Modelism - RHC Forum: stepping driver ... ajutor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

stepping driver ... ajutor

#1 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 January 2011 - 05:54 PM

Salut baieti ,

Am luat de pe e-bay niste drivere si sunt in ceata ... Model MSD80L , de la MCG ( asa scrie pe ele ) .
Are cineva idee cum sa le conectez ? Stiu ca le trebuie 110V , stiu unde se leaga motorul ( a, a+ , b , b+ ) ...si cam atat...
N-am idee ce putere au , la ce amperaj pot sa lucreze , unde se leaga restul de mufe , la ce folosesc rotitele alea
doua mititele ( pe una scrie RUN iar pe ailalta scrie STOP ) ...

Eventual un link catre specificatii ... eu am cautat , dar n-am gasit inca ...

Fac cinste !!!

Mersi fain .

gabriel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de katran: 27 January 2011 - 05:56 PM

0

#2 Useril este offline   fanefane 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 20-January 09
  • Gender:Male

Postat 27 January 2011 - 10:11 PM

http://www.alstron.com.sg/Motor_MCG/PDF/MS..._data_sheet.pdf
http://www.alstron.c.../PDF/MSO60D.pdf

Cauta dupa varianta asemanatoare :
MSO = MSD
MSO 60D Oscillator / Microstepping Driver
0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 January 2011 - 10:20 PM

Mersi fain ... sheet-urile alea le-am gasit si eu ... nu ma ajuta , nu este acelasi driver ... am vorbit cu tipii de la ametektip.com si
mi-au spus ca nu mai fabrica chestia de vreo 5 ani ... o sa incerce sa caute prin arhive literatura si poate am bafta ...
0

#4 Useril este offline   TBD 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:CNC-uri

Postat 29 January 2011 - 02:35 AM

Salut,

Din păcate specificaţiile nu sunt de găsit pe net, dar încearcă eventual să întrebi şi pe forumurile mari din afară, trebuie să aibă cineva astfel de drivere montate pe vreun utilaj.


În legătură cu cele două rotiţe, STOP şi RUN, s-ar putea să fie vorba de ce este descris aici: http://www.tedmotors.../DPYHHDU222.pdf la capitolele 2.6 şi 2.7 .... STOP fiind o funcţie de auto curent down, când motorul stă pe loc (pentru a nu se supraîncălzi), RUN referindu-se la amperaj.

Trebuie întrebat un electronist dacă există vreo metodă prin care ai putea cumva să te joci din potenţiometrele astea astfel încât să măsori la ce amperaj maxim se poate lucra, în cazul nefericit în care nu faci rost de specificaţiile originale.


Tot în link-ul de mai sus sunt detalii despre OVH - "overheat" - supraîncălzirea driverului ... şi despre celelalte marcaje: COF (motor current off), CLK, DIR ... partea bizară că toate astea sunt trecute la capitolul 2.2, intitulat "Signal Output Terminal".

Baftă,

Tibi
0

#5 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 January 2011 - 10:41 AM

Multumesc , foarte util link-ul . Deci , acum stiu cateva chestii ... se alimenteaza la 110V AC , legaturile catre motor sunt clare , setarea curentului
se face din rotita albastra ( am impresia ca sunt incremente de 0.65Amp , nu sunt sigur , trabuie sa mai sap ) , setarea curentului de idle se face din
rotita galbena , semnalele step si dir le-am gasit ( DIR / CLK ) , setarile de microstep se fac din dip switch-urile C , D , E .

Un singur lucru mai trebuie sa aflu ... cu ce tensiune trebuie sa alimentez clk+ si dir+ ... 5V ( sistemul cu break out board de la Keling ) sau
12V ( sistemul Oriental / Vexta ) ?

Domnule TBD , esti mare !!! Sper sa ma revansez cumva !!! multumesc !!!

Gabriel.

Aceasta postare a fost editata de katran: 29 January 2011 - 10:43 AM

0

#6 Useril este offline   TBD 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:CNC-uri

Postat 29 January 2011 - 01:01 PM

Cu mare placere !

Dacă ar fi să ne orientăm după link-ul postat mai sus de fanefane şi există totuşi o minimă asemănare între cele două drivere, cred că e posibil să alimentezi CLK şi DIR la oricare dintre cele două voltaje, fiind diferite doar rezistenţele care trebuie să fie incluse ... vezi capitolele 2.8.4.2 şi 2.8.4.3.


Te apuci de vreo noua construcţie ? :rolleyes: Urmăresc cu interes.


Salutări,

Tibi
0

#7 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 January 2011 - 01:08 PM

Yep ... am inceput un proiect nou . Cand ajung la atelier , o sa fac poze si o sa detaliez constructia . Un singur
lucru ma tine in loc ... nu ma hotarasc daca sa pun motoare stepper sau AC servo ... n-am mai lucrat pana
acum cu servo si nu prea stiu ce si cum ... plus ca diferenta de pret e destul de mare ...
0

#8 Useril este offline   TBD 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:CNC-uri

Postat 29 January 2011 - 01:37 PM

Şi eu mă gândeam la chestia asta, în vederea construirii unui CNC ... m-am lămurit citind aici: http://torchmate.com/resource_center/edito...ors_-_the_facts .

Stepperele sunt soluţia optimă pentru a păstra un buget rezonabil. Câtă vreme motoarele sunt suficient de puternice pentru a nu pierde paşi şi nu ai nevoie de viteze exorbitante servo-urile nu se justifică, din punct de vedere al preţului şi a complexităţii.
0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 January 2011 - 04:14 PM

Corect ...La Kelinginc.com , un kit de steppere serios duce la vreo 7-800USD , iar ala de servo , la 1200 ...
Depinde ce masina vrei sa faci ... ce mase ai de deplasat ... in ce materiale lucrezi ... sunt o gramada de lucruri pe care
trebuie sa le iei in consideratie , inclusiv destinatia masinii ( hobby sau afacere ) . Diferenta de 400USD nu este chiar asa de mare ...
Totul depinde de cum privesti problema ... si ce buget ai disponibil pentru jucarie ...

Succes !!!

gabriel.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro