi groase de PVC. Cred ca aici e nevoie de imaginatie, cateva bucatele de lemn hartia si adezivul.

Cred ca mai e necesara o rigla buna, pentru taiat cu cutterul. As zice ca merge si una metalica. subtire, de tip banda. Obligatoriu echere verificate, gradate daca se poate, raportor, florare de mai multe dimensiuni. Adica o trusa de desen buna ca sa nu mai intru in detalii. O fi bun pix-ul la scris, dar trebuie sa existe si creioane. As recomanda si cateva mai moi.

Clestisoare pentru prins materialele. Astea trebuiesc alese bine (cu arc nici prea slab si nici prea puternic). De cele mai multe ori trebuiesc prelucrate pentru anumite prinderi. Sunt bune cele din lemn ca se prelucreaza usor.
Cateva corpuri care pot fi folosite ca "greutati" pe unde e cazul. Si aici depinde de posibilitati sau imaginatie. Ar mai merge niste saculeti subtiri umpluti cu nisip, dar asta cu greutatile depinde mult de experienta.

As mai pune pe lista un traforaj sau altceva cu panza pentru taiat baghete si material, pe contur. Panze de mai multe feluri...
N-ar strica o mica rindea, cu cutit bun, reglaj usor, de calitate. Si ar trebui sa mai existe niste lame de otel folosite la raschetat, dar finute. Materiale abrazive bune pentru intretinut cutitele de mai sus.

As recomanda un polizor silentios, adaptat pentru slefuirea lemnului, chiar daca se poate si fara. Se face economie de timp, cu degajare suplimentara de rumegus...
Macar un tub de superglue pentru imbinari rapide, nu neaparat la model, cat la dispozitivele improvizate. Sunt bidonase pe la 15-20 g, la preturi bune. Si aici se poate merge pe vascozitati si timpi de intarire, dar nu e cazul acum.
Revin cu completare mai tarziu.

As avea rugamintea ca odin, la finalul discutiei sau a modelului sa sintetizeze discutiile si sa formeze o lista cu ce a folosit el, care sa poata fi luata drept baza pentru alti doritori. Ca ideea lui e buna, de a avea o lista de materiale...

PS. N-as uita de un subler, pana la urma si lemnul se poate masura bine.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 06 February 2011 - 07:21 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro