Modelism - RHC Forum: Intrebari pt toti cei cu jet-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari pt toti cei cu jet-uri

#1 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 28 January 2011 - 08:32 PM

Cat costa un jet de marime medie,sa zicem de cam 3-4 kg cu turbina adevarata,nu edf,complet echipat(fara statie) .Cat se pierde la un crash?(oricat de mic)
Cam la ce viteze zboara aceste modele?Sunt greu de pilotat/construit?Cat de mari sunt cursele suprafetelor de comanda?

Si cea mai mare:
Sunt periculoase?

Ps:nu luati la misto,vreau doar sa ma informez putin despre aceste tipuri de avioane!

Multumesc pt eventualele raspunsuri
Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#2 Useril este offline   comnean 

  • Jetinson
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Interests:WHAT KIND OF MAN WOULD LIVE WHERE THERE IS NO DARING? I DON'T BELIVE IN TAKING FOOLISH CHANCES, BUT NOTHING CAN BE ACCOMPLISHED WITHOUT ANY CHANCE AT ALL.

Postat 29 January 2011 - 04:37 PM

Ma incumet sa-ti dau niste raspunsuri:
Cat costa un jet de marime medie,sa zicem de cam 3-4 kg cu turbina adevarata,nu edf,complet echipat(fara statie)
Nu exista o reteta, poti sa iei un SH pe la 1500-2000Eur iar unul nou mult mai scump. Nu exista o regula.
Cat se pierde la un crash?(oricat de mic)
De la cateva zgarieturi pana la damage total. Am vazut crash-uri mari din care a scapat turbina si ceva electronica, am vazut crashuri din care n-a scapat mai nimic, am vazut numai trenuri distruse sau avariate. Cred ca nu exista nici in acest caz o regula.
Cam la ce viteze zboara aceste modele?Sunt greu de pilotat/construit?Cat de mari sunt cursele suprafetelor de comanda?
Depinde de caracteristicile aerodinamice ale aparatului si de motorizare. Despre viteza hai sa discutam daca vrei, doar informativ, in linie dreapta si max throttle. Sa zicem de pe la 160-180km/h pana la aprox un 600km/h (cred ca asta e recordul consemnat si validat). In rest despre curse ale suprafetelor de comanda sau despre cat de usor greu se piloteaza, toate acestea tin de caracteristicile aparatului, de incarcare alara, pozitia CG fata de CP, motorizare , etc. Am cunostinta despre jeturi 3D dar si despre trainere sau scale. mai mult eu nu imi permit sa comentez.
Sunt periculoase?
In aceeasi masura in care cu un EG poti omori un om sau un animal in anumite circumstante.
Ps:nu luati la misto,vreau doar sa ma informez putin despre aceste tipuri de avioane!
E bine ca ai pus P.S., altfel consideram, pe bune ca este la misto!
MC 24 Graupner ACT 2.4, mpx 3300 PROFI
SERIOUS THINKS THAT CAN FLY + A DREAM UNDERCONSTRUCTION
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro