Modelism - RHC Forum: incepator de incepator vreau ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

incepator de incepator vreau ajutor ajutor fratilor

#1 Useril este offline   mallone 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 28 January 2011 - 01:05 PM

buna ziua

sunt un modelist amator pana acum m-am axat pe modelism traditional transilvan adica machete de case mai vechi de 200 de ani din transilvania mai ales din mtii apuseni.
de cand bantuie pe piata fantoma de revista Mari Corabii toti pretenii mei sunt modelisti.
de cateva zile ma streseaza gandul de a face macheta unei corabii cu panze.
problema este ca io corabii am vazut in filme si in poze pentru mine marea ar fii o pedeapsa mai bine Sahara
am cautat pe net sunt o gramada de planuri rusesti dar detaliile sunt varza sau nu le inteleg eu
ma pierd in partea de coaste si la multitudinea de funii de pe catarge care unde merg si de unde vin.

as dori daca se poate sa imi dati si mie niste planuri explicate ca pentru prosti sa incerc sa imi omor stresul
nu sunt interesat de kit ca mie imi place sa imi tai eu toate componentele mai ales ca lemn de toate dimensiunile am. desi citeam ca este nevoie de lemn de balsa este obligatoriu sau de merge si alte esente

multam fain anticipat
0

#2 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 30 January 2011 - 02:56 PM

Daca te ajuta cu ceva , ti-am trimis un PM.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#3 Useril este offline   ZOOBY 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 31-January 11

Postat 31 January 2011 - 04:38 PM

Vezi postareatom cat, la Jan 30 2011, 03:56 PM, a spus:

Daca te ajuta cu ceva , ti-am trimis un PM.

Salut,

Asa cum bine spunea, multi au devenit navomodelisti peste noapte sau, cum este cazul meu, si-au reamintit ca copilarie candva, au taiat la traforaj si au creat modele ca pentru acele vremuri...

In masura in care crezi ca poti repeta gestul de a-mi trimite si mie un plan sau o sursa de planuri mai detaliate de navomodele, ti-as ramane recunoscator.

Email-ul meu : nickzamfir@yahoo.com

Multumesc.
0

#4 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2011 - 06:55 PM

Vezi postareamallone, la Jan 28 2011, 01:05 PM, a spus:

buna ziua

.............
nu sunt interesat de kit ca mie imi place sa imi tai eu toate componentele mai ales ca lemn de toate dimensiunile am. desi citeam ca este nevoie de lemn de balsa este obligatoriu sau de merge si alte esente

multam fain anticipat



Poti folosi tei in loc de balsa. Important e sa fie o esenta moale sa poti face si piese mai complicate cu traforaj, bisturiu, pile si glaspapir, fara sa te chinui prea mult. Balsa se prelucreaza foarte usor fiind totodata destul de rezistent pentru o macheta.


0

#5 Useril este offline   karacalla 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 02-February 11

Postat 03 February 2011 - 02:54 PM

Salut tuturor forumistilor,

Am aplicat aici pentru ca si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu cea a colegului pasionat de modelism, adica am cochetat cu ideea de modelism feroviar (pentru ca mai e mult pana departe,adik o diorama finalizata in intregime),asa ca pot spune ca nu sunt chiar paralel in ceea ce priveste rabdarea, migala si mai presus de toate indemanarea lucrului cu piesele mici si delicate. Am achizitionat si eu revista" Mari Corabii"din curiozitate si mi-a placut povestile care apar acolo,zic povesti pentru ca sunt mai pesimist in ceea ce priveste continuitatea unor astfel de proiecte,iar eu fiind genul "descurca-te singur " as vrea sa incerc ceva facut de mana mea,adica sa imi costruiesc singur piesele,in fine, ca sa nu va mai plictisesc vreau sa va rog si eu acelasi lucru ca si ante-vorbitorul meu, ca de la un modelist la altul , daca ma poate ajuta cineva cu niste planuri la scara, mai detaliate, daca se poate,(sunt mai greu de cap),sa incerc sa construiesc o macheta a unui velier, sau panzar sau ceva de genul asta ,mai vechi si poate un pic mai simplu ca sa imi incerc indemanarea (si nervii sotiei) si poate pe langa recunostinta mea vesnica ,va pricopsiti cu inca un incepator care va streseaza cu tot felul de intrebari tampite. Daca vrea cineva sa ma sustina in incercarea mea astept sa ma cotacteze pe mail la adresa:emydoru_huzum@yahoo.com.


Cu toata stima si respectul pentru ceea ce faceti,
.......un modelist.
0

#6 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2011 - 07:50 PM

Buna ziua ! Am o mare rugaminte , ma poate ajuta cineva cu planurile , sau macar cu o parte dintre ele , pentru Golden Hind ? Am cotrobait eu pe net , si am gasit ceva , dar slabut de tot , noroc ca undeva , intr-un colt , un catarg avea si cotele in mm. , si am chinuit o imprimanta sa mareasca planurile , pana cand cotele au corespuns,doar ca , cred eu , lipsesc cam 70 % din planuri...de cote , nici nu mai vorbesc....
Si fiindca vreau totusi sa continui , va rog sa ma ajutati , daca puteti cu niste planuri...
Multumesc...:rolleyes:
Si inca ceva...o sursa pentru furnir , la cel mult 100 km de Bucuresti ? ca innebunesc cautand...de maine incep sa caut la magazinele acelea de langa Gara , acelea ale Fondului Plastic...acolo am gasit balsa...
0

#7 Useril este offline   Moncat 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-February 11

Postat 04 February 2011 - 04:00 PM

Vezi postareaOld, la Feb 3 2011, 07:50 PM, a spus:

Buna ziua ! Am o mare rugaminte , ma poate ajuta cineva cu planurile , sau macar cu o parte dintre ele , pentru Golden Hind ? Am cotrobait eu pe net , si am gasit ceva , dar slabut de tot , noroc ca undeva , intr-un colt , un catarg avea si cotele in mm. , si am chinuit o imprimanta sa mareasca planurile , pana cand cotele au corespuns,doar ca , cred eu , lipsesc cam 70 % din planuri...de cote , nici nu mai vorbesc....
Si fiindca vreau totusi sa continui , va rog sa ma ajutati , daca puteti cu niste planuri...
Multumesc...:)
Si inca ceva...o sursa pentru furnir , la cel mult 100 km de Bucuresti ? ca innebunesc cautand...de maine incep sa caut la magazinele acelea de langa Gara , acelea ale Fondului Plastic...acolo am gasit balsa...

Pentru planuri Golden Hind cauta pe 15marins.blogspot.com in anul 2009. In loc de furnir ai putea folosi banda aia care se pune pe marginea mobilei dinPAL cu fierul de calcat. Se gaseste la toate centrele de debitat PAL, se vinde la metru si imita o gramada de esnte de lemn.
0

#8 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2011 - 09:52 PM

Vezi postareaMoncat, la Feb 4 2011, 04:00 PM, a spus:

In loc de furnir ai putea folosi banda aia care se pune pe marginea mobilei dinPAL cu fierul de calcat. Se gaseste la toate centrele de debitat PAL, se vinde la metru si imita o gramada de esnte de lemn.



Cant de mobila adezivat se cheama.
dar.....acum fara sa fac pe interesantul, parca..., tot o punte lucrata in lemn arata mai bine decat pvc-ul ala
0

#9 Useril este offline   mallone 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 03-March 08

Postat 07 February 2011 - 02:36 PM

Vezi postareaTeddy, la Feb 4 2011, 09:52 PM, a spus:

Cant de mobila adezivat se cheama.
dar.....acum fara sa fac pe interesantul, parca..., tot o punte lucrata in lemn arata mai bine decat pvc-ul ala



frate deecat asa ceva mai bine sipca de tei, ulm, carpen dar nu asa ceva pvc-ul e tot prostie
gasesti de toate nuantele sau in ultima instanta brad dar te incurca fibra
0

#10 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2011 - 01:08 PM

am cumparat de la un supermarket o cutie cu lingurite de cafea din lemn ....sunt cam 200 bucati lungi de 120mm , late de 6 si groase de 1...sunt , cred , ceea ce imi trebuie...(sau nu ?)
Si de la un magazin de modelism , placaj aviatic de 1,5mm...
0

#11 Useril este offline   eddie 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-February 11

Postat 27 February 2011 - 04:31 AM

Pentru a nu deschide un topic nou, postez cu aceeasi rugaminte.
Colectia Mari Corabii mi-a retrezit interesul pentru modelism. Dar cum deocamdata astept sa apara toate piesele osaturii, as vrea sa incep un proiect de la 0. Daca ma puteti ajuta cu un proiect/proiecte la scara din care sa aleg ceva de mesterit, va raman recunoscator. "Spargem" si o sampanie la final :yahoo:
Mentionez ca sunt incepator, dar cu ceva aptitudini pentru astfel de lucruri delicate (parerea mea :good:)
Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de eddie: 27 February 2011 - 04:32 AM

0

#12 Useril este offline   dan49 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24-February 11
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti romania
  • Interests:navomodelism

Postat 27 February 2011 - 09:34 AM

In legatura cu planuri pt navo modele sun destule pe net daca sapi suficient,ai nevoie doar de ochi buni si nitica matematica,la capitolul constructie ai mina libera nu cred ca au existat doua corabii la fel chiar daca sa incercat,constructia dura 2/3 ani timp in care se schimbau multe.Materiale placaj pt traforaj, lemn de balsa(scump),lingurite de cafea din lemn(Metro),baghete din lemn de tei(Tirgul din Obor Buc.),frigarui din bambus diverse grosimi(Metro),si de la mercerie diverse feluri si culori de macrameu pt fungi.Daca ai lungimea,latimea si inaltimea navei cu tot cu catarge plus o poza totul se poate calcula.Totul este chestie de timp rabdare si bani(cit mai putini),aspectul final depinnde doar de tine .

Aceasta postare a fost editata de dan49: 27 February 2011 - 09:36 AM

0

#13 Useril este offline   remusstanescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 28 February 2011 - 08:40 PM

Salut la toata lumea!
M-au starnit astia cu Mari Corabii (dar nu-mi place cum arata produsul final) si am facut rost de planurile corabiei La Couronne, dar nu gasesc instructiunile pas cu pas. Sunt multe treburi carora nu le inteleg rostul(experienta mea e 0). Noroc ca am reprodus piesele din planuri in 3D studio max si am inceput sa ma mai dezmeticesc. Stie cineva daca exista acele instructiuni de asamblare? Mai e si problema materialelor, deabia am facut rost de placaj de 4mm, iar puntile trebuie din placaj de 1,5.
In rest, toate cele bune la toata lumea!!!
0

#14 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 28 February 2011 - 09:02 PM

desi nava la courone arata extraordinar,nu iti recomand sa incepi cu asa ceva.pe linga faptul ca ii o nava grea,planul lasa foarte mult de dorit.sint convins ca ai planul de kit de la aceasta nava.daca vrei iti pot da eu alte planuri si apoi sa iti alegi ce nava vrei sa faci.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#15 Useril este offline   remusstanescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 27-February 11

Postat 28 February 2011 - 11:16 PM

Intradevar planurile sunt extrem de inexacte. Din cauza asta a trebuit sa arunc de 2 ori tot ce am facut pana l-am reprodus in 3d studio max si le-am ajustat sa se imbine asa cum ( cred eu )trebuie. Daca te lasa inima sa-mi trimiti niste planuri mai simple si bune te rog sa o faci. Poate am sa las La Couronne pe mai tarziu. Mailul meu e stanescu.remus@gmail.com

Multumesc anticipat
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro