Modelism - RHC Forum: colectia Mari corabii! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

colectia Mari corabii!

#31 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 January 2011 - 02:25 PM

Cam asta spuneam si eu. Parerea ca la un Kit nu-i de migalit. este departe de realitate.
Totusi, eu sunt adeptul unui kit. Dai banii gramada, dar, ai totul in fata. Este paranoia mea...
Daca imi permiti o sugestie, draga Teddy, ti-as sugera o corabie la care sa nu fie nevoie de vopsea. Doar diferitele nuante de lemn. Este cu totul deosebit. Este mai greu, nu ai loc de greseli, deoarece nu folosesti chit, dar rezultatul este pe masura.
Oricum este o optiune personala si orice cale ai alege (revista, kit, etc) iti va aduce, doar, satisfactii.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 31 January 2011 - 02:25 PM

0

#32 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2011 - 06:45 PM

Vezi postareaMen, la Jan 31 2011, 03:41 AM, a spus:

Eu unul le voi cumpara, m-ar bucura sa schimbam aici idei de constructie.

Buna! Am pastrat doar ideea de citat, nu ma refer numai la el. Felicitari! Si eu cred ca va iesi un model frumos, am vazut ca sunt multe componente greu de migalit in alta situatie si cred ca in final vor fi toate componentele. Adun si eu colectia (ba chiar cate doua exemplare din Lumea aviatiei ca mai am si un nepot), dar nu si pe asta si nu neaparat din motivele enumerate mai devreme. Nu am loc pe o masa sa tin o viitoare macheta atat de mult timp, in constructie. Dar stiu ca o constructie adevarata indiferent de care ar fi, dureaza mult mai mult. Probabil ca asta in cateva numere se poate termina. In orice caz, sigur vor termina macar prima nava. Sper sa mai fie si altele!
Daca ar fi sa votez, as inclina sa ramana topicul separat de celalalt si poate sa fie curatat, sa ramana doar pentru aceasta colectie.
Mult succes tuturor!
Cu respect si admiratie, bitex.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 31 January 2011 - 06:45 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#33 Useril este offline   dodo007 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Turnu Severin

Postat 31 January 2011 - 06:51 PM

Am "comis-o" si eu. Am cumparat revista. Ca deh...daca am construit doua barcute de nadit, acum ma cred mare modelist.
Am citit cam tot ce am gasit pe forum despre "revista" si despre kit-uri. Avantaje si dezavantaje. Amagiri si dezamagiri. Dualismul asta deh...
Data trecuta revista s-a oprit la numarul 4 ..?. :) :
http://www.rhcforum....opic=6114&st=60
Atunci cred ca ar fi bine sa optez pentru un kit : :) ..:
http://www.rhcforum....ic=14248&st=210
Hopa...aici s-a oprit la structura navei...suprastructura, catarge, alte ate....lipsa.

Pai bine bine eu cu cine votez?

Cred ca mai bine astept sa termin CNC-ul si sa fac o treaba serioasa.

PS. Domnu Dan nu te supara, da era asa frumoasa lucrarea :) si asa as fi vrut sa vad etapele urmatoare si finalul evident. :(

Aceasta postare a fost editata de dodo007: 31 January 2011 - 06:54 PM

PLANURILE DE CONSTRUCTIE A BARCUTEI TIP ALLEN DIN ACEST TOPIC (upload sept 2016): allanplanbarcuta rar
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR1: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!118
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR2: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!328
MATERIALE NECESARE - VARIANTA ALLEN : http://www.rhcforum....showtopic=17986
SI VARIANTA MEA LA BARCUTA NR1: http://www.rhcforum....pic=17986&st=60
MODIFICARI CAPAC BARCUTA NR1:My link
CABLARE ELECTRICA BARCUTE : https://skydrive.liv...AIKBHLI0jsibo0E
Cotari suplimentare pe schitele barcutei tip Allen: cotari barcuta rar
0

#34 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2011 - 06:57 PM

Am o intrebare: in primul numar exista planul navei? Sau aveti idee cand apare planul? Nu ca as fi asa harnic sa o iau inainte, dar as sti sigur ca macar pana acolo o pot cumpara si daca nu-mi convine ritmul, fac singur ce pot, in avans. Reperele adunate ar fi de mare ajutor. Nu am gasit informatia nicaieri, poate stie cine a inceput treaba cand apare planul?
Daca ar fi sa fiu sincer, revista merita cumparata macar pentru accesoriile alea marunte din plastic. La restul mai dai o mana de ajutor, dar plasticele din fiecare numar nu le scoti in 4 euro.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 31 January 2011 - 06:57 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#35 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 31 January 2011 - 07:13 PM

Vezi postareadodo007, la Jan 31 2011, 07:51 PM, a spus:

PS. Domnu Dan nu te supara, da era asa frumoasa lucrarea :) si asa as fi vrut sa vad etapele urmatoare si finalul evident. :)

In primul rand iti multumesc pentru gandul cel bun.
In al doilea rand, te rog mult, sa nu ne domnim. Ma faci sa ma simt si mai batran decat sunt.
In al treilea rand, vreau sa sper, ca nu am abandonat lucrarea. Imi place mult prea mult. Doar ca am avut de lucru la flotila aero. Acesta-i ultimul napastorc:
http://www.rhcforum....showtopic=30038
Poate, dupa ce-l termin, sa-i vina randul batranei doamne.
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 31 January 2011 - 07:13 PM

0

#36 Useril este offline   dodo007 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Turnu Severin

Postat 31 January 2011 - 07:29 PM

In primul numar al revistei exista..trei reviste:
- un ghid de ansamblare;
- o revista cu prezentarea navei "o adevarata capodopera" (ea, nava), cele 4 sectiuni ale revistei in cele 100 numere (evident avem o singura nava), despre DVD, etc.;
- primul numar al revistei cu vreo 4 articole si un glosar...
si cam atit.
Cit despre planul navei , ma cam indoiesc ca o sa-l dea vreodata, din motive lesne de inteles..."pana acolo o pot cumpara si daca nu-mi convine ritmul, fac singur ce pot, in avans"... :)
Sau mai stii..?
Spor.
PLANURILE DE CONSTRUCTIE A BARCUTEI TIP ALLEN DIN ACEST TOPIC (upload sept 2016): allanplanbarcuta rar
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR1: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!118
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR2: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!328
MATERIALE NECESARE - VARIANTA ALLEN : http://www.rhcforum....showtopic=17986
SI VARIANTA MEA LA BARCUTA NR1: http://www.rhcforum....pic=17986&st=60
MODIFICARI CAPAC BARCUTA NR1:My link
CABLARE ELECTRICA BARCUTE : https://skydrive.liv...AIKBHLI0jsibo0E
Cotari suplimentare pe schitele barcutei tip Allen: cotari barcuta rar
0

#37 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 31 January 2011 - 10:02 PM

Hai ca iar m-am facut de cacao si constat ca cine spunea de comasarea celor doua topice avea dreptate. S-ar parea ca e vorba de acelasi lucru, dar sunt unii nestiutori (adica inclusiv EU) care nu se pricep la navo. Vad ca mai mult incurc, o sa ma retrag in liniste.
Felicitari celor care au inceput treaba!
Raman la ideea ca indiferent de detaliile frumoase, era potrivita o revista fie cu un avionas cu aripi din carton, de taiat cu foarfeca din "pagina din mijloc" si un betisor drept fuselaj (cu sau fara tubul de lipici aferent), pentru a face ceva in 30 de minute si a-l arunca prin camera sau pe geam. Adica sa te bucuri cu juniorul de ceva muncit cot la cot si la numarul urmator al revistei sa faci la fel cu altceva, chiar si o barcuta de facut din 2 numere (unul cu structura completa si unul cu accesoriile), sa poti termina ceva in viata asta de muritor. Daca eu pot avea rabdare 2 ani sa vad un fotomodel in patul meu, juniorul de 4 ani nu o sa inteleaga de ce trebuie sa treaca 3 ierni sau sa ajunga in clasa a doua sa vada ceva ce arata frumos dar nu poate pluti in cadita lui de baie. Si daca e sa o iau altfel, mai mult profit poti scoate santajand parintii cu copii, decat pe aia batrani, trecuti prin toate... Parerea mea. Mai bine tac!
Bafta again!

PS. Nu ca am reusit, dar inca sper. Ma refer la faza cu fotomodelul, cand nevasta nu-i acasa... Hai pa!

Aceasta postare a fost editata de bitex: 31 January 2011 - 10:06 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#38 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 31 January 2011 - 10:20 PM

...in 2 ani ,daca ai un spatiu umed si igrasios ,iti putrezesc primele piese !!! :D
...eu sunt adeptul kitului intreg, totul in fata mea si daca e posibil sa-l si lacuiesc in 2-3 ore, greseala cu fituicile astea am facut-o cu Bismarck pe care incepusem sa-l cumpar pt a-i scoate nasul juniorului din monitor, dar dupa 3 numere Bismarckul s-a dat la fund !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#39 Useril este offline   flo_sf25 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04-April 10

Postat 01 February 2011 - 11:39 AM

HELOOO!!
S-a utat cineva ce scrie pe copera jos in stanga? va spun eu: interzis intre 0-15 ani. Atunci care e treaba cu juniorul? Cred ca este un navomodel mai mult pentru adulti. Dar cum adultii au alte preocupari in tara asta mai ales pe criza asta cred ca au cam dat gres cu publicatia. In tara asta nimeni nu mai are rabdare toti vor peste noapte. Din pacate subscriu si nici nu stiu daca exista leac.
P.S. "Succesuri" celor care s-au apucat de acest model ! :blink:
0

#40 Useril este offline   Paul Razvan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 11-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Tg.Mures

Postat 01 February 2011 - 12:05 PM

Mie mi se pare un model interesant desi poate trebuie facute unele modificari....sau cine stie.Oricum juniorul ar fi bucuros sa o vada terminata in camera lui nu neaparat sa participe la lucrare.Ar trebuie sa ne dea macar si planul in cazul in care se razgandesc si o opresc.Dar oricum tot acolo ajungi daca cumperi un kit doar ca il iei in rate :rolleyes: .Nu cred ca va fi data barca in 25 de numere.Dupa cum ati vazut se va da un biblioraft in numarul 3 in care sa-ti asezi colectie in seriile in care se vor da.Daca te gandesti bine barca are multe detalii iar dupa cum bine ati vazut in primul numar sau dat 3 reviste(una pentru contruit,una despre barca propriu zisa,si a 3 cu inscriptia numarul 1 care incepe cu cele 25 de numere de barci)ei pe langa colectie ma gandesc ca vor veni acele reviste cu 25 de numere pentru barca respectiva,urmatoarea categorie si tot asa....pana la 100.Iar pe lana aceasta colectie va veni o revista de constructie cu Galionul Sf.Ioan Botezatorul tot pana la 100.
Bafta tuturor,si abea astept sa vad ce iese de la fiecare.
"Pilotii nu mor niciodata.Ei decoleaza si nu se mai intorc..."
Doru Davidovici
0

#41 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 12:16 PM

Din punct de vedere al kit-urilor poate ca unii au dreptate, dar trebuie sa va spun si machetistii o stiu , o macheta de valoare se realizeaza in timp.
Stiu oameni care au muncit si 5 ani la o macheta si finalul a fost maiestos, sau am cunoscut pe cineva care realiza macheta Wasa de la zero si muncea de vreo 2 ani numai la coca .Totul era realizat la scara, lemnul avea nuantele adecvate , patinat ....
Pentru cei care vor sa faca o macheta in cateva saptamani trebuie sa le spun ca mai bine isi cumpara acele kit-uri de plastic unde practic fac numai asamblare. O corabie din lemn chiar si cu tot kit-ul venit odata tot ia cateva luni findca exista pasi care inghit timp si nu este loc de graba.
Eu am cumparat revista si inca nu m-am apucat sa fac nimic fiidca vreau sa astept toate piesele pentru punte si am de gand sa lipesc furnirul dintr-o data pe toata puntea. Poate chiar il voi taia la 7 cm pe lungime si nu voi folosii creionul fiidca pierde din valoare. Pentru cuie voi da gauri foarte fine cu virful unui ac si am de gand sa introduc sarma de cupru. La finai voi slefui si lacui.
Sunt sigur ca va dura foarte mult realizarea unei machete de calitate.
NUMAI sa nu renunte editorul la revista pentru ca ar fi pacat.
0

#42 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 12:26 PM

Am uitat sa mai punctez cateva lucruri legate de revista
1. Pretul nu este mare asa cum afirma cineva mai sus , avand in vedere ca veti primi o istorie a navelor de o calitate foarte buna din punct de vedere al graficii , cred ca seamana la calitate cu dictionarele Larouse care costa un purcoi de bani.
2. Pentru incepatori aceasta revista in opinia mea ( am descarcat numerele de la rusi si am vazut ce urmeaza) este mana cereasca fiidca ii incvata exact ceea ce au de facut. Cred ca va fi un manual care va forma poate noi campioni. Pe vremurile vechi nimeni nu iti arata mai nimic, spuneau ca meseria se fura nu se invata.
3. Asa cum a mai remarcat cineva lacurile si baiturile nu sunt incluse in revista , practic SUNT LASATE la mana constructorului , alegerea nuantelor. Eu personal mi-as fi dorit sa fie date niste recomandari ca sa fie cat mai reala .
4. NU AM NICI O LEGATURA CU EDITORUL SUNT DOAR UN VECHI NAVOMODELIST CARE SI-A INTRERUPT ACTIVITATEA VREO 20 DE ANI SI ACUM I S-A REAPRINS DORINTA DE A-SI REACTIVA UN VECHI HOBY.
5. Ceea ce nu stiu daca va fi bine sau rau , nu stiu daca aceasta macheta va fi acceptata in concursuri daca nu vor exista si planuri.
0

#43 Useril este offline   Sebi Cristi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 25-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 February 2011 - 01:10 PM

Vezi postareaMR-JW, la Feb 1 2011, 12:26 PM, a spus:

2. Pentru incepatori aceasta revista in opinia mea ( am descarcat numerele de la rusi si am vazut ce urmeaza) este mana cereasca fiidca ii incvata exact ceea ce au de facut. Cred ca va fi un manual care va forma poate noi campioni. Pe vremurile vechi nimeni nu iti arata mai nimic, spuneau ca meseria se fura nu se invata.

Am cumparat si eu revista si mi se pare un proiect destul de ambitios , imediat ma voi uita peste reviste si sa ma apuc de lucru :rolleyes:
Sa speram ca nu se va opri la un anumit nr.
''MR-JW" de unde ai luat planurile...defapt de pe ce site ai descarcat
0

#44 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 01:11 PM

...planul vine in nr 2 impreuna cu un dvd , am luat si eu nr 1 !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#45 Useril este offline   Sebi Cristi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 25-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 February 2011 - 01:13 PM

Vezi postareaipsihi, la Feb 1 2011, 01:11 PM, a spus:

...planul vine in nr 2 impreuna cu un dvd , am luat si eu nr 1 !!!

si nr.2 cand apare mai exact
0

#46 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 01:29 PM

Am luat-o si eu, am si asamblat prima faza. Imi convine ca pot lucra acasa, 2-3 ore saptamanal, fara graba si fara sa ma rupa la buzunar. Ochisem mai demult la muzeul marinei din Barcelona un kit asemanator ca dimensiuni si detalii si costa peste 300 euro.
Ca lac, ca tot intreba cineva, eu folosesc Sadolin Plus pe baza de apa, am luat nuc pt. structura si transparent pt. punti. (ambele sunt semimate) . Lacul l-am dat cu o pensula lata de 7mm, de calitate, doua maini una dupa alta, numai in lungul fibrei. A iesit exact ca-n revista! Avantajul lacului pe baza de apa e ca nu pute (se poate lucra cu el in casa fara sa te injure nevasta) si pensula se spala cu apa. Scandurile puntii l-am lipit cu aracet, intans pe bucata de placaj cu ajutorul unui card de pastic de Bricostore, apoi le-am aliniat cu acelas card. Dupa indepartarea aracetului in exces, am presat ansamblul cu o oala cu apa. Detaliile l-am facut cu creion dur, 2H, care amprenteaza lemnul. La ancore nu recomand superglue din cauza jocului mare intre gaura si stift, am folosit epoxi de 10min de la Bison. Pt cunoscatori: e oare posibil sa o fac RC?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#47 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 01:34 PM

...e posibil dar limitat ca functii, evident carma si poate cateva vele principale, insa te complici f mult !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#48 Useril este offline   Sebi Cristi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 25-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 February 2011 - 01:41 PM

Vezi postareaipsihi, la Feb 1 2011, 01:34 PM, a spus:

...e posibil dar limitat ca functii, evident carma si poate cateva vele principale, insa te complici f mult !!!

ma-m apucat si eu de lucrat la prima parte si ma gandeam daca are rost sa vopsesc si interiorul sau sal dau cu lac cum a facut "MLGore"
0

#49 Useril este offline   unu nou 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2011 - 01:44 PM

Vezi postareaSebi Cristi, la Feb 1 2011, 01:13 PM, a spus:

si nr.2 cand apare mai exact


pai din spusele lor nr2 o sa apara peste 2 saptamani ..dar acum nu mai inteleg ,ca tot odata spun ca revista apare saptamanal.. :rolleyes:
0

#50 Useril este offline   Sebi Cristi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 25-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 01 February 2011 - 01:47 PM

Vezi postareaunu nou, la Feb 1 2011, 01:44 PM, a spus:

pai din spusele lor nr2 o sa apara peste 2 saptamani ..dar acum nu mai inteleg ,ca tot odata spun ca revista apare saptamanal.. :rolleyes:

am mai citit odata revista si nr.2 o sa apara la 2 sap iar rastul o sa vina saptamanal.
0

#51 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 02:06 PM

Vezi postareaipsihi, la Feb 1 2011, 01:34 PM, a spus:

...e posibil dar limitat ca functii, evident carma si poate cateva vele principale, insa te complici f mult !!!



Nu la complicaraie ma gandeam, asta o rezolv eu, ce nu stiu e daca va pluti, adica daca volumul "operei vii" e suficient.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#52 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 February 2011 - 02:10 PM

Nu as da cu lac de loc. Originalul era lacuit?
0

#53 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 02:15 PM

...asta e greu de presupus momentan, volumul pare generos ,oricum trebuie f bine lestata dar tinand cont de faptul ca suprastructura e usoara ar trebui sa aiba o flotabilitate destul de buna, daca tii mortis s-o dai la balta ,poti renunta la sabordurile de pe puntile inferioare !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#54 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 02:18 PM

Vezi postareaipsihi, la Feb 1 2011, 02:15 PM, a spus:

...asta e greu de presupus momentan, volumul pare generos ,oricum trebuie f bine lestata dar tinand cont de faptul ca suprastructura e usoara ar trebui sa aiba o flotabilitate destul de buna, daca tii mortis s-o dai la balta ,poti renunta la sabordurile de pe puntile inferioare !!!



Ai dreptate, o sa iau o decizie cand o fi gata partea de jos (pana la puntea armamentului).
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#55 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 February 2011 - 02:20 PM

Dragii mei, este o macheta. Trebuie sa respectati originalul. Sa vopsiti si sa lacuiti unde era vopsit si lacuit. Despre partea cu plutitul...tare ma tem ca veti fi nevoiti sa faceti compromisuri prea mari pentru acest lucru...spun si eu.
0

#56 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 02:23 PM

...dap, dar trebuie sa tii cont de faptul ca dupa finalizare nu ai acces la interior , lestul ar trebui bagat in primele stadii de constructie pana la a inchide puntile, in sensul asta ar trebui facuta o estimare a volumului cat mai apropiata de realitate !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#57 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 02:29 PM

@Dan
...la exterior cat si interior erau calafatuite cu catran sau pacura ,la uscare culoarea vira spre negru lucios, lemnul natur lacuit sau nu este impropriu navelor de epoca, asta e o moda adoptata doar in modelism dar deloc conforma cu realitatea !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 01 February 2011 - 02:30 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#58 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2011 - 02:37 PM

Vezi postareaipsihi, la Feb 1 2011, 02:23 PM, a spus:

...dap, dar trebuie sa tii cont de faptul ca dupa finalizare nu ai acces la interior , lestul ar trebui bagat in primele stadii de constructie pana la a inchide puntile, in sensul asta ar trebui facuta o estimare a volumului cat mai apropiata de realitate !!!



O sa incerc sa calculez ceva cand oi avea planul. Vizavi de lac, ai dreptate cu pacura, chiar am vrut sa iau o vopsea pe baza de smoala de la Hornbach dar era pe baza de solvent si imputeam casa. In plus, nu am pretentia sa iasa din ea superscula de macheta si am zis sa folosesc un lac cu nuanta ca a lemnului din care se faceau aceste nave la vremea respectiva.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#59 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2011 - 02:46 PM

...in magazinele cu vopseluri sau materiale de constructie se gasesc coloranti universali, pot fi bagati atat in lacurile pe baza de apa cat si in cele cu solventi alchidici, nitro sau acrilici, eu folosesc nitro si il colorez cu smoala, dupa uscare aspectul este f realist , un luciu mat !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#60 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 01 February 2011 - 03:37 PM

Salut, am luat si eu primul numar <_<
Ma asteptam sa se ajunga cu pretul pe la 15 mil. vechi cu toate ca un kit similar este mai ieftin dar treaca de la mine, contine mai multa maculatura, am vazut o pila si o pensula :D
Cand am auzit ca sunt 100 de numere pe durata a 2 ani am ramas deceptionat. Sunt foarte mari sanse sa renunt sa mai cumpar revista.
Oricum bafta celor care au atata rabdare sa astepte.
Si ieri va fi o zi !
0

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro