Modelism - RHC Forum: colectia Mari corabii! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

colectia Mari corabii!

#541 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 20 April 2011 - 12:03 AM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 19 April 2011 - 11:53 PM, a spus:

Ce tine de colectia Mari Corabii din Rusia yo doar link-urile de mai jos le stiu, deci daca mai sunt si altele astept raspuns:

www.ship.deagostini.xx/forum/viewtopic.php?f=7&t=300
www.ship.deagostini.xx/forum/viewtopic.php?f=31&t=304


Foarte repede se inchide permisiunea de a edita ceea ce se scrie pe forum...
Aduc completare link-urilor: xx = ru

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 20 April 2011 - 12:03 AM

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#542 Useril este offline   Teddy 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 28-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 06:09 PM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 18 April 2011 - 11:21 AM, a spus:

Salutare tuturor membrilor acestui forum interesati de colectia "Mari Corabii"!
Un nou user/membru pentru acest spatiu virtual: johnny_crow2003 (este si ID de Mess).

In Timisoara atat Mari Corabii, cat si Bismarck pot fi gasite in Hipermarketul Auchan (deci se da bon fiscal in ambele cazuri). Ultima data cand am fost in Auchan am gasit numerele 3 si 4 pentru Bismarck, iar Mari Corabii era la numarul 10 (cu toate ca yo deja am gasit in alta parte nr.11 si miercuri astept sa vina nr.12). Din motive financiare cumpar doar Mari Corabii si de data aceasta chiar am incredere in DeAgostini ca va publica cele 100 de numere. Navomodelismul si aeromodelismul m-au atras de mic inca din clasa I (am cateva machete acasa - nu la nivelul galionului, insa multe dintre ele mi le-a ros cainele cu mult timp in urma), deci sa zic ca am ceva experienta.

Inca nu m-am apucat sa construiesc galionul (o sa incep sa-l fac in vara) cu toate ca am timp si uneltele necesare, dar in Timisoara stau in chirie (sunt student) si as vrea sa finalizez corabia in localitatea in care merg la parinti (orasul Corabia, judetul Olt, localitatea in care m-am nascut) si tot acolo o sa incep construirea galionului, deci daca as incepe acum in Timisoara sa fac galionul peste 2 ani va trebui sa-l duc acasa si nu stiu cat de usor o sa-mi fie avand in vedere ca merg cu trenul ca tot am reducere (masina personala este doar in mintea mea).

Numele meu real este Ionut-Florin CIOARA, iar numele oficial al galionului este Sf. Ioan Botezatorul; multi dorim sa construim o corabie, iar yo m-am nascut si am locuit in orasul Corabia pana sa plec la facultate; un galion are nevoie de apa pentru a se deplasa, iar orasul Corabia este port la Dunare; denumirea localitatii este "Corabia", iar denumirea colectiei este "Mari Corabii", deci parerea mea este ca toate aceste coincidente o sa ne aduca noroc si cu siguranta o sa ajungem la ultimul numar fara intreruperi (sanatosi sa fim, sa avem bani, entuziasmul sa ramana ca la inceput si interesul fata de aceasta colectie sa nu se piarda).

Si ca o completare a acestei colectii as dori sa realizez un model 3D al galionului intr-un program de grafica 3D, insa nu stiu cand o sa incep pentru ca momentan la master am destule proiecte de facut. Yo mai intai o sa realizez modelul 3D pentru vizualizare (imi este mai usor) si apoi cum am spus mai sus o sa-l construiesc si in realitate dar ceva mai tarziu.

Numai bine!


de verva se pare ca nu duci lipsa asa ca...spor la 3D-ul ala, posibil sa dezvolti o noua ramura, modelism virtual.O grija mai putin oricum, un 3D nu-l poate roade cainele :)

toate bune!
0

#543 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2011 - 09:14 AM

Buna ziua !
De curiozitate , am facut niste incercari....nereusite...B)
am luat o bucata de placaj, identica cu cel din care sunt facute coastele...si am incercat , cu ambitie , ca bat niste cuisoare...de diferite grosimi...
Esec total.... materialul , asa cum era de asteptat , se crapa...plus ca , pe aceeasi coasta , pentru fiecare fila , revine cate un cuisor...deci efectul e si mai rau...
Din ce am vazut eu pe dvd , si m-am uitat bine , materialul coastelor de acolo pare altceva decat popularul placaj de 4 , de la noi...si parca o tzara mai gros, nu ?
Si alta problema....am facut o bagheta de 7x2 (ideal ar fi fost 7x4) , si am asezat-o , temporar, in fantele din lateralul coastelor.marginea puntilor s-ar fi lipit perfect , prinse cu clestisori , daca fila aceea era prinsa pe coasta cand s-au lipit puntile..ii dadea si o continuitate ...incercati si voi , si o sa vedeti ca ar fi mai usor de montat totul , daca fila ar fi montata...
Referitor la chestia cu cuisoarele...aveti vre-o sugestie? La Golden Hind, avand cam aceeasi problema , la sfatul lui Jeli , am umplut spatiul dintre coaste cu baghete de lemn...si lipirea filelor a fost o joaca dupa aceea...
0

#544 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 21 April 2011 - 09:29 AM

grodimea cuisoarelor este de 0,5-1 mm.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#545 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2011 - 09:53 AM

Vezi postareajeli, la 21 April 2011 - 09:29 AM, a spus:

grodimea cuisoarelor este de 0,5-1 mm.

Am incercat ...cu 0.5 , nici nu intra in placaj...si cu 1 il crapa...B)) poate doar sa dau o gaura mai mica inainte , sa usurez accesul...dar e o munca de chinez...:D)
0

#546 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2011 - 10:17 AM

Se pare ca MODELISMUL are ceva in comun cu "munca de chinez"...
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#547 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 April 2011 - 01:21 PM

Bun venit in club:
http://www.rhcforum....post__p__477662
Cred ca solutia este sa dam gauri. Asta-i teoria, sa vedem practica.
Multa bafta.
0

#548 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie...

Postat 21 April 2011 - 04:05 PM

Vezi postareaTeddy, la 20 April 2011 - 06:09 PM, a spus:

de verva se pare ca nu duci lipsa asa ca...spor la 3D-ul ala, posibil sa dezvolti o noua ramura, modelism virtual.O grija mai putin oricum, un 3D nu-l poate roade cainele :clapping:

toate bune!


Acum aflu de la tine cuvantul "verva", am cautat in dex (http://dexonline.ro/...itie/verv%C4%83) sa vad care e treaba ca nu intelegeam , de fapt nu stiam ce inseamna :rolleyes:
In spatiul virtual macheta 3D n-o poate roade cainele, insa daca se realizeaza o animatie corabia poate fi roasa si de un soricel sau indirect cainele sa distruga hardul extern pe care se salveaza fisierul cu galionul...

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 21 April 2011 - 04:08 PM

Galionul "Sf. Ioan Botezatorul"
0

#549 Useril este offline   nixforever 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-December 03

Postat 24 April 2011 - 07:14 PM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 18 April 2011 - 11:21 AM, a spus:

Salutare tuturor membrilor acestui forum interesati de colectia "Mari Corabii"!
Un nou user/membru pentru acest spatiu virtual: johnny_crow2003 (este si ID de Mess).

In Timisoara atat Mari Corabii, cat si Bismarck pot fi gasite in Hipermarketul Auchan (deci se da bon fiscal in ambele cazuri). Ultima data cand am fost in Auchan am gasit numerele 3 si 4 pentru Bismarck, iar Mari Corabii era la numarul 10 (cu toate ca yo deja am gasit in alta parte nr.11 si miercuri astept sa vina nr.12). Din motive financiare cumpar doar Mari Corabii si de data aceasta chiar am incredere in DeAgostini ca va publica cele 100 de numere. Navomodelismul si aeromodelismul m-au atras de mic inca din clasa I (am cateva machete acasa - nu la nivelul galionului, insa multe dintre ele mi le-a ros cainele cu mult timp in urma), deci sa zic ca am ceva experienta.

Inca nu m-am apucat sa construiesc galionul (o sa incep sa-l fac in vara) cu toate ca am timp si uneltele necesare, dar in Timisoara stau in chirie (sunt student) si as vrea sa finalizez corabia in localitatea in care merg la parinti (orasul Corabia, judetul Olt, localitatea in care m-am nascut) si tot acolo o sa incep construirea galionului, deci daca as incepe acum in Timisoara sa fac galionul peste 2 ani va trebui sa-l duc acasa si nu stiu cat de usor o sa-mi fie avand in vedere ca merg cu trenul ca tot am reducere (masina personala este doar in mintea mea).

Numele meu real este Ionut-Florin CIOARA, iar numele oficial al galionului este Sf. Ioan Botezatorul; multi dorim sa construim o corabie, iar yo m-am nascut si am locuit in orasul Corabia pana sa plec la facultate; un galion are nevoie de apa pentru a se deplasa, iar orasul Corabia este port la Dunare; denumirea localitatii este "Corabia", iar denumirea colectiei este "Mari Corabii", deci parerea mea este ca toate aceste coincidente o sa ne aduca noroc si cu siguranta o sa ajungem la ultimul numar fara intreruperi (sanatosi sa fim, sa avem bani, entuziasmul sa ramana ca la inceput si interesul fata de aceasta colectie sa nu se piarda).

Si ca o completare a acestei colectii as dori sa realizez un model 3D al galionului intr-un program de grafica 3D, insa nu stiu cand o sa incep pentru ca momentan la master am destule proiecte de facut. Yo mai intai o sa realizez modelul 3D pentru vizualizare (imi este mai usor) si apoi cum am spus mai sus o sa-l construiesc si in realitate dar ceva mai tarziu.

Numai bine!


M-am apucat si eu sa o digitizez, cu scopul de a corecta multe defecte pe care le are si pentru a face un plan plauzibil. Ar fi interesant un plan dupa care au construit kit-ul cei de la Artensia Latina, cei care au facut prima data kit-ul, stiu ca este planul in kiturile mai vechi dar nu l-am gasit nicaieri...... poate lucram intr-o echipa si vom reusi ceva. Am facute deja coastele si chila dupa piesele prezentate de rusi.... dar dupa cum am vazut sunt multe diferente intre ce este si ce ar trebui sa fie. In timpul acela se bazau mai mult pe arcuri de cerc, coastele fiind compuse din mai multe arcuri de cerc armonios imbinate....
0

#550 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 25 April 2011 - 03:52 PM

Hristos a inviat!
Sunt doua subiecte pe aceasi tema, nu ar putea moderatorii sa le combine pe ambele? Nu cred ca are importanta cine le-a initiat. Ar fi mult mai usor de urmarit pentru noii veniti.
Multumesc!
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#551 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 25 April 2011 - 04:07 PM

Revin la un subiect deschis de un coleg ceva mai sus: modul de asezare al filelor puntii. Am studiat putin problema, m-am consultat cu niste prieteni, si iata ceea ce cred:
1) metoda indicat in revista, prin care filele sa fie montate de la axa longitudinala a navei spre borduri, nu este corecta, deoarece puntile prova si pupa, au bordurile intr-un unghi destul de pronuntat (nava este un mic butoias vazut de sus), ori daca se aseaza filele ca in revista, teoretic la un moment dat, unele dintre ele ar avea numai trei laturi (vorbesc din punctul de vedere ak unuia care nu a inceput asamblarea);
2) filele lipite, trebuie sa imite o nava reala, si atunci trebuie sa ne gandim ca la nave, mesterii corabieri, desi foloseau instrumente rudimenetare, au inceput incetul cu incetul sa apeleze la artizani pentru a monta sculpturi pe nave, deci putin probabil ca nava in sine nu era mai mult sau mai putin o opera de arta din punctul lor de vedere (nu degeaba se vopsea la partile superioare);
3) in aceste conditii, toate filele avea 4 laturi, dar, laturile lungi nu erau paralele ci trapezoidale, pentru a compensa curbura navei.

Aceste detalii se pot observa in planurile galioanelor publicate in revista Modelism. Din pacate, una din cele mai bune carti din domeniu, din seria Anatomy of the ship - ma refer la cea despre Susan Constant, nu este foarte explicita.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#552 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 27 April 2011 - 03:44 PM

Am citit de mai multe ori mesajul tau si nu am prea inteles. Poti sa mai dai niste detalii ?
0

#553 Useril este offline   Old 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 20-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 08:44 AM

Teoretic , am inteles chestia cu filele trapezoidale...
practic, inteleg ca fiecare rand de file se termina intr-un unghi ascutit
Al doilea rand (de la axa longitudinala)deja ar trebui sa fie curb , curbura fiind mult mai mare la urmatorul rand...si tot asa...corect ?
Adica , la latimea maxima a puntii sa fie acelasi numar de file , ca la latimea minima...
Or fi apelat ei la artisti...dar e si ciudat si greu de executat...daca Doamne fereste , era nevoie sa inlocuiasca o fila din punte, mergeau la "service" ? B)
0

#554 Useril este offline   dorianyates 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 20-October 10
  • Location:BAIA MARE

Postat 28 April 2011 - 11:05 AM

Parca din ce in ce sunt mai strambe piesele care le pun in revista.Sunt curios cum o sa se potriveasca la final
0

#555 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 28 April 2011 - 11:17 AM

Vezi postareaOld, la 28 April 2011 - 08:44 AM, a spus:

Teoretic , am inteles chestia cu filele trapezoidale...
practic, inteleg ca fiecare rand de file se termina intr-un unghi ascutit
Al doilea rand (de la axa longitudinala)deja ar trebui sa fie curb , curbura fiind mult mai mare la urmatorul rand...si tot asa...corect ?
Adica , la latimea maxima a puntii sa fie acelasi numar de file , ca la latimea minima...
Or fi apelat ei la artisti...dar e si ciudat si greu de executat...daca Doamne fereste , era nevoie sa inlocuiasca o fila din punte, mergeau la "service" ? :)

inlocuirea anumitor piese sau parti de nave se faceau daca se putea de catre dulgherul navei.acest dulgher exista pe fiecare nava.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#556 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 28 April 2011 - 11:34 AM

Asa cum am spus, cele scrise de mine reprezinta o parere personala si cand am afirmat cele de mai sus, m-am bazat pe niste discutii si niste cercetari.

In principiu, vazut de sus, un galion arata ca in poza numita "Punte". Acolo se poate vede cam ce probleme apar daca utilizez scanduri cu laturi paralele, indiferent de dispunerea acestora, cu fila centrala, sau de la axa de simetrie a navei spre borduri. La iminarea punte-bord-copastie, am nevoie de niste scanduri ascutite, sau curbe pe o lungime destul de mare.

In poza "Vasa" se poate vedea teuga navei Vasa. Se pot observa cu usurinta cum filele exterioare urmeaza curbura bordului, ele insele fiind curbe. De asemenea se poate observa cum in axa navei filele sunt drepte, dar pentru a trece de la o fila dreapta la una curba, trebuie sa completez cu ceva golul ala: ori cu alte file taiate ascutit (in pana) ori din aproape in aproape, ceea ce imi complica tehnologia dar care are atat avantaje structurale cat si estetice.

Aici http://modelshipworl...r=asc&&start=10 puteti vedea o alta metoda de aplicare a filelor puntii. Cred ca s-a inspirat de la modul de asezare a filelor de bordaj in zona prova (ma refer la filele de pe corpul navei). Este si asta o metoda, arata foarte bine, dar nu cred ca istoric este corect.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Punte.jpg
  • Imagine atasata: vasa.jpg

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#557 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 28 April 2011 - 03:47 PM

Vezi postareaOld, la 21 April 2011 - 09:14 AM, a spus:

Buna ziua !
De curiozitate , am facut niste incercari....nereusite...:)
am luat o bucata de placaj, identica cu cel din care sunt facute coastele...si am incercat , cu ambitie , ca bat niste cuisoare...de diferite grosimi...
Esec total.... materialul , asa cum era de asteptat , se crapa...plus ca , pe aceeasi coasta , pentru fiecare fila , revine cate un cuisor...deci efectul e si mai rau...
Din ce am vazut eu pe dvd , si m-am uitat bine , materialul coastelor de acolo pare altceva decat popularul placaj de 4 , de la noi...si parca o tzara mai gros, nu ?
Si alta problema....am facut o bagheta de 7x2 (ideal ar fi fost 7x4) , si am asezat-o , temporar, in fantele din lateralul coastelor.marginea puntilor s-ar fi lipit perfect , prinse cu clestisori , daca fila aceea era prinsa pe coasta cand s-au lipit puntile..ii dadea si o continuitate ...incercati si voi , si o sa vedeti ca ar fi mai usor de montat totul , daca fila ar fi montata...
Referitor la chestia cu cuisoarele...aveti vre-o sugestie? La Golden Hind, avand cam aceeasi problema , la sfatul lui Jeli , am umplut spatiul dintre coaste cu baghete de lemn...si lipirea filelor a fost o joaca dupa aceea...



din ce am vazut eu pe dvd ptr a introduce cuisoarele trebuie o scula speciala,eu am cautat(bricostore,praktiker) si nu am gasit asa ceva,ar mai simplu daca am putea face rost de ea.
0

#558 Useril este offline   gogudiver 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 28 April 2011 - 05:53 PM

Vezi postareaaurel.marian, la 28 April 2011 - 03:47 PM, a spus:

din ce am vazut eu pe dvd ptr a introduce cuisoarele trebuie o scula speciala,eu am cautat(bricostore,praktiker) si nu am gasit asa ceva,ar mai simplu daca am putea face rost de ea.



o sa fie inclusa in unul din numerele viitoare, nu se gaseste in magazine. pana si cei de la magazinele de profil (machete) au dificultati in achizitie. unul din prietenii mei are un astfel de magazin si a comandat la furnizori cateva bucati, au fost surprinsi de numarul mare comandat :)
0

#559 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 April 2011 - 06:42 PM

Daca imi permiteti un sfat, ca detinator al sculei in discutie, as zice ca, mult mai bine este, sa dati o gaura cu doua zecimi mai mica decat cuisorul. Tineti cuisorul cu un clestisor si apasati cu o bagheta din lemn dur. Merge mult mai bine si aveti precizie sporita...parea mea.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 28 April 2011 - 06:43 PM

0

#560 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 29 April 2011 - 01:51 PM

[quote name='dan_mitea' timestamp='1304008978' post='479742']
Daca imi permiteti un sfat, ca detinator al sculei in discutie, as zice ca, mult mai bine este, sa dati o gaura cu doua zecimi mai mica decat cuisorul. Tineti cuisorul cu un clestisor si apasati cu o bagheta din lemn dur. Merge mult mai bine si aveti precizie sporita...parea mea.
Multa, multa bafta.



de cat sint cuiele de 0.5 sau 1 mm,din ce am citit spirale mai mici de 0,5mm nu sint,daca cuiele sint de 1mm exista spiral de 0.8mm?asteptam instructiunile dvs
0

#561 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 29 April 2011 - 02:41 PM

spirale de 0,8 se gasesc prin toate magazinele de scule.daca vrei ceva mai de calitate,gasesti pe site la proxxon.spirale mai mici de 0,8 se gasesc mai greu ,dar exista.eu am spirale de /0,1/-/0,3/-/0,5/-/0,8/-1/-/1,2/-1,5.daca nu gasesti in magazine,intra pe site-ul de la proxxon si la rubrica "accesorii gaurire"gasesti ca am scris mai sus.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#562 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 29 April 2011 - 04:51 PM

Vezi postareajeli, la 29 April 2011 - 02:41 PM, a spus:

spirale de 0,8 se gasesc prin toate magazinele de scule.daca vrei ceva mai de calitate,gasesti pe site la proxxon.spirale mai mici de 0,8 se gasesc mai greu ,dar exista.eu am spirale de /0,1/-/0,3/-/0,5/-/0,8/-1/-/1,2/-1,5.daca nu gasesti in magazine,intra pe site-ul de la proxxon si la rubrica "accesorii gaurire"gasesti ca am scris mai sus.



merci,am sa incerc la ei.
0

#563 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 April 2011 - 06:25 PM

Eu am luat asta:
http://www3.towerhob...?&I=LXFJX5&P=ML
Cutia este execrabila, dar burgiile sunt ok.
Multa bafta.
0

#564 Useril este offline   minime 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 15-March 11

Postat 29 April 2011 - 06:43 PM

Daca esti din bucuresti mergi sambata in targul de vechituri de pe valea cascadelor, langa dedeman. E un nene acolo, pe la jumatea randurilor, langa cei cu piese de masini de cusut care are burghie incepand de la 0.2 mm din 0.05 mm in 0.05 mm cu un leu bucata. In felul asta iti iei mai multe din cele de care ai nevoie fara sa dai 40 de lei pe un set din care folosesti doar unul-doua burghie.

Pe langa asta in targ vei gasi tot felul de vechituri numai bune de carat acasa de modelisti spre incantarea consoartelor.

Aceasta postare a fost editata de minime: 29 April 2011 - 06:44 PM

0

#565 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 30 April 2011 - 01:30 PM

Vezi postareadan_mitea, la 29 April 2011 - 06:25 PM, a spus:

Eu am luat asta:
http://www3.towerhob...?&I=LXFJX5&P=ML
Cutia este execrabila, dar burgiile sunt ok.
Multa bafta.



cat a costat cu transport?
0

#566 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 30 April 2011 - 02:12 PM

Nimic.
Tanti aduce la pretul de pe Tower.
0

#567 Useril este offline   aurel.marian 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 03-December 08

Postat 01 May 2011 - 01:14 PM

Vezi postareaminime, la 29 April 2011 - 06:43 PM, a spus:

Daca esti din bucuresti mergi sambata in targul de vechituri de pe valea cascadelor, langa dedeman. E un nene acolo, pe la jumatea randurilor, langa cei cu piese de masini de cusut care are burghie incepand de la 0.2 mm din 0.05 mm in 0.05 mm cu un leu bucata. In felul asta iti iei mai multe din cele de care ai nevoie fara sa dai 40 de lei pe un set din care folosesti doar unul-doua burghie.

Pe langa asta in targ vei gasi tot felul de vechituri numai bune de carat acasa de modelisti spre incantarea consoartelor.



salut

am fost in targ si l-am gasit pe nenea cu spiralele.

merci ptr informatie
0

#568 Useril este offline   dapero 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 13-February 11

Postat 04 May 2011 - 07:55 PM

am tot citit pe acest forum despre tehnica calafatuirii puntii si am vazut ca sunt tot felul de tehnici de a imita smoala. Din cate am citit eu, poate mi-a scapat, dar am vazut ca nimeni nu a incercat cu silicon negru! eu am sa fac o incercare in seara asta si vreau sa vad cum iese! voi ce parere aveti ? :lol:
0

#569 Useril este offline   celalalt 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 06-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2011 - 12:34 PM

Vezi postareadapero, la 04 May 2011 - 07:55 PM, a spus:

am tot citit pe acest forum despre tehnica calafatuirii puntii si am vazut ca sunt tot felul de tehnici de a imita smoala. Din cate am citit eu, poate mi-a scapat, dar am vazut ca nimeni nu a incercat cu silicon negru! eu am sa fac o incercare in seara asta si vreau sa vad cum iese! voi ce parere aveti ? ;)

O sa ne dam cu parerea dupa ce atasezi si tu cateva poze cum ti-a iesit cu silicon... :)
Imagine postataImagine postata..................................................................Imagine postata
0

#570 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1149
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 05 May 2011 - 12:57 PM

domnilor,a-ti incercat cu tempera neagra?dc trebuie sa va complicati cu silicon care este probabil mai scump si mai greu de manevrat?se dau marginile baghetelor cu tempera neagra si dupa montarea puntii,aceasta se rade cu o lama de cutter.puntea se va curata de vopseaua in exces ,astfel vor ramane negre doar spatiile dintre filele puntii.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro